Sokakat megtéveszthetett az eredmény megtippelésekor, hogy a spanyolok lazán vették a csoportkört, míg a franciák igencsak mackósan kezdtek. Viszont olybá’ tűnik, hogy lendkerekes autó módjára működnek, s mivel a togóiakat már biztató produkcióval győzték le, sejthető volt: a nyolcaddöntőben csak még jobbak lesznek. Merthogy ilyenkor kezd el kamatozni a tapasztalat. Elvégre a francia csapat tele van harmincon felüli vagy a harminchoz nagyon közel járó játékosokkal. „Öregek vagyunk, de okosak” – mondta Raymond Domenech, akinek ezúttal jók voltak a meglátásai. Igaz, a nyugalomra alapozott taktikához kellettek kiemelkedő egyéni teljesítmények is.
Főleg a középpályások alakítottak nagyot, Claude Makelele megint összegyűjtött minden labdát, ami begyűjthető – a visszatérő veterán még mindig embertelen mennyiséget dolgozik a védelem előtt –, mellette Patrick Vieira pedig egymás után második mérkőzésén játszott zseniálisan – mindkétszer meg is kapta a Meccs embere díját. De említhetnénk, hogy az eddig temérdek helyzetet elpuskázó Franck Ribéry végre megtalálta a góllövő cipőjét, a másik szélen pedig századszor is feléledt Zinedine Zidane.
KEDDEN JÁTSZOTTÁK
Spanyolország-Franciaország 1-3 Gólszerző: Villa (27. – 11-esből), ill. Ribéry (41.), Vieira (83.), Zidane (92.)
„Ez a meccs ünnep volt. Végre mutatni akartunk valamit, és bizonyítani az embereknek, hogy minőségi csapatunk van, még ha a csoportunk nehéz is volt. A visszavonulásom? A spanyolok biztosan örültek volna, ha búcsúzom, de még maradok” – mondta Zizou.
A hispánok fortyognak a dühtől, mert az ibériaiak meglátása szerint Thierry Henry színészkedéssel provokálta ki azt a szabadrúgást, amelyből Vieira bebólintotta a második francia gólt.
„A spanyolok balhátvédje, Mariano Pernía már majdnem megszerezte a labdát, szóval nem tudom, hogy Carles Puyol miért vágott be elém, de bevágott. Nem csaltam” – mondta erre Henry, aki egyébként már a májusi Bajnokok Ligája-döntőn is összezördült a katalán bekkel. Akkor az volt a nézeteltérés oka, hogy a francia csatárt aprították a Barcelona védői, s nemegyszer éppen Puyol. A finálé után aztán a következőket mondta az Arsenal kapitánya: „Lehet, hogy legközelebb ide-oda kellene dobálnom magam, hogy kapjak egy szabadrúgást, de én nem vagyok nő...”
A gyászos statisztika szerint a spanyolok tétmeccsen még soha nem győztek a franciák ellen. Ezúttal sem.
„Meg voltunk győződve arról, hogy tovább folytatjuk a jó szereplést, ezért a vereség súlyos csapásként érte a csapatot. Az első francia gól összezavart bennünket, és szerencsénk sem volt. Vieira fejesét védtem volna, de Sergio Ramos még beleért, így született a második gól” – kesergett a Real kapusa, Iker Casillas. Luis Aragonés szövetségi kapitány a kiesést követően higgadtan megmagyarázta a vereséget, és jövőjéről beszélt.
„Az első félidőben sokat volt nálunk a labda, vezetéssel kellett volna lemennünk a szünetben, de taktikai fegyelmezetlenség miatt kaptunk egy gólt – mondta a szakvezető. – A második félidőben a téves bírói ítélet Puyol és Henry csatájánál megpecsételte a sorsunkat.”
Raúl nem a bírót szidta: a 29. születésnapját ünneplő támadóra kezdőként számított Aragonés kapitány a sorsdöntő nyolcaddöntőn, de most nem tudott góllal bizonyítani.
„Sokat birtokoltuk a labdát, de nem voltak gólhelyzeteink, és így nem lehet nyerni. Ez fiatal csapat, még sok lehetőség előtt áll” - mondta, de korántsem biztos, hogy ő is résztvevője lesz az újabb csatáknak. Alighanem ez volt az utolsó vb-meccse.
Szavazás
---- Luis Aragonés sokszor kelt feltűnést meggondolatlan kijelentéseivel vagy cselekedeteivel: 2004 októberében a válogatott edzőtáborában odament az Arsenalnál légióskodó José Antonio Reyeshez, mélyen a szemébe nézett, és a következőt üvöltötte neki: „Mondja meg annak a szar négernek, hogy maga jobb!”
Az újságírók azonnal közzétették a Thierry Henryra utaló rasszista kijelentést, így jött a balhé. A FIFA háromezer euróra büntette a mestert, Thierry Henry nagyobb összeget követelt, Samuel Eto’o – a Mallorcánál Luis Aragonés volt az edzője, azóta jó barátok – pedig megvédte, mondván, csak buzdítani akarta a fiatal középpályást. Érdekes, pedig mintha Eto’o is fekete bőrű lenne…
A franciák elleni nyolcaddöntőn újabb hasonló incidens történhetett volna, de Luis Aragonés – aki a spanyol szövetségi elnök szerint a posztján maradhat – most odafigyelt a szavaira. A második félidőben egyre keményebb lett a játék, a 71. percben a kispadokhoz közel Patrick Vieira orrba könyökölte Fernando Torrest, ezután a mester sárga lapot reklamált Roberto Rosetti bírónál. Patrick Vieira „Kussolj, kussolj!” felkiáltásokkal válaszolt a spanyol kapitány elégedetlenkedésére, a 68 éves szakember viszont továbbra is csak reklamált a bírónál, és Patrick Vieirát nem négernek nevezte, csupán idiótának. Nála ez is előrelépés... ---- Tétmeccsen a spanyolok képtelenek legyőzni a szomszédot.
1984, Eb-döntő (Párizs) Franciaország–Spanyolország 2–0 Michel Platini szabadrúgását Luis Arconada védte volna, de szerencsétlen módon a baszk kapus teste alatt a hálóba gurult a labda. A 90. percben Bruno Bellone gólja már csak a különbséget növelte.
1992, Eb-selejtező (Párizs) Franciaország–Spanyolország 3–1 José Mari Bakero vezetést szerzett a 10. percben, Franck Sauzée, Jean Pierre Papin és Laurent Blanc részéről viszont jött a válasz, háromszor is.
1992, Eb-selejtező (Sevilla) Spanyolország–Franciaország 1–2 A spanyolok nem jutottak ki a svédországi kontinensviadalra, mivel Luis Fernández és Papin góljaira csak Abelardo válaszolt.
1996, Eb-csoportmérkőzés (Leeds) Spanyolország–Franciaország 1–1 Youri Djorkaeff gólját követő, José Luis Pérez Caminero döntetlent érő találata máig az egyetlen „félsiker” a spanyolok számára.
2000, Eb-negyeddöntő (Bruges) Spanyolország–Franciaország 1–2 Zinedine Zidane góljára Gaizka Mendieta válaszolt büntetőből, Djorkaeff viszont újra vezetést szerzett az első félidő vége előtt. A találkozó utolsó percében tizenegyest kaptak a spanyolok. Raúl kirúgta a labdát stadionból.
2006, vb-nyolcaddöntő (Hannover) Spanyolország–Franciaország 1–3 Hiába volt a spanyol előny, a franciák három góllal válaszoltak. ---- FRANCIAORSZÁG
L’ÉQUIPE: „Összeálltak” A sportnapilap a francia válogatott rendezettségének örvend, amely kiváltképp a középpályán mutatkozott meg, ahol totális kontroll alatt tartották a spanyolokat, kioltva az ibériaiak legizmosabb szekcióját.
LE PARISIEN: „Óriás!” A címlapot egyetlen hatalmas fotó borítja be, amelyen a vigyorgó Zinedine Zidane nyakába csimpaszkodik Franck Ribéry – fölöttük pedig arasznyi betűkkel olvasható a cím. „Végre láthattuk az igazi kékeket!” – ünnepel tovább az újság beljebb.
SPANYOLORSZÁG
AS: „Befejezetlen történet” A madridi lap arra utal, hogy a spanyolok eddig nem győztek tétmecscsen a franciák ellen, valamint megemlíti, hogy Zidane nyugdíjazása helyett a francia középpályás küldte haza a válogatottat. Raúl kezdését megkérdőjelezik, és kritizálják a teljesítményét.
EL PAÍS: „Az ünnep verekedéssel végződött” A napilap hírt ad arról, hogy Madridban csalódott fiatalok ezrei csaptak össze a rendőrökkel a válogatott franciáktól elszenvedett veresége után: 30 sérült és 12 letartóztatott az eredménye a spanyol álom szertefoszlásának.