A spanyol szövetség nagy terveket sző: az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) törekvéseivel összhangban megpróbálná csökkenteni az ibériai futballklubok adósságát. Ehhez a már több országban is bevezetett költségvetési sapkát alkalmazná.
A Deloitte könyvvizsgáló és pénzügyi tanácsadó cég felmérése szerint a 2008–2009-es szezonban a Real Madridnak volt a legnagyobb a bevétele a labdarúgóklubok között, míg a második helyen a Barcelona végzett. A „királyi gárda" több mint 400 millió eurót kaszírozott, amely azt jelenti, hogy – ha nem is biztos, hogy a játékosok magas fizetése mellett képes lenne megismételni az elmúlt nyári nagybevásárlást a költségvetési sapka bevezetésekor – nem igazán lenne hatással rá a tervezett szabály hatályba lépése. Hasonló a nagy rivális katalánok helyzete is: a majdnem 366 millió eurós bevétel 70 százalékából is bőven jutna a futballisták fizetésére és új labdarúgók igazolására. |
A tervek szerint az élvonalbeli csapatok, valamint a második és a harmadik ligában szereplő együttesek csak teljes bevételük 70 százalékát költhetnék új játékosok igazolására és futballistáik fizetésére.
Spanyol elemzők szerint azonban ez vajmi keveset segítene az eladósodott futballklubokon, mivel a futballisták eladásából származó összegeket és az ingatlanok értékét is bevételként könyvelhetnék el az együttesek.
„Nem számíthatók a költségvetésbe a különleges elemek, mivel teljesen aszimmetrikussá válnának a költségvetési adatok. A játékosok vagy az ingatlanok eladása csak egy alkalommal történik meg. A bevételeket a szokásosan befolyó összegek alapján kellene számítani, különben a sapka bevezetése súlyos tévedés lenne" – mondta José María Gay, a barcelonai egyetem sportközgazdász professzora.
Mindenesetre az biztos, hogy a spanyol futballnak megoldásra van szüksége az ügyben, mivel szinte egyik klub sem képes versenyképes csapatot összeállítani anélkül, hogy ne kerüljön adósságba.
Bár a spanyol szövetség nem közölt konkrét adatokat a klubok adósságállományáról, Gay professzor számításai szerint az élvonalbeli együttesek összesen mintegy négymilliárd eurós deficitet halmoztak fel, míg a második és harmadik ligás klubokat is számítva ez az összeg az ötmilliárd eurót is eléri.
Ángel Barajas, a vigói egyetem sportközgazdásza is kritizálta a szövetség tervét, mivel úgy látja, a szabállyal a Real Madrid és a Barcelona előnye még nagyobbá válna a többi klubhoz képest, valamint az európai kupákban hátrányt szenvednének a spanyol együttesek.