Győri döntetlen Brestben, hazai pályán kiharcolható a négyes döntő

R. Gy.R. Gy.
2022.04.30. 17:46
Hazai pályán juthat tovább a Győr (Fotó: Tumbász Hédi, archív)
Nem játszott jól a Győri Audi ETO KC a női kézilabda Bajnokok Ligája negyeddöntőjében idegenben a francia Brest ellen. Az első félidőben nagy hátrányba is került, de visszajött a meccsbe, és végül döntetlent ért el, ami jó esélyt kínál arra, hogy bejusson a budapesti négyes döntőbe.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
NEGYEDDÖNTŐ, ELSŐ MÉRKŐZÉS
BREST BRETAGNE HANDBALL (francia)–GYŐRI AUDI ETO KC 21–21 (11–8)
Brest, 4077 néző. V:
M. Sa, V. Sa (portugálok)
BREST: TOFT – Toublanc 1, Kobylinska 4, FAUSKE 5 (1), Foppa 4, NIAKATE 3, Lassource 2. Csere: Löseth 1 (1), Coatanea 1, Karlsson, Pop-Lazic, Mauny. Edző: Pablo Morel
GYŐR: GLAUSER– Lukács V. 3, V. KRISTIANSEN 6 (1), Blohm, Anne M. Hansen 2, S. Oftedal, Fodor Cs. Csere: LEYNAUD (kapus), Rju Un Hi 4, Pintea 1, NZE MINKO 3, Schatzl Nadine 1, Faluvégi D. 1. Edző: Ambros Martín
Az eredmény alakulása. 8. perc: 3–3. 16. p.: 8–4. 19. p.: 10–5. 28. p.: 11–6. 36. p.: 12–11. 40. p.: 14–13. 45. p.: 17–15. 53. p.: 18–19. Kiállítások: 6, ill. 12 perc. Hétméteresek: 4/2, ill. 3/1

A kisebb operáción áteső Silje Solberg és a gyereket váró Kari Brattset nélkül lépett pályára a Győr a BL negyeddöntőjében Franciaországban. A Brest Bretagne legutóbb alaposan borsot tört az ETO orra alá, amikor az elődöntőben kiverte a magyar csapatot.

Az első félidő magyar szempontból inkább rémálommal ért fel. A Győr egyszerűen nem találta a rést a hazaiak védőfalán, szokatlanul ritkán találtak be a zöld-fehérek, kidolgozott helyzetből alig-alig láttunk valamit. Bezzeg a franciák jól koncentráltak, és a 19. percben már 10–5-re vezettek.

Gyengén játszott az ETO, és majdnem tízperces gólcsend után sikerült egy góllal közelebb jönni Kristiansen révén. Az volt a szerencséje a Győrnek, hogy a Brest is alaposan visszaesett támadásban, ráadásul Laura Glauser szenzációsan védett, így tartotta meccsben Ambros Martín csapatát.

A félidő végére valamelyest közelebb jött a Brestre az ETO, és örülhetett, hogy a franciák az első félidő utolsó 10 percében csak két gólt szereztek, de a hazaiak így is háromgólos előnnyel vonulhattak az öltözőbe. 11–8

A második félidőben folytatódott a hibaparádé. Szerencsére ebben elsősorban a franciák „jeleskedtek”, ráadásul a győriek átálltak egy öt-egyes formációra, így több labdát lehetett elhalászni. Az ETO fokozatosan visszakapaszkodott a meccsbe, és Amandine Leynaud kiváló védései remek hátteret adtak a csapatnak.

A szívós munka meghozta az eredményét, mert az 50. percben összejött az egyenlítés (18–18). Felcsillant az esély a győzelem megszerzésére is, hiszen az 53. percben megszületett a győri vezetés Hansen révén.

