Szombaton két idény leforgása alatt tizedszer csap össze a Chelsea és a Liverpool, ezúttal a manchesteri Old Traffordon. Az FA-kupa első elődöntője után kiderül, 2006-ban is nyerhetnek-e két trófeát a bajnoki címet gyakorlatilag már megszerző kékek.
Imago
Steven Gerrard (balra) az a fajta játékos, akit nehéz szabályosan megállítani, ha beindul, de a Chelsea-védelemnek már sikerült néhányszor
Imago
Steven Gerrard (balra) az a fajta játékos, akit nehéz szabályosan megállítani, ha beindul, de a Chelsea-védelemnek már sikerült néhányszor
Az elmúlt három európai kupaidény két legsikeresebb edzője mintha vonzaná egymást. Mióta José Mourinho lett a Chelsea és Rafael Benítez a Liverpool szakvezetője, csapataik már kilencszer találkoztak egymással. Előfordulhat, hogy a szombati randevú után rátesznek még egy lapáttal, hiszen döntetlen esetén megismételt mérkőzés következik, bár a két klub FA-kupa-történelme során eddig még mindig sikerült valamelyik félnek kilencven perc alatt döntenie. Érdekes, hogy noha feleannyi végső győzelmet számlál, mint riválisa, az örökmérleg a Chelsea javára billen, 5:3 arányban.
Ennél a statisztikai adatnál persze fontosabb az említett két idény összesített egyenlege, ami, mint sejthető, ugyancsak a bajnoki címvédőnek kedvez. A Liverpool négy bajnoki és egy Ligakupa-vereség mellett csupán egy sikert tud felmutatni az adott időszakból – igaz, az egy éve a Bajnokok Ligája-elődöntő volt. Felfoghatjuk úgy is, hogy az a siker segített az Anfielden tartani Steven Gerrardot. A napokban kitudódott, hogy a „vörösök” karmesterét mostanság a Real Madrid kerülgeti, de Gerrard megint ellenállni látszik a kísértésnek.
„Boldog vagyok a Liverpoolnál. Itt maradok, amíg azt nem mondják, hogy nem kellek. Semmi kedvem még egy olyan nyárhoz, mint az előző kettő, nem akarok spekulációkkal foglalkozni” – jelentette ki a csapatkapitány. Kívánsága őszintén hangzik, emlékezhetünk a kis híján szurkolói tüntetésekbe torkolló huzavonára. Mindazonáltal feltesszük, a maradást azért nagyban megkönnyítené, ha a csapat az idén is hazavinne a Mersey partjára egy trófeát. Tavaly nyáron a BL-diadal bírta rá a klasszis középpályást, hogy újabb négy évre írjon alá.
Rafa Benítez szintén sietett leszögezni, hogy Gerrard nem eladó, egyszersmind máris igyekezett felkészíteni játékosait a vélhetően roppant feszült csatára. A közelmúltban akadt a két fél meccsein néhány nagy port kavaró momentum, Luis García vitatott BL-góljától Mickael Essien kirívóan durva Dietmar Hamann-szerelésén át a legutóbbi, Arjen Robben-féle, arcpirító színészkedésig.
„A rivalizálás természetes, sőt fontos, de megmondtam a fiúknak, mindenestül el kell felejteniük a különféle incidenseket, tiszta lappal kell kezdenünk ezt az összecsapást. Azt hiszem, megértették, bár természetesen könnyebb mondani, mint valóban így is gondolkodni” – fejtegette Benítez.
A londoni kékek futballistáit egyebek között az motiválhatja, hogy optimális esetben a Chelsea lehet az angol labdarúgás históriájának hetedik egyesülete, amely duplázni tud. Korábban az Arsenalnak és a Manchester Unitednak egyaránt háromszor, a Liverpool, Tottenham, Aston Villa, Preston North End kvartett tagjainak egyszer-egyszer sikerült ugyanazon évben elhódítaniuk a bajnoki címet és az FA-kupát. A hőskorban vitézkedő Prestont nem számítva ez a társaság mai szemmel nézve többé-kevésbé fedi a szűk elitet, érthető tehát, hogy José Mourinho gárdája nagyon akarja a sikert.
„Nagy célunk a duplázás. Természetesen tudjuk, hogy ez odébb van, elvégre még a Premiershipben sem szereztünk behozhatatlan előnyt. A kupában pedig az elődöntőben is óriási küzdelem vár ránk a kiváló vetélytárs ellen. Mindkét fronton a végsőkig fogunk harcolni” – keménykedett a londoniak részéről Frank Lampard, aki 250. mérkőzésére készül a klub színeiben. Megjegyzendő, a Chelsea vitrinjébe 2005-ben is két serleget tettek be a vezetők, de akkor a Premier League mellett „csak” a Ligakupa volt a másik sorozat, amelyet megnyert az együttes. Márpedig Angliában a klasszikus dupla az igazi!