Óriási fieszta kezdődött Portugáliában, amikor a válogatott tizenegyespárbaj után búcsúztatta az angolokat. A siker legfőbb részese a brazil kapitány, Luiz Felipe Scolari, aki lassan már nemzeti hős lesz Portugáliában.
EPA
Kicsi és nagy, férfi és nô együtt ünnepelt a nagyobb portugál városokban
EPA
Kicsi és nagy, férfi és nô együtt ünnepelt a nagyobb portugál városokban
„Fejet hajtok az angol válogatott előtt. Nem látszódott, hogy emberelőnyben vagyunk, mintha tizenegy tizenegy ellen küzdöttünk volna, Anglia válogatottja csodálatosan futballozott a kiállítás után. Olyan szellemben, olyan elszántsággal, olyan szívvel, amely miatt rengetegen szeretik Anglián kívül is ezt a válogatottat – ezt Portugália brazil kedvence, a szövetségi kapitány Luiz Felipe Scolari mondta rendkívül udvariasan, majd így folytatta: – Szeretném tiszteletemet kifejezni az ellenfél iránt, hősiesen harcolt egy órán keresztül. Mindössze annyi lehetőségünk volt a precízen betömörülő védői ellen, hogy távolról lövöldözzünk, de azt hiszem, ez a portugál futballnak általában nem fekszik. Anglia remekül lezárta a réseket, nem találtunk űrt a védőfalán.”
Szavazás
A szakember elmondta az ilyenkor szokásos közhelyet: a tizenegyespárbaj szerencsejáték, nem a tudás, hanem a pillanatnyi koncentráció, Fortuna istenaszszony kegye a döntő – nem biztos, hogy a 120 percet követő lottójátékon a jobbik csapat lép tovább. „Akkor nem gondolkoztam győzelemben vagy vereségben – idézte fel érzéseit Luiz Felipe Scolari. – Csak vártam, hogy elkezdődjenek a rúgások, hogy láthassuk, mi történik. Bíztam, persze, hogy bíztam Ricardóban, mert tudom, az elmúlt évek során rengeteget fejlesztette magát a büntetők, szabadrúgások hárításában.” Igen ám, mégis az angol Owen Hargreaves lett a mezőny legjobbja, nem a három tizenegyest is hárító kapus. De mit szól ehhez a kapitány?
„Ha nekem kellett volna döntenem, Ricardo lett volna a befutó, mert kolosszális teljesítményt nyújtott. Ráadásul neki sokkal nagyobb érdeme volt a tizenegyesek hárításában, mint amekkorát az angolok hibáztak. Nem pusztán rosszul elrúgott labdákról volt szó, hanem arról, hogy kapusunk tudta, merre és mikor kell elindulnia. De megértem, ha a remekül harcoló angol csapatból választottak valakit a szakértők erre a címre.” A kapitányt Wayne Rooney kiállításáról is megkérdezték.
„Ez az a téma, amelyről nem szeretném elmondani, amit gondolok. Egyetlen dolog számít: ha a játékvezető úgy dönt, hogy valamely szituációért piros lap jár, az az ő felelőssége. Inkább arról beszélnék, hogy bejutottunk a legjobb négy közé, és képesek vagyunk arra, hogy a világbajnoki trófeát is elhódítsuk. Most ki kell pihennünk a negyeddöntő fizikai és szellemi fáradtságát, fel kell dolgoznunk a sikert. De készen állunk, hogy az elődöntőben mindent megtegyünk a győzelemért. Mert jól tudjuk: kimondhatatlan örömet szereznénk a portugál népnek, ha még innen is továbbjutnánk.” ---- Akárcsak két éve az Eb-n, ezúttal is tizenegyesekkel ütötte el az elődöntőbe jutásért vívott mérkőzésen Portugália Angliát. Wayne Rooney kiállítása után sem született gól, és a tizenegyespárbajban még az is belefért a portugál csapatnak, hogy két játékosa is hibázzon – mert Ricardo kapus Frank Lampard, Steven Gerrard és Jamie Carragher lövését is hárította. A Sporting kapusa a világbajnokság meghatározó játékosai közé emelkedett.
„Nem vagyok hős. Ha hősökről beszélnek, én azt mondom: az egész portugál csapat hősies játékosokból áll, mindenki hatalmas futballista” – szerénykedett Ricardo, aki februárban ünnepelte a 30. születésnapját. A mosolygós, és az angolok legyőzése után érthetően örömmel a kamerák elé álló kapus azonban jól észrevehetően ideges lett, amikor arról faggatták: szerencsés-e, hogy kivédett három tizenegyest: „A tizenegyespárbaj mindig lutri, de három védéshez több kell mint szerencse. Nézzék csak meg még egyszer a televízióban!”
A kapus később elmondta, tudatosan készült arra, mit kell tennie, ha szétlövéssel dől el a továbbjutás sorsa. „A részletekről, kérem, ne is faggassanak, hiszen a titkaimat nem árulom el. Akkor mindent megtudnának rólam önök is, az ellenfelek is, ezt pedig nem akarhatja senki.” Természetesen szóba került a 2004-es Európa-bajnokság negyeddöntője is, amikor kesztyűjét a gyepre hajítva kivédte Darius Vassell lövését, majd ő maga értékesített egy tizenegyest, kiejtve Angliát.
„Semmi bajom az angol srácokkal, csípem őket – mosolygott Ricardo. – Igaz viszont, hogy a portugálokat jobban.” A kapus elmondta még, nem emlékszik arra, hogy valaha három tizenegyest is kivédett volna egyetlen találkozón, noha ahogy ő fogalmazott, elég sok büntetőt kivédett már.
„Valójában akkor sem csüggedtem, amikor Hugo Viana a kapufát találta el vagy amikor Petit a kapu mellé lőtt – mondta Ricardo. – Akkor tényleg úgy festett, hogy nem mi jutunk tovább, de tele voltam önbizalommal. Tudtam, hogy a társaim bíznak bennem, és azt is, bár lehet, hogy ez túlságosan magasztosan hangzik: egész Portugália mögöttem van. Óriási érzés, hogy a világbajnokság elődöntőjébe jutottunk.” ---- Lúcio rekordot döntött Ronaldo vb-gólcsúcsa (15) után Lúció nevéhez is fűződik egy rekord: a középhátvéd 386 percen keresztül nem szabálytalankodott. A sorozat a franciák elleni negyeddöntő 26. percében tört meg, amikor felrúgta Thierry Henryt. Az eddigi csúcsot a paraguayi Carlos Gamarra tartotta, ő 1998-ban 383 percen keresztül nem szabálytalankodott.
Mexikói bíró dirigál A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség döntése értelmében a mexikói Benito Archundia vezeti a világbajnokság első elődöntőjét, a Németország– Olaszország találkozót. A két csapat kedden 21 órakor Dortmundban csap össze.
Tömegbe rohant az autó Berlinben a Brandenburgi kapunál lévő, a szurkolók számára fenntartott sétányra száguldott be egy személygépkocsi. A balesetben 21-en sérültek meg, köztük gyerekek is. A szemtanúk szerint a sofőr szándékosan rohant a tömegbe.