Sokan féltették a szezon előtt a győri női kézilabdacsapatot, hiszen Sirina Irina távozása után két fiatal kapussal vágott neki a bajnokságnak az ETO. Herr Orsolya és Petróczi Viktória rácáfolt a kétkedőkre, Herr még a válogatott keretbe is bekerült. Április 29-én azonban szomorú fordulatot vett a történet: edzésen, egy ártatlan mozdulat után elszakadt a jobb térdében a keresztszalag.
Meggyesi Bálint
Herr Orsolya azért dolgozik, hogy a sérült jobb lába újra alkalmas legyen ehhez hasonló mozdulatokra
Meggyesi Bálint
Herr Orsolya azért dolgozik, hogy a sérült jobb lába újra alkalmas legyen ehhez hasonló mozdulatokra
Fájdalmas nap volt április 29. Herr Orsolya életében. A Győr kapusa egy edzésen súlyos térdsérülést szenvedett. Május 8-án, a győri Petz Aladár Kórházban az ETO orvosa, dr. Balogh Péter hozta rendbe az elszakadt szalagot, de a tapasztalatok szerint az ilyen esetekben legfeljebb negyven százalékot jelent a sikeres operáció, a többi a sportoló hozzáállásán és a rehabilitáción múlik.
„Hálás lehetek orvosunknak, hiszen úgy tűnik, jól sikerült a műtét – emlékezett a beavatkozásra a válogatott kapus. – Még a kórházban úgynevezett járógépet kaptam a lábamra, azt mondták, erőltetni kell a sétát. Mindennap új céljaim voltak. Először, hogy végig tudjak menni a folyosón, utána ugyanezt az utat kétszer akartam megtenni, majd háromszor. Közben elkezdtük a munkát a gyógytornásszal is, Leller Katalin azóta naponta foglalkozik velem. Egy operáció sok mindent megváltoztat, azok a dolgok kapnak fontos szerepet, amelyek az egészséges hétköznapokon eszébe sem jutnak az embernek. Normál esetben például nem foglalkoztat senkit, hogy ki tudja-e nyújtani a lábát, s utána milyen szögben tudja behajlítani…”
A gyógytornász nem csak a foglalkozások idejére adott programot a játékosnak, úgy alakította át az életét, hogy minden mozdulat a mielőbbi teljes felépülést szolgálja: előírta például, hogy a konyhában lábujjhegyen, a nappaliban pedig a sarkán közlekedjen a kapus.
„Lemaradtam a szezon legfontosabb meccseiről, nem lehettem ott a bajnokság aranycsatáján, az EHF-kupa döntőjében, ami nagyon bosszantó – mondta Herr Orsolya. – Ráadásul ebben az évben a nyári szabadságomat is elvitte a sérülés. Amíg a többiek üdültek, én gyötörtem magam, hiszen minden nap igen fontos, nem fér bele kihagyás. Rendkívül keményen dolgoztunk, érdekes, hogy a gyógytorna olyan izomcsoportokat is megmozgat, amelyeket egyébként nem használ az ember. De szerencsére látszik a lábamon az eredmény.”
A kapus ott volt hétfőn a csapat első edzésén. Igaz, még külön dolgozott, de Róth Kálmán, az ETO szakvezetője reménykedik, hogy Herr szeptember végén ott lehet a pályán. Addig folytatódik a gyógytorna, s az ugyancsak keresztszalag-sérüléssel műtött kapusedző, Hoffmann Beáta is foglalkozik Orsolyával. „Megviselt a sérülés, de most már sokkal jobban van a lelkem, rengeteget segített Hoffmann Bea – mondta a lábadozó kapus. – Igaz, most megint rossz volt egy kicsit, amikor láttam a többieket edzeni, de ezt is feldolgoztam. Biztató, hogy tíz hét telt el a műtét óta, s eddig minden rendben volt. A tervek szerint két-három hét múlva már futhatok, majd meglátjuk, mikor állhatok újra kapuba. Jó lenne minél hamarabb, de senki sem sürget, a klubnál mindenki azt mondja, nem az a cél, hogy minél hamarabb, hanem hogy tökéletesen jöjjek rendbe. Abban azért bízom, hogy ott lehetek a decemberi Európa-bajnokságon, de most még nagyon távolinak tűnik Svédország.” ---- F ---- N