E pillanatban kérdéses, Alex Ferguson megéri-e az Old Trafford-i kispadon a manchesteri edzősködésének huszadik évfordulóját, amely jövőre lenne esedékes. Ha érdemeire való tekintettel nem is rúgják ki, az biztos, hogy a Benfica elleni kudarc pályafutása legsúlyosabb krízisét idézte elő.
Reuters
Cristiano Ronaldo nem értette, miként babrálhattak ki így honfitársai vele és a Manchester Uniteddel
Reuters
Cristiano Ronaldo nem értette, miként babrálhattak ki így honfitársai vele és a Manchester Uniteddel
Rejtély ez a Manchester United. Támadó alakulata a nevek (Ryan Giggs, Pak Dzsi Szung, Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney, Paul Scholes, Ruud van Nistelrooy) alapján a világ egyik legjobbja, és mégis csupán három gólt tudott szerezni egy olyan csoportban, amelyből néhány éve még a tartalékjai is nevetve léptek volna tovább.
Az egykori nagy generációból – David Beckham, Nicky Butt, Phil és Gary Neville, Giggs, Scholes – megmaradt utóbbi három játékos karrierje a vége felé közeledik, s az említettek nem tudnak ütőképes elegyet alkotni a fiatalokkal. Ez még akkor is nehezen tagadható, ha Ferguson ragaszkodik hozzá, hogy új együttest épít, amelynek a magja már összeállt.
Hat mérkőzés, egyetlen győzelem, kínos produkciók otthon és siralmasak idegenben – a látottak miatt akkor is szégyenkezhetnének a "vörös ördögök" szurkolói, ha nem a tíz éven át mindig továbbjutó MU lenne a jelenlegi BL-főtáblán az egyetlen kudarcot valló angol csapat. De hogy még fájóbb legyen a kiesés: a Liverpool és az Arsenal veretlenül jutott be a nyolcaddöntőbe, és a Chelsea kvalifikációja sem forgott veszélyben.
Apropó, Chelsea. A Premiership éllovasával szemben tíz pont a Manchester hátránya, vagyis 2005–2006-ra csupán a két hazai kupa maradt meg reális célként. A skót szakvezető 19 év alatt felhalmozott 22 serlege akár tovább gyarapodhat, de ezt a néhány hetet mindenképpen megemlegeti a klub. A főszponzor kihátrálása és a BL-fiaskó együttesen számottevő pénzügyi problémákat okozhat, és akkor még nem szóltunk a nehezen számszerűsíthető hiányról, ami a viharos gyorsasággal távozó kapitány, Roy Keane után támadt.
Szavazás
Ferguson, amennyire lehet, igyekszik elébe menni a kritikáknak, de vannak témák, amelyekben nem hajlandó megnyilvánulni. "Nem mondok semmit a jövőmről, a média úgyis eleget foglalkozik majd vele. Van mit tennem, rengeteg a feladat, és szívesen csinálom, mert bízom a játékosaimban. A munka folytatódik, hiába vagyunk mindannyian csalódottak, össze kell szednünk magunkat. Sikerült már néhányszor megtennünk, most sem lesz másként" – hárította el az esetleges edzőcsere lehetőségét firtató kérdéseket.
A szakmai jellegű felvetéseket azonban szívesen kommentálta. "Azt hiszem, amióta itt vagyok, rendre a hazai jó formánk volt az erősségünk, és most éppen ebben nem tudtuk hozni a kívánt szintet. Akkor is ezt mondanám, ha most nyertünk volna. Pusztán magunkat okolhatjuk. Csak dicsérhetem ugyanakkor a játékosaimat abból a szempontból, ahogyan küzdöttek. Nem nevezhető igazságtalannak az eredmény, de ugyanez lenne a helyzet akkor is, ha sikerült volna egyenlítenünk. Összességében, a teljes csoportkört nézve, az volt a legnagyobb probléma, hogy sokszor nélkülöztük a kellő rutint, és fontos futballisták gyakran hiányoztak" – szögezte le Ferguson, többek között arra utalva, hogy kénytelen volt Gary Neville-t és Ryan Giggst rögtön a felgyógyulásuk után bedobni a mély vízbe.
Az egyik legérdekesebb kérdés, hogy vajon miként fog reagálni az új tulajdonos, a Glazer família. A családfőt, Malcolm Glazert a vásárlás előtt a tanácsadói helyesen informálták arról, hogy az MU irigylésre méltó gazdasági paraméterekkel működik hosszú évek óta, épp csak azt nem tették hozzá – ha egyáltalán tisztában voltak vele –, hogy a futballban amolyan átmeneti időszakot él meg az egyesület. Márpedig a nagy győzelmek hiánya, no meg a mostani kieséssel járó 15 millió fontos mínusz előbb-utóbb a kasszában is érződni fog.
Nos, Glazerék nem kapkodnak és nem esnek kétségbe, vagy legalábbis nem árulják el. "Az eredmény csalódást keltő, de nincsen hatással a hosszú távú terveinkre. A család befektetése elbírja a kialakult helyzetet. A Premier League-ben a második helyen állunk, a show-nak folytatódnia kell. Személyi kérdésekkel nem foglalkozunk, kizárólag az előttünk álló feladatokra koncentrálunk. Elsőként az Everton elleni hétvégi bajnokira" – hangoztatta a család egyik szóvivője.
---- A Rapid elleni (nem mellesleg csoportgyőzelmet érő) szerda esti duplájával Alessandro Del Piero utolérte a Juventus gól-örökranglistájának első helyén Giampiero Bonipertit, az ötvenes évek legendás csatárát.
"El sem tudom mondani, menynyire boldog vagyok, még akkor is, ha tudom, hogy az igazi klasszist nem lehet csupán a góljai száma alapján megítélni – mosolygott Alex a bécsi gárda stadionjában. – Boniperti sokkal többet tett nálam a Juventusért, ő maga a Juventus történelme. Éppen ezért óriási megtiszteltetés számomra, hogy utolérhettem, és remélem, hogy nemsokára el is hagyom, s akkor majd egyedül az enyém lesz ez a rekord."
Mint ismeretes, Del Piero ebben az idényben korántsem tartozik a Juve "kihagyhatatlan" játékosai közé, Fabio Capello mester az igazi rangadókon (mint például vasárnap a Fiorentina ellen) inkább a David Trezeguet, Zlatan Ibrahimovic kettősnek szavaz bizalmat, Alexre főleg csereként vagy a kisebb rangú összecsapásokon számít. "Nekem az a fontos, hogy játszhatom, mindegy, hogy mennyit és hogy milyen ellenfelekkel szemben. Ráadásul miután viszonylag ritkán töltöm a pályán mind a kilencven percet, sokat javult a hatékonyságom, hiszen kevesebb idő alatt kell gólt szereznem" – mondta erről Alex, aki már nyolc gólnál jár ebben az idényben (hármat szerzett a Bajnokok Ligájában, ötöt a bajnokságban), és ha ilyen iramban menetel tovább, az évad végére akár 25-ig is eljuthat – annak dacára, hogy a legritkábban tud végigjátszani egy meccset.
Zárásként pedig idézzük Fabio Capellót: "Nagyon örülök Alex rekordjának, mert éreztem rajta, hogy mennyire fontos számára ez a csúcs. Bécsben néhány éve már szerzett két gólt egy kupamecscsen, de ez a mostani duplázás sokkal értékesebb. Ami a sorsolást illeti, megmondom őszintén, hogy szeretném elkerülni a Chelsea-t és a Real Madridot."
A párhuzamosok találkoztak
Del Piero
Boniperti
127
bajnokság
178
8
Olasz Kupa
1
3
Olasz Szuperkupa
–
38
BL/BEK
–
2
UEFA-kupa
–
1
Intertotó-kupa
–
2
Európai Szuperkupa
–
1
Világkupa
–
–
Latin Kupa
3
182
összesen
182
---- Talán hosszú távon is megdönthetetlen gólrekordot állított fel a D-csoportban szereplő Villarreal, Benfica, Lille, Manchester United kvartett. A csapatok a hat forduló, illetve a 12 mérkőzés alatt összesen 12 gólt hoztak össze, ilyen keveset korábban még egyetlen négyes sem produkált. Az eddigi csúcsot a kedden záró G-csoport (Liverpool, Chelsea, Betis, Anderlecht) tartotta 17 találattal, előtte pedig a 2004–2005-ös kiírásban összesorsolt, Deportivo La Coruna, Liverpool, Monaco, Olympiakosz négyes 21 gólja jelentette a mélypontot.
A Villarreal előtt még egyetlen csapatnak sem sikerült három rúgott góllal elsőként továbbjutnia a csoportkörből. A spanyol együttes előtt a Milan volt eme furcsa rangsor éllovasa, a 2003–2004-es idényben szerzett négy góljával. Közös a két együttesben, hogy az olaszok és a spanyolok is tíz pontot gyűjtöttek, igaz, a Milan mérlege három győzelem, egy döntetlen és két vereség volt, míg a Villarreal két sikerrel és négy iksszel tudta le a sorozatot.
A Lille szintén unikumnak számít, legalábbis abban a tekintetben, hogy egy (!) rúgott góllal sikerült átcsúsznia az UEFA-kupába. A francia együttes a Betis (2005–2006) és a Roma (2002–2003) háromgólos rekordját adta át a múltnak.
---- NÉLSON (BENFICA) "A Benfica a világ egyik legjobb csapata, amely történelmi eredményt ért el egy olyan gárda ellen, amely szintén a világ legjobbjai közé tartozik" – mondta euforikus hangulatban a gólpasszt jegyző jobbszélső.
GUAYRE (VILLARREAL) "Mindegy, kit kapunk a nyolcaddöntőben, mert mindegyik állva maradt csapat jelentős játékerőt képvisel. Különben is, olyan csoportban lettünk elsők, amelyben a Benfica és a Manchester United is helyet kapott, ezért nem félünk senkitől, legfeljebb tiszteljük a riválisokat" – szökött szintén az egekbe a csoportelsőséget érő gól szerzőjének önbizalma.
HENK TEN CATE (BARCELONA) "Ha meg akarjuk nyerni a Bajnokok Ligáját, mindegyik ellenfelünket le kell győznünk, és nem válogathatunk" – árulta el a másodedző, hogy miért megy előre akkor is teljes elánnal a csapat, amikor már nem is kellene.
SERSE COSMI (UDINESE) "A Barca ugyan nem az eredeti színeiben, hanem sárgában játszott, de így is látszott, ugyanazzal a csapattal van dolgunk" – emelt kalapot a katalánok előtt a kopasz mester.
TORSTEN FRINGS (WERDER BREMEN) "A ránk nehezedő nyomás csak a Barca góljával szűnt meg. De addig is tényleg nagyon jól játszottunk, és több mint megérdemelt a továbbjutásunk. Azért köszönjük a spanyoloknak, igazi profik" – hálálkodott a brémaiak középpályása azután, hogy 85 percig hiába gyártották a gólokat Torghelléék ellen.
DANNY BLIND (AJAX) "A fején sérült meg. Az arca eléggé sápadt, de remélem, képes lesz hazautazni velünk" – vázolta fel az Arsenal ellen pórul járt Zdenek Grygera egészségi állapotát az amszterdamiak edzője.
ARSÉNE WENGER (ARSENAL) "Nem haragszom rá, Thierry általában biztos végrehajtó. Amíg nem veszíti el az önbizalmát, nálam továbbra sem gond, ha vállalja a büntetőket" – nyugtázta az "ágyúsok" menedzsere, hogy Henry kihagyott egy tizenegyest az Ajax ellen a végül gól nélküli döntetlent hozó mérkőzésen.
FELIX MAGATH (BAYERN MÜNCHEN) "A lényeg az, hogy továbbjutottunk, noha szerettünk volna a csoport élén végezni. Hogy ez nem sikerült, az a Bruges érdeme is. Minden elismerésem a belgáké" – dicsérte a bajorok edzője a csoportbeli utolsó ellenfelüket.
FABIO CAPELLO (JUVENTUS) "Örülünk a továbbjutásnak, de már a sorsoláson jár az eszünk, hiszen akad egy-két veszélyes topcsapat a második helyezettek között is, mint például a Chelsea és a Real Madrid" – tekintett a jövőbe a csoportelső trénere.