
Olvassa a Nemzeti Sportot digitális formában.
Közepesen felhős
Keddi sportműsor: Inter–Milan az Olasz Kupában; PL-meccsek
Hétközi fordulóbeli mérkőzéseket láthatunk kedden az angol Premier League-ben – az Arsenal a Southampton, a Manchester C...
Az elmúlt 90 évben nem kapott ki odahaza nem brit csapattól a futball tanítómestere, az angol válogatott, de aztán találkozott a Sebes Gusztáv vezette magyar válogatottal, és nagy meglepetésre vereséget szenvedett a Wembley-ben, ráadásul 6:3-ra nyertek a magyar legények! Ráérzett az angol sajtó, amely már régóta Az évszázad mérkőzéseként beszélt erről a találkozóról, csak azt nem sejtette, hogy egy Aranycsapat születésének lehettünk szemtanúi.
onlive! közvetítés Wembley Stadion Wembley Magyarország Az évszázad mérkőzése
A futballtörténelem egyik legnagyobb hatású mérkőzése, a magyar kultúrtörténet fontos mozzanataként rögzült „6:3” évfordulóján igyekeztünk számba venni, az 1953. november 25-én lejátszott Anglia–Magyarország találkozón, a londoni Wembleyben pályára lépő tizenkét Aranycsapat-játékos (valamint az őket segítő kapitány és edző) emlékét hol és milyen intézmény, pálya, szobor, kő, fa őrzi hazánkban és a nagyvilágban.
megemlékezés Lóránt Gyula Képes Sport Kocsis Sándor Grosics Gyula Czibor Zoltán
67 évvel ezelőtt, 1953. november 25-én a magyar labdarúgó-válogatott 6:3-ra nyert Anglia ellen a londoni Wembley Stadionban. Ezzel Puskásék 90 éves hazai veretlenségüktől fosztották meg az angolokat. A meccs az Évszázad mérkőzéseként vonult be a sporttörténelembe. Az Origo most egy olyan epizódot idéz fel, amelyet talán még soha nem írt meg senki.
Matthew Watson-Broughton angolként szenvedélyes gyűjtője a Népstadionba szóló belépőjegyeknek. Írásában arra emlékezik vissza, hogyan keltette fel a figyelmét a labda, amelyet 1993 novemberében, az Aranycsapat Londonban aratott legendás 6:3-as győzelmének 40. évfordulóján a főszereplők közül tízen is aláírtak, és hogyan ásta bele magát a 27 évvel ezelőtt történtekbe.
Mit jelentett futballkulturális szempontból az „évszázad mérkőzése”? Mit jelentett az angoloknak a hazai „veretlenség” (az idézőjel okáról később) elvesztése? Miért bolyongott elveszetten a pályán Harry Johnston, mi az, ami mai fejjel is meglepő Sebes Gusztáv taktikai ábráján, s mi az a futballideál, amit a londoni 6:3 felállított?
taktika futballtörténelem angol–magyar Stanley Matthews Sir Bobby Robson Sebes Gusztáv
A magyar futballtörténelem leghíresebb győzelme, az 1953-ban aratott londoni 6:3-as diadal után tízezrek várták a Keleti pályaudvarnál a hazatérő Aranycsapatot. Archív felvételek és egykori résztvevők segítségével igyekszünk megidézni a Budapesti futballmesék videosorozatban a különleges decemberi napot, a főváros ünnepi reggelét.
futballtörténelem Puskás Ferenc Budapesti futballmesék Aranycsapat 6:3
Vasárnap este, a 6:3-as londoni magyar győzelem 65. évfordulóján a berni CineCamera moziban levetítették a Puskás Ferenc életéről készült, Almási Tamás rendezte Puskás Hungary című dokumentumfilmet.
A héten mutatta be a Helikon Kiadó Az Aranycsapat története című könyvet, a budai Béla bárban tartott eseményen Csepelyi Adrienn beszélgetett az íróval, David Baileyvel. Ezzel el is árultuk a több mint 500 oldalas, képekkel gazdagon illusztrált kiadvány legfőbb érdekességét: a szerző angol.
Hatvanöt esztendeje annak, hogy a magyar futballválogatott a londoni Wembley Stadionban 6:3-ra legyőzte az angolokat. A Puskás Intézet ebből az alkalomból Nyíregyházán is bemutatja „Arany pillanatok" című kiállítását.
Melyek voltak a magyar futball történetének legemlékezetesebb góljai? Sorozatunk végén következzen a magyar futballtörténelem legismertebb gólja, az évszázad gólja!
Nemcsak Európa, hanem a világ labdarúgásának is meghatározó mérkőzése volt az 1953. november 25-én a Wembley Stadionban lejátszott angol–magyar – mondta Szabó Lajos sporttörténész, a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum igazgatója a 6:3-as magyar győzelemmel zárult találkozó 63. évfordulóján.
válogatott magyar–angol magyar válogatott angol–magyar angol válogatott Magyarország
Utolsóként Jackie Sewell is elhunyt az 1953. november 25-én rendezett legendás Anglia–Magyarország labdarúgó-mérkőzés (3:6) játékosai közül hétfőn.
Ma kerül kalapács alá Maurizio Cattelan alkotása, amelynek nincs címe – talán azért, mert önmagáért beszél: az olasz képzőművész az angol labdarúgó-válogatott 1874 és 1998 között elszenvedett vereségeit véste kőbe.
Az évszázad mérkőzésének, a 6:3-as magyar sikerrel záruló londoni angol–magyar összecsapásnak a hatvanéves évfordulója alkalmából márványtáblát avattak a Grosics Gyuláról, az Aranycsapat kapusáról elnevezett újbudai sport általános iskolában.
Korábban sohasem neveztek el közlekedési eszközt neves személyiségről Budapesten, de a 6:3-as évforduló alkalmából ez is megtörtént. Két új Metropolis metrószerelvény vette fel az Aranycsapat két élő játékosának nevét, Buzánszky Jenőét és Grosics Gyuláét. Buzánszky Jenő örömében még tisztelgett is a metrónak.
Az NSO Tv Csák János londoni magyar nagykövetet kérdezte meg az Aranycsapat 6:3-as angliai győzelmének 60. évfordulója alkalmából. A nagykövet elmondta, bárkivel beszélget, a magyarokkal kapcsolatban mindenki ismeri a 6:3-at, Puskást, ’56-ot. Annak a szállodának a mai főportása is mesél, ahol annak idején a magyar válogatott megszállt.
Két új Metropolis metrószerelvényt neveztek el az Aranycsapat két élő játékosáról, Buzánszky Jenőről és Grosics Gyuláról a magyar labdarúgó-válogatott Anglia ellen 1953-ban aratott 6:3-as diadalának 60. évfordulója alkalmából.
évforduló az Évszázad mérkőzése angol-magyar Grosics Gyula Buzánszky Jenő Aranycsapat
Furcsán vagyunk ünnepnapjainkkal. Az obligát kérdés: hogyan lehet az ünnepet aktuálisan értelmezni, egyáltalán kell-e? Sem ’48, sem ’56 értelmezése nem független az aktuálpolitikától, ezért is nehéz megmondani, mit jelentenek, üzennek ezek a jeles dátumok az utókornak.
évforduló az Évszázad mérkőzése angol-magyar Aranycsapat 6:3