Tovább tart Sánchez uralma

Vágólapra másolva!
2004.08.26. 22:51
Címkék
Veronica Campbellnek sikerült, ami Merlene Otteynak hat olimpián nem: vágtaszámban egyéni aranyat nyert Jamaicának.
Az amerikai Dwight Phillips már az elsô kísérletével megnyerte a férfiak távolugrását
Az amerikai Dwight Phillips már az elsô kísérletével megnyerte a férfiak távolugrását
Az amerikai Dwight Phillips már az elsô kísérletével megnyerte a férfiak távolugrását
Az amerikai Dwight Phillips már az elsô kísérletével megnyerte a férfiak távolugrását
Az amerikai Dwight Phillips már az elsô kísérletével megnyerte a férfiak távolugrását
Az amerikai Dwight Phillips már az elsô kísérletével megnyerte a férfiak távolugrását
Ottey már Moszkvában bronzémes volt 200 méteren, s ezt követően még öt egyéni olimpiai érmet gyűjtött. Az olimpiai bajnoki cím azonban álom maradt a számára. Athénban már szlovén színekben indult, szülőhazája válogatottjába talán be sem fért volna. Ott egyre többen voltak a trónkövetelők, akik közül Campbell négy évvel ezelőtt a két vágtaszámban junior-világbajnokságot nyert, Sydneyben pedig Otteyvel együtt tagja volt az ezüstérmes 4x100 méteres váltónak. Athénban 22 évesen az olimpiai dobogó legfelső fokára állhatott. 22.05 másodperccel ért célba, egyéni csúcsát nyolc századmásodperccel javította meg. A győzelemért azonban nagy harcot vívott a nála négy évvel fiatalabb amerikai Allyson Felixszel, aki új junior-világcsúccsal (22.18) lett második.
"Tanulmányoztam a futamokat, különösen azokat, amelyekben Allyson indult - magyarázta Campbell. - Tudtam, ha győzni akarok, jól kell rajtolnom, s nagyon erősen meg kell futnom a kanyart. Biztos voltam abban, ha ezt megteszem, én nyerek."

Johnson elsô számú esélyesként érkezett, de lemaradt a döntôrôl
Johnson elsô számú esélyesként érkezett, de lemaradt a döntôrôl
Johnson elsô számú esélyesként érkezett, de lemaradt a döntôrôl
Női kalapácsvetésben az örök másodikból végre első lett. Bár az orosz Olga Kuzenkova kontinensviadalon már diadalmaskodott, olimpián és világbajnokságokon korábban négy ezüstérmet gyűjtött. Ezúttal remek sorozat után 75.02 méteres olimpiai rekorddal győzött. A második és hamadik hely a kubaiaknak jutott, Yipsi Moreno 73.36 métert, Yunaika Crawford 73.16 métert dobott. A címvédő lengyel Kamila Skolimowska az ötödik helyen végzett (72.57). Sajnos a magyar hármas nem volt ott a döntőben, Divós Katalin (67.64), Tudja Júlia (66.85) és Orbán Éva (65.76) a selejtezőben kiesett.
Ha megnyeri a 400 méteres gátfutást, három napig ünnepel, fogadkozott Félix Sánchez, s nehéz lett volna elképzelni, hogy nem ő lesz az első. Több mint három éve volt veretlen, negyvenkét futamon keresztül nem talált legyőzőre. Csakhogy láttunk már kikapni néhány biztos esélyest, s a dominikai köztársaságbeli futó is tudta, nem adják ingyen az aranyat. Az mindenesetre megkönynyebbüléssel töltötte el, hogy Sydney bajnoka, Angelo Taylor az elődöntőben csak negyedik lett, s kiesett. Ám a mezőnyben akadtak még kemény ellenfelek. Például az idei ranglistát 47.68 másodperccel vezető amerikai James Carter.
Ô Sanchez mögött startolt. Az első rajtot visszalőtték. Másodikra Sánchez nehezen kapott lábra. Annál jobban indult Carter, aki 150 méter alatt behozta az előtte futó jamaicai Danny McFarlane előnyét, s kétszázötvennél utolérte a favoritot. De bírja-e erővel? És tud-e válaszolni a kihívásra Sánchez? Tudott. Bár fogát vicsorítva vette az utolsó gátat, már biztos lehetett győzelmében, és végül 47.63 másodperccel lett első. Carter elmerevedett, s visszaesett a negyedik helyre.
Ugyancsak az esélyesé lett a férfi távolugrás aranya. Az amerikai Dwight Phillips, Párizs világbajnoka az utóbbi tíz versenyen nem talált legyőzőre, s Athénban az első kísérletével megnyerte a versenyt. 859 centiméteres eredménye csak egy centivel volt kisebb az egyéni csúcsánál, s azt lehetett hinni, következik a folytatás. Phillips azonban másodszorra belépett, harmadikra pedig majdnem hasra érkezett a homokba. Megsérült, ezért a negyedik ugrását kihagyta. Nyugodt azonban nem lehetett, mert a spanyol Martínez 832 centiméterrel, a jamaicai Beckford 831-gyel állt mögötte. Az ötödik sorozatban azonban honfitársa, John Moffitt ijesztette meg, 847-ig repült. Phillips legközelebb az utolsó sorozatban, már győztesként lépett a pályára, s 835 centiméternél landolt.
A 200 méter döntőjéből hiányzott a jamaicai Asafa Powell, ott volt viszont a 36 éves namíbiai Frank Fredericks. Az esélyesek az amerikaiak voltak, Shawn Crawford aki 19.88 másodperccel érkezett, Justin Gatlin, aki 100 méteren már nyert egy aranyat és Bernard Williams, akinek a harmadik legjobb ideje (20.07) volt. Két rossz rajt után Williams indult a legjobban, de Crawford ellenállhatatlanul tört előre, s 19.79 másodperccel lett első. Az ezüst Williamsnek, a bronz Gatlinnak jutott.
Hullottak az esélyesek a női távolugrás selejtezőjében. Az előző három világbajnokság győztese mind kiesett. A sevillai bajnok, a spanyol Nirurka Montalvo érvényes kísérlet nélkül, az edmontoni első olasz Fiona May 638 centiméterrel, a tavalyi bajnok, a francia Eunice Barber 637 centivel. A mieink közül Ajkler Zita 639 centiméterrel búcsúzott, Vaszi Tünde (655) tizenkettedikként bejutott a döntőbe.
Ötezer méteren már az előfutamban összekerült az 1500 bajnoka, a marokkói Hisam el-Gerruzs és a 10000 győztese, az etióp Kenenisa Bekele. Mindkét kiválóság duplázásról álmodik, ami persze csak az egyiküknek sikerülhet. Ezúttal Bekele tűnt frissebbnek, ami nem csoda, hiszen el-Gerruzs alig 20 órával korábban nyerte az 1500-at, s ezt követően ugyancsak zaklatott volt az éjszakája. Végig riválisa mögött futott, s az utolsó körben megpróbált előre menni. Bekele azonban nem engedte, s a marokkói végül csak arra figyelt, hogy továbbjutó helyen érjen a célba.
Nagy meglepetésre Ladji Doucoure érte el a legjobb időt a 110 méteres gátfutás elődöntőjében. A francia versenyző 13.06 másodperces egyéni csúccsal ért célba, mögötte az amerikai Terrence Trammell 13.17 másodpercet ment. Az Allen Johnson kiesése után fő esélyesnek számító kínai Liu Hsziang a másik futamban kiengedve, másodikként szintén 13.17-tel "sétált" a célba.
Hetvenketten (!) indultak férfi 800 méteren, s az előfutamokból csak az első két helyezett jutott biztosan tovább. Ennek megfelelően már az első futások alkalmával sem lazsálhattak az indulók, nem bízhattak abban, hogy taktikai verseny végén a hajrájukkal továbbjutnak. Jó eredmények is születtek, a leggyorsabb ebben a körben a világcsúcstartó dán Wilson Kipketer (1:44.69) volt. Az elődöntők közül a második bizonyult a legérdekesebbnek, amelyikben a kenyai Wilfred Bungei és az orosz Jurij Borzakovszkij futott együtt. Borzakovszkij szokásához híven lemaradt az első körben, s csak a hajrában jött fel vezető ellenfele mellé. Bungei haladt át elsőként a célvonalon, 1:44.29 perces ideje a legjobb volt az elődöntőkben.
A férfi gerelyhajítás selejtezőjéből az amerikai Breaux Greer (87.25) jutott az első helyen döntőbe, Horváth Gergely 73.95 méterrel kiesett. A német Boris Henry melegítés közben sérült meg, és nem tudott elindulni a versenyen. ---- "Talán majd máskor - mondta fanyar mosollyal Allen Johnson a 110 méteres gátfutás középfutama után. - Azért jöttem, hogy másodszor is olimpiai bajnok legyek, de ez most nem sikerült."
Bizony máskor is nehéz lesz, hiszen a rendkívül szimpatikus atléta már 33 éves, s nem valószínű, hogy négy év múlva is bekerül az amerikai olimpiai csapatba. Johnson nyolc évvel ezelőtt Atlantában állhatott fel először az olimpiai dobogó legmagasabb fokára, világbajnokságon négyszer diadalmaskodott. Sydneyben leszorult a dobogóról, Athénba első számú esélyesként érkezett. Már a startnál is gondjai voltak, újraindítást kért, mert nem érezte stabilnak a rajtgépét. Induláskor rosszul kapott lábra, az azonban nem volt meglepő, hogy belerúgott az első gátba. A legtöbbször ugyanis végigveri a gátakat, ezúttal azonban egy pillanatra az egyensúlyát is elvesztette. Mégis sikerült lábon maradnia, de jelentős hátránnyal folytatta útját. A második botlás már végzetes volt, elesett, s a következő gát alatt már röpülve jutott át, az útját hason csúszva, a műanyagon folytatta. Szerencsére nem esett komolyabb baja, amiben közrejátszott, hogy hosszú kezeslábasban futott. A pályán fekve szomorúan nézett ellenfelei után, s láthatóan eszébe villant, hogy az elődöntőben már csak néző lesz.
"Nem tudom, hogyan történt, egyszerűen elestem" - magyarázta. ---- Fférfi 200 m
1. S. Crawford amerikai
2. B. Williams amerikai
3. Gatlin amerikai

Férfi 400 m gát
1. F. Sánchez dom. közt-beli
2. McFarlane jamaicai
3. Keita francia

Férfi távol
1. Phillips amerikai
2. Moffitt amerikai
3. J. Martínez spanyol

Női 200 m
1. V. Campbell jamaicai
2. Felix amerikai
3. Ferguson bahamai

Női kalapács
1. Kuzenkova orosz
2. Moreno kubai
3. Y. Crawford kubai
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik