Sovány vigasz a bronzérem

Vágólapra másolva!
2005.07.03. 22:55
Címkék
"Ezt csak elveszteni lehet. Nagyon könnyű ágra kerültek a fiúk. Úgy látszik, gyenge egyéni szereplés után is lehet csapatban kedvező sorsolást kapni" - vélekedett még szombat este, a férfi párbajtőrcsapatok táblájának összeállítása után Nedeczky György, Fekete Attila edzője.
Imre Géza (szemben) társaival együtt aranyat akart nyerni Zalaegerszegen, így számukra csak sovány vigaszt jelent a bronzérem (Fotó: Mirkó István)
Imre Géza (szemben) társaival együtt aranyat akart nyerni Zalaegerszegen, így számukra csak sovány vigaszt jelent a bronzérem (Fotó: Mirkó István)
Imre Géza (szemben) társaival együtt aranyat akart nyerni Zalaegerszegen, így számukra csak sovány vigaszt jelent a bronzérem (Fotó: Mirkó István)
Imre Géza (szemben) társaival együtt aranyat akart nyerni Zalaegerszegen, így számukra csak sovány vigaszt jelent a bronzérem (Fotó: Mirkó István)
Imre Géza (szemben) társaival együtt aranyat akart nyerni Zalaegerszegen, így számukra csak sovány vigaszt jelent a bronzérem (Fotó: Mirkó István)
Imre Géza (szemben) társaival együtt aranyat akart nyerni Zalaegerszegen, így számukra csak sovány vigaszt jelent a bronzérem (Fotó: Mirkó István)
Valóban nem panaszkodhattak az athéni olimpián ezüstérmes fiúk - Boczkó Gábor, Imre Géza, Kovács Iván, valamint a csapatban kétszeres világbajnok Fekete Attila -, mert "reggeli gyanánt megették" a cseheket.

A 16 között sem volt nehezebb dolguk a fiatal olasz válogatottal. Ráadásul a hollandok is a mieink keze alá dolgoztak, ugyanis megtették azt a szívességet, hogy ebben a kanyarban megverték a velünk azonos ágon lévő oroszokat. Ami nagy szenzáció, hiszen elég csak annyit mondani, hogy a szbornajában vív a szakág jelenlegi legeredményesebb versenyzője, az egyéniben újdonsült Eb-ezüstérmes, egyébként pedig olimpiai és világbajnok Pavel Kolobkov. És milyen a sors: éppen rajta ment el a győzelmük… Utolsó előtti emberként ugyanis mínusz négyet csinált.

De lássuk inkább a mieinket, méghozzá a tőröző lányokat, akik ezalatt a másik teremben éppen befejezték a bemelegítésüket. Varga Gabinak törzsszurkolója, édesanyja súgott a fülébe még egy-két biztató szót, Knapek Edina az 1987-ben világbajnoki aranyat nyerő csapat tagjával, Stefanek Gertrúddal beszélgetett, Mohamed Aida pedig az emelt páston is mozgott még egy keveset mesterével, Solti Antallal.

"A legerősebb csapatokat, az oroszokat és a lengyeleket elkerültük. Ezt ki kellene használni" - morfondírozott Kun Csaba, Varga Katalin edzője.
Persze. De a románok sem akárkik! Ôk a címvédők, még ha nem is a mostani összeállításban. Ám a tavalyi, koppenhágai Eb-n győztes csapatból itt van Cristina Stahl és Roxana Scarlat.

Knapek Edina még fordítani tudott a románok elleni negyeddöntôben, de a társak nem tudták tartani az elônyt
Knapek Edina még fordítani tudott a románok elleni negyeddöntôben, de a társak nem tudták tartani az elônyt
Knapek Edina még fordítani tudott a románok elleni negyeddöntôben, de a társak nem tudták tartani az elônyt
Nálunk meg itt van két mostani egyéni döntős, Mohamed Aida és Knapek Edina - és azt sem szabad elfelejteni, hogy Varga Katalin és Varga Gabriella is jól vívott az egyéniben. A románoknak pedig nem volt képviselőjük a nyolc között.

Ennek megfelelően indult a mérkőzés, Mohamed 3:1-gyel nyitott, Knapek is nyert 4:0-ra, Varga Kati 4:3-at csinált, azaz az első kör végén 11:4 volt a javunkra.

Aztán Knapek 4:8-cal fejezte be Stahllal, majd Mohamed és Varga Kati is mínusszal jött le a pástról - az ellenfél pedig 25:20-as vezetésének tudatában.
Mielőtt teljesen elkeseredtünk volna, Knapek percei következtek: 12:5-re leiskolázta Ghitát - 32:30 ide!

Szabó Bence kapitány és Bernáth Zoltán szakágvezető nagy levegőt vett, de megnyugvásról még nem lehetett szó.
Varga Kati helyett jött Varga Gabi, ellene meg sajnos nagyon jött Stahl. A 32:30-as vezetésből 39:35-ös román előny lett!
Solti mester már nem tudott egy helyben állni, sajátos csárdást járt izgalmában: egyet ide, egyet oda lépett. A nézők között Varga papa (Varga János olimpiai bajnok birkózó - szerző) pedig talán jobban izzadt, mint amikor őt gyúrták a szőnyegen. Gabi az ellenfél 40:36-os vezetésénél adta át a stafétabotot Mohamednek.
"Sok idő van, semmi gond" - nyugtatta Aidát Solti Antal.
Mégis lett. Kikaptak a lányok.

S a másik helyszínen a fiúk is. Igaz, ők egy lépcsővel magasabb szinten, az elődöntőben. Kovács Iván 40:36-os ukrán vezetésnél lépett pástra befejező emberként, és ezúttal nem tudta megtenni azt, amit pedig már oly sokszor, azaz megmenteni a csapatot: 45:38 után a vetélytárs vívhatott az aranyért.
Nekünk meg maradt a bronzmeccs, az egyetlen remény a záró napi éremre.
Azt gond nélkül hozták a fiúk, de valljuk be, tőlük fényesebb medáliát vártunk.

"Sovány vigasz ez a bronz. Persze jobb, mint a negyedik hely, de aranyat szerettünk volna nyerni. Az ukránoktól ki lehet kapni, de nem így. Fogjuk fel ezt a produkciót jókor jött pofonként, értékeljük át a felkészülést, mert a vébéig még van mit fejlődni" - ismerte el Imre Géza.
"Sajnos aranyérmet nem sikerült nyernünk. Nem szívesen hivatkozom rá, de a szerencse ezúttal elkerült bennünket. Az egyéniben Boczkó, Fekete és Imre is egy-egy tussal kapott ki, ha nem így alakul, biztos vagyok benne, hogy van dobogósunk, mert mindhárman többre képesek ennél. Kovács Iván volt a legnehezebb helyzetben, mert neki átszúrták a lábát a magyar bajnokságon, így az ő felkészülése nem volt tökéletes. Csapatban ezek után nagyon bizonyítani akartak a fiúk, és szerencsére a kapitány is kitartott mellettük a gyengébb egyéni szereplés ellenére. Győzni akartunk, ám az ukránok Gorbacsukját nem tudtuk ellensúlyozni. Fájó vereség volt, de sikerült utána felállni, és megverni a fehéroroszokat a bronzmeccsen. Az éremnek természetesen örülök, ez legyen a legrosszabb eredményünk…"- fogalmazott Udvarhelyi Gábor szakágvezető.

Tudásuk alapján sokkal szebb eredményre hivatott női tőrözőink végül a nyolcadik helyen végeztek.
"Sajnos beigazolódott, hogy ez a csapat nem csapat - kezdte Bernáth Zoltán szakágvezető. - Nem a lányok vívótudásával van gond, hanem egyesek küzdőképességével. A románok ellen Varga Kati tizenegy egyes vezetésünknél három buta tust kapott, majd Knapek Edina, ahogy szokta, szívvel-lélekkel tizenkettő ötre hozta az asszóját. Annak a csapatnak, amelyben valaki ilyen teljesítményre képes, nem szabad kikapnia! Mohamed és Varga Kati mínusz négye számomra értékelhetetlen, mint ahogy Varga Gabi mínusz hatja is. Bejelentettem Szabó Bence kapitánynak, hogy lemondok a szakágvezetőségről. Nem a mostani szereplés miatt, hanem azért, mert sok konfliktusom volt a vezetőséggel, ugyanis nem olyan irányba mennek a dolgok, mint szeretném. Az is érdekes, hogy szakágvezetőként az idén az ötből csupán egy csapatversenyen lehettem ott a lányokkal… Egy vezető azt mondta nekem, hogy mindenki pótolható. Igaza van, pótoljanak, sok sikert kívánok hozzá. Bízom benne, a vébéig valakinek sikerül összeszednie a csapatot, mert a lányok többre képesek, az eredmény bennük van."

A magyar válogatott két ezüst- (Nemcsik Zsolt és Tóth Hajnalka) és egy bronzéremmel (férfi párbajtőrcsapat) zárta az Eb-t. Ez csupán egy ezüsttel több, mint a tavalyi termés.
A különbség mégis óriási: akkor az olimpia közelsége miatt nem a legjobbjaink léptek pástra, Zalaegerszegen viszont igen.
Elgondolkodtató…

EURÓPA-BAJNOKSÁG, ZALAEGERSZEG

Férfi párbajtőr csapat (22 induló). A 16 között: Magyarország-Csehország 45:28 (Imre Géza +10, Fekete Attila +5, Kovács Iván +4, Boczkó Gábor -2).
Negyeddöntő: Magyarország-Olaszország 45:35 (Kovács +6, Imre +2, Fekete +2), Fehéroroszország-Norvégia 45:42, Lengyelország- Franciaország 45:38, Ukrajna-Hollandia 21:20.
Elődöntő: Ukrajna-Magyarország 45:38 (Fekete +1, Imre +1, Boczkó -2, Kovács -7), Lengyelország-Fehéroroszország 45:18.
A 3. helyért: Magyarország-Fehéroroszország 45:33 (Fekete +4, Kovács +4, Imre+4).
Döntő: Lengyelország-Ukrajna 42:37.
Európa-bajnok: Lengyelország (Robert Andrzejuk, Tomasz Motyka, Adam Wiercioch, Krzysztof Mikolajczak), 2. Ukrajna (Dmitro Sumak, Alekszandr Gorbacsuk, Makszim Hvoroszt, Vitalij Osarov), 3. Magyarország (Boczkó Gábor, egyesület: BHSE, edző: Kulcsár Győző, Fekete Attila, BVSC, e: Nedeczky György, Imre Géza, BHSE, e: Udvarhelyi Gábor, Kovács Iván, BVSC, e: Udvarhelyi Gábor), 4. Fehéroroszország (S. Kuzmics, D. Monis, A. Muraska, V. Zaharov), 5. Franciaország (M. Denis, G. Grumier, B. Janvier, J-M. Lucenay), 6. Hollandia (W. Den Otter, A. Kardolus, S. Tigghelaar, B. Verwijlen)

Női tőrcsapat (10). Negyeddöntő: Oroszország-Ukrajna-34:16, Lengyelország-Franciaország 45:25, Olaszország- Németország 23:17, Románia-Magyarország 45:38 (Knapek Edina +7, Mohamed Aida -4 Varga Katalin -4, Varga Gabriella -6).
Elődöntő: Oroszország- Lengyelország 36:26, Olaszország-Románia 34:16. Az 5-8. helyért: Németország-Magyarország 45:31.
A 7. helyért: Franciaország-Magyarország 37:31.
A 3. helyért: Románia-Lengyelország 32:27.
Döntő: Olaszország-Oroszország 35:24
Eb: Olaszország (Valentina Cipriani, Elisa di Francisca, Margherita Granbassi, Ilaria Salvatori), 2. Oroszország (Sz. Bojko, V. Nyikisina, J. Jucseva, J. Ruzavina), 3. Románia (Andreea Andrei, Cristina Ghita, Roxana Scarlat, Cristina Stahl), 4. Lengyelország (S. Gruchala, M. Mroczkiewicz, A. Rybicka, M. Wojtkowiak), 5. Németország (A. Müller, K. Wachter, S. Bingenheimer, C. Neckermann), 6. Ukrajna (O. Dmitrjuk, O. Lelejko, T. Szavcsenko, O. Hiszmatulina), … 8. Magyarország (Knapek Edina, Mohamed Aida, Varga Gabriella, Varga Katalin) ---- A záró napra azért a kis magyar zászlók is előkerültek. Kicsit frusztráló is volt, hogy a lengyel és az olasz tábor szinte egész héten hangosabb volt, mint a hazai, vasárnap azonban végre sikerült revánsot venni.

Már az Eb első napján sokan tömörültek egy videóscég pultjánál, ahol különböző sportesemények, így az egy hónapja rendezett debreceni tornász Eb felvételeit lehetett újból megtekinteni. Akkor még bíztunk benne, hogy ha Zalaegerszegen magyar aranyat akarunk látni, akkor nem csak Berki Krisztián lólengésgyakorlatát kell újból és újból megnéznünk. Sajnos végül tudomásul kellett vennünk, hogy a vívó Eb-n ez a produkció ért egyedül magyar aranyat. ---- Lipcsében szeretné letudni az adósságát

,,Na ez az a helyzet, amikor senkinek sem szurkolhatok" - mondta Király Hajnalka a 7-8. helyről döntő magyar-francia női tőrvívómérkőzésre utalva. Hiszen a csapatvilágbajnok és egyéni Eb-bronzérmes párbajtőrvívó az utóbbi években már a francia válogatottat erősíti. Erről azonnal eszébe is jut egy történet:

- Az első, francia színekben vívott csapatversenyemen voltam Tauberbischofsheimben, amikor úgy alakult, hogy a mi oldalunkra kötött be Hormay Adrien. Erre én kapásból elkezdtem drukkolni neki, hogy: ,,Gyerünk, Adri!", az elképedt francia lányok pedig megveregették a vállam, hogy hello, te most már velünk vagy.
- Zalaegerszegre most a francia vagy a magyar csapat miatt jött?
- Először is az, hogy most nem vívok, jó jel, mert azt jelenti: a világbajnokságon fogok indulni. Így aztán épp a nyári szünetemet töltöm, de mivel a férjemnek hivatalból itt kell lennie, hiszen az új francia választások után ő lett a szövetségben az élsporttal megbízott alelnök, természetesen elkísértem.

- Vagyis még a szabadidejét is a vívók között tölti?
- Na jó, a verseny után még egy hetet ráhúzunk anyukáméknál Veszprémben, s ha az idő is úgy akarja, fürdünk egy jót a Balatonban.
- Nem volt különös a pást mellől figyelni az eseményeket?
- Furcsa és egyben fárasztó is volt, ezzel együtt minden percét élveztem. Egyébként igyekeztem úgy helyezkedni, hogy a francia és a magyar lányokat és fiúkat is lássam. Sajnos a lányok egyik oldalon sem jutottak el az éremig, de a francia férfi párbajtőrcsapatnak is kudarc az ötödik hely.
- Miért csak hétvégén láthattuk a helyszínen?
- Mert egyenesen a Mediterrán Játékokról érkeztem, amelyet sikerült megnyernem. S ez azért volt különösen fontos, mert a 2012-es olimpia helyszínének eldöntése előtt ez volt az utolsó verseny, amelyen válogatottunk a legerősebb összeállításában a kandidáló Párizst támogatva indult.

- A vébéfelkészülést mikor kell elkezdenie?
- Sajnos már hétfőtől futok, a rákövetkező héten pedig újabb fizikai edzések jönnek, hogy aztán tizennyolcadikától táborba vonuljunk.
- Lipcsében egyéniben és csapatban is számítanak majd önre?
- Már csak azért is, mert ebben a szezonban igen jól ment eddig a vívás, jelenleg ugyanis negyedik vagyok a világranglistán. Remélem, a világbajnokság is a terveim szerint alakul majd, és végre egyéniben is jó eredményt érek el, mert ezzel még adós vagyok.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik