Kovács Attila érvel, visszavág, de azért megvédi Bozóky Imrét

Vágólapra másolva!
2006.01.08. 02:45
Címkék
Borítékolható volt, hogy a mandátumától megfosztott MLSZ-elnök, Bozóky Imre búcsúja további hullámokat fog kavarni. Az immár csak volt elnök hiába diplomatikus ember, azért az ő mondandója is megcsipkedhet másokat, ez esetben az elődjét, Kovács Attilát.
Kovács Attila, úgy tûnik, látta a jövôt – évek óta figyel a részletekre
Kovács Attila, úgy tûnik, látta a jövôt – évek óta figyel a részletekre
Németh Ferenc
Kovács Attila, úgy tûnik, látta a jövôt – évek óta figyel a részletekre
Kovács Attila, úgy tûnik, látta a jövôt – évek óta figyel a részletekre
Kovács Attila, úgy tûnik, látta a jövôt – évek óta figyel a részletekre
Németh Ferenc
Kovács Attila, úgy tûnik, látta a jövôt – évek óta figyel a részletekre
Bozóky Imre ugyanis csütörtöki sajtótájékoztatóján az újságíróknak a nemrégiben elkészülő és a közvélemény elé kerülő könyvvizsgálói jelentésben foglalt súlyos, 525 millió forintos pénzügyi hiány kapcsán arról beszélt: 1999-ben ő is százmillió forintos adósságot nyögő, perekkel sanyargatott MLSZ-t vett át, és a szövetségnek ráadásul mind az UEFA-val, mind a FIFA-val rossz volt a kapcsolata.

Nos, a lapunkban megjelenteket elolvasva rögvest jelentkezett Kovács Attila korábbi MLSZ-elnök, aki másképpen látja a helyzetet, mint Bozóky Imre.
"A múltra vonatkozóan csupán egyetlen megjegyzésem lenne: az élet megismételte önmagát, hiszen 1998 decemberében az általam irányított MLSZ-elnökség néhány tagja, köztük Bozóky Imre mondott le, és bár akkor senki sem kiáltotta világgá, hogy ez a magyar futball elleni bűncselekmény, azonban tény, hogy ez a lépés súlyosan megingatta a kétezer-négyes, Ausztriával közös Európa-bajnoki rendezésre beadott pályázat sikerességét" – mondta higgadtan, egy szuszra Kovács Attila, aki ezután a legprecízebb könyvelőket megszégyenítően sorolta fel az MLSZ-gazdálkodással kapcsolatos adatokat.
Terjedelmi okok miatt a felsorolást a végeredményre szűkítjük, azonban a számok sok mindent elárulnak.

1996-ban 464 ezer forintos nyereséggel zárt az MLSZ, egy évvel később már mínuszba fordultak a számok, ugyanis 15 millió 159 ezer, 1998-ban pediglen 18 millió 210 ezer forint volt a veszteség. 1999-ben köztestületként folytathatta a munkáját a szövetség, s innentől kétféle eredményességi mutató árulkodott a gazdasági működésről, mégpedig a cél szerinti, valamint a vállalkozás szerinti. A cél szerinti eredmény hét évvel ezelőtt 85 millió 383 ezer forint volt, a vállalkozás szerinti ellenben mínusz 14 millió 433 ezer forintot tett ki, a mérleg azonban 70 millió 950 ezer forint eredményt mutatott.

"Nemhogy mínusz, hanem éppenséggel pluszjövedelem szerepelt a szövetségi egyenlegben – mondta Kovács Attila. – Emígyen nem állja meg a helyét Bozóky Imre minapi kijelentése, melyszerint súlyos adósságot örökölt volna."
Kovács Attila ismeri a következő évek mérlegét is, mert bár leváltották, de az MLSZ elnökségébe bekerült. Lássuk hát az általa közölt adatokat 2000-től 2003-ig!
2000-ben az MLSZ mérlege mínusz 16 millió 941 ezer forint volt (a cél szerinti eredmény mínusz 8 millió 711 ezer forint, a vállakozás szerinti pedig mínusz 8 millió 230 ezer forint), 2001-ben pozitív volt a mérleg 327 millió 857 ezer forintos mutatóval, ami annak volt köszönhető, hogy az állam elengedett 281 millió forintot, és bár a vállakozási mérleg mínusz 5 millió 282 ezer forintot mutatott, a cél szerinti egyenleg pluszban 333 millió 139 ezer forintot hozott. A következő, azaz a 2002-es év a reménybeli 2008-as Eb-rendezés jegyében telt, amikor is a szövetség 500 millió forintot kapott a sikeres pályázatkészítés reményében. A mérleg azonban mínuszos előjelű volt így is… A cél szerinti egyenleg mínusz 59 millió 853 ezer forintot, a vállakozás szerinti pedig mínusz 72 millió 638 ezer forintot tett ki, így a vége mínusz 132 millió 491 ezer forint lett. A 2003-as esztendő cél szerinti gazdálkodása jobban sikerült 3 millió 520 ezer forintos plusszal, a vállakozás szerinti már nem ment ilyen jól, hiszen mínusz 89 millió 230 ezer forint volt a mérleg, mindösszesen 85 millió 710 ezer forint hiányt regisztrálva.
A 2004-es évről (de ezt tudjuk a most elkészített könyvvizsgálói és felügyelőbizottsági jelentés alapján is) elfogadott mérleg még nincs, a 2005-ös költekezés miatt pedig áll a bál.

"Nem akarom különösebben hosszúra nyújtani a történetet, az elnökösködésemmel kapcsolatos kritikákkal kapcsolatban csak annyit jegyeznék meg: 1998 decemberében sporthivatali, majd 1999 februárjában APEH-vizsgálat is zajlott – mondta még Kovács Attila. – Ez a vizsgálat 1993-tól 1997-ig 161 millió forintos adóhiányt állapított meg, 1998-ra pedig 31 millió forintot. Ezt a megállapítást az MLSZ kifogásolta, és végül ötmillió forint befizetnivalót szabott ki az adóhivatal. Amúgy pedig a most történtek kapcsán megvédem Bozóky Imrét: a szövetség gazdálkodásáért nem ő, hanem a költségvetési tervezetet elkészítő szövetségi apparátus és egy személyben vezetője, az MLSZ főtitkára a felelős. A súlyos pénzügyi ellehetetlenülés nem a társadalmi munkában dolgozó elnök, hanem a főállású főtitkár bűne. Végezetül a nemzetközi, illetve az európai szövetséggel kapcsolatos viszonyokról: 1999-ben négy bizottságban is volt MLSZ-képviselő, úgyhogy a sportdiplomáciánk semmivel sem volt rosszabb, mint manapság."
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik