Rafael Nadal bírta jobban

Vágólapra másolva!
2007.01.23. 00:50
Címkék
Az ausztrál nemzetközi bajnokság második hetének első napján a férfiaknál az alsó ágon is kialakult a negyeddöntő mezőnye. A spanyol Rafael Nadal hatalmas csatában búcsúztatta a skót Andy Murrayt, Fernando González meglepetésre kiverte James Blake-et, s Tommy Haas és Nyikolaj Davigyenko is a legjobb nyolc közé jutott.
Andy Murray jól érezte meg az Australian Open férfi egyesének utolsó nyolcaddöntőjében, hogy felesleges az alapvonalütések háborújában összemérnie erejét a műfaj koronázatlan királyával, Rafael Nadallal. Így ahelyett, hogy saját „szakterületén” próbálta volna megverni Nadalt, inkább igyekezett kihasználni a pálya teljes hosszát: hol ő maga sprintelt fel röptézni jól sikerült adogatásai után, hol a spanyolt igyekezett becsalni a hálóhoz, váltakozó sikerrel. A skót ugyanis nem játszott elég pontosan, a kicsit is rosszul helyezett labdákat könynyen befutó ellenfele ezért néhányszor játszva elüthette mellette. A fontos pillanatokban Murray is koncentrált, így saját adogatásait – ha nem is gond nélkül, de – hozta. Nadal szerváinál azonban kénytelen volt hosszabb labdamenetekbe bocsátkozni, amelyeket a spanyol nemegyszer parádés elütésekkel fejezett be. Amikor pedig Murray inkább siettetni igyekezett a befejezéseket, gyakorta rontás lett a vége, így mindenki hozta a saját szerváját, bréklehetőség nélkül jutottak el 6:5-ig a felek. Ott a skótnak kicsit megremegett a keze, és játszmalabdát ajándékozott Nadalnak, de néhány magabiztos szervával hamar elhárította a veszélyt, és lendülete a tie-breakre is kitartott, így 7:6-ra megnyerte az első szettet.

Csillagpor

„Kim jobban teszi, ha nyer, mert én már várok rá, és rajta tartom a szemem” – Martina Hingis már a Li Na elleni meccse után megfenyegette leendő ellenfelét, Kim Clijsterst.

„Persze. Így legalább lesz időm vásárolgatni is” – a kínai Li Na válasza arra a kérdésre, hogy a kiesés ellenére elégedett-e a Melbourne-ben nyújtott teljesítményével.

„Nem tudom, a feleségem szereti-e a teniszt, de elkísér mindenhová. Igaz, nem bánná, ha nem játszanék” – Nyikolaj Davigyenko szerint nem árt a családi békének a nászút összevonása a felkészüléssel.

„Fogalmam sincs. Végigmegyünk az egész időjárás-jelentésen” – Marija Sarapova még nem tudja, a forró, a párás és a hétfői hűvös idő után legközelebb milyen körülmények között kell játszania.

Csillagpor

„Kim jobban teszi, ha nyer, mert én már várok rá, és rajta tartom a szemem” – Martina Hingis már a Li Na elleni meccse után megfenyegette leendő ellenfelét, Kim Clijsterst.

„Persze. Így legalább lesz időm vásárolgatni is” – a kínai Li Na válasza arra a kérdésre, hogy a kiesés ellenére elégedett-e a Melbourne-ben nyújtott teljesítményével.

„Nem tudom, a feleségem szereti-e a teniszt, de elkísér mindenhová. Igaz, nem bánná, ha nem játszanék” – Nyikolaj Davigyenko szerint nem árt a családi békének a nászút összevonása a felkészüléssel.

„Fogalmam sincs. Végigmegyünk az egész időjárás-jelentésen” – Marija Sarapova még nem tudja, a forró, a párás és a hétfői hűvös idő után legközelebb milyen körülmények között kell játszania.
A második játszma hektikusabban indult: hol Nadal hárított három bréklabdát, hol Murray kettőt, végül aztán a spanyol idegeskedte el hamarabb (2:1-nél) az adogatóelőnyt. Azért ne gondoljunk valami rettenetes ügyetlenkedésre, hiszen egymást érték a látványos és okos megoldások mindkét fél részéről, a hibák inkább a másik jó előkészítéseinek voltak betudhatók. 1:4 után azonban Murray zuhant össze, láthatóan fájlalta az oldalát is, miközben Nadal
egyre jobban belelendült, és zsinórban öt játékot megnyerve övé lett a szett is.

A harmadik játszmára kicsit esett a színvonal, elsősorban a labdát szorgalmasan viszaadó, de kiemelkedőt már nem nyújtó, láthatóan kicsit el is kedvetlenedő Murray miatt, aki 1:1 után brékhátrányba is került. Ez azonban érdekes módon épp a skótot tette helyre, aki elkezdett az első szett végén mutatotthoz hasonlóan okosan és pontosan játszani (főleg tenyeressel), így 3:3-nál újra nyílt volt a meccs. 5:4 után pedig már neki volt szettlabdája, három kegyetlen tenyerese után a negyediket még a szinte mindent befutó Nadal sem érhette el.

Itt azonban véget is ért Murray öröme. A negyedik szett még aránylag szoros volt, azt úgy bukta el 6:3-ra, hogy csak hárommal nyert kevesebb labdamenetet, mint Nadal, ám hiába jutott ötször is bréklabdához, nem tudta kihasználni a lehetőséget, míg ellenfele kettőből egyet beütött. Az ötödik játszmában pedig ismét a spanyol került brékelőnybe, és amikor Murray felzárkózhatott volna, nagyobbnál nagyobbakat hibázott, így végül kilenc perc híján négy óra alatt 6:7, 6:4, 4:6, 6:3, 6:1-gyel Nadalé lett a mérkőzés.

„Elmondhatatlanul nehéz meccs volt. Andy fantasztikusan játszott – dicsérte ellenfelét a spanyol. – Az egész meccsen tökéleteset kellett nyújtanom, meg kellett küzdenem minden pontért.”

Nadal ellenfele a négy közé jutásért Fernando González lesz, aki a Lleyton Hewitt elleni nyolcaddöntőbeli győzelem után ismét remek tenisszel vert meg egy igen jó játékost. Az áldozat ezúttal az amerikai James Blake volt, aki pedig szettveszteség nélkül állt mostanáig. A chilei ellen azonban az „egészségesnél” többet hibázott, és bár neki is akadtak szép megoldásai, ha szoros csatában is, de végül 7:5, 6:4, 7:6-ra kikapott.

„Nem akarok kifogásokat keresni, González egyszerűen jobb volt, mint én. Jobban adogatott, jobban koncentrált, megérdemelte a győzelmet. Nekem is megvoltak a magam lehetőségei, de nem tudtam élni velük. Emiatt egy kicsit dühös is vagyok, de utólag visszagondolva valószínűleg elégedett leszek azzal, amit az idén elértem Melbourne-ben” – értékelt Blake.

Az alsó ágon a másik párban a német Tommy Haas és az orosz Nyikolaj Davigyenko jutott be a nyolc közé. Davigyenko Tomás Berdychet verte meg négy szettben, s egyhuzamban a harmadik negyeddöntős fellépésére készülhet Melbourne-ben. Haas az előző fordulókban kétszer is meccslabdáról fordító argentin David Nalbandian ellen győzött, akinek, úgy tűnik, végül mégiscsak sok volt az a több mint kilenc óra, amelyet az első három körben a pályán töltött.
A nap mérkőzése
Rafael Nadal (spanyol, 2.)–Andy Murray (brit, 15.) 6:7, 6:4, 4:6: 6:3, 6:1
1. adogatások (%-ben) 73 53
Ászok 5 15
Kettős hibák 1 9
Ki nem kényszerített hibák 32 67
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban) 69 74
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban) 55 43
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/óra) 178 194
A 2. adogatások átlagsebessége (km/óra) 143 149
Legerősebb adogatás (km/óra) 207 217
Nyerő ütések (adogatásból is) 53 64
Sikeres brékpontok 7/16 3/17
Pontok/kísérletek a hálónál 33/46 55/80
Megnyert pontok 166 149
Mérkőzésidő (perc) 231 (54+50+44+43+40)
---- A vasárnapi csillaghullás – kiesett a második kiemelt Amélie Mauresmo és a harmadikként rangsorolt Szvetlana Kuznyecova – után hétfőn semmi égbekiáltó nem történt a hölgyeknél: Marija Sarapova, Kim Clijsters és Martina Hingis egyaránt magabiztosan nyerte meg a maga nyolcaddöntőjét, míg az egyetlen meccsen, amelyen nem lépett pályára korábbi világelső, az orosz Anna Csakvetadze a svájci Patty Schnydert verte meg meglepően könnyen, 6:4, 6:1-re.

A nagyok közül Hingisnek kellett a legjobban megszenvednie, ellenfele, Li Na ugyanis nagyon jól kezdett a háromszoros melbourne-i győztes ellen. A kínai az első szettben első adogatásai közül csak kettőt rontott el, az alapvonalról pedig remekül ütött: tizenöt nyerő megoldása volt, miközben a svájcinak csak négy. Hingis a 6:4-re elbukott játszma után igencsak dühösen ült le pihenni, már csak azért is, mert addig nem vesztett szettet az idén Melbourne-ben. Aztán megtalálta a megoldást.

„Arra gondoltam, eddig nem sokat tudtam kezdeni a labdáival, és ha végig így tud játszani, simán megver. Úgyhogy próbáltam egyszerűen visszaadni mindent” – árulta el a svájci.

A módszer bevált: Li a második szettet 6:3-ra, a harmadikat 6:0-ra veszítette el, miközben fogyott az ereje és a türelme is. Hingis nem csinált semmi különöset (102 megnyert pontjából csupán nyolcat köszönhetett saját nyerő megmozdulásának), csak várta, hogy a kínai egyre többet rontson. Mit mondjunk, nem várt hiába, Li hajmeresztő mennyiségű, 69 ki nem kényszerített hibával fejezte be a meccset.
A tizedik melbourne-i fellépésén kilencedszer a nyolc közé jutó Kim Clijsters lesz Hingis ellenfele – akárcsak a múlt évben – a negyeddöntőben, aki könnyedén verte meg Daniela Hantuchovát: a szlovák lány csak a második szettben tudott valamiféle ellenállást kifejteni az év végén visszavonuló belgával szemben, ám ez is csak 6:1, 7:5-ös vereséghez volt elég.

„Egyetlenegy játékot lazsáltam el, és ezzel majdnem visszahoztam Danielát a meccsbe, pedig az elején sokkal jobb voltam nála – értékelt Clijsters, aki még mindig játszmaveszteség nélkül áll az idei Australian Openen. – Nagyon várom a Martina elleni mérkőzést, élvezetes ellene játszani, mert mindig van a tarsolyában valami váratlan. Jó néhány teniszezőnél előre lehet tudni, mire készülnek, mikor ütnek egyenest, mikor keresztet, de nála mindig készen kell állni egy meglepő húzásra.” Egy évvel ezelőtt Clijters nyerte meg kettejük csatáját.

A felső ág másik negyeddöntőjében Anna Csakvetadze ellenfele honfitársa, Marija Sarapova lesz, aki két szettben, 7:5, 6:4-re győzte le a szintén orosz Vera Zvonarjovát. ---- A 26 éves, párosban olimpiai bajnok chilei teniszező a negyeddöntőbe jutással pályafutása legjobb melbourne-i eredményét érte el.

– Mondhatjuk, hogy most, James Blake ellen nyújtotta élete legjobb teljesítményét?
– Talán… De úgy érzem, Lleyton Hewitt legyőzésekor hasonlóan jól teniszeztem. Ráadásul, ha azt is mondjuk, hogy ez eddigi karrierem legjobb tenisze, akkor is van még jó néhány játékelem, amelyben szükséges még fejlődnöm. Például az adogatásfogadásban.

– Milyen taktikával készült Blake ellen?
– Alaposan ismerjük egymást, sokszor játszottam már ellene. Nagyon jól szervál, jó a tenyerese is, sokat mozgatja ellenfelét. Igyekeztem ezúttal én futtatni őt, talán ez volt a kulcsa győzelmemnek.

– Képes lesz bejutni az elődöntőbe?
– Nagyon szeretném. Tudom, addig vár rám még egy nehéz mérkőzés Nadal ellen, de bízom benne, mostani játékommal jó úton járok, és ott lehetek a négy között.

Fernando González, a világranglista 9. helyezettje ---- AUSZTRÁL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, MELBOURNE (15 636 000 dollár, kemény pálya)
Férfi egyes. Nyolcaddöntő:

Nadal (spanyol, 2.)–Murray (brit, 15.) 6:7, 6:4, 4:6: 6:3, 6:1;
Davigyenko (orosz, 3.)–Berdych (cseh, 13.) 5:7, 6:4, 6:1 7:6;
González (chilei, 10.)–Blake (amerikai, 5.) 7:5, 6:4, 7:6;
Haas (német, 12.)–Nalbandian (argentin, 8.) 4:6, 6:3, 6:2, 6:3
A negyeddöntő párosítása: Federer (svájci, 1.)–Robredo (spanyol, 7.), Fish (amerikai)–Roddick (amerikai, 6.), Haas (német, 12.)–Davigyenko (orosz, 3.), González (chilei, 10.)–Nadal (spanyol, 2.)

Női egyes. Nyolcaddöntő:
Sarapova (orosz, 1.)–Zvonarjova (orosz, 22.) 7:5, 6:2;
Clijsters (belga, 4.)–Hantuchová (szlovák, 15.) 6:1, 7:5;
Hingis (svájci, 6.)–Li Na (kínai, 19.) 4:6, 6:3, 6:0;
Csakvetadze (orosz, 12.)–Schnyder (svájci, 8.) 6:4, 6:1
A negyeddöntő párosítása: Sarapova (orosz, 1.)–Csakvetadze (orosz, 12.), Clijsters (belga, 4.)–Hingis (svájci, 6.), S. Williams (amerikai)–Peer (izraeli, 16.), Vaidisová (cseh, 10.)–Safarová (cseh)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik