A tehetség mindent eldönthet. A ma esti Magyarország–Törökország Eb-selejtezőn nem lesz hiány kiemelkedő képességű játékosokban, olyan futballisták érnek majd labdához, akiknek szinte minden mozdulata kivételes tehetségről árulkodik. Magyar oldalról a West Bromwich Albion légiósa, Gera Zoltán, míg a törökök részérőla Galatasaray ifjú ásza, Arda Turan varázsolhat. Mellettük mindkét csapat játékosait górcső alá vesszük.
A trükkök mestere
Németh Ferenc
Gera Zoltán sok nagy csatában edzôdött ? ma este sem ijedhet meg
Gera Zoltán jelenleg a legjobb magyar futballista, akit nem csupán Magyarországon, hanem Angliában is elismernek a szakemberek. Az angol másodosztályban szereplő West Bromwich Albion labdarúgója kihagyhatatlan a nemzeti csapatból, s cselei, passzai, góljai miatt az egyik nagy kedvenc.
Az egyik legértékesebb magyar játékos szerepe különleges: legtöbbször a csatársor és a középpályások között helyezkedik, afféle visszavont támadóként. Bozsik Péter együttesében például teljesen szabadon futballozhat, ezért a pálya minden pontján feltűnik. Többször visszalép a középpályára a labdáért, és hosszú indításokkal igyekszik helyzetbe hozni a támadókat. Emlékezhetünk a 2004 júliusában Kaiserslauternben megrendezett német–magyar válogatott meccsre (0–2), amikor kétszer indította pazarul Torghelle Sándort, és a csatár mindkét lehetőségéből gólt szerzett. Gera Zoltán, miután visszalépését követően elindítja az akciót, azonnal sprintelni kezd, felzárkózik a támadásokhoz, és így gyakorta éppen ő fejezi be azt a támadást, amelyet kezdeményezett.
Technikai tudását sokan irigylik, cseleivel kiváló védőket is őrületbe kerget, pazar futballista. A San Marino ellen lőtt, ollózós gólját hetekig ismételték a sportcsatornák. Ha egyedül hagyják, a tizenhatos környékéről igen veszélyesen és pontosan lő, szabadrúgásai, különösen a balösszekötő helyéről, komoly próba elé állítják a kapusokat. Emellett kiválóan fejel, kivételes ütemérzékének köszönhetően remekül érkezik a beadásokra – a legutóbbi, Bosznia-Hercegovina elleni Európa-bajnoki selejtezőn (3–1) azt is bizonyította, hogy még a mellével is gólt tud szerezni.
Gera Zoltántól a törökök ellen is elegendő lenne egy ilyen, nem szépségdíjas gól – csak szokása szerint legyen jókor, jó helyen.
---- Király Gábor (kapus) Az angol Crystal Palace profija jó formában van, állandó tagja csapatának. Norvégia ellen súlyos hibákat követett el, de a bosnyákok ellen korábbi önmagához méltóan védett. A törökök elleni mérkőzésen kellenek a bravúrjai.
Fehér Csaba (védő) A PSV Eindhoven légiósa klubjában csak epizódszerepeket kap, így nehéz megítélni, milyen formában van manapság. A teljes jobb oldalt be kell játszania, nemcsak a védekezés, hanem a támadás is feladata. A hozzáállása ragyogó, a csapat ásza lehet.
Éger László (védő) A spanyol második ligás Poli Edijo futballistája már alapembernek számít együttesében. Minden bizonnyal komoly próbatétel lesz számára a törökök elleni mérkőzés, és igen koncentráltan kell futballoznia, hogy ne hibázzon.
Juhász Roland (védő) Felépült sérüléséből a belga Anderlecht hátvédje, aki csapata legutóbbi mérkőzésén három percet már játszott. Fontos láncszeme a válogatottnak, de neki is össze kell kapnia magát, hiszen egyetlen hibája is végzetes lehet.
Vanczák Vilmos (védő) Immár kihagyhatatlan a belga Sint-Truiden együtteséből, sőt már első gólját is megszerezte új egyesületében. A szögletek és szabadrúgások után általában előrehúzódik, és fejesei roppant veszélyesek az ellenfél kapujára.
Tóth Balázs (középpályás) Ő folyamatosan közelről látja a törököket, hiszen az Erciyesspor profija. A harcos középpályás rendre kezdőként kap szerepet egyesületében. Szűrő lesz, azaz a védekezésből is kiveszi a részét, a támadásokhoz fel kell zárkóznia.
Dárdai Pál (középpályás) A csapat kapitánya, a keret egyik legrutinosabb futballistája. A német Hertha BSC összeállítása jelenleg nem képzelhető el nélküle. Rengeteget dolgozik a középpályán, távoli lövései is veszélyesek, igazi vezéregyénisége a válogatottnak.
Huszti Szabolcs (középpályás) Jól játszik a Hannoverben, és a bosnyákok elleni selejtezőn is kiválóan teljesített. Csupa szív futballista, akinek elsősorban támadó feladatai vannak, lövései, beadásai többnyire veszélyesek. Ha jó napot fog ki, nyerőember lehet.
Halmosi Péter (középpályás) A kezdőcsapat egyetlen Magyarországon szereplő futballistája. A debreceni labdarúgónak be kell játszania, illetve le kell zárnia a bal oldalt, a támadásokhoz is fel kell érnie, s a vonal mellől helyzetbe kell hoznia társait.
Gera Zoltán (támadó) Az angol West Bromwich futballistája alapembere az együttesnek. Technikás, képes váratlan megoldásokra, fejjel és lábbal – és a bosnyákok ellen láttuk, hogy még mellel is – igen nagy veszélyt jelent a kapu közelében.
Torghelle Sándor (támadó) Végre folyamatos játéklehetőséget kap görög csapatában, a PAOK-ban. Harcosságához és erőszakosságához nem férhet kétség, ám az is tény, hogy emberemlékezet óta nem lőtt gólt tétmeccsen. Talán szombaton. ---- Az új gyöngyszem
Arda Turan nevét ma még kevesen ismerik Törökországon kívül, ám ne lepődjön meg senki, ha egy-két év múlva róla beszél majd a futballvilág. A játékos 1987. január 30-án született, vagyis még nincs húszéves, de máris a török labdarúgás és a válogatott egyik legnagyobb reménységeként emlegetik. Ő a bizonyíték arra, hogy jó nevelőmunkával micsoda tehetségei lehetnek egy ország futballjának. Támadó középpályásként tartják számon, ám adott esetben bevethető a bal és a jobb oldalon, sőt akár a csatárok mögött, irányító pozícióban is.
A pályafutása a tavalyi bajnokságban kezdett felfelé ívelni, amikor a török első osztályban szereplő Manisaspor együttesében előbb biztosította helyét a kezdőcsapatban, majd a gárda meghatározó játékosa lett. Teljesítményére felfigyelt a török elitklub, a Galatasaray, s évi százezer dollárt (mintegy 21.5 millió forintot) kínált az aláírásáért, ám az összeget a riválisok, a Besiktas és a Fenerbahce felverték 250 ezer dollárra (53.75 millió forint).
A középpályás legfőbb erénye agresszivitása, ám akkor sem jön zavarba, ha be kell vetnie egy-két trükköt. Ugyanakkor egészen kiváló a helyzetkihasználása. A Bajnokok Ligája harmadik selejtezőkörében, a Galatasaray–Mladá Boleslav (5–2) mérkőzésen például két gólt lőtt, és kettőt előkészített. Produkciója számos európai szaktekintély figyelmét felkeltette, így például Gheorghe Hagi, a Galata korábbi román sztárja a meccs után áradozott róla. Mondani sem kell, a török szurkolók rögtön a szívükbe zárták az ifjú zsenit, és igen sokat várnak tőle a szombati Eb-selejtezőn is.
SIMON CSABA Született: 1976. május 31. Klubja: Alba Volán-FeVita Magassága/testsúlya: 184cm/85 kg Posztja: jobbszélsô Válogatottság száma: 79 Legjobb eredményei: divízió–1 vb-2. (2002), divízió–1 vb-4. (2001), B vb-8. (1999), 2x C vb-gyôztes (1998, 2000); 5x magyar bajnok (1996, 1998, 2000 – Dunaferr, 2001, 2003 – Alba Volán); 3x Magyar Kupa-gyôztes (1995, 1996, 1998 – Dunaferr)
Fej: 7 Gól- és ponterôsség: 7 Határozottság: 7 Gyorsaság: 8 Csapatmunka: 8 Simon Csaba átlaga: 7.4
---- Rüstü Recber (kapus) A csapatkapitány ütemérzéke remek, a beíveléseknél nem jön zavarba. A 33 éves játékos rutinja sokat jelenthet a török csapatnak, még úgy is, hogy sérült volt, és az elmúlt időszakban némileg visszaesett a formája.
Hamit Altintop (védő) A németországi születésű, török állampolgárságú hátvéd korábban gyakran szerepelt középpályásként, és ez ma is meglátszik játékán: aktívan kiveszi a részét a támadásokból, veszélyes lövésekre is képes.
Servet Cetin (védő) Az egyik közellenség: a hórihorgas (191 cm) középső bekk a török futballkedvelő közvélemény utálatának fő tárgya. Lassú, amit a Fenerbahcénél nem toleráltak, a nyáron a Sivasspor, illetve Fatih Terim kapitány tárt karokkal fogadta.
Gökhan Zan (védő) A Besiktas középhátvédje magabiztos teljesítményével és határozott, kemény játékával nyerte el a kapitány bizalmát, és bár a válogatottban eddig nem sikerült bevennie az ellenfelek kapuját, nem árt vigyázni vele, hiszen klubjában az idén már két gólt is szerzett.
Ibrahim Üzülmez (védő) A Besiktas megbízható balhátvédje, egyben az isztambuli elitgárda csapatkapitánya. Harcos típus, az utolsó percig hajt, igazi csapatember.
Sabri Sarioglu (középpályás) A Galatasaray saját nevelésű jobb oldali középpályása a fiatal török futballistageneráció egyik legjelesebb képviselője. Agilis, fürge, jól cselez, lövőereje átlagon felüli.
Gökdeniz Karadeniz (középpályás) A 167 centiméter magas futballista véde-kező középpályásként hívta fel magára a figyelmet, Fatih Terimnél és klubjában, a Trabzonsporban szabadon szervezhet a középpályán.
Mehmet Aurelio (középpályás) A Fenerbahce brazilja nemrég kapta meg a török állampolgárságot, egyúttal a kapitány behívóját a válogatottba. Kiváló képességű, sokat dolgozó játékszervező, aki inkább a támadásokból, mint a védekezésből veszi ki a részét.
Tuncay Sanli (középpályás) Korábban játszott jobbszélsőt és belső középpályást is, jelenleg azonban klubjában, a Fenerbahcéban és a válogatottban is a bal oldalon számítanak rá. Rengeteget fut, általában szélről cselezi magát befelé, jó a rúgótechnikája.
Hakan Sükür (támadó) A Boszporusz Bikájának nevezett csatár tagja volt a 2000-ben UEFA-kupát nyerő Galatasaraynak, majd rövid időre megfordult Angliában és Olaszországban is, hogy aztán 2003-ban ismét visszatérjen a Galatához. Szinte istenként tisztelik, noha az utóbbi időben érzékelhetően veszített nimbuszából.
Arda Turan (támadó) A Galatasaray fiatal tehetsége a játéktér minden részén otthonosan mozog: a középpálya mindkét oldalán és közepén egyaránt, sőt elöl is bevethető. Gyors, agresszív játékos, technikailag is felkészült, ő a törökök egyik gyöngyszeme.