Kosárlabda: élete legnehezebb időszakát élte meg Vojvoda Dávid

Vágólapra másolva!
2021.01.09. 11:11
null
Élete legnehezebb időszakát élte meg Vojvoda Dávid, amikor hetekre a családja nélkül Olaszországban rekedt (Fotó: Dömötör Csaba)
Élete legnehezebb időszakát élte meg Vojvoda Dávid, amikor hetekre a családja nélkül Olaszországban rekedt – nem sokkal a válogatottal Európa-bajnoki selejtezőn elért két bravúrgyőzelem után.    

 

– Az átlagembereknél jóval zaklatottabb volt az éve – hogyan élte meg 2020-at?
– Amint a világ, én is szeretném elfelejteni, ami történt, történik, a vírus mindenkire lesújtott – válaszolta Vojvoda Dávid, a magyar válogatott és az Alba Fehérvár hátvédje. – Talán túl vagyunk a nehezén, a vakcina a fény az alagút végén, de ha a védőoltás nem válik be, nem tudni, mi lesz. Sokan elvesztették a munkájukat, tönkrement sok cég, vállalkozás, de nekünk, sportolóknak nem lehet okunk panaszra, mert a mi helyzetünk még így is elég jó...

– Pedig jól indult az év, hiszen a válogatottal két nagyszerű győzelmet arattak az Európa-bajnoki selejtezőben a 2017-es Eb-győztes szlovénok és az ukránok ellen.
– Engem nem lepett meg, hogy legyőztük a szlovénokat a nyitányon, mert azért az Eb-győztes csapatból mégiscsak három klasszis, Luka Doncic, Goran Dragic és Anthony Randolph hiányzott, ha ők ott vannak Szombathelyen, nem valószínű hogy nyerünk, ezt el kell ismerni. Ettől még jó csapattal érkeztek, főleg ha azt is megjegyezzük, hogy ekkor már zajlott az Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány körüli hercehurca.

– Önnek csak ezután jöttek a kellemetlenségek...
– Európában talán éppen Olaszországban volt a legrosszabb március után a vírushelyzet, nem lehetett nem elolvasni vagy megnézni a híreket, mennyien haltak meg naponta. A lakásból sem mehettünk ki, ezt a rendőrök ellenőrizték, tetézte a nehézségeket, hogy a feleségem és a kisfiam hazament, így egyedül voltam február 25-től április 4-ig. Közben félbeszakadt a bajnokság, mi, légiósok csak várakoztunk, egyedül – az olaszok legalább a családdal ültek otthon. Néhány hét után többször haza akartam jönni, még úgy is, hogy tudtam, az szerződésszegésnek minősült volna... Talán ez volt életem legnehezebb időszaka. Aztán jött a megkönnyebbülés, Csiszár Jenő milánói főkonzul segített, és hazajöttem.

AZ ÉV KÉPE

Perl Zoltán (labdával) és a magyar válogatott nagyon küzdött a februári, Szlovénia elleni bravúros hazai Eb-selejtezőn (Fotó: Koncz György)
Perl Zoltán (labdával) és a magyar válogatott nagyon küzdött a februári, Szlovénia elleni bravúros hazai Eb-selejtezőn (Fotó: Koncz György)


– És azonnal aláírt az Alba Fehérvárhoz.
– Igen, s közben meg sem hallgattam az olaszok ajánlatát. Tudom, ez csak a szolnokiaknak fájt nagyon, hogy nem oda mentem vissza. De nem tettem ellenük semmit, kaptam egy szimpatikus és hosszú távú ajánlatot, amire igent mondtam. Ennek semmi köze sem volt ahhoz, hogy az Olajnál tulajdonosváltás volt, vagy hogy elfelejtettem volna, mennyi szép évet töltöttem Szolnokon. Nem ellenük, hanem a saját és a családom érdekét szem előtt tartva döntöttem.

– A szolnoki drukkerek persze megorroltak önre...
– Szidhatnak, utálhatnak, ám a hat év alatt sokat tettem a csapatért, a normális emberek értékelik ezt, és nem haragszanak rám. Tudtam, lesznek, akik ezt nem értik meg, ilyen az élet. Eleinte nem esett jól, hogy a közösségi fórumokon szidtak, elküldtek melegebb éghajlatra, de már nem foglalkozom vele. Szolnokon vannak olyan emberek, akikkel jó a kapcsolatom, barátaim is maradtak ott. Az aranykorszakot együtt éltük meg, de nem vagyok öreg, az Albával is lehetnek hasonló sikereim.

Február 20.
A magyar válogatott – amelynek szövetségi kapitánya, Ivkovics Sztojan szerződésszegés miatt éppen felmondási idejét töltötte – Szlovénia ellen elkezdte az Európa-bajnoki selejtező csoportküzdelmeit Szombathelyen, s repülőrajtot vett, miután szenzációs játékkal, Allen Rosco kiugró teljesítményével 77–75-re legyőzte a címvédőt – három nappal később Zaporizzsjában az ukránokat is megverte két ponttal.

Március 11.
Miközben a Körmend egyre jobban megközelítette az éllovas Falcót az NB I tabelláján, a koronavírus közbeszólt: bizonytalan ideig felfüggesztették a bajnokságot.

Március 17.
A koronavírus terjedése miatt a magyar szövetsége befejezettnek és lezártnak ítélte valamennyi versenysorozatát az utánpótlás-korosztályokkal bezárólag. Bajnokot nem hirdettek, a nemzetközi kupasorozatokban való indulás kapcsán később született döntés: ennek alapján a Falco ősszel ismét a Bajnokok Ligájában, a Körmend és a Szolnok pedig a FIBA Európa-kupában indulhatott.

Május 22.

48 éves korában szívinfarktusban elhunyt Sitku Ernő, korábbi 149-szeres válogatott center, a Nyíregyháza szakmai igazgatója, aki négyszer lett magyar bajnok (a Honvéddal 1995-ben és 1997-ben, a Pakssal 2002-ben és 2005-ben), kétszer nyert Magyar Kupát (2003-ban és 2005-ben az ASE-val), és beválasztották a Magyar kosárlabdázás 100 halhatatlan játékosa közé.

Július 17.
Megoldódott a kapitánykérdés: Ivkovics befejezte klubedzői teendőit Kaposváron, a szövetség új szerződést ajánlott neki, amelyet ő elfogadott.

Október 2.
A Kecskemét–Kaposvár találkozóval kezdetét vette a 2020–2021-es idény, a világjárvány miatt eleinte csökkentett nézőszámmal, később zárt kapus meccsekkel. Az Alba csak novemberben játszotta le első meccsét a betegségek miatt, a Szolnok pedig 50 napos szünet után lépett újra parkettre.

November 26.
Noha tartalékos csapattal, de elutazott a ljubljanai buborékba az Európa-bajnoki selejtezőre a válogatott, ám több pozitív koronavírusteszt után a nemzetközi szövetség játék nélkül hazaküldte. A magyar csapat így 2021 februárjában öt nap alatt négy mérkőzést játszik Kijevben.

A KÖVETKEZŐ ÉV

Az esztendő legfontosabb eseménye egy évvel későbbre tolódott, miután a nemzetközi szövetség (FIBA) már korábban 2022-re halasztotta a 2021-es Európa-bajnokságot. Így aztán különös figyelem irányul majd az olimpiára, s persze a legfontosabb kérdés, hogy az Egyesült Államok milyen együttest küld Tokióba. Az eddig hibátlan magyar válogatott februárban Kijevben teheti biztossá a helyét a jövő évi Eb-n, ehhez mindössze egy meccset kell megnyernie a négy találkozójából.

Február 18–12.
Európa-bajnoki selejtező, F-csoport, Kijev

Március 20.
az NB I alapszakaszának vége

Április 23–25.
FIBA Európa-kupa, négyes döntő

Május 6–9.
Bajnokok Ligája, nyolcas döntő

Május 22.
az NBA rájátszásának kezdete

Május 28–30.
az Euroliga négyes döntője

AZ ÉV AZ NSO-N: 203 802

Gyász: helikopter-balesetben életét vesztette Kobe Bryant, a Lakers legendája

Talán a leginkább sokkoló haláleset volt az évben Kobe Bryant elvesztése. Országtól, sportágtól függetlenül az év megrendítő eseménye volt. A cikk kiemelkedő olvasottsága is bizonyítja, milyen sokan szerették és tisztelték az elmúlt időszak egyik legnagyobb formátumú kosarasát, sportolóját.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik