A Rolling Stones turnéjának utolsó állomásához érkezett – mondhatnánk, ha csatlakozni akarnánk a francia csapatot a magas átlagéletkora miatt a híres rockzenekarhoz hasonlítók táborához. Az 1998-ban világbajnokságot, 2000-ben pedig Európa-bajnokságot nyerő nagy generáció megmaradt tagjai (Fabien Barthez, Zinedine Zidane, Lilian Thuram, Patrick Vieira, Thierry Henry, David Trezeguet) bizonyították, korai volt leírni őket, pályafutásuk delelőjén túl is a világelithez tartoznak.
EPA
Zinedine Zidane vasárnap este Berlinben utoljára még megb?völi a labdát
EPA
Zinedine Zidane vasárnap este Berlinben utoljára még megb?völi a labdát
A világbajnoki döntő után – az eredménytől függetlenül – visszavonul a válogatottságtól Lilian Thuram, Claude Makelele és Zinedine Zidane, de minden valószínűség szerint a távozók közé számíthatjuk a helyét Gregory Coupet-nak átadó Fabien Barthez kapust is. A nemzeti csapat dresszét utoljára magukra öltők közül a legtöbb könnycseppet az 1998-as aranylabdás Zinedine Zidane búcsúja miatt ejtik, a francia csapatkapitány ugyanis nemcsak mezét, de futballcipőjét is most húzza fel utoljára – a vb után már klubszinten sem folytatja.
A Zizou becenévre hallgató klasszis az utóbbi években csak ritkán hozta a tőle megszokott kiváló formát, ám a németországi világbajnokságon mintha második aranykorát élné, varázslatosan könnyed játékával, csodálatos, csak rá jellemző technikai megoldásaival ismét bámulatba ejti a publikumot.
Természetes azonban, hogy a jó eredményhez kevés egy ember csillogása, kell hozzá egy nagyszerű csapat is, hogy az edzőt ne is említsük.
És hogy mi a titka a francia gárdának?
Érdekes választ ad erre a kérdésre Willy Sagnol, a csapat hátvédje, aki szerint a heves viták kovácsolták egységessé a társaságot.
„Az elmúlt hetekben kemény összezördülések voltak a csapaton belül, de éppen ez segített bennünket abban, hogy nyíltan szembenézzünk a kényes problémákkal – mondta Willy Sagnol. – Raymond Domenech kapitány annyira őszinte, nyílt légkört honosított meg a válogatottnál, hogy ledőltek a csapaton belüli generációs és egyéb korlátok. Kettőezer-kettőben Roger Lemerre, két évvel később Jacques Santini egész máshogy kezelte a jelenséget: ők nemigen vettek tudomást az egységet aláásó klikkekről, belső ellentétekről. A mostani feszültségek leginkább abból adódtak, hogy mindenki előre igyekezett tolni a csapat szekerét, ám más és más módon.”
Ha egy kicsit távolabbra tekintünk, a világbajnoki döntőn túlra, óhatatlanul felvetődik a nagy generáció utódlásának kérdése, amelyet a már idézett védő ekképp fogalmazott meg. „A visszavonulók után szükség lesz újabb vezéregyéniségekre, ám azt egyelőre nehéz elképzelni, hogy kinek a vállára tehető ugyanaz a felelősség, melyet a nagy öregek viseltek idáig, és hogy ki lesz majd képes ugyanolyan higgadtan szembenézni a kritikákkal, mint Zizouék tették” – merengett a válogatott jövőjéről a Bayern München játékosa.
Raymond Domenech mester – érthető módon – nem kíván előreszaladni az időben, ő az aranygeneráció búcsúzását is csak a vasárnap esti, olaszok elleni összecsapás tükrében szemléli.
„Ha a távozó játékosok extramotivációnak tekintik a szép búcsút, és túl akarják szárnyalni önmagukat, az csak jót tehet a csapatnak – mondta a francia szövetségi kapitány. – A többiek pedig értük is játszanak, Zizouért, Thuramért, Makeleléért és mindazokért, akik bejelentették visszavonulásukat.”
A francia média sajátja mellett természetesen nagy terjedelemben foglalkozik a rivális csapattal is, részletesen boncolgatva az olaszok erősségeit és még inkább esetleges gyengéit. A neves francia lap, a L’Equipe például dicséri az ellenfél támadójátékát, ám nem hagyja szó nélkül Francesco Totti lélektelen produkcióját, amelyet csak a mögötte irányító és sokat magára vállaló Andrea Pirlo nagyszerű teljesítménye egyenlít ki valamelyest.
A Franciaországban tapasztalható őrületről meg csak anynyit: egy kutatás szerint a döntő előtt a lakosság nyolcvanhat százaléka vár francia vb-győzelmet.
Összehasonlításképpen: ugyanez a felmérés a torna első napjaiban mindössze harminckét százalék volt... ---- A már visszavonult, a vb-n a BBC szakértőjeként dolgozó francia világ- és Európa-bajnok Marcel Desailly is a futballista-pályafutásától búcsúzó Zinedine Zidane-ról beszélt az olaszok elleni mérkőzés előtt.
– Mennyiben befolyásolja a francia játékosokat, hogy Zizou búcsúját kell igazán emlékezetessé tenniük? – Szinte ez a legfőbb: a csapat valamenynyi tagja mindent megtesz azért, hogy Zizou kezébe adhassák a trófeát. Ennél nagyobb motiváció nem is lehet a válogatott számára.
– Mi a véleménye az olaszokról? – Kicsit csalódott vagyok velük kapcsolatban, talán meg sem érdemlik, hogy döntőt játsszanak, mert mindössze néhány percnyi jó futballt mutattak a németek elleni elődöntő utolsó részében. Az országukban kialakult botrány összekovácsolta őket. Én csupán attól félek, hogy az olaszok gyorsan gólt lőnek, azután megölik a játékot.
– Ugyanez fordítva is igaz lehet... Elég erős egy ilyen döntőhöz ez a korosodó francia válogatott? – Erősek vagyunk! A pletykák szerint néhány idősebb játékos, és nem Raymond Domenech irányította a csapatot, de ez nem így van. Ha ez az állítás igaz lenne, akkor Zinedine Zidane két csatár mögött játszana irányítóként, nem ahogy most teszi, szinte Thierry Henry mellett. Raymond Domenech okos és hatásos taktikát alkalmaz, a csoportkörben akadozó játék ma már észre sem vehető, és az olaszok legyőzése sem jelenthet gondot.
Szavazás
---- Büntetett a FIFA A FIFA két mérkőzésre eltiltotta Wayne Rooneyt, mert fellökte az őt provokáló Cristiano Ronaldót. Az angolnak 50 ezer svájci frankot is be kell fizetnie. Súlyosabb büntetést kapott az argentin Leandro Cufré, aki a Németország–Argentína negyeddöntő után megrúgta Per Mertesackert. Őt négy meccsre meszelték el, valamint tízezer frankot kell kifizetnie, míg a szintén argentin Maxi Rodríguez két meccset és ötezer frankos megrovást kapott dulakodásért.
Aggódnak Manchesterben A manchesteri rendőrség radikális szurkolói reakcióktól tart Cristiano Ronaldo visszatérése miatt. A Manchester United portugál légiósa az angolok elleni negyeddöntőben vívta ki a szigetországiak ellenszenvét, amikor Wayne Rooney szabálytalansága után a bírónál reklamált, majd pedig az angol kiállítása után kikacsintott a portugál kispadra. A klubnál nem tartanak az ügy következ-ményeitől, de azért az első hetekben jobban odafigyelnek majd Cristiano Ronaldóra.
Nincs dopping A FIFA főorvosa, Jirí Dvorák bejelentette, eddig 62 mérkőzésen összesen 476 szűrést végeztek el, és valamennyi negatív eredményt hozott. Az idei vb-n 134 sérülés történt, ami 2,2-es meccsátlagnak felel meg. Az előző vb-n – amelyet Japán és Dél-Korea közösen rendezett – ez a szám 2,4, míg 2002-ben 2,7 volt. A fejeseknél a könyöklésből szerzett fejsérülések száma 25-ről 11-re csökkent. A főorvos szerint a visszaesés főként a határozottabb bírói fellépésnek köszönhető.
Ronaldo a műtőasztalon? Miután Brazília kiesett a vb-ről, Ronaldo visszatért a Real Madridhoz, hogy eldöntsék, műteni vagy csak kezelni kell-e sérült térdét. A Real Madrid orvosai fizikoterápiát ajánlottak neki, de a brazil csatár otthonában is megvizsgáltatta magát, és Brazíliában az a diagnózis született, hogy műteni kell a támadót. Egyes információk szerint nem elképzelhetetlen, hogy Ronaldo az otthoni nyaralása alatt jelenlegi klubjának tudta nélkül mégis orvosi beavatkozást kér.