Az Észtország elleni pótselejtezős továbbjutás – statisztikai adatokra támaszkodva – 18,9%-kal növeli a máj- és hasnyálmirigy megbetegedések esélyét – mutat rá tényfeltáró írásában a brit Guardian című napilap. Az írek ugyanis nem voltak mindig az európai alkoholfogyasztási statisztikák élmezőnyében – csak akkor kezdték meg a felzárkózást, mióta először kijutottak egy világversenyre.
Azóta viszont minden egyes részvétel kiharcolása után akad valaki, aki mértéktelen alkoholizálásra buzdítja az ország komplett lakosságát. Legutóbb egy olasz, jelesül a válogatott szövetségi kapitánya volt a felbujtó: „Megérdemlik most a fiúk, hogy igyanak" – mondta Giovanni Trappatoni. Erre kontrázott rá előbb Stephen Ward („Jól fogjuk érezni magunkat ma éjszaka"), és Mick McCarthy, a Wolverhampton Wanderers menedzsere: „Trappatoni jól ismeri az ír lakosság szokásait". De a szövetség ügyvezető igazgatója, John Delaney is amondó volt: „Hatalmas buli lesz ma egész Dublinban."
Pedig nem volt ez mindig így. 1985-ben például, mielőtt Jack Charlton kivezette volna a zöldeket a mexikói világbajnokságra, Írország bizony az európai italozási ranglista hátsó régióiban tanyázott. Nem elég, hogy olyan nagyhatalmak, mint Franciaország és Németország megelőzték, de szégyenszemre még Portugália, Spanyolország, Belgium, Dánia, Luxemburg, Ausztria, Csehszlovákia, Románia, Bulgária és Görögország is többet fogyasztott (per fő, persze).
Aztán jött az 1988-as Európa-bajnokság, majd az 1990-es vb, ahol az írek bejutottak a legjobb nyolc közé. Jack Charlton pedig haza üzent: „Azt hiszem, a kocsmák ma több piát adnak el, mint tavaly egész évben. Akkora buli lesz, amilyet még nem látott eddig a világ." Hát lett...
Ahogy 1994-ben is, amikor az írek újfent egy vb-n vitézkedtek: „Arra biztatok mindenkit, hogy menjen bulizni!" És mentek is...
Míg 1985-ben 9,71 liter volt az egy főre jutó alkoholfogyasztás mértéke Írországban, addig tíz évvel később ez az érték már 11,88 liter volt (egy teáskanál tiszta alkohol 3,5 óránként az év minden napján – állítja a forrás). De az írek még mindig csak az európai középmezőnyben tanyáztak Franciaország, Németország, Portugália, Szlovénia, Ausztria, Dánia, Csehország, Magyarország és Horvátország mögött.
De aztán 2002-ben a válogatott megint kijutott a vb-re, olyannyira, hogy még a csoportból is továbbment: ez pedig 20%-kal tolta meg az országban az eladott (és elfogyasztott) alkohol mennyiségét. „Tiszta őrület volt az a két hét" – emlékszik vissza egy megkérdezett. Az őrületet a kormány is lelkesen szította: nem sajnáltak 500.000 eurót költeni egy hatalmas utcabálra.
Nem csoda, hogy 2005-ben 13,35 liter alkohol jutott minden tisztes ír polgárra, Írországot már csak Csehország és Észtország előzte meg (de lehet, hogy csak azért, mert az írek előszeretettel látogatják ezeket az országokat a hírhedt agglegény hétvégéken). De akár így, akár úgy, Írország ott lesz a nyári foci-Eb-n, 2015-ben pedig új listavezetőt avathatnak a statisztikusok.