A fiatalok uralták a női 5000-et

Vágólapra másolva!
2004.08.24. 22:54
Címkék
A női 5000 méter nagy esélyese, a júniusban Bergenben 14:24.68 perccel világrekordot javító török Elvan Abeylegesse Paula Radcliffe és Maria Mutola sorsára jutott: neki sem sikerült megvalósítania álmát, még csak a dobogóra sem állhatott fel.
A mindössze 20 éves Meseret Defar 5000 méteren meglepte a toronymagas favoritokat, és remek hajrával megszerezte az aranyérmet
A mindössze 20 éves Meseret Defar 5000 méteren meglepte a toronymagas favoritokat, és remek hajrával megszerezte az aranyérmet
A mindössze 20 éves Meseret Defar 5000 méteren meglepte a toronymagas favoritokat, és remek hajrával megszerezte az aranyérmet
A mindössze 20 éves Meseret Defar 5000 méteren meglepte a toronymagas favoritokat, és remek hajrával megszerezte az aranyérmet
A mindössze 20 éves Meseret Defar 5000 méteren meglepte a toronymagas favoritokat, és remek hajrával megszerezte az aranyérmet
A mindössze 20 éves Meseret Defar 5000 méteren meglepte a toronymagas favoritokat, és remek hajrával megszerezte az aranyérmet
Pedig féltávnál még a vezető bolyban futott, úgy tűnt, a kenyai Isabella Ochichivel és az etióp Meseret Defarral osztoznak majd az érmeken. Ráadásul Abeylegesse volt az, aki 2000 méter után megelégelte a lassú tempót, s nagyobb iramra váltott. Ám érthetetlen módon hirtelen elfáradt, s egy kör alatt négy másodperces hátrányba került. A csöngőnél még Ochichi vezetett, ám 200 méterrel a cél előtt a húszéves Defar kilőtt, s 14:45.65 perces idővel megszerezte az aranyérmet. A bronzérmes a tavalyi világbajnok, a még mindig csak 19 éves etióp Tirunesh Dibaba lett. Abeylegesse a 12. helyen ért célba.
Tízpróbában Zsivoczky Attila ott folytatta, ahol az első nap után abbahagyta. A 100 méteres gátfutásban 14.95 másodperccel idei legjobbját érte el, vagyis ismét hozta magát. A leggyorsabban a kazah Dmitrij Karpov vette a gátakat (13.97), és tovább növelte előnyét a világcsúcstartóval szemben. 5667 ponttal vezetett a cseh Román Sebrle (5562) előtt, a harmadik helyen az amerikai Bryan Clay (5512) állt. Zsivoczky őrizte a nyolcadik helyét (5150). Az élen a sorrend a diszkoszvetést követően sem változott, legfeljebb anynyit, hogy Karpov 51.65 méteres teljesítménnyel megerősítette a vezető helyét. Zsivoczky 45.62 méterig repítette a diszkoszt, s ő is maradt nyolcadik. Ezúttal a veszélyes számban, a rúdugrásban senki sem maradt eredmény nélkül, de a magyar tízpróbázó szempontjából kedvezőtlenül alakult a verseny. Az észt Erki Nool ugyanis 540 centiméterig jutott, s ezzel megelőzte őt. Ugyancsak Zsivoczky elé került a francia Laurent Hernu, aki 480 centimétert ért el, a magyar atléta 470-et ugrott.
Gerelyhajításban Zsivoczky 63.45 métert ért el, s 7539 ponttal már a hatodik helyen állt. A vezető Karpov csupán 55.54 métert hajított, ezzel visszacsúszott a harmadik helyre. Az élre 70.52 méteres dobással és 8213 ponttal Sebrle került.
A 3000 méteres akadályfutás legjobbja, a katari színekben versenyző, kenyai születésű világbajnok, Szaif-Szaid Sahin nem indulhatott Athénban, mert a kenyai olimpiai bizottság nem járult hozzá a részvételéhez. Mégis volt katari az esélyesek között, igaz, a 19 éves Obaid Musza Amer is Kenyában született. Korábbi honfitársai számítottak legfőbb riválisainak, az idei ranglistát vezető Paul Koech és az elődöntőben legjobb időt elérő ugyancsak 19 éves Brimin Kipruto.
A várakozásnak megfelelően a kenyai hármas vezetésével kezdődött a verseny. Mégpedig világcsúcstempóban. Egyedül a katari ifjú tudta tartani velük a lépést, sőt, 2000 méternél beállt a második helyre. A vezető négyes előnye egyre nőtt, csak a spanyol Miguel Martín próbált felkapaszkodni hozzájuk. Az utolsó körben Paul Koech fergeteges hajrába kezdett, de még így is elment mellette Ezekiel Kemboi. A kenyaiak - s mögöttük korábbi honfitársuk - könnyedén repesztettek a cél felé, Kemboi mégis hátranézegetett, hogy biztosan mindhárman dobogósok lesznek-e. Aztán hívogatóan intett társainak, hogy "Gyertek, gyertek!", ellenőrizte is, mind megvannak-e. A célegyenesben kifelé integetett, aranyérmét ünnepelve, lelassítva ért célba, elszalasztva így az olimpiai rekordot.

A 100 méteres gátfutás döntőjéből hiányzott az amerikai Gail Devers, aki barcelonai és atlantai 100 méteres aranya után végre szeretett volna a fő számában is diadalmaskodni. Részvétele azonban csupán a rajt utáni első lépésekig tartott, vádlisérülése miatt még az előfutam első gátjáig sem jutott el. Az esélyes tulajdonképpen nem is ő volt, hanem a kanadai Perdita Felicien, aki tavaly Párizsban még meglepetésre győzött, a budapesti fedett pályás világbajnokságon azonban már a várakozásnak megfelelően lett első. Athénban azonban nem sikerült neki nyernie, mert rögvest a rajtnál megbotlott, majd el is esett. A favorit hibájából az amerikai Hayes profitálta a legtöbbet, aki a táv második felében sebességet váltott, és tulajdonképpen fölényes győzelmet aratott.
A 400 méteres gátfutás elődöntőjében Félix Sánchez érte el a legjobb időt, bár lazán vette a gátakat, 48 másodpercen belül (47.93) ért célba. A jamaicai Danny McFarlane 48.00 másodpercet futott. A női 200 méter első elődöntőjét az amerikai Allyson Felix 22.36 másodperccel nyerte meg, Merlene Ottey sérüléssel fejezte be hetedik olimpiáját. Megfájdult a combja, s nem ért be a célba. A másik futamban Veronica Campbell kiengedve 22.13 másodpercet ért el.
A férfi kétszázasok ott folytatták, ahol 100 méteren abbahagyták. A délelőtti előfutamokban még csak melegítgettek, délután a középfutamban már a tudásukat is megcsillogtatták. Az első futamot Shawn Crawford lazán, a végén kiengedve nyerte meg (19.95). A már olimpiai bajnok Justin Gatlin ugyancsak nem erőltette meg magát (20.03). A harmadik időt a 36 éves namíbiai Frank Fredericks (20.20) érte el. Pauer Géza, aki az előfutamból 21.02 másodperccel jutott tovább, a középdöntőben 20.90 másodperccel ért célba, és kiesett.
A női 1500 méter harmadik előfutamában rajtolt Varga Judit. A szombathelyi futónő szokásához híven az első két kört a mezőny végén tette meg, az iram meglehetősen lassú volt. Varga ötszázzal a cél előtt indult fölfelé, de ellenfelei is gyorsítottak. Hiába próbált menni előre, nem vitték a lábai, 4:09.36 perccel a 12. lett, és befejezte a versenyzést. A 110 méteres gátfutás előfutamából Csillag Levente sem jutott tovább, ő 13.74 másodpercet futott, s ugyancsak kiesett a távolugró Margl Tamás (738). ---- A titokzatos edző színre lépett.
Tavaly, a párizsi világbajnokságot követően robbant ki az atlétika eddigi legnagyobb doppingbotránya. Egy ismeretlen edző az addig kimutathatatlan teljesítményfokozó szerből, a THG-ből mintát küldött az amerikai doppingellenes ügynökségnek, s ennek nyomán több élvonalbeli atlétát lebuktattak a doppingvizsgálaton, majd eltiltottak a versenyzéstől. A brit vágtázó, Dwain Chambers volt az első a sorban, de hamarosan a Párizsban modafilinhasználaton ért amerikai vágtázóról, Kelli White-ról is kiderült, hogy THG segítette a jobb eredmények eléréséhez. Eljárás indult a szert kifejlesztő BALCO laboratórium ellen, s az ügynökség jelenleg is vizsgálja, hogy milyen kapcsolat volt a cég és több élvonalbeli atléta között.
Az Athénban 100 méteren győztes Justin Gatlin edzője, Trevor Graham elérkezettnek látta a lélektani pillanatot arra, hogy felfedje, ő volt az ismeretlen. Az ügy pikantériája, hogy a vizsgált atléták közül többen - Marion Jones, Tim Montgomery, Alvin Harrison és Michelle Collins - korábban Graham tanítványai voltak.
Az eddig begyűjtött bizonyítékok miatt Montgomery, Harrison, Collins és Chryste Gaines versenyzési jogát már fel is függesztették, a nemzetközi doppingellenes ügynökség vezetője, Dick Pound pedig Jones tisztaságával kapcsolatban adott hangot kétségeinek. "Ha ártatlan, és idejön Athénba, rendben van - nyilatkozta Pound. - De ha nem, akkor egy sötét, mély gödör felé sétál."
Graham egyébként tagadja, hogy valaha doppingszert adott volna tanítványainak. Arra viszont nem adott választ, hogy honnan szerezte az anyagot, illetve miért küldte el az ügynökségnek. "Csak egy edző vagyok, aki megtette a helyes lépést - mondta. - Semmit sem sajnálok." ---- Az elmúlt évtized hosszútávfutásának uralkodója, Haile Gebrselassie csupán ötödik lett tízezer méteren. Vagyis nem sikerült véghezvinnie a bravúrt, nem győzött harmadszor is olimpián ezen a távon. Honfitársáé, Kenenisa Bekeléé lett az arany, s az ifjú trónkövetelő előzőleg Gebrét is megpróbálta éremhez segíteni. Talán ő sem tudta vagy hitte, hogy elődje milyen nehéz helyzetben van. Márpedig Gebrselassie - mint utóbb kiderült - el sem akart indulni a játékokon.
Az Achilles-ina öt héttel a játékok előtt kezdett nagyon fájni, s olyan érzékennyé vált, hogy augusztus elejére, már fél óránál többet dzsoggolni sem volt képes. "Elképzelhetik, mennyit vesztett a formájából - mondta menedzsere, Jos Hermens -, maguk is láthatták az eredményét."
Gebrselassie és Hermens is tudta, hogy az arany megnyerésére semmi esélye, de rendkívüli nyomás nehezedett rájuk, hogy ne Gebre lépjen vissza az olimpiától. "Nem csak az atlétikai szövetség akarta, hogy elinduljon, még az ország elnöke is felhívta telefonon, és azt kérte, versenyezzen. Haile azonban nem akart rajthoz állni, mert érezte, nincs megfelelő állapotban. Csakhogy még a saját családja sem akarta elhinni, hogy valóban sérült. Azzal érveltek, hogy Atlanta és Sydney előtt is fájt a lába, mégis első lett."
Gebrselassie végül beadta a derekát.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik