A szakma a német Andrea Henkel győzelmét várta, a legjobb orosznak Albina Ahatovát tippelték. Ehhez képest a női 15 kilométeres sílövőverseny arany- és ezüstérme is Oroszországba került, azaz kevés híján a Szovjetunióba, de erről majd később. És a két diadalmas szovjet – pardon, orosz – neve nem Ahatova, hanem Szvetlana Ismuratova és Olga Pileva…
Szvetlana Ismuratova, vagyis a ?szovjet hadsereg kapitánya?
Szvetlana Ismuratova, vagyis a ?szovjet hadsereg kapitánya?
Cesana San Sicarióban nem lett több a hó szombat óta, sőt… A nap, ha lehet, még melegebben tűz, mint 48 órája, volt bőven dolguk a hógyártóknak, hogy versenyre kész állapotba hozzák a 15 kilométeres női sílövőviadal terepét. Az 1600 méter magas helyszín felé menet a kaptatón meg-megáll a busz – talán a motor is liheg egyet –, így viszont alkalmunk nyílik gyönyörködni a sovány hófoltok alól kisarjadó füvet legelésző őzcsapatban.
A buszvégállomáshoz érve ősz hegylakó igazít útba, de mielőtt elengedne, felmutat a fejünk felett magasló hatalmas sziklatömbre: „Ez a Chaberton csúcsa, háromezer-száz méter, látja a tetején azt a hat betonépítményt? No, azok katonai bunkerek, a második világháborúban építették a tengelyhatalmak, ez volt az Alpok legmagasabban fekvő erődítménye. Amúgy ez a terület 1713-ig Franciaországhoz tartozott, mindenki ért itt franciául, ott lent, a völgyben a falu túlsó fele már túl van a határon.”
A röpke történelemórát hallgatva majdnem lekésem a rajtot, éppen elfoglalom a helyem, amikor nekivág a távnak a 82-es mezőny első tagja, a litván Diana Rasimoviciute. Az esélyesek közül a szám olimpiai bajnoknője, a német Andrea Henkel tizediknek, az orosz Szvetlana Ismuratova tizenötödiknek, Gottschall Zsófia – ő minden, csak nem favorit – harmincharmadiknak rajtol.
A nap képe: Vigyázat, jövök! ? a cseh síugró, Ladislav Rygl tréningjén is akadt érdeklôdô, bár gyanítható, az éles versenyen ennél azért sokkal többen ülnek a székeken
A közönség részben ingujjra vetkőzve napfürdőzik, a rendezők megtehették volna azt a szívességet, hogy 45 fokban elforgatják a tribünt, akkor talán még az arcunk is lepirulna…
A verseny olyan izgalmas, hogy lerágnám a körmömet – ha ez lenne a szokásom. Közben alkalmi szakértőm, Tagscherer Imre – aki szombaton biatlonozott – arról beszél, mekkora pénzek vannak manapság már ebben a sportágban, s a nyugati média mennyire felkapta a sílövészetet. Egy-egy Világkupa-verseny megnyerése tízezer eurót – két és fél millió forintot – hoz a konyhára, a szponzorok pedig ezen felül is bőkezűen támogatják a legmenőbb biatlonistákat.
„Az olyan amatőr outsidereknek, mint amilyenek mi is vagyunk, képtelenség betörni ebbe az elit profi mezőnybe” – vonja le a konklúziót Imre, s szavaiból joggal következtetünk arra, hogy Zsófinak is csekélyek a reményei a jobb szereplésre.
Az élen közben a negyedik sorozatig a norvég Liv Grete Poirée halad hibátlan lövőeredménnyel, már-már olimpiai bajnoknak tűnik, de a negyedik – álló – szériában hármat is kihagy az öt korongból, ez darabonként egy büntetőperc, s így egy csapásra Ismuratova lép elő favorittá. A 33 éves cseljabinszki él is a lehetőséggel, eszeveszett iramban száguldja végig az utolsó három kilométert, és 45 másodperces előnnyel olimpiai bajnok. Másodiknak az ugyancsak egy korongot eltévesztő Pileva, harmadiknak a kétszer hibázó német Martina Glagow jön be. A negyedik is orosz, Ahatova személyében, a lengyel Krystyna Palka pedig – a mezőny egyetlen tagja, aki mind a húsz korongot kilőtte! – előkelő hatodik. Henkelnek az ötödik hely óriási csalódás.
Gottschall Zsófia utolsó előtti, azaz nyolcvanegyedik, csak a chilei Veronica Isbejt előzi meg, igaz, őt jó hét perccel.
A sajtóértekezleten három túláradóan boldog hölgy csacsog az újságírókkal, ilyen lelkiállapotban megbocsátható az a nyelvbotlás, amivel az aranyérmes mosolyra fakasztja a publikumot.
Ismuratova ugyanis foglalkozására nézve katonatiszt, ahogyan ő fogalmaz, a „…szovjet hadsereg kapitánya”. Aztán szája elé kapja a kezét, tűzvörösre vált az arcszíne, és zavartan dadogja: „Izvinyitye, orosz hadsereget akartam mondani. Csak nyelvbotlás volt… Különben bízom benne, hogy most előléptetnek őrnagygyá…”
Aztán még azt taglalja, menynyire szerencsés, amiért öt világbajnoki cím után most végre a létező legnagyobb versenyt, az olimpiát is meg tudta nyerni: „Tudják, nálunk, Oroszországban olyan sok a jó sílövő, hogy már az is óriási dolog, ha a válogatottba be tudunk kerülni.”
Azért három hely megszerzése az első négyből még ettől a sportági nagyhatalomtól is bravúr… ---- CURLING Csoportkör Férfiak. 1. forduló: Svédország–Új-Zéland 6–3, Nagy-Britannia–Olaszország 7–5, Egyesült Államok–Norvégia 11–5, Svájc–Finnország 7–2. 2. forduló: Kanada–Németország 10–5, Finnország– Egyesült Államok 4–3, Svédország– Olaszország 7–5, Nagy-Britannia–Új-Zéland 10–5 Nők. 1. forduló: Norvégia–Egyesült Államok 11–7, Svédország–Kanada 7–5, Svájc–Olaszország 11–4, Nagy-Britannia–Dánia 3–2
SÍLÖVÉSZET Nők. 15 km egyéni. OB: SZVETLANA ISMURATOVA (OROSZORSZÁG) 48:24.1 perc (1 lőhiba), 2. Olga Pileva (Oroszország) 49:09.6 (1), 3. Martina Glagow (Németország) 48:34.9 (2), 4. Ahatova (Oroszország) 48:55.0 (2), 5. Henkel (Németország) 49:46.3 (2), 6. Palka (Lengyelország) 51:50.7 (0)
SZÁNKÓ Nők. Együléses. Az élcsoport az első két futam után: 1. Sylke Otto (Németország) 1:33.861 (47.041, 46.820), 2. Kraushaar (Németország) 1:34.129 (47.269, 46.860), 3. Hüfner (Németország) 1:34.378 (47.109, 47.269), 4. Zablocki (Egyesült Államok) 1:34.382 (47.253, 47.129), 5. Manzenreiter (Ausztria) 1:34.508 (47.308, 47.200), 6. Halder (Ausztria) 1:34.563 (47.426, 47.137) ---- Meggyógyult a Vk-éllovas sífutó VISSZATÉRÉS. Teljesen meggyógyult, így elindul a keddi, női csapat sprint-versenyben Marit Björgen, a norvégok klasszis sífutója. Az aranyéremre is esélyesnek tartott sportoló gyomorpanaszai miatt vasárnap feladni kényszerült a 15 km-es üldözéses viadalt.
A lesiklás a legnépszerűbb JEGYELADÁS. A szervezőbizottság (TOROC) tájékoztatása szerint a legtöbb néző eddig a férfi alpesi síelők lesiklóviadalán volt. Eddig több mint 790 ezer belépőt adtak el, így közel kerültek a költségvetés egyensúlyba kerüléséhez szükséges 800-850 ezer tikett értékesítéséhez.
Még mindenki negatív DOPPING I. Negatív eredményt hozott az eddigi 161 doppingteszt. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság tájékoztatása szerint a mintákat versenyen kívül vették le az ötkarikás falu január 31-i megnyitása óta. A NOB összesen 1200 szűrést kíván elvégezni Torinóban, ez 72 százalékkal több, mint a 2002-es Salt Lake City-i seregszemlén.
Sunyi ellenőrök Torinóban DOPPING II. Különleges módszerekkel zajlanak a rajtaütésszerű doppingellenőrzések az olimpián: Hermann Maiert, az osztrákok síelőjét egy fiatal pár szólította le: a szőke, hosszú hajú nő és társa rajongónak adta ki magát, majd elkezdtek beszélgetni a síelővel. Pár perc elteltével felmutatták igazolványukat, és felszólították a versenyzőt, hogy azonnal menjen velük doppingvizsgálatra. Az osztrák szövetség felháborítónak tartja az eljárást.
Három sífutó mégis rajthoz állhat DOPPING III. A német Evi Sachenbacher, valamint két amerikai társa, Kikkan Randall és Leif Zimmerman mégis indulhat a sífutók keddi csapat sprintversenyében. A trió tagjait ismét vérvizsgálatnak vetették alá, s ezúttal már megfelelő volt a hematokritszintjük. Eredetileg egyikük sem vehetett volna részt a keddi viadalokon.
Az arany ellenére a foci az úr SAJTÓ. A szánkós Armin Zöggeler révén vasárnap megszerzett első aranyérem ellenére az olasz sportsajtó meglehetősen mostohán bánik a torinói téli olimpia történéseivel. A La Gazzetta dello Sport hétfői címlapján mindössze két hasábban emlékezik meg Zöggeler diadaláról, háromszor ekkora terjedelmet szentel a Juve–Inter futballrangadónak.
Nem indul az „öreg hölgy” VISSZALÉPÉS. Csuklótörés miatt nem indulhat a nők olimpiai szánkóversenyében a játékok legidősebb hölgy résztvevője, az 52 éves Anne Abernathy, aki a vasárnapi edzésen bukott és megsérült. A Virgin-szigetekről származó versenyző tréning közben szánkójával nagy sebességgel száguldott, amikor az oldalfalnak ütközött.
New Yorkban rekedtek a hokisok JÉGKORONG. Sérülés miatt több jégkorong-válogatott játékoscserét jelentett a szerdai rajt előtt. A németeknél az egyik legnagyobb klasszisnak, Jochen Hechtnek kifordult a térde, s nem jön a szlovák Ladislav Nagy (Phoenix), az orosz Alekszej Zsitnyik (NY Islanders) és a finn Joni Pitkänen sem. A keddi hírek szerint a New York-i hóvihar miatt több tucat hokis a tengerentúlon rekedt, s kérdéses, mikor indulhatnak el.