Vízbe fulladt pályák

Vágólapra másolva!
2006.04.18. 02:02
Címkék
A víz az úr... Ennek a mondásnak az igazságát ismét jól az eszükbe kellett vésniük a kajakosoknak és kenusoknak, sőt immár a teniszezőknek, fallabdázóknak és futballistáknak is, hiszen – ahogy 2002-ben – a Duna az idén is elöntötte sporttelepeiket. Bár egyelőre nem tudták felmérni, a károkat előztesen sok millió forintra becsülik.
A Hajógyári-sziget csak vadvízi evezôsversenyek lebonyolítására volt alkalmas
A Hajógyári-sziget csak vadvízi evezôsversenyek lebonyolítására volt alkalmas

Az elmúlt hetekben hajók, sportszerek, öltözők kerültek víz alá a Duna mentén, s bár a legtöbb helyen kimentettek az ár elől, amit csak tudtak, sokfelé így is hatalmas károkkal számolnak a szakosztályok.
,,Kétezer-kettő óta a Hajógyári-sziget árterület, a Duna emelkedése nem ért bennünket váratlanul – mondja Horváth Gábor, a Honvéd szakosztályvezetője. – Az egész sziget olyan, mint egy nagy medence, amelybe befolyt a víz, de kijönni már nem tud, ezért továbbra sem tudtuk megközelíteni a telepet és felmérni a károkat. Az biztos, hogy több hajó is összetört, megrongálódtak a motorcsónakok, már ez milliós kár. Érzékenyen érintett bennünket az ár, szívesen vennénk a sportszerető emberek segítségét a helyreállításban.”
A Honvéd sporttelepe állami tulajdonban van, ám mivel árterületen fekszik, biztosítás nincs rá, így a károk nagymértékben sújtják a klubot. Csak ha „kiszárad a medence”, kezdhetnek bele a takarításba, fertőtlenítésbe, egyelőre az áramellátás is szünetel. A honvédosok még nem tudtak választ adni arra a kérdésre, miből vesznek majd új hajókat, illetve miből lesz pénz a helyreállításra, de a szövetség egy kisebb gyorssegélyről biztosította őket. Persze számukra nagy kérdés, hogy az áradás meddig tart, és mennyire rongálódnak meg közben az épületek.
A KSI vízitelepén sem jobb a helyzet.

„Mellig ér a víz, ha be akar menni a sporttelepre – mondja szomorúan Oláh Tamás szakosztályvezető. – Amit tudtunk, összepakoltuk, és még az ár érkezése előtt kimentettünk, de így is ott kellett hagynunk azokat az eszközöket, amelyeket a súlyuk miatt nem tudtunk megmozdítani. Félek, a kondigépeink is tönkrementek.”
A KSI-nél az épületért is nagyon aggódnak, hiszen a nem éppen új építésű létesítmény az utóbbi időben már elkezdett mállani, több helyen leomlott a vakolat, s nem tesz jót neki, ha egy-két hétre víz alá kerül.
Az MTK vízitelepe a Népszigeten található, a károkat nehéz felbecsülni, mert még nem indult el a helyreállítás.

„A csónakházunk védtelen volt a hatalmas vízzel szemben – kesergett Gyulay Zsolt, az MTK szakosztályvezetője. – Még most is katasztrofális az állapot. Sok hajónk összetört, két faház immár bontásra van ítélve. Az ifjúságiak és a juniorok Taksonyban edzenek, szerencsére a felnőttválogatott zavartalanul készülhet az idényre. A gyerekek nem tudnak hajóba szállni. Az épületeink amúgy is rossz állapotban voltak, már kétezer-kettőben nagy gondot okozott az ár, ezúttal még annál is nagyobb a vész. Terveink szerint a közeljövőben felépítenénk az új vízitelepünket, az árvíz talán most közelebb sodor minket az elképzeléseinkhez. Fontosnak tartom, hogy előre gondolkodjunk, a következő évben ne érhesse a klubot az ideihez hasonló katasztrófa. A meglévő épületeink harminc-ötven évesek, rossz állapotban vannak, amúgy is újjá kellene építeni őket. Remélem, hamarosan elkezdődhet a takarítás, fertőtlenítés. A kár pontos mértékéről nem tudok beszélni, de biztos, hogy több millióra rúg.”

A szakosztályvezetők elmondták, hogy a kritikus helyzet elsősorban az utánpótlást érinti, főleg a gyermek és serdülő korosztályokat, amelyek több száz fiatalt foglalkoztatnak. A felnőttválogatott tagjai Dunavarsányban és külföldön, főleg melegvízi edzőtáborokban zavar nélkül folytatták a felkészülést az évadra. Angyal Zoltán szövetségi kapitány az állandó vízszintű Kis-Dunán, illetve a Gubacsi hídnál próbál az árvíz sújtotta egyesületekhez tartozó sportolók számára edzési, evezési lehetőséget nyújtani. ---- A Margitszigetet a kritikus időszakban lezárták, katasztrófaturisták százai kattintgatták fényképezőgépeiket a hidakról. Eközben a szigeten a július végi úszó Európa-bajnokságra építik, bővítik a Hajós uszodát. A munkálatokat is megzavarta a magas víz, bár van még egy hónapnyi tartalék idő, a beruházókat így sem lehet irigyelni. Ugyan nagyobb vészt nem okozott a Duna, az építkezést mégis le kellett állítani néhány napra.

Az ártól függetlenül készülhettek volna a lelátók és a műugrótorony, egy ideig csak arra vártak, hogy levonuljon az árhullám. Két medence burkolata nem készült még el, félő volt, hogy az ár alulról akkora nyomóerőt fejt ki, hogy felnyomja az aljzatot, vagy áttöri a lefolyók tolózárát.

Az uszoda védelméért kisebb úszódelegáció is harcba szállt, a védekezésben részt vett Kiss László szövetségi kapitány, Güttler Károly ifikapitány és több úszószövetségi vezető. Rengeteg zsákot töltöttek meg homokkal, jócskán megmagasították a védvonalakat, hogy a Duna ne tudjon betörni. Hála nekik (is), és a gyors apadásnak, ma már zavartalanul folyik az építkezés a Margitszigeten. ----
A Római Teniszakadémiát 2002-ben is elöntötte a Duna – az idén a négy évvel ezelőttinél is válságosabb a helyzet.
„Nyolcszázhúsz centiméterig álltuk a sarat, de a Duna nem kímélt bennünket – mondta elcsukló hangon Márky Jenő, a Római Teniszakadémia tulajdonosa. – A víz elöntötte a gépházat, a fedett pályákat, a fallabdateremben pedig húszcentis iszap áll. Több száz millió forint a kár. A kormány hitelt ígért, ebben bízom. Meg a saját erőmben. A Roland Garros előtti hétre tervezett challengertornát már le kellett mondanom, azt viszont megígérhetem, hogy júliusban megrendezzük a budapesti WTA-tornát, három hét múlva pedig megnyitjuk az akadémia kapuit. Halkan jegyzem meg: ebben az országban meg kell halni ahhoz, hogy elismerjék az embert.”

Evezés helyett
Az evezősszövetség törölte hagyományos évadnyitóját (április 15.), a Széchenyi István-emlékversenyt, mert az árvíz sújtotta margitszigeti központ nem volt „versenyképes”. Az eseményt később sem tudják megtartani.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik