Aranyláz a Duna partján

Vágólapra másolva!
2005.10.05. 03:13
Címkék
Sikert sikerre halmoztak sportolóink szeptemberben, többen is olimpiai versenyszámban állhattak fel a vb-dobogóra, tucatnyi sportág nemzetközi versenyein jeleskedtek a mieink - közülük a Nemzeti Sport ebben a hónapban a dzsúdósok új világbajnokát, Braun Ákost választotta a hónap sportolójának.
A világbajnok Braun Ákos a versenyek után szívesen pattan meglett korú Pannóniájának nyergébe
A világbajnok Braun Ákos a versenyek után szívesen pattan meglett korú Pannóniájának nyergébe
A világbajnok Braun Ákos a versenyek után szívesen pattan meglett korú Pannóniájának nyergébe
A világbajnok Braun Ákos a versenyek után szívesen pattan meglett korú Pannóniájának nyergébe
A világbajnok Braun Ákos a versenyek után szívesen pattan meglett korú Pannóniájának nyergébe
A világbajnok Braun Ákos a versenyek után szívesen pattan meglett korú Pannóniájának nyergébe

BRAUN Ákos

Született: Paks, 1978. június 26.
Sportága: cselgáncs.
Súlycsoportja: 73 kg.
Klubja: Paksi Atomerőmű SE.
Edzője: Hangyási László
Nevelőedzője: Hangyási László és Riesz Béla
Legjobb eredményei: világbajnok (2005); világranglista-1. (2005); Európa-bajnok (2005); Szuper A Vk-3. (Párizs, 2004); 2x Vk-1. (Varsó, 2005; Rotterdam, 2002); ob-1. (2003)
Éveken át a második-harmadik számú magyar dzsúdósnak számított súlycsoportjában, így aztán előbb nyert Vk-viadalt, mint magyar bajnokságot, aztán visszavonult, mielőtt elérte volna pályafutásának legnagyobb sikereit. Szerencsére Braun Ákos búcsúja csak jelképes volt, az elszalaszott athéni olimpia után edzője, Hangyási László és versenyzőtársai - többek között Kovács Antal, az egykori csapattárs, Kanczler István, illetve Ungvári Miklós - nem eredménytelenül beszélték rá a folytatásra. Elvállalta az Eb-válogatókon való részvételt, aztán a budapesti bronzérem és a varsói győzelem után már a kontinensviadalon is rajthoz kellett" állnia. Három évvel Ungvári maribori sikere után Rotterdamban Braun Ákos is felállhatott a dobogó legfelső fokára, úgy, hogy ellenfeleit az őrületbe kergette magabiztosságával, a nyugalmával.

Sokakat kezdett el itthon is érdekelni, ki ez az ismeretlenség homályából előlépő sportoló. Kiderült róla, alsó tagozatos iskolásként került az Atomerőmű SE műhelyébe, ahol aztán bebizonyosodott: nem lesz nehéz belőle jó versenyzőt faragni, az edzők munkáját megkönnyítette példamutató hozzáállása. Példaképekből sem volt hiány, elvégre csapattársa volt az akkor már olimpiai bajnok Atom Anti, Pakson készült a nehézsúlyú Csősz Imre, súlycsoportjában pedig olyan zseniális képességű dzsúdós szerepelt, mint Hajtós Bertalan. Az eredményekre mégis éveken át várnia kellett, az első igazán jelentős sikerét 24 évesen érte el, amikor megnyerte a rotterdami (talán a helyszín sem véletlen) Vk-viadalt. Sorsdöntő volt ez a siker, ezen múlt, hogy Braun beverekedte magát a válogatott első csapatába, s elindulhatott élete első világversenyén, a maribori Eb-n. Amúgy kezdetben a kontinensviadalokkal sem volt szerencséje, háromszor rajtolt, s mindháromszor egy vereséggel búcsúzott. Így ment ez Rotterdamig…



Kevesen fogadtak volna arra, hogy az Eb-arany után Kairóban folytatni tudja idei sikersorozatát, de tartotta magát az új forgatókönyvhöz - ahogy ő fogalmazott: "Az olimpia után minden nagyon megváltozott, azóta nem veszem olyan komolyan a versenyeket, ha felállok a szőnyegre, nem igazán érdekel, ki áll a másik oldalon." S valóban nem érdekelte, hogy az ellenfele az orosz Anajev, a lett Zelonijs, az ukrán Bilodid, a román Bastea vagy az olasz Bruyere (egyikük sem kismiska), nem nyomasztotta a tét, jobban tartott az aranyérmes ferihegyi fogadtatásától, a televíziós interjúktól, mint a világbajnoki finálétól… ---- Kovács Antal olimpiai és világbajnok dzsúdós, Braun klubtársa:
A bukaresti Európa-bajnokságon az ezüstérmemet is odaadtam volna azért, hogy Ákos kijusson az olimpiára. Azóta átlépett a holtponton, megérett, haláli nyugalommal megy fel a tatamira, teljesen esélytelenek az ellenfelei, hiába készülnek rá, mindenki tudja, hogy a földharcban életveszélyes, ezért állásból nem mernek kockáztatni ellene. Az élet nagy igazságszolgáltatása, hogy olyan versenyző ért el ilyen sikereket, aki mindig egy kicsit saját maga elé helyezte a barátait."

Hangyási László, a Paksi Atomerőmű SE-ben a két magyar világbajnok edzője:
Ákos nagyon jó dzsúdós, nagyon jó gyerek, és nekem most nagyon aranyos! Az elszalasztott olimpia ellenére is bíztam benne, ezért mondtam neki, hogy nem szabad abbahagynia a dzsúdót. Elmentünk egy sportpszichológushoz, akinél újfent kiderült, Ákos minden területen maximalista, minden területen igyekszik mindent kiadni magából, közös munkával sikerült elérni, hogy most már akkor tudja a legjobb teljesítményt nyújtani, amikor kell, és ettől igazán nagy sportoló valaki."

Csősz Imre olimpiai bronzérmes, Európa-bajnok:
Az atlantai olimpia után költöztem Paksra, négy éven keresztül ott készültem. Ákos már akkor is ígéretes tehetség volt, ám egy súlyos combsérülés hosszú időre visszavetette. Tavaly Ákos a barátaival egy öreg Pannóniával pöfögött ki Athénba, hogy szurkoljon a társainak, Kovács Antinak és Ungvári Mikinek. Ott együtt laktunk a görög nehézsúlyú dzsúdós, Harisz Papajoannu lakásában. Készítettünk neki egy jó slambucot, nem is hiába, megtáltosodott tőle."

Illyés Miklós, a súlycsoport korábbi első számú magyar versenyzője, az MJSZ szakmai alelnöke:
Ákos nem volt technikai virtuóz a tatamin, de a visszavonulásom előtti időszakban már érezhető volt, hogy fizikailag és kondicionálisan is nagyon megerősödött, előfordult, hogy el is vert. Emellett jó mesterember vált belőle, amilyen technikákat a dzsúdóban alkalmaz, mesteri szintre fejlesztette őket. Nagyon örültem a sikereinek, szakmai alelnökként minden eredmény fontos számomra, de Ákos súlycsoportja különösen az."

Hajtós Bertalan olimpiai és vb-ezüstérmes, kétszeres Európa-bajnok:
Mindenképpen megérdemli az aranyérmeket, régen is nagyon szorgalmas gyerek volt, az edzőtáborokban sosem lógta el a feladatokat, rengeteget dolgozott a sikerért, sokat harcolt Illyés Mikivel és velem is, és csak hajszálon múlt, hogy nem sikerült jobb eredményt elérnie. Meglepődtem, hogy egy éven belül két világversenyt megnyert, még nem is volt ilyen dzsúdósunk, mint ő! Ráfért a sportágra ez a siker, bízom benne, hogy Ákos lendülete kitart majd a pekingi olimpiáig." ---- A rock és blues legjobbjai szerepelnek a világ- és Európa-bajnok dzsúdós, Braun Ákos kedvencei között. A Paksi Atomerőmű SE 27 éves versenyzője a hazai előadók közül Tátrai Tibor produkcióit kedveli a legjobban, de ezek mellett Deák Bill Gyula, a Tankcsapda és a Pál Utcai Fiúk számait is gyakran hallgatja. A külföldiek közül a hatvanas-hetvenes évek csillagai, Jimi Hendrix, illetve a Led Zeppelin mellett Deep Purple és a Pink Floyd muzsikájára szavaz.
Nagyon szeretek zenét hallgatni, gyakran járok koncertekre, motoros fesztiválokra, amelyeken többnyire rock és blues szól - avatott be Braun Ákos.

- De van egy kabalaszámom is, a Dire Straits Your latest trick című nótáját szoktam hallgatni a fontosabb versenyek előtt. Már a rotterdami Európa-bajnokságon is egyfolytában ez forgott, sőt a kairói világbajnokságon volt olyan nap, hogy egymás után harmincszor meghallgattam. Az is előfordult, hogy a későbbi bronzérmes, Ungvári Miki is belehallgatott néhányszor, végül mindkettőnknek szerencsét hozott…" ---- SZEPTEMBERI Top 10

1. Braun Ákos (cselgáncsozó) 25 pont
(Világbajnoki címet szerzett a 73 kilósok között a kairói vb-n)
2. Varga Tamás, Hirling Zsolt (könnyűsúlyú kétpárevezős) 20 pont
(Aranyémet nyert a gifui világbajnokságon)
3. Ritter Árpád (birkózó) 16 pont
(Ezüstérmet vehetett át a 74 kilós szabadfogásúak között a budapesti vb-n)
4. Majoros István (birkózó) 12 pont
(Az 55 kilós kötöttfogású bronzérmet nyerte a budapesti világbajnokságon)
5. Ungvári Miklós (cselgáncsozó) 10 pont
(Harmadik helyezést ért el a kairói világbajnokságon a 66 kilósok mezőnyében)
6. Aubéli Ottó (birkózó) 8 pont
(A 120 kilós szabadfogású versenyző bronzéremmel zárta a budapesti vb-t)
7. Majthényi Szabolcs, Domokos András (vitorlázó) 6 pont
(A második helyen végeztek a balatonföldvári repülőhollandi-vb-n)
8. Hódi Károly (fogathajtó) 4 pont
(Két ezüstéremmel - egyéni és csapat - tért haza a salzburgi vb-ről)
9. Kótai Mihály (profi ökölvívó) 2 pont
(Az IBO nagyváltósúlyú világbajnoka döntetlennel védte meg a címét Manchesterben)
10. Czink Melinda (teniszező) 1 pont
(A kalkuttai WTA-tornán bravúros győzelmekkel bejutott legjobb nyolc közé)

ÖSSZESÍTETT TOP 10

1. Cseh László (úszó) 57 pont
2. Braun Ákos (cselgáncsozó) 51 pont
3. Ungvári Miklós (cselgáncsozó) 44 pont
4. Kovács, Janics (kajak páros) 41 pont
5. Szávay Ágnes (teniszező) 40 pont
6. Talmácsi Gábor (motorversenyző) 35 pont
7. Tóth Krisztina (asztaliteniszező) 30 pont
8. Erdei Zsolt (ökölvívó) 25-25 pont
Kindl Gabriella (kézilabdázó)
Lékó Péter (sakkozó)
Szuper Levente (jégkorongozó)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik