Nem lehet panaszunk a szereposztásra: az NBA ma kezdődő döntőjében a két legutóbbi bajnok, a San Antonio Spurs (2003) és a Detroit Pistons (2004) csap össze - ilyen "bajnoki csúcstalálkozóra" 18 esztendeje nem volt példa. Nem láthatunk pontzuhatagot phoenixi módra, nem láthatjuk Shaqet főnixmadárként szárnyalni a bajnoki magaslaton, és még sorolhatnánk, mi mindenben nem lesz részünk, de hogy a liga két legjobban felépített csapata izgalmas és kegyetlen kosársulit mutat be a következő másfél-két hétben, az egészen biztos.
Magas szintű védekezés és olajozott csapatmunka - erre esküszik mindkét tréner, a detroiti Larry Brown és a San Antonió-i Gregg Popovich, akik egyébként közeli barátok, egy évtizede még dolgoztak is együtt a Spurs szakmai stábjában. Meglepetés tehát kizárva. Már csak azért is, mert mindketten tudják: a másiknak irigylésre méltón gazdag játékosállomány áll a rendelkezésére.
San Antonióban már senki sem hiányolja a két éve visszavonult David Robinsont: Tim Duncan személyében a liga egyik legjobb középjátékosa dolgozik a palánk alatt, Tony Parker és az argentin Emmanuel Ginóbili az NBA egyik legjobb hátvéd kettősévé ért össze, Bruce "Doberman" Bowen védőjátékát Államok-szerte rettegik, az idény közben igazolt Nazr Mohammed pedig kielégítően teszi a dolgát centerben. A kispad? Három szuper veterán: Glenn Robinson, Brent Barry és "Big Shot Rob", alias Robert Horry, a triplák nagymestere…
Detroitban sincsenek híján a tapasztalatnak, erre a legutóbbi idényben elhódított bajnoki cím a legékesebb bizonyíték. A kezdő ötös tavaly óta nem változott: a két Wallace, a védőkirály Ben és a támadásban is hatékony, legendás dühkitöréseit nagyjából kinövő Rasheed; a fáradhatatlan ifjú, Tayshaun Prince; a ponterős Álarcos, Richard Hamilton; no és persze a legutóbb MVP-nek választott irányító, Chauncey Billups. A két Wallace és Antonio McDyess személyében a Pistonsnak három olyan embere van, akik váltott műszakban képesek lehetnek megzabolázni Duncant. Ami persze nem biztos, hogy elég.
"Tavaly bajnokok voltunk, mégsem adtak nekünk sok esélyt a Miami ellen. Nem számítunk arra, hogy a Spurs ellen többet néznének ki belőlünk" - így Billups. "Ôk a bajnokok, márpedig e címet ok nélkül senkinek sem adják oda. Minden tudásunkra szükségünk lesz, de állunk a kihívás elébe" - jelezte Popovich edző, hogy az ellenfél ne számítson az "esélytelen esélyleső" hálás szerepére. Annyi bizonyos: teher mindkét fél vállán lesz.
A FÔSZEREPLÔK A SZÁMOK TÜKRÉBEN
Idénymérleg
San Antonio SPURS
Detroit PISTONS
Alapszakasz
59–23
54–28
Rájátszás
12– 4
12– 6
Út a döntőig
San Antonio SPURS
Detroit PISTONS
Denver 4–1
Philadelphia 4–1
Seattle 4–2
Indiana 4–2
Phoenix 4–1
Miami 4–3
Pontátlag
102.2
91.7
A legjobb meccsátlagok a rájátszásban
San Antonio SPURS
Detroit PISTONS
Pont
Duncan 24.9
Hamilton 21.3
Lepattanó
Duncan 11.7
B. Wallace 11.7
Assziszt
Parker 4.8
Billups 6.6
Blokk
Duncan 2.31
B. Wallace 2.11
Labdaszerzés
Ginóbili 1.19
B. Wallace 1.72
A nagydöntő mérkőzései 1. ma, San Antonio; 2. vasárnap, San Antonio; 3. június 14., Detroit; 4. június 16., Detroit; 5. június 19., Detroit; 6. június 21., San Antonio; 7. június 23., San Antonio