Villámgyors és gyönyörű

Vágólapra másolva!
2008.06.01. 01:30
Címkék
Danica Patrick nemcsak csodaszép, hanem villámgyors is. A modellnek is beillő hölgy nemrég a sorozat történetében első nőként versenyt nyert az IndyCarban, s ezután már a Formula–1-es vezetők is felfigyeltek rá. Ha valakinek, neki tényleg lehetne esélye, hogy nőként vigye valamire a száguldó cirkuszban. A gyengébbik nem képviselői közül ő mutatkozna be hatodikként az F1-ben.

Igaz-e a történet, nem tudni – ha nem, akkor is jól hangzik –, hogy néhány éve megkérdezték Bernie Ecclestone-t, a száguldó cirkusz mindenható urát, milyen az ideális Formula–1-es pilóta. Mire jött a válasz: kínaiul beszélő, színes bőrű nő.

A megközelítés nyilván nem szakmai volt, hanem pusztán üzleti, de ha figyelembe veszszük az azóta történteket, azt, hogy színes bőrű pilótája már van a világbajnokságnak (és Lewis Hamilton igazán jó vétel volt, mivel már bemutatkozó évében fenekestül felforgatott mindent), akkor most már jöhet egy nő is.

Méghozzá igazán gyors nő, mert a korábbi jelöltekkel nem ment sokra a sorozat, a legeredményesebb Lella Lombardi volt, aki az 1975-ös idényben fél pontot szerzett a Spanyol Nagydíjon, de az ő neve mellett is mindöszsze 12 futam szerepelt. (Csak öszszehasonlításképpen a rekorder Rubens Barrichello 258 viadalra nevezett be.)

Szóval kell egy nő. És jelölt is van a 26 éves Danica Patrick személyében. A hölgy immár negyedik éve az amerikai IndyCarban versenyez, és április óta futamgyőzelemmel is büszkélkedhet – a sorozat történetében első nőként –, mindemellett pedig még gyönyörű is.

Nem érdemtelenül választották tavaly a világ legszexisebb sportolónőjének.

S hogy honnan jött?

Már tízévesen borsot tört a férfiak orra alá, akkor még csak gokarttal. Aztán következtek a nagyobb sorozatok, s Danica 16 évesen (tudatosan építve autóversenyzői karrierjét) Angliába költözött, ahol szintén bőven jutott neki a babérkoszorúkból.

Következett az IndyCar (akkor még IRL), s már első idényében (2005) az év újonca lett. Azóta is töretlen népszerűségnek örvend, és a dobogós helyezések után már futamgyőzelemmel is büszkélkedhet. A motegi 300 mérföldest jó üzemanyag-taktikájának köszönhetően nyerte meg – teljesen megérdemelten.

„A győzelem a jutalom azokért a versenyekért, amelyeken igazán jó munkát végeztél, de vagy nem volt szerencséd, vagy gondod akadt, s ezért nem tudtad megnyerni őket. Néhány győzelmed nem a legnagyobb küzdelmben születik meg, de mindig azt a versenyt kell megnyerni, amelyre lehetőséged nyílik” – hangoztatta egyik nyilatkozatában.

A rosszmájúak azt mondják, Patrickot csak az tartja a versenypályán, hogy népszerű és eladható, nem pedig a gyorsasága. Ő azonban eredményeivel cáfol rá a kétkedőkre, és bár a Sports Illustrated hasábjain már megmutatta, mi van a tűzálló overall alatt (konkrétan részt vett egy fürdőruha-bemutatón, és a modellek is megirigyelhetnék a képeit), azt valószínűleg csak kevesen tudják, mi játszódik le a bukósisakja plexije mögött – Danica fejében.

Kemény nő, az nem is kérdéses. Az a fajta, aki a közúton többet nyomja a dudát egy nap alatt, mint más egész életében... És ezt nem is tagadja. Nem gond, ha kell, bárkit megtanít a helyes vezetési stílusra.

Ez a mentalitás az, amely miatt a férfiak (legyenek bár ellenfelek vagy ismeretlen közúti közlekedők) zsebében kinyílik a bicska. Danica azonban nem bánja, ő nem akar behízelgő, aranyos kislány lenni, ő meg akarja szorongatni ezeket a pasasokat, azt pedig idegesen, izzadó tenyérrel nem lehet.

„Le akarom győzni őket. Ehhez pedig az kell, hogy a lehető legkisebbnek érezzék magukat mellettem.

Úgyhogy ahányszor csak tehetem, fenéken billentem őket, csak hogy érezzék a törődést” – mondta néhány évvel ezelőtt.

S hogy honnan ez a hatalmas elszántság? A versenyszellem a vérében van, hiszen édesapja is sportoló volt: szülei egy hómobilviadalon ismerték meg egymást, amelyen Patrick papa rajthoz állt. Örökölhette is a küzdeni tudást. De az is lehet, hogy egyszerűen csak túl sok dopamin van a szervezetében (ezt amerikai orvosprofesszorok állítják), ez felelős ugyanis az emberek veszélyérzetéért. Nos, a szupergyors hölgynek egyáltalán nincs, még a gondolatát is elutasítja a félelemnek.

Katolikusként azt mondja, az ima sohasem árthat, aztán meg kimegy a pályára, az ösztöneire bízza magát, és lesz, ami lesz...

Visszatérve az előző gondolatra: az orvosok állítják, akinek magas a dopaminszintje, az könnyebben vállal rizikót, közülük kerülnek ki, akik magas hidakról ugranak le gumikötéllel a derekukon, vagy asztronautának állnak, nagy felfedezők lesznek belőlük, esetleg beérik egy vagány tetoválással.

Danicának is van egy tetkója a hátán: egy amerikai zászló és egy kockás zászló egymáson keresztbe, ezzel is jelezve elkötelezettségét.

„Szeretek izzadni, mert az azt jelenti, hogy tényleg csinálok valamit. És ez annyira cool!” – mondta egyszer.

Talán ez a maximalizmus az, amely a Formula–1-es vezetők figyelmét is felkeltette. Patricknak nemrégiben lehetősége lett volna arra, hogy tesztelje a Hondát néhány bemutató körön keresztül promóciós jelleggel, de köszönte szépen, nem élt vele, azt mondta, majd ha komolyan számítanak rá, akkor jön. Merthogy természetesen neki is nagy álma (mint a legtöbb autóversenyzőnek), hogy kipróbáljon egyet a száguldó cirkusz versenygépei közül.

A fentebb említett japán futamgyőzelem óta viszont még inkább megnőtt az ázsiója, úgyhogy talán a télen sor kerül a várva várt randevúra. Aztán majd kiderül, hogyan tovább.

Céltudatosságban és elszántságban mindenesetre nincs hiány.

Danica életében ugyanis az autósport játssza a főszerepet. Csak egy példa: amikor megkérdezték tőle, mit választana, egy szenvedélyes, gátlásoktól mentes éjszakát az álompasival vagy az Indy 500-győzelmet, egyetlen pillanatig sem habozott a válasszal: „Még szép, hogy az Indy 500-győzelmet!”

Hát ilyen nő – autóversenyző – Danica Patrick. Igazi megszállott.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik