Huszonhat percen át nem úgy tűnt, hogy Jerry Sloan fiai megoldják a San Antonio Spurs által felkínált rejtvényt. A harmadik negyed elején ugyanis még 49–43-ra vezetett Gregg Popovich rutinos társulata, az utána következő 22 percet azonban 66–34-re megnyerte a Utah Jazz, és 2–1-re feljött összesítésben. Hétfő este (magyar idő szerint keddre virradóra) játszszák a negyedik összecsapást, még mindig Salt Lake Cityben. A Jazz veretlen odahaza ebben a playoffban (7/0), sőt a rájátszások történetében mind a kilencszer megverte a Spurst, amikor Utahban találkozott a két csapat.
A hazaiak megint a liga lassacskán leghatékonyabb irányító-bedobó kettősének pazar játékával darálták le ellenfelüket. A játékmester Deron Williams – a maga 22 évével – 31 pontot, nyolc gólpasszt és öt labdalopást produkált, öt triplakísérletéből négy jó volt, a robusztus (206 centi, 116 kiló, 25 éves) Carlos Boozer pedig 27 pontot és 12 lepattanót tett hozzá.
Előbbinek 30.3, utóbbinak 26.7 pont az átlaga a Spurs elleni eddigi három meccsen. Tim Duncan, aki 16 pontnál és 8 eladott labdánál állt meg, mindössze 24 percet játszhatott faultproblémái miatt, s ez megpecsételte a texasiak sorsát.
32 pont, 9-9 lepattanó és gólpassz, két labdaszerzés, 12/21 a mezőnyből – efféle statisztikai sorra egyedül LeBron James képes az NBA mezőnyében, s bizony e számsor minden egyes elemére szüksége volt vasárnap a Cleveland Cavaliersnek, hogy 88–82-re legyőzze a Detroit Pistonst. Az ohióiak 22 éves vezére NBAkarrierje negyedik szezonjában élete eddigi legfontosabb mérkőzésén elhallgattatta a sorozat első két – vesztes – meccse után károgó kritikusokat.
„LeBron összeszedte magát, fölkapott minket a hátára, és azt mondta: gyertek velem! És mi mentünk…” – méltatta sztárjátékosa teljesítményét Mike Brown, a Cavaliers edzője.
Ez volt a Cleveland első győzelme a főcsoportdöntőben 1992. május 25. óta, amikor a Michael Jordan vezérelte Chicago Bullst sikerült megvernie.