Irigykedve is győzhetünk

Benkő Gábor, Borbola Bence, Voleszák GáborBenkő Gábor, Borbola Bence, Voleszák Gábor
Vágólapra másolva!
2006.08.13. 22:55
Címkék
A magyar válogatott szerda este Grazban lép pályára Ausztria ellen barátságos mérkőzésen. Ez a meccs Európában ősi rangadó, az elmúlt húsz év során azonban ritkábbá váltak az összecsapások. A találkozó kapcsán ezúttal – Nyilasi Tibor segítségével – megpróbáltunk rávilágítani arra, milyen is az osztrák futball jelenlegi helyzete nyugati szomszédainknál. Ausztria két év múlva, 2008-ban Svájccal közösen rendez Európa-bajnokságot.
Nyilasi Tibor (balra) a pályán elvarázsolta az osztrákokat, nem csoda, hogy szerzôdtette az Austria Wien
Nyilasi Tibor (balra) a pályán elvarázsolta az osztrákokat, nem csoda, hogy szerzôdtette az Austria Wien
Nyilasi Tibor (balra) a pályán elvarázsolta az osztrákokat, nem csoda, hogy szerzôdtette az Austria Wien
Nyilasi Tibor (balra) a pályán elvarázsolta az osztrákokat, nem csoda, hogy szerzôdtette az Austria Wien
Nyilasi Tibor (balra) a pályán elvarázsolta az osztrákokat, nem csoda, hogy szerzôdtette az Austria Wien
Nyilasi Tibor (balra) a pályán elvarázsolta az osztrákokat, nem csoda, hogy szerzôdtette az Austria Wien

Ausztria jelenleg a hatvanadik helyen áll a FIFA ranglistáján, huszonnégy hellyel megelőzve Magyarországot. Hogy a nemzeti tizenegyek teljesítménye között valóban ekkora a különbség vagy sem, az nagy kérdés, ám tény, hogy az osztrák válogatott – ha a németországi világbajnokságon nem is volt kint – általában azért kijut a nagyobb világeseményekre.
Miben jobbak nálunk az osztrákok?
Mi az, ami miatt előrébb tartanak?

Ausztriában figyelnek a profi labdarúgókra

A jelenleg a Magyar Labdarúgó-szövetség utánpótlás-koordinátoraként dolgozó Nyilasi Tibor szakértőnek nevezhető e témában, hiszen a korábbi ezüstcipős futballista 1983 és 1988 között az Austria Wien együttesében légióskodott, így láthatta, hogyan fejlesztik az osztrák focit, miközben Magyarországon a sportág haldokolni kezdett.

„Rossz kimondani, de a két ország futballja között a különbség ég és föld – mondta Nyilasi Tibor. – Ezerkilencszáznyolcvanháromban különlegességnek számított, hogy az osztrákokhoz szerződtem, míg jómagam huszonnyolc évesen, Ausztriába kerülésem után szembesülhettem azzal, mi is az a profi világ, egyáltalán mit neveznek profi futballnak. Más közegbe csöppentem, olyanba, ahol a klubok vezetői éppen annyit ajánlottak, amennyit ki is tudtak fizetni. Igaz azonban az is, hogy arrafelé a követelmény is sokkal magasabb, mint itthon. A vezetők, a tulajdonosok a pénzükért szigorúan elvárták az eredményeket.”
A korábbi hetvenszeres válogatott, ezüstcipős futballista szerint idehaza a legnagyobb problémát az erős tulajdonosi viszony hiánya jelenti, a klubok csak szenvednek, másról sem lehet hallani, mint kifizetetlen számlákról, aminek nem is lehet más vége, mint óriási feszültség. A vidéki fellegvárak néhány évente összeomlanak, helyükre pedig ugyan egy-egy újabb együttes belép, de előbb-utóbb ezek is csődöt mondanak.

Nem rombolják, hanem építik a futballpályákat

„Tudom, nem mondok újat ezzel, de az osztrákoknál az anyagi és tárgyi feltételek maximálisan adva vannak – folytatta Nyilasi Tibor. – Amíg Magyarországon megszüntetik a futballpályákat, addig az osztrákoknál még manapság is gomba mód szaporodnak a füves és műfüves létesítmények. Persze ne irigykedjünk azért túlságosan, hiszen nekik is megvan a maguk baja. Néhány klubnál, mint például az Austria Wiennél és a Salzburgnál hiába dúskálnak az anyagiakban, hiába működnek kifogástalanul az utánpótlásképzéssel foglalkozó akadémiák, a felnőttcsapatba mégis kénytelenek évről évre külföldi futballistákat szerződtetni. Ezen a téren tehát valami ott sem stimmel...”

Nyilasi Tibor szerint a leginkább lényeges különbség mégis a játékosok hozzáállásában rejlik. Amíg az osztrák futballisták profi módon viszonyulnak a futballhoz, addig ez a mieinkről a legkevésbé sem mondható el.
„Az osztrák labdarúgók racionálisan gondolkodnak. Jó szerződéseket kapnak a kluboktól, amit jó játékkal hálálnak meg, pontosabban, az edzéseken és mérkőzéseken a legjobb teljesítményüket nyújtják. Az osztrák bajnokik irama előrébb jár a magyarénál, még ha ez néha nem is jelenti azt, hogy a színvonal sokkal magasabb lenne.”

Ettől függetlenül a két ország válogatottja szerdán jó mérkőzést játszhat majd egymással Grazban, és Nyilasi Tibor amondó, hogy Bozsik Péter együttese partiban lesz az osztrákokkal.

Bozsik Péter csapata meglepetést szerez

„A külföldön profiskodó magyar futballisták felveszik a gyorsabb ritmust, és egyenlő partnerei leszünk az osztrák válogatottnak, és hogy valami pozitívumot is mondjak: válogatott szinten ezúttal a mérleg nyelve mi felénk billen, hiszen itt a legfőbb különbség az, hogy nekik nincs Gera Zoltán szintű futballistájuk. Úgy gondolom, már ez is valami. Vagy nincs igazam?” ----

Fantasztikus fordulatot vett Orosz Péter salzburgi karrierje, miután a szombati, Pasching elleni meccs 92. percében pontot érő gólt szerzett. Ez az osztrák bajnokság 5. fordulójában történt. A 25. születésnapját ezen a héten ünneplő csatár négy éve futballozik Ausztriában, és ötöd-, majd harmadosztályú csapatok után, valamint több gólkirályi címet követően 2005 telén kötött előszerződést a Salzburggal. Tavaly tavasszal azonban a klubot felvásárolta a Red Bull energiaitalt forgalmazó Dietrich Mateschitz, aki hatalmas összegeket áldozva nemzetközileg ismert játékosokat szerződtetett. A magyar légiós így a perifériára szorult, s bár több Bundesliga-ajánlata is volt, kényszerből a Salzburg harmadosztályú csapatában futballozott. Nem is akárhogyan, hiszen az előző idényben 36 találattal szerezte meg sokadik gólkirályi elsőségét, de úgy tűnt, még ez is kevés ahhoz, hogy Giovanni Trapattoni és Lothar Matthäus az első keretnél számoljon vele. A „tarcsiban” aztán három meccsen négy gólig jutott, majd másfél héttel ezelőtt Trapattoni jelezte: eljött az idő, hogy kipróbálja a magyar csatárt.

A Pasching elleni idegenbeli bajnokin már ott ült a kispadon, majd a szünetben az olasz vezetőedző elküldte melegíteni. Oroszt azonban csak a 80. percben cserélte be (a Red Bull másik magyarja, Bodnár László sérülés miatt nem lépett pályára), amikor már jelentős veszély fenyegette a Salzburg idénybeli veretlenségét. A hosszabbítás második percében Karel Pitak emelte be a tizenhatosra a labdát, amelyet Alexander Zickler nem ért el, érkezett viszont Orosz, és a hálóba fejelte. Ezzel lett 1–1, és alighanem e találattal ért véget a támadó vesszőfutása. A meccs után mindenki a magyar játékost dicsérte, hat interjút adott különböző televíziós csatornáknak, teljesítményét pedig Trapattoni és Matthäus is dicsérte az osztrák lapokban.

„Még most is hihetetlen, ami velem történt – mondta Orosz Péter. – Természetesen nagyon boldog vagyok, hiszen sokat dolgoztam azért, hogy bekerüljek az első csapatba. A debütálásom remekül sikerült, most azon leszek, hogy megtartsam Trapattoni és Matthäus bizalmát, illetve bizonyítsak mindazoknak, akik eddig nem hittek bennem.”

Giovanni Trapattoni mindenesetre már utalt arra, hogy vélhetően Orosz Péter is tagja lesz a Valencia elleni BL-selejtező visszavágójára utazó keretnek, ugyanakkor egy osztrák tévétársaság csütörtökre Lothar Matthäust és Orosz Pétert kérte fel hosszabb beszélgetésre. ---- Az osztrák–magyar válogatott mérkőzés apropóján természetesen kíváncsiak voltunk egy olyan szakember véleményére, aki nemcsak hazánk labdarúgásának helyzetét ismeri jobban, hanem az osztrákét is. Lothar Matthäus két évig dolgozott a magyar válogatott szövetségi kapitányaként, most pedig Ausztriában edző az első ligás Red Bull Salzburgnál. Igaz, nem munkálkodik olyan régóta a sógoroknál, mégis láthatott már annyit, hogy megítélje a két ország futballjának alapvető különbségeit. Érdekelt minket, hogy miként jellemzi szakmai és persze gazdasági szempontból a két év múlva Svájccal karöltve Európa-bajnokságot rendező Ausztria labdarúgását.

A szakember, aki korábban mindig hangot adott véleményének, és szívesen állt a média rendelkezésére, ezúttal nem kívánt megszólalni. Pedig nem is a szerdai válogatott mérkőzéssel kapcsolatban kérdeztük volna – érthető, ha a magyar nemzeti tizenegy megemlítése kellemetlen Lothar Matthäus számára –, hanem pusztán szakmai és személyes tapasztalataira lettünk volna kíváncsiak. ---- Az európai futball egyik legősibb rangadójának számít az osztrák–magyar futballmérkőzés. A múltban a két ország válogatottja százharmincöt alkalommal találkozott, és mint statisztikánkból is kiderül, válogatottunknak jobb az eredményességi mutatója. Összeállításunkban magyar szempontból összesítettük az adatokat.
Hazai pályán
67411610172–101
Idegenben
66231429119–148
Semleges pályán
2114–2
Világbajnoki mérkőzés
1 1 1–2
Olimpiai mérkőzés
1 1 3–0
Világbajnoki selejtező
6 4 2 14–5
Európa-bajnoki selejtező
2 1 1 2–1
Európa-kupa-mérkőzés
12 6 4 2 38–26
Barátságos és egyéb mérkőzés
113532337237–217
Összesen
135653040295–251
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik