Nyolc közte! A franciák legyőzése után eldőlt: Norvégia lesz Dánia ellenfele a női kézi Eb-döntőben

2022.11.18. 20:25
Andersen két góllal vette ki a részét a norvég sikerből (Fotó: MTI)
A női kézilabda Európa-bajnokság második elődöntőjét Norvégia és Franciaország vívta egymással. Mörk, Oftedal és Reistad vezérletével a norvégok a második félidőben felőrölték a sokat hibázó franciákat, és 28–20-as győzelmet arattak.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
ELŐDÖNTŐ
NORVÉGIA–FRANCIAORSZÁG 28–20 (12–11)

Gólszerző: Mörk 8, Oftedal 7, Reistad 5, Ingstad 3, Andersen 2, Hovden 1, Deila 1, Skogrand 1, ill. Zaadi 5, Valentini 4, Kanor 3, Foppa 3, Coatanea 1, C. Lassource 1, Ugolin 1, Horacek 1, Nze Minko 1

A legtöbben előrehozott döntőként hivatkoztak a norvég–francia találkozóra a négy között. A skandinávok a középdöntő utolsó körében 17 Eb-meccs után kaptak ki, ezzel ők kerültek a franciák ágára, és nem a dánok. Az látszódott, hogy a hét tornaújonccal érkező norvégok ezúttal nem olyan érinthetetlenek, mint korábban, de a kulcsjátékosaik meccseket képesek eldönteni. A franciák még sohasem kezdtek hat győzelemmel Eb-t, az elődöntő Olivier Krumbholz 500. mérkőzését jelentette a francia válogatott kispadján (először 1998 és 2013 között irányította a nemzeti csapatot, a jelenleg is tartó második időszaka pedig 2016-ban kezdődött). A norvégok a két évvel ezelőtti döntőben, a tavalyi és a 2017-es világbajnokság fináléjában is felülmúlták a franciákat, akiknek tehát volt miért visszavágniuk.

A győri Stine Oftedal bekezdett, az irányító gólokat lőtt, hetest harcolt ki, így először a norvégok tudtak kettővel elmenni. Jobban nem tudták leszakítani a franciákat, akik ugyan ziccerben hibáztak Silje Solberggel szemben, de aztán visszavették a vezetést. Egyik csapat sem tudott igazán fogást találni a másikon, végig fej fej mellett haladtak a felek az első félidőben. Nora Mörk több labdát is eladott, ennek ellenére a norvégok 12–11-re vezettek a szünetben.

A heteseket kíméletlenül értékesítő volt győri jobbátlövő akciógólokkal folytatta a meccset, így újra csak a franciáknak kellett kapaszkodniuk. Nze Minkóék támadásban nem találták a fogást az ellenfélen, ráadásul Grace Zaadiért is izgulniuk kellett, miután a játékvezetők azt videózták, hetesből Katrine Lunde fejét találta-e el. Végül az irányító nem kapott büntetést, jöttek azonban az újabb francia hibák, és közben az egész tornán stabil védekezés is kezdett szétesni.

Solberg kiválóan védett, és előtte a társai is hatékonyan szűrték meg az ellenfél akcióit, amit ki tudtak használni a norvégok, és egyre jobban elléptek. Az elbizonytalanodó franciák pont a legrosszabbkor rogytak meg (a meccs legfontosabb részében, a hajrában 12 perc alatt csupán egy gólt lőttek, ezt kihasználva a skandinávok egy 7–1-es sorozattal zártak), és a második félidőben mindössze kilenc gólt lőve 28–20-ra kikaptak.

A meccs legjobbja címet a hét gólig jutó Oftedal érdemelte ki, Solberg 14 védéssel és 41 százalékon zárt. A túloldalon Zaadi lett a legeredményesebb öt találattal, Nze Minko egy gólt szerzett, a ferencvárosi Béatrice Edwige nem talált be, Darleux hét lövést védett.

20.30:
Dánia–Norvégia (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!

16. Észak-Macedónia

VÉGE! Norvégia a második félidőben folyamatosan növelni tudta előnyét és végül nyolc góllal verte meg a franciákat. Dánia–Norvégia döntő lesz a női kézilabda Eb-n! Köszönjük figyelmüket!

59. perc: Ingstad szerez újabb gólt, teljesen szétestek a franciák. 28–20

55. perc: Reistad is betalál, egyre közelebb a döntőhöz a norvégok. 27–20

54. perc: Oftedal elindul a szélső irányába, majd visszahúzza kapura a labdát, bent van! 26–20

53. perc: Reistad megint megtalálja Ingstadot, a beálló ezúttal sem hibázik. 25–20

52. perc: Bejött a francia figura, Kanor átlövése utat talált a kapuba. 24–20

Nem meglepő módon francia időkérés.

52. perc: Deila könnyedén megveri a francia védőket és megszerzi első gólját a mérkőzésen. 24–19

50. perc: Eljut szélre a labda, Andersen balról növeli a norvég előnyt. 23–19

49. perc: Oftedal talpról szerzi első második félidei gólját. 22–19

48. perc: Reistad megtalálja beállóban Ingstadot, aki nem hibázik. A gyors középkezdés után Zaadi is betalál. 21–19

47. perc: Coatanae a jobb szélről szerzi az újabb francia gólt. 20–18

Elsőre úgy tűnt hogy Zaadi Lunde fejét találta telibe, de a videózás megállapította, hogy nem történt ilyen, a francia maradhatott a pályán.

46. perc: Zaadi lő hetest, a frissen beállt Lunde védeni tud.

45. perc: Aardahl neve mellé kerül fel az első norvég kettő perc.

45. perc: Kalor lövését védi Solberg, a másik oldalon Reistad fölé lő.

44. perc: A befutó szélső Andersen is betalál. 20–17

43. perc: Horacek ráugrik két védőre és átlő, de a túloldalon Reistad is kivitelezi ugyanezt. 19–17

42. perc: Reistad kapufát lő.

Francia időkérés.

40. perc: Mörk nem tud hibázni hetesből! 18–16

39. perc: Ugolin hátulról löki meg Reistadot, kettő perc. Oftedal ziccert hibázik, Valentini viszont a szélről betalál. 17–16

36. perc: Skogrand szélről betalál, majd a másik oldalon Nze Minko is gólt lő. 17–15

35. perc:Ugolin tör be és nem hibázik, de a másik oldalon Reistad se. 16–14

34. perc: Reistad húzza vissza a labdát a rövid alsóba átlövésből. 15–13

33. perc: Nze Minko teszi ki szélre, Valentininek, ő pedig nem hibázik szélről. 14–13

32. perc: Kanor üti meg Mörk nyakát, kettő perc. Mörk megtalálja a rést a falon, és büntet is. 14–12

31. perc: A franciák hibáztak, Solberg védeni tudott, a norvég rohanást Mörk fejezte be góllal. A franciák másodjára nem hibáztak, Zaadi talált be. 13–12

Elkezdődött a második félidő, a franciák vezethették az első támadást.

Solberg bravúrokkal ér véget az első félidő, a norvég kapus szélről és beállóból sem engedi egalizálni a franciákat!

30. perc: Reistad passzára érkezik Oftedal és nem is hibázza el az átlövést. 12–11

29. perc: Eljut a jobb szélre a norvégok támadása, Hovden pedig nem hibázik. 11–11

28. perc: Reistad egyéni akcióval próbálkozik, de nem tud túljárni Darleux eszén.

A 28. perc kezdetén a norvégok is időt kérnek.

26. perc: A franciák is hetest lőhetnek, Zaadi nem hibázik. 10–11

25. perc: Mörk és Darleux ismét farkasszemet néz, a norvég ötödször sem hibázik. 10–10

24. perc: Megint rontanak a norvégok, Foppa kapura tör az elcsent labdával és nem hibázza el a ziccert. 9–10

23. perc: Kanor a sírból hozta vissza a labdát, és megszerzi a vezetést a franciáknak. De nem sokáig tart az öröm, Reistad átlövésből egalizál. 9–9

Az első időkérés a franciáké.

22. perc: Norvég eladott labda után Sercien Ugolin rohan ziccerben, Solberg hatalmas védése menti meg a norvég kaput.

21. perc: Mörk nem tud hibázni hét méterről, negyedik gólját lövi már. A másik oldalon Kanor szerzi meg első gólját.8–8

19. perc: Horacek remek passza C. Lassource irányába, utóbbi nem hibázza el a ziccert. 7–7

18. perc: Mörk harmadik hetesét lőheti, ezt sem hibázza el. 7–6

16. perc: Reistad betalál, de szabálytalan. Ellenben Valentini szabályos góllal egyenlít ziccerből. 6–6

15. perc: Nze Minko szerez labdát a félpályán, de Solberg hiába érkezik későn vissza a kapuba, a francia az üres kapu mellé lő.

13. perc: Foppa megküzdött a labdáért, Valentini pedig szélről nem hibázott a beállós passza után. 6–5

12. perc: Oftedal talpról lő, a labda Darleux lábai között talál utat a kapuba. 6–4

11. perc: Nze Minko megtalálja Foppat beállóban, a francia nem hibázik. 5–4

10. perc: Most Oftedal harcol ki hetest, Mörk ezúttal sem hibázik. 5–3

9. perc: Reistad passza után Oftedal lendületből veszi be a francia kaput. 4–3

8. perc: Andersen megint hibázik szélről, Darleux véd.

7. perc: Reistad harcol ki hetest, Mörk egalizál. 3–3

6. perc: Zaadi előtt megnyílt a norvég fal, a francia nem is hibázik. Majd egy labdavesztés után Toublanc ejt a kapufára. 2–3

5. perc: Az első szélső kisérlet kimarad, Andersen a kapufára lőtt. A franciák hibáznak, Oftedal egyenlít. 2–2

3. perc: Foppa harcol ki hetest, Zaadi egalizál, majd egy norvég labdavesztést követően Foppa fejezi be góllal az akciót.1–2

1. perc: Oftedal talpról, itt az első gól a mérkőzésen. 1–0

1. perc: Kékben a franciák, fehér-kékben a norvégok. Utóbbi csapat kezdi a mérkőzést.

A mérkőzés játékvezetői németek lesznek majd.

A franciák eddig mind a hat mérkőzésüket megnyerték az Eb-n, a norvégok egyetlen veresége a dánok elleni utolsó középdöntős mérkőzésen született.

A norvégok eddigi legeredményesebb gólszerzője Reistad 38 góllal, a franciák legjobb góllövője a 20 gólos Kanor.

A két csapat legutóbb 2021 decemberében a világbajnokságon találkozott egymással, akkor a norvégok 29–22-re tudtak nyerni. Eb-n legutoljára 2020-ben mérkőztek, akkor a döntőben 22–20-ra győztek az északiak.

Köszöntjük olvasóinkat! Hamarosan kezdődik a női kézilabda Európa-bajnokság második elődöntője a Norvégia–Franciaország összecsapás.