A végén kell vezetni: Norvégia kilencedszer Európa-bajnok

2022.11.20. 20:16
Reistad és Oftedal a trófeával (Fotó: MTI)
A női kézilabda Európa-bajnokság döntőjében Dánia és Norvégia találkozott, és bár a dánok szinte végig vezettek, a norvégok ledolgozták a hátrányukat, és a végén kétgólos győzelmet arattak. Ezzel a norvégok 9. alkalommal nyerték meg a kontinenstornát.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
DÖNTŐ

DÁNIA–NORVÉGIA 25–27 (15–12)
Ljubljana, 5380
néző. Vezette: Mata, Lopez (spanyolok)
DÁNIA:
SANDRA TOFT – Östergaard 3, BURGAARD 6, Höjlund 2, Heindahl, Anne M. Hansen, FRIIS 5 (1). Csere: R. Iversen 2, Tranborg 2, Möller 1 (1), Petersen 2, Jörgensen 1, S. Iversen 1. Szövetségi kapitány: Jesper Jensen
NORVÉGIA: SILJE SOLBERG – N. MÖRK 8 (2), Skogrand, INGSTAD 3, Aardahl 3, Reistad 3, Naes Andersen 1. Csere: KATRINE LUNDE (kapus), S. Oftedal 3, Ruhfeldt, Aune 2, BREISTÖL 4, Hovden. Szövetségi kapitány: Thórir Hergeirsson
Az eredmény alakulása. 6. p.: 2–2. 13. p.: 7–3. 21. p.: 10–5. 24. p.: 11–9. 26. p.: 13–10. 35. p.: 16–14. 40. p.: 19–17. 44. p.: 22–18. 51. p.: 22–22. 54. p.: 24–24
Kiállítások: 4, ill. 6 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 2/2

Eddig háromszor kapott ki a döntőben Norvégia az Európa-bajnokságok történetében – amellett persze, hogy nyolcat megnyert –, de abból a háromból kétszer, 1996-ban és 2002-ben is Dániától szenvedett vereséget. Amely ezúttal a középdöntő utolsó mérkőzésén is legyűrte őt.

A dánok kezdték jobban a finálét, a feszes védelem mellett megint remekül használták a széleket, Trine Östergaard és Emma Friis is sokszor került helyzetbe, így az első félidő felénél már 8–4-re vezettek, csak azért nem jobban, mert Silje Solberg egy dán lerohanás után óriási ziccert fogott ki. Az első húsz percben a norvég csapat támadásainak kevesebb mint harmadát tudta csak góllal befejezni, ami nagyon szokatlan mutató a címvédőtől, amely mégsem szakadt le, sőt Maren Nyland Aardahl és Nora Mörk üres kapus góljai után időt kellett kérnie Jesper Jensennek, az ellenfél kapitányának.

A dánok azonban továbbra is nagyon szervezetten és taktikusan játszottak, mintha megtalálták volna a norvégok ellenszerét, akik nem is tudtak felzárkózni a szünetig, maradt a háromgólos hátrányuk, és valamit változtatniuk kellett, mert a dánoknál biztosan nem fenyegetett az a veszély, hogy a végére majd elfáradnak, és bedarálják őket.

A dánok a hajráig jól féken tartották Reistadot (Fotó: MTI)

A dánok a második félidőben is hajtottak becsülettel, őrizték néhány gólos előnyüket, amikor a félidő felénél eljött a kulcspillanat, Katrine Lunde három, kritikus helyzetben bemutatott védése, és Mörk zseniális passza után Aardahl gólja után a keményebben védekező és pontosabban lövő norvégok az ötödik perc után először a meccsen kiegyenlítettek, majd át is vették a vezetést, így az utolsó tíz percre lépéselőnnyel fordultak.

Talán negyvenöt perc után a dánok még jogosan reménykedtek a sikerben, de a hajrában a címvédő csak megfordította a találkozót, és ugyan feszült volt az utolsó perc, a norvégok a torna MVP-jének megválasztott Henny Reistad góljainak is köszönhetően magabiztos végjátékkal nyerték meg a döntőt 27–25-re, és szerezték meg kilencedik Európa-bajnoki címüket. Ráadásul a döntő legjobbjának megválasztott jobbátlövő, Nora Mörk lett a torna gólkirálya kereken ötven találattal, ez egyébként 2016 és 2020 után pályafutása harmadik ilyen címe.

A HARMADIK HELYÉRT
Montenegró–Franciaország 27–25 (13–12, 22–22) – hosszabbítás után

AZ ÁLOMCSAPAT
Kapus:
Cléopatre Darleux (Franciaország)
Jobbszélső: Jovanka Radicsevics (Montenegró)
Jobbátlövő: KLUJBER KATRIN (Magyarország)
Irányító: Stine Oftedal (Norvégia)
Beálló: Pauletta Foppa (Franciaország)
Balátlövő: Cristina Neagu (Románia)
Balszélső: Emma Friis (Dánia)
Védő: Kathrine Heindahl (Dánia)
A legértékesebb játékos (MVP): Henny Reistad (Norvégia)
Gólkirálynő: Nora Mörk (Norvégia) – 50 gól

(Fotó: EHF/kolektiffimages)

AZ EB VÉGEREDMÉNYE
1.Norvégia (Maren Nyland Aardahl, Sunniva Naes Andersen, Emilie Hegh Arntzen, Malin Aune, Kristine Breistöl, Emilie Hovden, Ane Högseth, Vilde Ingstad, Katrine Lunde, Nora Mörk, Kristina Novak, Stine Oftedal, Henny Reistad, Thale Rushfeldt Deila, Stine Skogrand, Silje Solberg, Ragnhild Valle Dahl, Anniken Wollik. Szövetségi kapitány: Thórir Hergeirsson)
10. Horvátország
11. MAGYARORSZÁG (Albek Anna, Bordás Réka, Debreczeni-Klivinyi Kinga, Füzi-Tóvizi Petra, Győri-Lukács Viktória, Hornyák Dóra, Janurik Kinga, Kácsor Gréta, Klujber Katrin, Korsós Dorina, Kuczora Csenge, Márton Gréta, Pásztor Noémi, Szemerey Zsófi, Szikora Melinda, Tóth Eszter, Töpfner Alexandra, Vámos Petra. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir)
12. Románia
13. Lengyelország
14. Svájc
15. Szerbia
16. Észak-Macedónia

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, Norvégia az Európa-bajnok! 25–27

60. perc: A végére jön még egy gól Höjlundtól, de ez már nem számít. 25–27

60. perc: Nem siettek a norvégok, miért is tették volna, Oftedal azonban így is belőtte a bal alsóba. 24–27

59. perc: Burgaard lőtt nagyon fölé, alighanem ezzel eldőlt...

59. perc: Dán időkérés.

59. perc: Ha most a norvégok belövik... De nem lövik be, mert Oftedal lövését Toft kivédte.

59. perc: Lépéshiba a dánoknál ilyen kiélezett helyzetben!

58. perc: Passzívig játszottak a norvégok, és az eddig gyengélkedő Reistad távolról óriási gólt lőtt. 24–26

57. perc: Hansen rossz passza után jöhettek a norvégok, akik nagyon feljavultak az utolsó negyedórára.

56. perc: A dánok elrontották a támadásukat, így újra a norvégok előtt adódott lehetőség a vezetés megszerzésére, és éltek is vele, Reistad lőtte be betörés után. 24–25

55. perc: Toft jó formában véd, ezúttal Aune lövését védte ki.

54. perc: Petersen óriási lendülettel tört be a védősorba, és a labdája megtalálta az utat a kapuba. 24–24

54. perc: És ott van! Breistöl találta meg a zűrzavarban a lövőhelyzetet, és a kapu bal oldalába lőtt. 23–24

53. perc: Lunde újabb nagyszerű védésével norvég esély a vezetés átvételére.

53. perc: Újra egyenlő! Breistöl átlövésből lőtt a jobb alsóba. 23–23

52. perc: Hovdent küldték ki a norvégoktól két percre, majd a dánok Östergaard jobb szélről érkező góljával szereztek újra előnyt. 23–22

51. perc: Hét a hat ellen támadtak a dánok, akik már több mint hét perce nem dobtak gólt.

50. perc: Gödörben a dánok... Eladták a labdát, majd az ellentámadásból a beforduló Aardahl befordult, és belőtte. 22–22

50. perc: Mörk passzából Aardahl lőtt a bal alsóba. 22–21

49. perc: Hansen szabaddobás után lőtte el, Lunde viszont ezt is kifogta!

48. perc: Petersen adta Sarah Iversennek, aki ziccerben kihagyta, mert Lunde védett. A kipattanót Reistad lőtte el az üres kapura, csakhogy nem találta el...

47. perc: Újabb elrontott dán figura után jöhettek a norvégok, Aune lövését viszont Toft kivédte.

46. perc: Lunde az imént jött be, máris védett egyet. Jöttek előre a norvégok, Mörk pedig erőszakosan helyzetbe került, és a kapu jobb oldalába lőtt. 22–20

45. perc: Nagy szerencséjük volt a norvégoknak, mert Ingstad egy kapufa után szerezte meg a kipattanót, és lőtte be. 22–19

44. perc: Mörk rossz passza után labdát szereztek a dánok, Hansen indította Sarah Iversent, aki az üres kapuba lőtt. 22–18

44. perc: Mörk lövése nem volt jó, gyorsan indultak a dánok, Rikke Iversen lőtte be ziccerből, ráadásul még egy emberelőnyt is kiharcolt. 21–18

42. perc: A dánok viszont nem tudtak élni a lehetőséggel, mert villámgyorsan eladták a labdát.

42. perc: Ez most fordulat lehet, hiszen a norvégok labdát szereztek, és hosszú idő után jöhetnek fel egy gólra. Igstad viszont nem tudta belőni, igaz lökték szegényt.

41. perc: Előbb Friis lőtt nagy magányában gólt a bal szélről, majd a másik oldalon Naes Andersen talált be. 20–18

40. perc: Nem hagyják magukat a norvégok, Aune maradt a jobb oldalon, így belőtte. 19–17

40. perc: Tranborg elől vitték el a többiek az embereket, így ő tisztán lőhetett – a bal alsóba. 19–16

39. perc: Dán időkérés.

38. perc: Reistad végre betalált, lendületesen lőtt a jobb alsóba. 18–16

38. perc: Egészen hihetetlen, hogy Friis teljesen egyenesnek tűnő szögből a rövidbe lőtt. 18–15

37. perc: Ingstad kapta a labdát beállóban, és nagy erővel lőtt a bal felsőbe. Kezdenek feltörni a norvégok. 17–15

36. perc: Solberg védte Östergaard ziccerét, de maradt a labda a dánoknál. Burgaard lövése megpattant a sáncon, de így lett jó a dánoknak, mert bepattant a labda a hálóba. 17–14

36. perc: Elsőre nem tudták belőni a norvégok, de visszapattant hozzájuk a labda, így került lövőhelyzetbe Oftedal, aki kintről bevágta. 16–14

35. perc: A dánok a bal szélre játszották ki a labdát, amelyet Friis be is lőtt. 16–13

34. perc: A dánok gyenge lövését Solberg védte, a gyors ellentámadásból Aune a kapus lába között lőtt a hálóba. 15–13

34. perc: Nagyon izgulnak a csapatok, eddig még gól sem volt ebben a félidőben.

33. perc: Burgaard lépéshibája után jöhettek a norvégok, de nem sokáig, mert hirtelen labdát vesztettek.

32. perc: Aune került helyzetbe a jobb oldalon, de túlságosan kicentizte, a kapufa mentett.

32. perc: Petersen lőtte el szabadon, Solberg viszont kitalálta a gondolatát...

31. perc: Megtalálta a labda beállóban Ingstadot, a lövést viszont Toft kivédte.

31. perc: Mindjárt itt egy norvég emberelőny, a győri Hansen mehetett ki a győri Oftedal elleni szabálytalanságért.

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

Óriási volt a küzdelem, a norvégok nyertek (Fotó: MTI)

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, egyelőre jobbak a dánok és vezetnek is. 15–12

30. perc: Mörk tartja versenyben a norvégokat, egyéni akció végén nagy csellel etette meg a védőjét, majd lőtt a kapu jobb oldalába. 15–12

30. perc: Már passzívot mutattak a bírók, amikor Tranborg átlövése utat talált a jobb alsóba. 15–11

29. perc: Solberg nagyszerű védése után Mörk adta a beállónak, Toft azonban védte az óriási ziccert.

28. perc: Mörk engedte el egészen kifacsart pozícióból, és ma nagyon sül a keze! 14–11

27. perc: Iversen nagy erővel befordult, csak belül védekezés árán tudták megállítani. A hetest Möller a bal alsóba dobta. 14–10

26. perc: Breistöl lövése némi szerencsével, Toftról jutott a gólvonal mögé. 13–10

26. perc: A dánok viszont növelték az előnyüket, Jörgensen lőtt nagy erővel a bal alsóba. 13–9

25. perc: Eddig kiváló a dán védekezés, Resitad például még nem tudott gólt szerezni. Ezúttal sem, mert a lövését könnyen védte Toft.

24. perc: Nem elég, hogy Burgaard belőtte a norvég kapuba a helyzetét, ráadásként emberelőnybe is kerültek a dánok. 12–9

24. perc: Solberg ziccervédése után Breistöl vagy tíz méterről lőtt óriási gólt a léc alá. 11–9

23. perc: Mörknek nagyon megy, egy lövőcsel után továbbvitte, helyzetbe került, majd a hatosról belőtte. 11–8

23. perc: Továbbra is hét a hat ellen támadtak a dánok, majd Burgaard lőtt kínai figurából a kapu közepébe. 11–7

22. perc: Dán időkérés.

22. perc: Eladott labda a dánoknál, és ezúttal is Mörk volt az, aki az üres kapuba emelt a távolból. 10–7

21. perc: Ez viszont bent van. Elvédekezték magukat a norvégok, szabadon maradt a Petersen, és bevágta. Azonnal érkezett a válasz egy hihetetlenül gyors középkezdés után Mörk dobta be az üres kapuba. 10–6

21. perc: Óriási helyzetbe került Aardahl beállóban, és kihata a kihagyhatatlant.

20. perc:A dánok megint nem tudtak passzív előtt lőni, végül Tranborg távoli lövését könnyen védte Solberg.

19. perc: Nem sokáig tartott a szépítés, Mörk lőtte a bal alsóba egyéni betörés után. 9–5

19. perc: Rikke Iversen vette át a labdát remekül, és fordulásból belőtte. 9–4

18. perc: Oftedal nem túl átgondolt lövését védte ki Toft.

17. perc: Nem siettek a dánok, passzívig játszottak, lényegében lövőhelyzet nélkül, majd Möller alsó lövését Solberg kivédte.

16. perc: Dadogott a labda a norvég kezekben, aminek az lett a vége, hogy el is vesztették a labdát.

16. perc: Norvég időkérés.

15. perc: Höjlund adott nagy passzt Burgaardnak, aki bepattintotta a rövidbe. 8–4

14. perc: Oftedalt állították meg betörés közben, kapott egy szabaddobást, majd már passzív jelzésnél ugyancsak ő lőtt talpról nagy gólt a jobb felsőbe a kapufa segítségével. 7–4

12. perc: Jött egy újabb rossz passz a norvégoknál, a másik oldalon Burgaard megszabadult a védőjétől, és úgy lőtt a kapu jobb oldalába. 7–3

12. perc: Oftedal passzát Friis fülelte le, végigszaladt a pályán, és bedobta a ziccert. 6–3

11. perc: Óriási góllal állította vissza Höjlund a kétgólos különbséget, mert kegyetlenül kilőtte a bal felsőt. 5–3

10. perc: Hetest és emberelőnyt kapott a norvég csapat, Heindahlt kiküldték, a hetest pedig Mörk a kapus lába között lőtte a kapuba. 4–3

9. perc: Labdát vesztettek a norvégok, a gyors dán támadás azonban ezúttal sem jött össze. Gyorsan nem, de lassabban igen, így Östergaard jobbról némi szerencsével lőtt újabb gólt. 4–2

7. perc: Labdaszerzés után jöhettek előre a dánok, de sikerült megállítani a gyors akciót. Ettől még maradt a labda a piros mezeseknél. Elég sokáig, egészen a passzívig, amikor is Anna Mette Hansen lövése a lécről ment fölé.

7. perc: A jobb oldalra tették ki a labdát a dánok, Östergaard pedig tökéletesen lőtte ki a jobb felsőt. 3–2

6. perc: Solberg védése után a másik oldalon Oftedal harcolt ki hetest, amelyet Mörk a jobb alsóba pattintott. 2–2

5. perc: Reistad óriási passzából Ingstad lőtt szép gólt beállóból. 2–1

4. perc: Már-már kivédekezték a norvégok a dán támadást, amikor Heindahl harcolt ki hetest. A hetest Friis a jobb alsóba pattintotta. 2–0

3. perc: Mörk két ember között akart betörni, de csak egy belemenést hozott össze.

2. perc: Itt az első gól, Burgaard fordult be beállóban, és biztosan oldotta meg a feladatot. 1–0

2. perc: A másik oldalon Reistad lövése Toft kezéről pattant a kapufára, onnan pedig ki.

1. perc: A dánoké lehetett az első akció, amelynek a vége az lett, hogy Höjlund az oldalhálóba lőtt.

1. perc: Elkezdődött a találkozó, Dánia piros-fehérben, a norvégok tiszta kékben játszanak.