Vass Ádámnak csupán a fülbevalójával van baj

Vágólapra másolva!
2007.02.02. 22:39
Címkék
Munkatársaink Angliában próbálják feltérképezni a szépszámú magyar légiót, és most eljutottak a Stoke City csapatához. A másodosztályú klub alkalmazásában áll Vass Ádám, akit egy ország zárt a szívébe a székesfehérvári, Kanada ellen 1–0-ra megnyert válogatott mérkőzésen. A mezőny egyik legjobbja volt a Stoke City 18 éves középpályása.
31, 32, 34? Vass Ádám (32) egyelôre az ifjak között kap helyet
31, 32, 34? Vass Ádám (32) egyelôre az ifjak között kap helyet
31, 32, 34? Vass Ádám (32) egyelôre az ifjak között kap helyet
31, 32, 34? Vass Ádám (32) egyelôre az ifjak között kap helyet
31, 32, 34? Vass Ádám (32) egyelôre az ifjak között kap helyet
31, 32, 34? Vass Ádám (32) egyelôre az ifjak között kap helyet

A 18 éves Vass Ádám már hoszszabb ideje a Stoke City első csapatával készül, és tavaly november óta profi szerződése is van. A játékossal való találkozás a harmincezres Britannia Stadium parkolójában egyszerre meghitt és picit feszült: hiába, Ádám még tinédzser a javából, nem igazán szokott hozzá ahhoz, hogy az ő kedvéért (is) érkezzenek újságíró látogatók Magyarországról. Egy ír (természetesen égő vörös hajú…) és egy angol játékostárssal együtt ötösben egy BMW-be préseljük magunkat, és – a Gordon Banks, majd a Sir Stanley Matthews Roadot érintve (a kapuslegenda és a valaha volt legcsodálatosabb jobbszélső is hosszú és sikeres éveket töltött el a Stoke City csapatában) – hamarosan elérjük az edzőpályát.

Ha a Sunderland komplexuma láttán eltátottuk a szánkat, most azt kell mondjuk, az északiakkal azonos osztályban, a The Championshipben szereplő Stoke City tréningpályája csöppet sem rína ki a magyarországi környezetből. Nyoma sincs jacuzzinak, úszómedencének, a játéktér csupa sár, a környék szántóföldet idéz.
Az edzés intenzitása azonban nem hagy maga után kívánnivalót. Amikor hetvenöt perc múlva leballagnak – levánszorognak… – a játékosok a „gyepről”, Ádám barátunk a fülén át veszi a levegőt. De nemcsak ő, a többiek is. John McKeown, a „fazekasok” (The Potters, ez a Stoke City beceneve) erőnléti edzője mosolyog a nem létező bajusza alatt, s érdeklődésünkre, vajon megérett-e már Ádám a nagyobb feladatokra, elmosolyodik.

„Ha levágatja a haját, és kicseréli a fülbevalóját, akkor mindenre megvan az esélye! Rengeteget fejlődött, már képes végigrobotolni kilencven percet, huszonhat éves létére (újabb vigyor...) remek a kondíciója. Na jó, tényleg félre a tréfával: amiben még fejlődnie kell, az a fizikai erő, persze idővel az is meglesz. Remek fickó Ádám, csöppet sem lóg ki a nagyok közül. Szorgalmas, odateszi magát az edzéseken, s persze a tartalékcsapat mérkőzésein is. Ha lesz türelme és kitartása, szép jövő előtt áll” – mondja a vörös hajú konditréner, mi pedig egyetértően bólogatunk.

Ebéd után irány Stoke egyik hangulatos zöldövezeti negyede, az Owen család tágas, kétszintes háza, ahol Ádám él idestova harmadik esztendeje.
Errefelé – a jelek szerint – dívik a „nevelőcsalád” intézménye, amíg csak ifiszerződése volt honfitársunknak, addig a klub fizette Owenék költségeit, most már Ádám gondoskodik magáról, de olcsóbb, meghittebb, barátságosabb ez a megoldás, mintha szállodában élne, úgyhogy nem rossz ez a rendszer.

Természetesen, ha befut, s a The Championshipben sikerrel szereplő s a feljutásért küzdő nagycsapat oszlopos tagja lesz, előbb-utóbb saját házról kell gondoskodnia.
Meglehet, költségesebb ez a megoldás, de Vass Ádám aligha a dolog anyagi oldalát nézné…

Vass Ádám: „Jól érzem magam”
A kápolnásnyéki fiatalember élvezi az angliai életet, de nem haragudna, ha előbb-utóbb játszhatna felnőttmérkőzéseken – és nem a tartalékcsapatban, ahogy mostanság.
– Mióta él Angliában?
– Lassan három éve – mondta Vass Ádám. – Egy dunavarsányi korosztályos tornán figyeltek fel rám, előbb próbajátékon jártam Stoke-ban, majd igazoltak a helyi ificsapatba.
– Tudott angolul, amikor stoke-i lakos lett?
– A gimnáziumban angolt és olaszt is tanultam, de bevallom férfiasan, egy kukkot sem értettem abból, amit Stoke-ban beszéltek. A Black Country tájszólása rettenetes, de mára elsajátítottam az itteni dialektust, a megértéssel sincsenek gondjaim.
– Mivel tölti a szabadidejét?
– A srácokkal olykor elmegyünk bulizni egy környékbeli diszkóba, egy-két sör is lecsúszik ilyenkor, ha lehet így mondani, felvettem az angliai életritmust. Kedvelem a számítógépes játékokat, moziba is el-eljárok, otthon is DVD-zek, legutóbb a Fűrész 3 című horrort láttam, nem nagy élmény, csorog belőle a vér.
– Nem magányos itt magyar társak nélkül?
– Kezdetben kicsit szenvedtem, de mára megszoktam. Komolyan mondom, hogy jól érzem magam, hosszú távon is szeretnék Angliában maradni. Ez persze nem jelenti azt, hogy Stoke-ban akarom leélni az életem hátralevő részét. Meglehet, a nyáron klubot váltok, de ez még tényleg a jövő zenéje.
– És a magyar válogatott?
– Alig várom már a ciprusi tornát! A Kanada elleni bemutatkozásom életem meghatározó élménye, minden vágyam az, hogy ez a most alakuló, fiatal válogatott idővel sikeres legyen, jó futballt játsszon.

Tony Pullis: „Nagy a rivalizálás”
A Stoke City menedzseréről az a hír járja, hogy szívesebben épít a rutinos, sok nagy csatát megélt labdarúgókra. Ehhez képest barátságosan, szinte atyai szeretettel öleli magához Ádámot.
– Jó srác, remek temperamentummal, bámulatos gyorsasággal alkalmazkodott a számára mellbevágóan újszerű körülményekhez. Persze idő kell ahhoz, hogy egy tizennyolc éves fiú stabil játékossá váljon a The Championship élmezőnyéhez tartozó klubban, amelynek a Premiershipbe feljutás is szerepel a tervei között – dicséri a válogatott középpályást, egyszersmind oszlatja el vérmes reményeinket a szakvezető, Tony Pullis.
– Mit gondol, Ádám pályára léphet még ebben az idényben Championship-mérkőzésen?
– Majd meglátjuk, de nem lesz könnyű, nagy a rivalizálás és óriási a konkurencia. Most, a téli átigazolási időszak idején szerződtettük Lee Hendryt, az Aston Villa válogatott középpályását és a Liverpoolból a szenegáli Salif Diaót. Tapasztalat, fizikai erő tekintetében ezek a játékosok mindenképpen Ádám előtt járnak, miként a Portsmouthtól igazolt Andy Griffin is.
– Mit gondol, miért árasztották el a magyar labdarúgók a The Championship csapatait?
– Őszinte vagy udvarias választ akar hallani?
– Ha lehet, az előbbit…
– Mert olcsók. A profi futballban az ár meghatározó tényező, és annyiért, amennyibe a magyarok kerülnek, nehéz lenne hasonló képességű, jelentősebb labdarúgónemzetből érkező játékost kapni. Én a hatvanas években a magyar futballon nőttem fel. Sajnos azóta azonban…
– Akkor szombaton, a Southend United ellen Ádám nem lesz ott a csapatban?
– Most még biztosan nem…
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik