Nagy küzdelem után egygólos vereség Németországtól

NEDELYKOV TAMÁS, PAPP BÁLINT (Llíria), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)NEDELYKOV TAMÁS, PAPP BÁLINT (Llíria), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
2021.12.06. 20:17
Márton Gréta jól játszott, négy gólt szerzett (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
Az eddig egyaránt veretlen két csapat egymás elleni rangadóján a magyar válogatott gyengébb első és jó második félidő után egygólos vereséget szenvedett (24–25). Így Németország visz magával maximális négy pontot a szerdán kezdődő középdöntőbe a spanyolországi női kézilabda-világbajnokságon. A következő fordulóban jön Dánia.

25. NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (SPANYOLORSZÁG, DECEMBER 1–19.)
CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ
E-CSOPORT (Llíria)
NÉMETORSZÁG–MAGYARORSZÁG 25–24
(14–9)
Llíra, 2053 néző. V:Álvarez, Bustamante (spanyolok)
NÉMETORSZÁG: Eckerle – Berger 2, MAIDHOF 5 (2), GRIJSEELS 4 (1), SCHMELZER 5, Bölk 3, Lauenroth 2. Csere: Filter (kapus), Smits 1, Zschocke, Schulze 2, Stolle 1, Kalf, Stockschläder, Petersen. Szövetségi kapitány: Henk Groener
MAGYARORSZÁG: BÍRÓ B. – Lukács V. 5, Háfra N. 3, Planéta 1 (1), Bordás 1, VÁMOS P. 4, MÁRTON G. 4. Csere: Szikora (kapus), Klujber 2 (2), Albek, Szöllősi-Zácsik 4, Szabó Laura, Tóth Eszter, Kovács Anett, Fodor Cs. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
Az eredmény alakulása. 8. p.: 4–2. 14. p.: 7–4. 17. p.: 7–8. 20. p.: 9–9. 33. p.: 14–12. 39. p.: 16–16. 47. p.: 21–21. 52. p.: 23–23. 55. p.: 25–23
Kiállítások: 6, ill. 6 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 5/3
Henk Groener:
– Kemény és sportszerű mérkőzés volt. Jól játszottunk az első félidőben, az öt egyes védekezésre való átállással sok problémát okoztunk a magyar válogatottnak, így sikerült biztos előnyt kiépítenünk. Aztán jött a negyedórás szünet és rendezni tudta a sorait riválisunk, vissza is álltunk hatosfalas védekezésre. Az utolsó pillanatig kiélezett volt a küzdelem, de végig szépen harcoltunk, büszke vagyok a lányokra. Örülök, hogy négy ponttal kezdhetjük a középdöntőt és annak is, hogy nem Dánia ellen játszunk rögtön szerdán a folytatásban.

A csehek önfeledten ünnepelték a szlovákok ellen aratott egygólos sikerüket, amely számukra továbbjutást ért, amikor a magyar válogatott játékosai feltűntek a llíriai csarnok sarkában. Ott volt a többiekkel az eddigi meccseket kihagyó Szöllősi-Zácsik Szandra is, aki a bokáját fájlaló Kácsor Grétát váltotta balátlövő poszton.

A túloldalon ismerős arcokat láthatott, ferencvárosi klubtársai, Emily Bölk és Alicia Stolle egymással párban végezték a bemelegítést. A két csapat már a biztos középdöntős folytatás tudatában csapott össze, a találkozó azonban közel sem volt tét nélküli, mert az itt szerezhető pontok már sokat érnek a második csoportkörben is, ahova magunkkal visszük a csehek elleni győzelmünket.

Ahogy várható volt, ezúttal Bíró Blanka kezdett a kapunkban, mezőnyben meg a már megszokott sorral álltunk fel. A németek rendre magasan felléptek a játékosainkra, és faultokkal tördelték a támadásainkat, felállt fal ellen nehezen tudtunk helyzetbe kerülni. Márton Gréta a hetedik percben lőtte az első gólunkat, s utána is akkor tudtunk igazán veszélyesek lenni, ha lendületből végigvittük az akciót. Nagyon nem jött jól, hogy Klujber Katrin a jobb combját húzva sántikált le a pályáról, majd egy kötést kapva ült le a padra.

Támadásban több labdát is elszórtunk, így 6–3-ra elhúztak a németek, Golovin Vlagyimirnek időt kellett kérnie. Szöllősi-Zácsik érkezett a pályára, Háfra Noémi pedig áment jobbátlövőbe Klujber helyére. Ebben a felállásban sikerült előbb egyenlítenünk, majd Szöllősi-Zácsik hatalmas bombájával egy rövid időre a vezetést is átvettük – a mérkőzésen utoljára.

Klujber a 20. percben még értékesített egy hetest, utána azonban többször nem voltunk eredményesek a félidőben. A nyitott védekezésre váltó németekkel szemben egymást követték a kapkodva, pontatlanul vagy éppen számunkra szerencsétlenül véget érő támadások, egyedül az adhatott némi kapaszkodót, hogy Bíró ziccerek sorát fogta. A németek azonban megtalálták Luisa Schulzét beállóban, majd még Stolle lőtt el a blokk mellett szinte a dudaszó pillanatában, ezzel 14–9-re vezetett Henk Groener együttese az első játékrészt követően. Nagyon hiányzott Klujber dinamikája és váratlan megoldásai.

Egymást vigasztalták a magyar játékosok a végén (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

Szöllősi-Zácsik közel 12 perces gólcsendet tört meg, majd hamar feljöttünk kettőre, Groener egyből visszaküldte az első félidőben keveset mutató Bölköt. Összeállt a védelmünk, a németeknek gyakran passzívnál kellett lőniük, Lukács Viktória pedig indításból egyenlített (16–16). Bíró több párharcot is megnyert Bölkkel szemben, az átlövő azonban a társainak is jól teremtette meg a helyzeteket, így a németek vissza tudták venni a vezetést.

A nyílttá váló küzdelemben jó volt látni, hogy megérkeztek a szélső gólok a mieink játékába, viszont a sorozatos egyenlítések mellett lélektanilag sokat jelentett volna, ha a vezetést is át tudjuk venni. Márton Gréta önfeláldozó vetődése után erre jó esélyünk volt, ám helyette kiállítás és hetesgól következett a túloldalon. A német cserekapus, Katharina Filter ráadásul megfogta a bebicegő Klujber büntetőjét, de így is közel voltunk a pontszerzéshez (24–25). Ha a végén nem száll el messzire a labda, még felérhettünk volna a német kapuhoz. Nagyot küzdöttünk a második félidőben, de a húsz közeli technikai hiba megbosszulta magát, így Németország nyerte a csoportot, és négy pontot visz magával a folytatásra.

A mieink kedden Barcelona felé veszik az irányt, majd szerdán Granollersben kezdik meg a középdöntőt az F-csoportot megnyerő Dánia ellen, aztán pénteken Kongó, vasárnap pedig Dél-Korea lesz az ellenfél. A hatosból az első két helyezett jut be a célként kitűzött negyeddöntőbe, amelyhez így valószínűleg el kell kapnunk a dánokat.

KORÁBBAN
Csehország–Szlovákia 24–23 (15–14)
Csehország továbbjutott a középdöntőbe, Szlovákia az Elnök-kupáért folytatja.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, egy góllal nyertek a németek. 25–24

60. perc: Alig maradt időnk, Kalf elrontotta, Bíró indított, Tóth kiejtette a nem jó indítást, így elvesztettük a meccset.

59. perc: Smits eladta a labdát, jöhettünk egy gyors akcióra, méghozzá gólkényszerben. A gyors akcióból, nem lett semmi, de Lukács helyzetbe került, és belőtte szélsőbefutásból. 25–24

58. perc: Húzták a másodperceket a németek, természetesen, majd kértek egy időt.

58. perc: Gyors figurát kért Golovin, de nem lett belőle gyors támadás, újrakezdtük, passzívig ment a támadás, sajnos viszont eladtuk.

58. perc: Magyar időkérés.

57. perc: Ezt ki kellene védekezni. Múlt az idő igen gyorsan, aztán Bölk elrontotta, jöhettünk támadással emberelőnyben. Planéta is támad.

56. perc: Zácsik szép passzából Tóth tört be, lökték, hetes és két perc. A hetest Klujber nem tudta belőni. Maradt viszont a labda nálunk, Zácsik lövését azonban Filter védte.

55. perc: Ej... Schmelzer maradt egyedül beállóból, és Bíró lába között lőtt gólt. 25–23

55. perc: Háfra nem mert dobni, viszont belemenni így is tudott...

54. perc: Nem elég, hogy hetest kaptunk, Vámost is kiküldték két percre. A hetest Grijseels bedobta. 24–23

53. perc: Márton szerzett labdát, nagyon harcosan csapott le rá. Kiegészültünk, majd Háfránál fújtak belemenést.

51. perc: Húztuk az időt, ameddig lehetett, majd Zácsik betört, és hetest harcolt ki. Jól játszik Szandra. A hetest Klujber a hálóba pattintotta. Húzza szegény a lábát, de így is bedobta. 23–23

51. perc: Bölk indult meg, mint a tank, Bordás lerántotta, emberhátrány. Bíró azonban kifogta a bal szélről próbálkozó Stockschläderkísérletét.

51. perc: Háfra elejtette a labdát, de legalább nem lett belőle lerohanás.

50. perc: Nem hagyják magukat... Grijseels találta meg a rést a falon, és ha már így történt be is lőtte. 23–22

49. perc: Zácsik megint labdát lopott, végigfutott a pályán, és a hálóba pattintott. 22–22

49. perc: Vámos lövése most magasan fölé szállt. Kár.

48. perc: Bölk most magára vállalta a befejezéseket, és ezúttal is betalált. 22–21

47. perc: Rossz bejátszás a németeknél, akadozik a támadásuk, de ezt nem bánjuk. Sőt, Vámos Petra nagyszerű akcióból egyenlített. 21–21

47. perc: Lukács maradt szabadon a jobb szélen, és remekül lőtt a jobb alsóba. 21–20

46. perc: Bölk két emberen is átverekedte magát, nagyon elszántan indult, be is lőtte. 21–19

45. perc: Zácsik labdát lopott, nagyon kellett. Háfra passza nem volt jó, jöhettek a németek.

45. perc: Lukács ment rá a falra, és a belemenés határáról lőtt szép gólt. 20–19

44. perc: Kell a gól, jött is a magyar időkérés.

44. perc: Bölk ziccerét védte Bíró, de maradt a labda náluk, Lauenroth pedig gólt lőtt. 20–18

43. perc: Lukács ugrott be a jobb szélről, nem volt igazi helyzet, mellé is ment a labda.

42. perc: Grijseels tört be a védők közé, és könnyű gólt szerzett. 19–18

42. perc: Zácsik találta meg beállóban Bordást, aki szépen be is dobta a helyzetét. 18–18

42. perc: Már passzív volt, amikor Bölk felment az egekbe, és nagyon bevágta. 18–17

41. perc: Vámos futott el a fal előtt, majd egészen kiszorított pozícióból eldobta, kétkapufás gól! 17–17

40. perc: Sajnos ez a passz remek volt Schmelzernek, aki biztosan használta ki a helyzetét beállóból. 17–16

39. perc: Német időkérés.

39. perc: Tanácstalankodtak a németek, majd Bölk lövését Bíró védte, indította Lukácsot, aki ziccerből kiegyenlített. 16–16

38. perc: Bölk bejátszását megszereztük, majd Háfra tört be Zácsik passzával, és a kapu közepébe lőtt. 16–15

37. perc: Emberelőnybe kerültünk, Grijseelst küldték ki. Zácsik passzából a kiváló Márton lőtt gólt a bal szélről. 16–14

36. perc: Stolle labdát lopott, kár volt ezért. Visszajött Bölk is az ellenfélhez. Stolle rossz lövése után a kipattanót belülről lőtte be Schmelzer. Mégis megadták... 16–13

35. perc: Passzívot jeleztek a németeknél is, Stolle eldobta, a kaput sem találta el. Nem rossz...

35. perc: Passzívig játszottunk, Vámos magára vállalta, és egy az egyben a jobb kapufa segítségével lőtt gólt. 15–13

34. perc: Megvan az újabb német gól, Smits tört be a védőfalba, és lőtt könnyű gólt. 15–12

33. perc: Újabb labdalopás nálunk, Lukács gyorsan indult, és a jobb felsőbe dobta a ziccert. 14–12

33. perc: Schulze kapott csodás labdát, Bíró viszont kivédte a ziccert. A másik oldalon Márton kapott jó passzt, és bevágta a helyzetét. 14–11

32. perc: A németek megfontoltan támadtak, majd egy nem túl jó Smits-lövést védett Bíró. A másik oldalon Zácsik egyéni akcióból talált be. 14–10

31. perc: Méghozzá egy eladott labdával, így persze nehéz lesz gólt lőni.

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

Nem adtuk olcsón a bőrünket (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, ez egyelőre nem az igazi. 14–9

30. perc: Megint eladtuk a labdát, tíz másodpercük maradt, Stolle messziről kilőtte a jobb alsót. 14–9

30. perc: Schulze megint megmaradt a vonalon nekik, kérte a labdát, kapta is, belőtte. 13–9

29. perc: Kovács vállalta el nagyon éles szögből. Természetesen Eckerle kivédte.

29. perc: Szabó kiejtette a kezéből a labdát, régen szereztünk gólt. Stolle vállalkozott lövésre, de nem találta el a kaput.

28. perc: Stolle találta meg a magányosan álldogáló Schulzét, aki könnyű gólt szerzett. 12–9

27. perc: Smitsnél fújtak belemenést, az indításunk azonban rémes volt...

26. perc: Keményen védekeznek a németek, ez némileg elbizonytalanítja a magyar támadókat, csak Háfra vállalkozott, de a lövést könnyen védte Eckerle.

25. perc: Háfra nagyon aktív, de rendszeresen megállítják. Végül aztán Tóth eladta, és Lauenroth mehetett ziccerben, csakhogy Bíró eszén ő sem tudott túljárni.

24. perc: Passzívig játszottunk, majd Háfra rosszul passzolt, Berger futott ziccerbe, de a visszafutó Bíró megint védett!

23. perc: Háfra elcsúszott, Berger megszerezte a labdát, vezette egy darabig, aztán az üres kapuba lőtt. 11–9

22. perc: Háfra lövését védte a kapus, a másik oldalon viszont hetest harcoltak ki a németek, és Planétát is kiküldték két percre. A hetest Maidhof a jobb alsóba lőtte. 10–9

22. perc: Gyors német támadás végén Schulze ziccerből nem tudta bedobni, mert Bíró védett.

21. perc: Zácsik labdát lopott, de nem sikerült gyorsan indítani. Ezért jött a megfontolt támadás, amelynek a végén Zácsik nem találta el a kaput.

21. perc: Német időkérés.

19. perc: Zácsik lövése a blokkról ment mellé, jött a sarokdobás, majd utána Tóth betörése, amelynek az lett a vége, hogy kaptunk egy hetest. A hetest Klujber a jobb felsőbe vágta. 9–9

19. perc: Vámos eladta a labdát, gyorsan indultak a németek, és Berger bedobta a ziccert. 9–8

18. perc: Grijseels ment be a húsdarálóba, arra jó volt neki, hogy egy hetest kiharcoljon. A hetest Maidhof belőtte. 8–8

17. perc: Lauenroth került helyzetbe a bal szélről, Bíró kivédte a próbálkozást. A magyar akció passzívig tartott, végül Zácsik vagy tíz méterről lőtt óriási gólt a bal felsőbe. 7–8

16. perc: Jó labdaszerzés után Zácsik megtalálta Mártont a bal szélen, aki remek lövéssel küldte a labdát a bal felsőbe. 7–7

15. perc: Bölk lövése ment mellé, a másik oldalon Zácsik egy csellel elküldött mindenkit, aztán betört, és bedobta a hatodikat. 7–6

14. perc: Háfra ment rá a német falra, és ügyesen lőtt a kapu bal oldalába. 7–5

14. perc: Ezt szépen csinálták... Grijseelsmaradt egyedül a jobb oldalon, és bevágta.7–4

13. perc: Megjárattuk a labdát, aztán végül Háfra lőtt a bal felsőbe. 6–4

13. perc: Bíró szép védése után jött a magyar időkérés.

12. perc: Őrült kapkodás után Márton valahogy összeszedte a labdát, és hetest harcolt ki. A hetest Planéta Filter kapusba dobta.

12. perc: Szerencséjük is van... Maidhof lövése megpattant Planéta kezén, és védhetetlenül hullott a bal felsőbe. 6–3

11. perc: Albek passza volt rossz, kapott is egy kis eligazítást Golovin Vlagyimirtól utána.

10. perc: Húzták a támadást a németek, ameddig tehették, majd Smits lőtt nagyon fölé.

10. perc: Bölköt küldték ki két percre, sajnos Albek belemenése miatt a támadás joga átszállt a németekre.

9. perc: Úgy tűnt, meglesz a labda Bíró védése után, de Schmelzer eszmélt a leggyorsabban, és a hatosról a hálóba ejtett. 5–3

9. perc: Bölk remek passzátból Schmelzer fordult be, és lőtt gólt. Szinte rögtön válaszoltunk, Vámos lőtte ki a jobb felsőt. 4–3

8. perc: Hetest harcoltunk ki, amelyet Planéta biztosan bedobott. 3–2

7. perc: Nem sokkal később megint a németek találtak be, Maidhof volt eredményes. 3–1

7. perc: Kellett majdnem hét perc az első magyar gólhoz, de csak meglett, Márton talált be a bal szélről. 2–1

5. perc: Újabb eladott labda nálunk, lövésig sem jutottunk. Jó sokáig támadtak a németek, többször is megállítottunk a támadókat, majd Maidhof lövését védte remekül Bíró.

5. perc: Háfra lövése a lécről jött le, gyorsan indultak a németek, Lauenroth ziccerét Bíró fejjel védte, ápolni kellett egy kicsit a magyar kapust.

5. perc: Háfra passza rossz volt a beállónak, jöhettek a németek. A bal szélre adták ki a labdát, Lauenroth bevágta. 2–0

3. perc: Maidhof lőtt egy nagy kapufát, a kipattanó a németeké lett. Rossz passz után megszereztük, de Bíró indítása is rossz volt. Így aztán Maidhof nevéhez fűződött az első gól, betörés után. 1–0

2. perc: Jött a magyar támadás, előbb Vámost megállították, majd Lukács elől pöckölték ki oldalra a labdát. Folytatódott az akció, de Klujber lövését Eckerle védte.

1. perc: Grijseels eresztette el alulról a lövést, de a kaput nem találta el.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a németek tiszta fehérben, a magyar csapat tiszta pirosban játszik.

Az F-csoportbanKongó 33–24-re legyőzte Tunéziát a harmadik fordulóban, így harmadik helyezettként (Dánia és Dél-Korea mellett) továbbjutott a középdöntőbe, amelyben a magyar válogatottal is megmérkőzik majd.

ELŐZMÉNYEK

A németek meglehetősen magabiztosan menetelnek, a cseheket tíz, a szlovákokat 14 góllal intézték el, szélvészgyors támadásaik ellenszerét nem találták meg az ellenfelek, nem vitás, hogy az eddigi legnehezebb erőpróba vár a mieinkre.

A védekezésen és elsősorban a visszarendeződésen lesz a hangsúly. Ha megnézzük a németek eddigi két meccsét , a szlovákok ellen először a tizennyolcadik percben álltak meg és támadtak rendezett védelemmel szemben, a többi akció addig inkább kosárlabdaszerű volt– mondta a vasárnapi szünnaponGolovin Vlagyimir, a magyar válogatott szövetségi kapitánya. –Nem szeretnénk lassítani a játékunkat, mert amikor gyorsan kézilabdázunk, akkor valahogy biztosabban működnek a dolgok. Az viszont nem fog működni, ha nagyon taktikusan szét akarjuk húzzuk a támadásokat. Kulcskérdés lesz, mennyire tudjuk megállítani a németek gyors játékát. De nem foglalkozunk a nyomással, ez is csak egy mérkőzés, a lányok tudják, mi a feladatuk. Ha valamit el akarunk érni ezen a tornán, akkor nem számolgatni és előreszaladva gondolkodni, hanem kézilabdázni kell. A végén majd meglátjuk, ez mire lesz elég. A felesleges nyomásra senkinek sincs szüksége.”

Golovin elismerte, a németek mindenképpen előttünk járnak csapatépítésben, hiszen már több éve együtt dolgoznak Henk Groenerrel. A holland edző irányításával évről évre gyorsabban játszik a válogatott, a stíluson akkor sem változtatnak, ha éppen jön egy gyengébb időszak az adott meccsen. Golovin külön is kiemelte a rutinos Xenia Smitset, aki ugyan a válla miatt ritkán vállalkozik átlövésre, a vezérszerepe azonban elvitathatatlan a német csapatban, és mindent tud a játékról.

Mint ismert, a szerdán kezdődő középdöntőbe a csoport első három helyezettje jut tovább, és magukkal viszik a másik két továbbjutó elleni eredményeiket. A magyar együttes a középdöntőben Dél-Koreával és Dániával, illetve Kongóval találkozik Granollersben.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE A VILÁGBAJNOKSÁGRA –RÉSZLETES NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
Kapusok:
Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Motherson-Mosonmagyaróvár), Szikora Melinda (SG BBM Bietigheim – Németország)
Jobbszélsők:Kovács Anett (FTC-Rail Cargo Hungaria), Lukács Viktória (Győri Audi ETO)Jobbátlövők:Albek Anna (TuS Metzingen – Németország), Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Planéta Szimonetta (DVSC Schaeffler)
Irányítók:Tóth Eszter (Motherson-Mosonmagyaróvári KC SE), Vámos Petra (DVSC Schaeffler)
Beállók:Bordás Réka (DVSC Schaeffler), Szabó Laura (MTK Budapest), Tóvizi Petra (DVSC Schaeffler)
Balátlövők:Háfra Noémi (Győri Audi ETO), Kácsor Gréta (Váci NKSE), Szöllősi-Zácsik Szandra (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balszélsők:Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria), Fodor Csenge (Győri Audi ETO)
Elkülönítve:Schatzl Nadine (Győri Audi ETO) – pozitív koronavírusteszt
Szövetségi kapitány:Golovin Vlagyimir
A világbajnokságon mérkőzésenként 16 játékos nevezhető.

H-csoport (Torrevieja):   Spanyolország, Ausztria, Argentína, Kína
A csoportok első három helyezettje bejut a középdöntőbe (AB-, CD-, EF- és GH-ág).

A Nemzeti Sportot a helyszínről tudósítja:Nedelykov Tamás, Papp Bálint