Egy évvel ezelőtt az utolsó helyen telelt a Zalaegerszeg, a nyáron aztán hetediként zárt, most pedig harmadikként várja a folytatást. Mi ez, ha nem előrelépés? Az optimisták mindehhez hozzáteszik: van ennél feljebb. A pesszimisták ugyanakkor magasba emelik mutatóujjukat: nono, van lejjebb is. A helyzetet józanul szemlélők pedig azt mondják: úgy jó, ahogy most van.
Az ôszi szezonban az egerszegi játékosok tökélyre fejlesztették a gólöröm bemutatását, ám a tavasszal is sokat kell gyakorolniuk, ha a dobogóra akarnak állni (Fotó: Unger Tamás)
Az ôszi szezonban az egerszegi játékosok tökélyre fejlesztették a gólöröm bemutatását, ám a tavasszal is sokat kell gyakorolniuk, ha a dobogóra akarnak állni (Fotó: Unger Tamás)
Zalaegerszegen - tudomásunk szerint - ugyanis boldogan kiegyeznének azzal, ha a csapat május végén is ott állna, ahol most: a dobogó alsó fokán. Tény, nagy bravúr volna ez a Gellei Imre, Komjáti András vezette gárdától, hiszen ki ne tudná, milyen jellegű gondokkal küszködött, mi több, küszködik a 2001-2002-es szezon bajnoka. Anyagi jellegűekkel, természetesen… És mégis, a csaknem félmilliárd forintos hiány, csőd közeli állapot és fizetéscsökkentés mellett Egerszegen egyvalamivel nem maradtak adósak: a jó játékkal. Igaz, ez a futballisták érdeme.
Azon játékosoké, akik olyan kezdést produkáltak, hogy arra csak csettinteni lehetett: négy meccs után tíz ponttal büszkélkedhettek. Az együttes, illetve az ötödik fordulóra kisorsolt vetélytárs, a Diósgyőr formáját ismerve sokan arra fogadtak volna a szeptember 11-i kör előtt, hogy tízről tizenháromra jut a ZTE. Úgy is indult a csapat, hogy nyer Miskolcon - ehhez képest Fonyódon rükvercbe kellett tenni a buszt: néhány napra kizárták a DVTK-t, így a mérkőzést elnapolták. A meccs helyett edzést vezényelt Gellei Imre, a kétkapus játék során Nagy Lajos keresztszalag-szakadást szenvedett… És szenvedett akkor is, amikor kiderült: hónapokig nem rúghat labdába.
A bajban kiderült, mennyit ér a csapat. Nos, sokat, felettébb sokat.
KATTINTSON A KÉPRE, ÉS NÉZZE MEG KINAGYÍTVA!
Minden probléma ellenére képes volt megkapaszkodni a dobogó harmadik fokán. A jutalom nem is maradt el: a vezetőedző jóvoltából a játékosok már a télen átvehették az érmeket, tudniillik Gellei Imre még az ősz közepén volt olyan merész, hogy kijelentette, ha a félidőben harmadikként zárnak, legyártat nekik egy bronzkollekciót. A szezon befejeztével a korábbi szövetségi kapitány mehetett is éremkészítő ismerőséhez…
Waltner Róbert, Szamosi Tamás, Ivan Janjics és Gyánó Szabolcs így kellemes élményekkel a tarsolyában távozhatott Zalaegerszegről. Az említett négyes ugyanis megelégelte a pénztelenséget, és odébbállt: Waltner Róbert, Ivan Janjics, illetve Gyánó Szabolcs Angyalföldre, míg Szamosi Tamás kicsivel távolabb, Ciprus szigetére költözött (tagadhatatlan, Waltner és Szamosi személyében két meghatározó emberét veszítette el az együttes, de Janjicsra és Gyánóra is nagyszerű futballistaként emlékezik vissza a szakvezető). A helyükre érkezett Andorka Péter, Torma Gábor és Gaál Miklós, akik abban a reményben írtak alá a klubhoz, hogy egyfelől a tavasszal bizonyítási lehetőséget, másfelől a nyáron bronzérmet kapnak.
Immáron az igazit. ---- NS-elemzés Erősségek A csapategységben keresendő a ZTE ereje, ez a kiváló közösségi szellemnek köszönhető. S még valami: a januárban a zsebébe nyúló E.ON jóvoltából immáron nyugodtnak mondható a háttér - talán egy-két helybéli cég is szívügyének tekinthetné a klub támogatását… Gyengeségek A bizonytalanság mégis hatással lehet a kék-fehérek tavaszi produkciójára. Merthogy nagy kérdés: hogy a csapategység, az összetartás mennyit bír még? Azt se feledjük: Szamosi Tamás és Waltner Róbert távozása nagyon érzékenyen érintheti a klubot. Kockázatok A legnagyobb rizikó talán a sérülések miatt van. Három meghatározó játékos, Nagy Lajos, Darko Ljubojevics és Csóka Zsolt most sem teljesen fitt (igaz, a rajt után nem sokkal már azok lehetnek), és további kulcsemberek kidőlése újabb fejtörést okozhat. Esélyek A bronzérmes pozíciót figyelembe véve: jók az esélyek! Még akkor is, ha tudjuk, többen hagyták el a ZTE-t, mint ahányan aláírtak hozzá. A Gellei-gárda őszi produkciója előtt le a kalappal, kíváncsian várjuk, a nyáron is fejet hajthatunk-e a kék-fehérek előtt.
NS-prognózis: 3-6 helyezés Hozzáértő edző vezényli a szakmai munkát, a játékosállomány is acélos, bár több meghatározó futballista távozott az anyagi gondok miatt. Játékban azonban nagy csúfság nem történhet a ZTE-vel. ---- Az edző szemével A nevető harmadik szerepére törnek - Óriási szakmai kihívás számunkra, hogy azokat a szurkolókat, akiktől az ősszel rengeteg támogatást kaptunk, a tavasszal is behozzuk a stadionba - elemzett Gellei Imre vezetőedző. - Tisztában vagyunk azzal, ez csakis hiteles labdarúgókkal, edzőkkel és vezetőkkel megy majd, de hiszünk magunkban. Zalaegerszeg mindig is a futball fellegvárának számított, ezt a titulust jó lenne eztán is megtartani. Ha az eddigiekhez hasonlóan tisztességesen odatesszük magunkat, ha továbbra is akkora szeretettel végezzük a dolgunkat, mint eddig, igenis szép időszak elé nézünk. A magam, illetve kollégáim, Komjáti András és Tamás Gyula nevében is ígérhetem: mindent elkövetünk majd, hogy megtartsuk a jelenleg elfoglalt pozíciónkat. Ez esetben tényleg mi leszünk a nevető harmadikok…
A bronz szépen csillog! "Az anyagi problémák ismeretében már ez a harmadik hely is bravúrnak számít a ZTE-től. Jó felkészüléssel és a gondok orvoslásával azonban sikerülhet megtartani ezt a pozíciót, azonban ez nem lesz könnyű, mivel vélhetően több csapat is szeretne a dobogón végezni. Ami engem illet: drukkolok a Zalaegerszegnek." - Mészöly Kálmán, korábbi szövetségi kapitány
A régi sztár szemével Péter Zoltán is a drukkerek között A nyolcvanas évek Zalaegerszegének egyik meghatározó tagja volt Péter Zoltán. Balszélsőként kezdte, majd balhátvéd lett, és úgy ismerték, mint aki az egész bal oldalt be tudta játszani, és a szabadrúgásoknál is érdemes volt rá figyelni.
Tagja volt a Gellei Imre vezette csapatnak, amelynek negyedik helyezése a 2002-es bajnoki címig a klub legjobb eredményének számított, ráadásul ő volt a ZTE első játékosa, aki nemcsak egy-két alkalommal szerepelt a válogatottban, hanem állandó helyet harcolt ki magának a nemzeti együttesben; összesen 28 alkalommal szerepelt címeres dressszben.
"Az ősszel is kint voltam a csapat hazai mérkőzésein, és a téli edzőmeccseket is láttam, a legutóbbi, Kaposvár ellenin is felfigyeltem biztató jelekre - kezdte a korábbi kedvenc. - Pozitívum, hogy sikerült megtartani Sebők Vilmost, a Ciprusra igazoló Szamosi Tamást pótolni tudja majd Gaál Miklós, így szerintem öszszességében nem gyengült a csapat. Úgy veszem észre, hogy a labdarúgók nagyon elszántak, így az Egerszeg a végelszámolásnál ott lehet a legjobb három csapat között. A dobogóra várom a fiúkat, s hogy ez összejöjjön, szívből szurkolok nekik." ---- Kapus Varga Zoltán Az ősszel remekelt a zalaegerszegiek kapusa, akiről a szakemberek azt mondják, még csak most érett igazán jó kapussá. Ahhoz képest, hogy még csak 28 esztendős… Csere: Pogacsics Krisztián, Szabó György
Pozitívum: Hazai pályán a legritkább esetben kap gólt a ZTE Negatívum: Az ősszel egy alkalommal kapott ötöt a Fraditól
NS-Osztályzat: 7
Védelem Kocsárdi Gergely Hűség és megbízhatóság, ezek a zalaegerszegi csapat kapitányának legfőbb jellemzői. Sőt még egy jó pont: bekk létére gyakorta a támadásokból is kiveszi a részét. Sebők Vilmos Megy vagy marad? - ez volt a kérdés a télen. Az 51-szeres válogatott hátvéd végül maradt, ami talán a kék-fehérek legnagyobb "erősítésének" is elkönyvelhető. Ladislav Kozmér Úgy tartják: légióst akkor érdemes igazolni, ha jobb a "hazai pálya előnyét" élvező kollégájánál. Nos, úgy fest, a magát a kezdőbe beverekedő szlovák védő jó vásár volt. Gaál Miklós Újpesten nem számítottak rá, Zalaegerszegen viszont igen. Ez a bizalom akár elegendő is lehet ahhoz, hogy a balbekk megfelelően pótolja a távozó Szamosi Tamást.
Cserék: Kállai Norbert, Csóka Zsolt, Németh Péter Érkezett: Gaál Miklós (Újpest) Távozott: Ivan Janjics (Vasas), Szamosi Tamás (Ciprus) Pozitívum: Kocsárdi Gergely, Sebők Vilmos és a most még sérüléssel bajlódó Csóka Zsolt is a rutint kép viseli, ráadásul az összeszokottság terén sem lehet ok panaszra. Negatívum: Szamosi Tamás személyében az együttes egyik meghatározó embere vett búcsút Egerszegtől a télen, nagy kérdés, miként tudják megoldani a pótlását.
NS-Osztályzat: 8
Középpálya Kaj András Az örök rivális Haladásból jött, mégis sikerült belopnia magát a ZTE-drukkerek szívébe. Talán azért, mert az elsőtől az utolsó percig úgy küzd, mintha a ZTE volna a mindene. Balog Csaba Hosszú évek óta elképzelhetetlen nélküle az Egerszeg, nem dolgozott olyan edző a kék-fehéreknél, aki ne számított volna rá. Hogy miért? Majd a tavaszszal meglátják… Józsi György Az ígéret szép szó, használhatjuk is az utánpótlás-válogatott középpályással kapcsolatban. Már csak az van hátra, hogy a tavasszal bizonyítsa: immár több mint ígéret. Koplárovics Béla Röviden: lásd még: Józsi György. Valamivel hosszabban: a szintén korosztályos válogatott játékos Gellei Imrénél lett alapember. De ne feledjük: ez még csak az alap… Cserék : Ágoston Szilveszter, Babati Ferenc, Darko Ljubojevics, Nagy Lajos, Selei András
Érkezett: - Távozott: - Pozitívum: Erős ez a sor, főként ha figyelembe vesszük: még egy-két hét, és Darko Ljubojevics, illetve Nagy Lajos is teljes értékű harcos lesz. Negatívum: Lelkes, harcos, küzdeni tudásból legtöbbször jelesre vizsgázó futballistákból nincs hiány a középpályán - talán csak "alkotókból".
NS-Osztályzat: 8
Támadók Sebők József A rutin olyan lelkesedéssel párosul nála, mintha először öltené magára a ZTE szerelését. Nem csoda, hogy az egerszegiek imádják - a rivális védői meg nem… Andorka Péter Debrecenben szerették a szurkolók a fiatal, tehetséges játékost, aki igazán mégsem tudott maradandót alkotni - talán most Egerszegen mindez sikerül neki
Csere: Radu Sabo, Torma Gábor, Pintér Dániel
Érkezett: Torma Gábor (AEL Limassol, ciprusi), Andorka Péter (Debrecen) Távozott: Gyánó Szabolcs és Waltner Róbert (mindkettő Vasas) Pozitívum: Torma Gábor és Andorka Péter személyében két csatár érkezett, és ott van Radu Sabo is. Negatívum: Waltner Róbert távozásával a házi gólkirályát vesztette el a csapat.
NS-Osztályzat: 7 ---- Cím: 8900 Zalaegerszeg, Október 6. tér 16. Telefon: 06-92-596-302. E-mail: [email protected]
Állapot: Modern létesítmény, többnyire megfelel a nemzetközi követelményeknek. A játéktér minősége viszont kifogásolható, felújításra szorul.
Férőhely: Telt ház esetén 15 ezer néző fér el a lelátón, kilencezren ülve, hatezren állva szoríthatnak kedvenc csapatukért.
Belépők: Az ár, mondhatni, átlagos, a legolcsóbb jegy 800, a legdrágább 1500 forintba kerül.
Vendéglátás: A mérkőzéseken több büfé működik, meleg ételt és italt is árusítanak, sőt a lelátókon is kiszolgálják a vendégeket. Sör 300 forint körül kapható.
Megközelítés: Autóval a 76-os úton érkezve a felüljáró után kell jobbra fordulni. A buszállomástól mintegy 300-400 méterre található a pálya. ---- A Danubius Rádió programigazgatója ezer szállal kötődik Zalaegerszeghez. A város szomszédságában lévő Nagykapornokon született, majd 15 éves koráig Söjtörön élt, s ezt követően költözött Egerszegre. A főiskolás éveit Budapesten töltötte, de aztán újabb négy évig még a zalai megyeszékhelyen tanított.
"Nagyon sajnálom, hogy kedvenc csapatomat is elérte a nehéz anyagi helyzet, amely oly sok magyar csapatra jellemző. Mi, zalai szurkolók és lokálpatrióták eddig úgy gondoltuk, hogy ez bárkivel előfordulhat, csak velünk nem. Erre tessék, az elmúlt hónapok a ZTE küszködéséről szóltak…
Most már talán túl vagyunk a nehezén, bár ahogy hallom, még több százmillió forintos tartozást kell rendeznie a klubnak. Hogy mit remélek a folytatástól? Nehéz tippelni, mert nagyon átalakult az élmezőny. Több csapatnál is jelentős változások történtek, s ez természetesen befolyásolhatja a ZTE végső helyezését is.
Azt nagyon sajnálom, hogy Waltner Róbert és Szamosi Tamás távozott tőlünk, a csatár a statisztikák szerint minden második mecscsen rúgott egy gólt, ami, mondanom sem kell, szép teljesítmény. Szamosi Tamást pedig egyszerűen a védelem egyik oszlopának tartottam. Nagy kérdés, hogy a helyükre érkezők, miként tudják őket pótolni.
Az országot járva amúgy azt tapasztalom, ha a Zalaegerszeg szóba kerül, mindig nagy szeretettel beszélnek róla az emberek. Még ma sem felejtik el Koplárovics Béla csodálatos gólját, amellyel a ZTE két vállra fektette a nagynevű Manchestert. Azóta csodálatos stadiont építettek, s nem az elfogultság mondatja velem: a kék-fehéreknek helyük van az NB I-ben. Sőt az első hat között." ---- Nincs az a másnapos ZTE-drukker, aki álmából felkeltve ne fújná fejből a 2002. május 22-én pályára lépő csapat összeállítását. Szóval: Turi - Kocsárdi, Urbán, Csóka, Szamosi - Nagy L., Molnár B., Balog Cs., Róth - Waltner, Kenesei; és persze a csereként pályára lépő Bonchis, Ljubojevics, Sabo hármas.
Ez a tizenegy, illetve, tizennégy végzett 1-1-re a Ferencváros ellen, s ez nem jelentett mást, mint hogy az egerszegi egylet fennállása során először bajnoki címnek örülhetett. Bozsik Péter edző az első "ünnepi" nyilatkozatában leszögezte: a vezetők korrekt célt állítottak a klub elé, és úgy gondolja, megérdemelten lettek elsők.
Hozzáfűzte: reméli, hogy a Bajnokok Ligája-selejtezőben hazai pályán szerepelhetnek majd. Nos, ha az Üllői út, illetve a Puskás Ferenc-stadion annak tekinthető, akkor hazai pályán szerepelt a ZTE… A Fradi létesítményében az NK Zagreb elleni előselejtezőjüket vívták meg a kék-fehérek, hogy aztán a Manchester Unitedet lássák vendégül a legnagyobb honi arénában. Nos, az MU jött, látott - és veszített.
Ki ne emlékezne "Koplááááárovics Béééélára", aki a 29 ezer néző előtt megvívott találkozó 92. percében Roy Caroll kapujába lőtte Szamosi Tamás beadását, kétheti álmodozással ajándékozva ezzel meg a ZTE-drukkeré előlépő országot.
A visszavágón, sajnos, helyre állt a futballvilág rendje: noha Vincze Ottó kezdés gyanánt a félpályáról akarta meglepni Roy Carrollt, a meglepetés elmaradt: a vége 5-0 lett. Azaz összesítésben 5-1. Az Old Traffordon mégis két és félezer ZTE-szurkoló skandálta: "Szép volt, fiúk!" Mert az volt.