A kihagyott büntető is belefért: győzött odahaza az Újpest

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2022.02.27. 14:20
Van már 9-ese az Újpestnek... (Fotó: Tumbász Hédi)
A labdarúgó NB I 22. fordulójában az Újpest 3–1-re legyőzte odahaza a Mezőkövesdet. A lila-fehérek Budu Zivzivadze vezérletével így egymást követő két bajnokijukat megnyerve kapaszkodnak a középmezőny felé.

LABDARÚGÓ NB I

22. FORDULÓ

Újpest FC–Mezőkövesd Zsóry 3–1 (Zivzivadze 36., 53., Bjelos 85., ill. Cseri 45. – 11-esből)
Budapest, Szusza Ferenc Stadion, 2606 néző. V: Karakó

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Az előző körben a Mol Fehérvár ellen aratott idegenbeli siker (2–1) ellenére az Újpest sosem látott mélyrepülésben próbál feljebb kapaszkodni a tabellán. A lila-fehérek ugyanis a vasárnap délutánig lejátszott huszonegy mérkőzésüket követően tizenötször a kiesőzónában szerénykedtek, ebből kilencszer utolsóként fejezték be az aktuális fordulót. Hasonlóan gyenge teljesítményre például az 1910–1911-es idényben volt példa, akkor a tízcsapatos élvonalban az utolsó helyen végeztek, s történetük során először – s eddig utoljára – kiestek az első osztályból.

Mindenesetre a székesfehérvári győzelemmel némi sikerélmény is párosult, mivel az Újpest sorozatban lejátszott négy nyeretlen bajnokit követően nyert ismét, illetve 449 perc után szerzett gólt a bajnokságban, ráadásul a Mezőkövesd Zsóry elleni meccset úgy várta, hogy újabb diadal esetén elkerül a tizenegyedik, szintén kiesést jelentő helyről. Minderre azonban az első harminc percben látott lassú, körülményes támadásvezetésekkel esély sem nyílt, mert a vendégek gyakran nyolc játékossal tömörültek be saját tizenhatosuk előterébe, és fegyelmezetten védekeztek. Yohan Croizet próbált ugyan az üresen hagyott területekre befutni, de a francia középpályás egyedül mit sem tehetett a hazaiak eredményes futballjáért, mert a bal szélen szereplő Giorgi Beridze cseleit rendre lekapcsolták a vendégek, Budu Zivzivadzét pedig Andrej Lukic és Amir Bilali felváltva őrizte – ekkor még eredményesen.

Mindebből is látszott, hogy a Mezőkövesd a biztonságra alapozott, s bár nem adta fel a támadások lehetőségét, csak elvétve jutott el a kapuig. Miként a már említett Budu Zivzivadze is, aki azonban a 35. percben megszerezte a vezetést – addig nem sok vizet zavart. Persze a grúz légióst ez biztosan hidegen hagyja, elvégre a Mol Fehérvár után a másik korábbi magyarországi klubja ellen is betalált. A vezetésnek azonban nem sokáig örülhettek a hazaiak, mert Jorgosz Kutrumbisz egy mezőkövesdi szabadrúgást követően felöklelte Aljakszandr Karnyickit a tizenhatoson belül, s a megítélt büntetőből Cseri Tamás egyenlített.

Yohan Croizet büntetőt harcolt ki (Fotó: Tumbász Hédi)

A fordulás után Budu Zivzivadze ismét a játékrész első megmozdulásából talált be, s új együttesében a második mérkőzésén már a harmadik gólját szerezte. A támadó becsapta Amir Bilalit, és szépen elcsavarta a labdát a kapu bal oldalába. Szűk negyedórával később Giorgi Beridze eldönthette volna az összecsapást, miután a játékvezető és a VAR-szoba döntéshozói úgy ítélték meg, hogy Andrej Lukic a tizenhatoson belül állta Yohan Croizet útját – büntetőjét azonban Tordai Árpád kivédte.

Feszültté vált a találkozó, mert az egyenlítés érdekében a vendégeknek hirtelen sürgőssé vált a játék gyorsítása, miközben a középpályán mindkét csapat kemény belépőkkel próbálta megállítani ellenfelét. A Mezőkövesd lényegesen többet tartózkodott az Újpest térfelén, de helyzetig továbbra sem jutott el, a 85. percben pedig a mindössze hat perce pályán lévő Miroslav Bjelos valóban eldöntötte a meccset.

Győzelmükkel a lila-fehérek a 10. pozícióba léptek előre, vagyis hetedszer esett meg az idényben, hogy nem kieső helyeken állnak. Kapaszkodik tehát az Újpest, amely ebben az évadban másodszor nyert meg egymást követő két bajnokit.