
Olvassa a Nemzeti Sportot digitális formában.
Közepesen felhős
Szerdai sportműsor: Szeged–Veszprém a kézi BL-ben
Szerdán nem akármilyen összecsapás vár ránk a férfi kézilabda Bajnokok Ligájában: OTP Bank-Pick Szeged–Telekom Veszprém ...
Sport és sportújságírás mezsgyéi egymásba érnek, erre a legjobb példa a Nemzeti Sport, hiszen a lapot a százhúsz év alatt számos – többnyire már visszavonult – élvonalbeli vagy válogatott sportoló, edző írta, szerkesztette, illusztrálta. Írásunkban a mai szerkesztőség négy, valamikor első osztályban sportoló belső munkatársának történetét mutatjuk be.
Minden kornak megvan a maga Nemzeti (esetleg Nép-)Sportja. És minden kornak megvan a maga ízlésvilága is, amely kihat a lapok tördelésére, betűire, képeire vagy azok hiányára. Miért maradt volna ki lapunk a XX. és immár a XXI. század változásaiból? Nézzük tehát, mivel találkozott először az olvasó az újságosstandokon!
A rendszerváltozást követő évek minden korábbinál nagyobb kihívások elé állították a Nemzeti Sportot, amely ekkorra már visszanyerte régi, patinás nevét. A villámgyorsan pluralizálódó sajtópiacon gyorsan megtalálta a helyét, visszaverte a beinduló vagy csak tervbe vett konkurens sportnapilapok támadását, és az online médiában is elfoglalta az őt megillető pozíciót.
Az 1962-ben érkező Tabák Endre kiszorította a „kötelező” mozgalmi témákat, Szabó Béla alatt már szombaton is, egyúttal heti hatszor jelent meg az újság, és Szekeres István volt az első, aki nem felülről, ejtőernyővel érkezett a főszerkesztői székbe.
A magyar sport aranykora a második világháborút megelőző évektől nagyjából 1956-ig tartott. Az 1938-as labdarúgó-vb-n, a berlini olimpián, Helsinkiben, a londoni 6:3 és az 1954-es futball-vb helyszínén dolgozni olyan áldás volt egy sportújságírónak, amilyenre azóta sem sokszor volt példa.
A Nemzeti Sport 1903-ban indult útjára, majd 1912-ben – gazdasági okok miatt – felfüggesztették a kiadását. 1919. október 2-án indult újra lapunk, amely 1923-tól jelent meg hivatalosan is napilapként – kiindulva az 1933. március 15-i, sajtótörténeti kuriózumnak tekinthető (72 oldalas) számból –, a huszonötödik évfolyamra építve ismertetjük a laptörténet első negyedét.
Idén ünnepli alapításának 100. évfordulóját a komlói sportklub, benne a napjainkban Sport36 Komló néven működő kézilabdaklub, amely ennyi idő alatt a sportág nagypályás formájától a magyar első osztályig és a nemzetközi kupaindulásig jutott. Elképesztő, szinte (jó értelemben) balkáni hangulatot teremtő szurkolói pedig az állandóságot képviselik a klub életében, és ma is olyanok, mint régen voltak: kemények, büszkék és hűségesek.
Harminc évvel ezelőtt rendezték az első fordulót a Premier League-ben, amelyet az élvonalbeli klubok alapítottak kereskedelmi függetlenségük érdekében, s mára szakmai és anyagi szempontok szerint is a világ egyik legerősebb bajnoki versenyfutásává vált.
1982. május 11. a magyar repülősport gyásznapja. A Hármashatár-hegynél egy repülő sziklának ütközött, a kilenc áldozat közül öten a magyar műrepülő-válogatott tagjai voltak. Emléküket a tragédia 40. évfordulóján is méltóképpen ápolják a sporttársak, köztük Besenyei Péter, aki egy szigorú parancsnoknak köszönheti, hogy akkor nem szállt fel a gépre.
évforduló tragédia műrepülés Képes Sport Hármashatár-hegy Besenyei Péter
Halálának első évfordulóján Diego Maradonára emlékezik az egykori legendás futballista legnagyobb klubsikereinek helyszíne, Nápoly – számolt be róla az MTI.
Tizenöt esztendeje már, hogy hosszú betegsége után a Kútvölgyi úti kórházban 2006. november 17-én reggel eltávozott közülünk a valaha élt legismertebb és legnépszerűbb magyar ember, Puskás Ferenc. A december 9-i gyászszertartáson Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök celebrált gyászmisét a Szent István-bazilikában, ahol örök álmát alussza, immár feleségével, Erzsébettel és lányával, Anikóval együtt.
Nyolcvan esztendővel ezelőtt, 1941. szeptember 15-én született az egyetlen magyar aranylabdás labdarúgó, a Nemzet Sportolója, Albert Flórián. A válogatottal az 1960-as római olimpián és az 1964-es spanyolországi Európa-bajnokságon bronzérmet szerző „Császár” pályafutásának legemlékezetesebb képeit villantjuk fel összeállításunkban.
évforduló magyar labdarúgó-válogatott Képes Sport Fradi Ferencváros FTC
Fennállásának 20. évfordulójára emlékezik pénteken egykori sajtócikkek tárlatával és alapítótagok, valamint korábbi és jelenlegi edzők, illetve játékosok részvételével sorra kerülő barátságos mérkőzésekkel a Békéscsabai Röplabda Sportegyesület (BRSE).
Sokak számára egyet jelentett a neve a Formula–1-gyel Magyarországon, hiszen amikor hazánkban a Magyar Nagydíj elindulásával és az azt követő években igazán széles körben népszerűvé vált a sportág, ő volt az F1 egyik ikonja. A halálával betölthetetlen űr keletkezett – Ayrton Senna ma lenne 60 éves.
Tíz esztendeje, hogy az 1989-es korosztály tagjai 2009 őszén Egyiptomban bronzérmet szereztek az U20-as világbajnokságon – az évforduló alkalmából a játékosok közös vacsorát szerveztek.
November 16-án, azaz ma ünnepli megalapításának 131. évfordulóját az MTK Budapest.
A tervek szerint Détári Lajos is pályára lép a Bologna alapításának 110. évfordulója alkalmából rendezendő gálamérkőzésen, amelyen a Serie A-s klub hírességei a Real Madrid-legendák fantázianevű csapattal játszanak szerda este a Stadio Renato Dall'Arában.
Huszonöt évvel ezelőtt vezette a Brazília–Olaszország világbajnoki döntőt az Egyesült Államokban.