A hazaiak még egyszer nekidurálták magukat, fordítottak, és az utolsó perc izgalmai után alakult ki a végeredmény, vagyis a döntetlen. Igazából ezen kevesen lepődtek meg, hiszen a legutóbbi egymás elleni hat meccsből öt döntetlen és egy győri győzelem született. Ebből a szempontból nem vár könnyű találkozó Győrben sem a magyar csapatra, de jó esélye van arra, hogy kiharcolja a budapesti négyes döntőbe jutást. 21–21

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, nagy küzdelemben nyílt a továbbjutás kérdése. 21–21

60. perc: Nem várt semmit a Győr, Nze Minko villámgyorsan gólt szerzett. 21–21

60. perc: Meggondolták a támadást a franciák, majd végül Foppa gyötörte be a hálóba a labdát. Klasszis. 21–20

60. perc: Bresti időkérés.

59. perc: Faluvégire játszották ki a figurát, aki beugrott, kihagyta, de hetest kapott. A hetest Kristiansen kihagyta…

59. perc: Győri időkérés.

58. perc: Hansen lövését védte Toft, a másik oldalon Carsson lövését könnyen védte Leynaud.

57. perc: Carsson nagy helyzetből a kapufát találta el, sokat hibáznak a franciák.

57. perc: Schatzl labdalopása után Rju indulhatott, és okosan váltotta gólra a ziccerét. 20–20

56. perc: Rju lövése a bal kapufa tövéről jött ki, megint jöhettek a hazaiak.

55. perc: Blohm került helyzetbe, de Toft védte, a kipattanóval azonnal indultak, és Lassource az üres kapuba lőtt. 20–19

54. perc: Ej, jött az újabb ETO-kiállítás. Pinteát küldték ki visszahúzásért. Foppa teljesen egyedül maradt a hatoson, és a bal alsóba lőtt. 19–19

53. perc: Vezet a Győr!Megint eladták a labdát a hazaiak, majd Hansen óriási gólt lőtt távolról. 18–19

53. perc: Mindjárt mutatták a bírók a passzívot, viszont Nze Minko lövése a lécről jött ki.

52. perc: Győri időkérés.

52. perc: Leynaud védte Niakaté nem túl erős lövését. Jöhetett a Győr, immár a vezetésért.

50. perc: Leynaud nagyszerű védése után az egyenlítésért támadott az ETO. Hansen szedett össze egy kósza labdát, fogta magát, és belőtte. 18–18

50. perc: Foppát küldték ki két percre, ráadásul hetest is kapott az ETO, amelyet Kristiansen a jobb alsóba lőtt. 18–17

50. perc: Hatott a jó szó a hazaiaknál, mert Niakaté bevágta. 18–16

49. perc: Bresti időkérés.

49. perc: Fauske lőtt távolról, Leynaud szépen védett. A másik oldalon végre Pintea is kapott labdát, befordult és belőtte. 17–16

47. perc: Újabb technikai hiba a hazaiaknál, és az immár kiegészült Győr próbálkozhatott, Nze Minko lövését viszont Toft kivédte.

46. perc: Labdát szerzett a Győr, sok a hiba mindkét csapat játékában. Oftedal nagy lendülettel került helyzetbe, de ma nem megy neki, mellélőtt.

45. perc: Schatzl próbálkozását védte a kapus, a Brest passzívig játszott, de nem sokáig, mert Rjut kiküldték két percre.

45. perc: Ó, Fauske olyan könnyen került helyzetbe, hogy csak na, be is vágta. 17–15

44. perc: Leynaud hatalmas védése után jöhetett a Győr, Schatzl kapta a labdát a bal szélen, és kiválóan lőtt a rövidbe. 16–15

43. perc: Kristiansen lövése kiszámítható volt, Toft kivédte.

42. perc: Lukácsot küldték ki két percre, nem hiányzott. A francia támadás végül góllal ért véget, Fauske lőtt a jobb alsóba. 16–14

42. perc: Rjunak nem nagyon megy ma, de a harcosságára nem lehet panasz, ennek köszönhette a gólját is. 15–14

41. perc: Toublanc használta ki remekül a védelem megingását, és a hálóba ejtett. 15–13

40. perc: A kapufa ezúttal a Győr mellett volt, a másik oldalon pedig Oftedal nem tudott hetest kiharcolni, hiába is szerette volna. Kristiansen azonban alaposan felszívta magát, és klasszikus átlövésből vette be a Brest hálóját. 14–13

39. perc: Leynaud védte Foppa lövését, gyorsan indult az ETO, és Kristiansen végre kihasználta a helyzetét. 14–12

39. perc: Kiegészült az ETO, de Kristiansen lövése az oldalhálóba vágódott.

38. perc: A másik oldalon Fauskét nem tudták feltartóztatni a védők, így lőhetett a jobb alsóba. 14–11

38. perc: Ha nem találják el a kaput, akkor nehéz gólt dobni. Kristiansen hibázott.

37. perc: Rju buta szabálytalansága két percet ért. Így aztán Toublanc került helyzetbe, kapott egy hetest. A hetest Loseth belőtte. 13–11

35. perc: Passzívig játszottak a franciák, és eladták. Rju indította Nze Minkót, aki a bal alsóba dobta a ziccert. 12–11

34. perc: Rjunál fújtak lépéshibát, jöhettek a franciák. Szerencsére nem sokáig, mert náluk is belemenést fújtak. Nze Minko a nehezét megcsinálta, a lövése viszont fölément.

34. perc: Lassource lőtte el a bal szélről teljesen haszontalanul, viszont így lett jó az ETO-nak.

33. perc: Lukács mardt egyedül a jobb oldalon, és szépen ejtett a bresti kapuba. 12–10

32. perc: Győr labdaszerzés után Rju a lécet találta el, a kipattanó a franciáké lett, Kobylinska gyorsan indult, és bedobta a ziccert. 12–9

31. perc: Kristiansen hiába csinálta meg magának a helyzetet, ziccerből fölélőtt. Aztán Leynaud labdalopása után másodszor már nem hibázta el. 11–9

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, három góllal vezet a Brest. 11–8

30. perc: Rju tört be óriási lendülettel a védőfalba, nem tudták feltartóztatni, így a léc alá lőtt. 11–8

29. perc: Glauser védése után a kipattanó a franciáké lett, sőt hetest is kaptak, amelyet Glauser kivédett!

29. perc: Foppát kiküldték két percre, majd a Győr szépen kijátszotta a jobb szélre, Faluvégi pedig a jobb felsőbe lőtt. 11–7

28. perc: Niakaté ment el három ember mellett, így került lövőhelyzetbe, és be is dobta.11–6

27. perc: Időt kért a Brest.

27. perc: Oftedal lövését védte Toft, a bírók szabaddobást adtak. Utána jött a passzív, majd Oftedal meglehetősen gyenge lövése...

26. perc: Maradt a labda a franciáknál, Niakaté lövését könnyen védte Glauser.

25. perc: Hansen a hatoson belül átszaladva állíottta meg az ellenfelet, hetes. A hetest Toublanc végezte el, Glauser pedig lábbal védett.

24. perc: Majdnem tíz perce nem dobott gólt az ETO, ez a jég most viszont megtört, Kristiansen lőtt a kapuba betörés után. 10–6

23. perc: Nze Minko rángatta az ellenfelét, de megúszta a kétpercest. Végül Kobylinska lövése ment mellé Glauser segítségével.

23. perc: Szerencsére a franciák belemenéssel vetettek véget a támadásuknak, majd Schatzl találta el balról Toft fejét.

22. perc: Újabb rossz passz, ezúttal Hansentől. Gondban az ETO.

21. perc: Glauser szép védéssel hatástalanította Kobylinska bal alsóra tartó löketét.

20. perc: Nze Minkót szabálytalanul állították meg, de amúgy sem játszik jól a Győr. Végül Pintea hozta magát, legalább kibrusztolt egy hetest. A hetest Hansen rosszul dobta, Toft kivédte.

19. perc: A másik oldalon Kobylinska harcolt ki hetest, amelyet Fauske a jobb alsóba lőtt. 10–5

18. perc: Lukács egészen kiszorított pozícióból lőtte el, a kapufa mentett.

18. perc: Coatanea kapta a labdát a jobb oldalon, és egészen nagy erővel lőtte ki a jobb felsőt. 9–5

17. perc: Lépéshibát fújtak a hazaiaknál, indulhatott a Győr, de nem sokáig, mert rossz passz volt. Fodor ráadásul nem adta oda a labdát, kiállították két percre.

16. perc: Nze Minko gyönyörű csellel fért be két védő közé, majd a bal alsóba lőtt. 8–5

16. perc: Újabb bresti gól, hiszen Foppa kapta a labdát beállóban, és be is lőtte. 8–4

15. perc: Hiába csinálták meg a helyzetet a társak Lukácsnak, a lövés a jobb szélről elment a jobb alsó mellett.

14. perc: Győri időkérés.

14. perc: Oftedal lőtte el alulról, de védett a kapus. A kipattanót azonban a győriek kaparintották meg.

13. perc: Pinteánál fújtak faultot rossz zárás miatt. A másik oldalon sokáig nem találtak lövősávot a franciák, majd egyszerűen eladták.

12. perc: Rju rossz passza után szerencséje volt a franciáknak, Kobylinska szedte össze, és ejtéssel vette be a kaput. 7–4

12. perc: Niakaté a szaggatottról engedte el, és hiába érezte a sarkot Glauser, mégis bement a labda a hálóba. 6–4

10. perc: Gyorsan támadásba lendült a Győr, Rju vállalta el a betörést, és a jobb alsóba lőtt. 5–4

10. perc: Rju lövése nem találta el a kaput, a másik oldalon Glauser védett, a kipattanót Foppa szedte össze, és bevágta. 5–3

9. perc: Kobylinska nem túl erős, inkább gyenge lövése meglepte Glausert, így csak a hálóból szedhette ki a labdát. 4–3

8. perc: Szép győri akció végén Lukács maradt szabadon a jobb szélen, és nagyon magabiztosan lőtte ki a jobb felsőt. 3–3

7. perc: Rju passzát Foppa lehalászta, gyorsan indult a Brest, Fauske pedig szép ejtéssel szerzett újra vezetést a franciáknak. 3–2

7. perc: Lassource a bal szélről próbálkozott, de kapufa mentette a kísérletét.

6. perc: Passzív játék miatt vették el a labdát a Bresttől, de nem sikerült kihasználni, mert Fodor éppen Toftot találta telibe.

5. perc: Emberelőnybe került a Győr, mert Niakatét küldték ki visszarántás miatt. Rju találta meg a jobb szélen Lukácsot, aki pattintott lövéssel szerzett gólt. 2–2

4. perc: Kobylinska lövését bravúrral védte Glauser, így kapott gól nélkül húzta ki a hátrányt az ETO.

3. perc: Passzívig játszott a Győr, lövőhelyzet nem adódott, de legalább telt az idő. Aztán a legvégén, Kristiansen váratlanul a rövidbe lőtt. 2–1

2. perc: Nem elég, hogy Kobylinska betörés után a bal alsóba lőtt, Hansent még ki is küldték két percre.

2. perc Kristiansen középre tartó lövése nem volt veszélyes, könnyen védte a Brest kapusa.

1. perc: Lassource kapott jó labdát a bal oldalon, és ejtéssel vette be az ETO kapuját. 1–0

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a Brest tiszta feketében, a Győr tiszta fehérben játszik.

ELŐZMÉNYEK

Egy körrel korábban találkozik egymással a Győri Audi ETO KC és a Brest Bretagne női kézilabdacsapata a Bajnokok Ligájában, mint egy éve, a sorozat állva maradt magyar szereplője tavaly az elődöntőben, a Papp László Sportarénában csapott össze a franciákkal. A mieinknek nem kellemes az emlék, hiszen bár az ETO-nak a hajrában minden esélye megvolt, hogy a maga javára döntse el a találkozót, a Brest kiharcolta a döntetlent, s miután a kétszer ötperces ráadásban sem született döntés, hétméteresek következtek. A győrieknél Veronica Kristiansen és Estelle Nze Minko is hibázott, így a Brest jutott a döntőbe és végül szerzett ezüstérmet, míg a zöld-fehéreknek meg kellett elégedniük a bronzzal.

„Más év, más meccs, más történe– mondta a szombati odavágó előtt az ETO francia légiósa,Estelle Nze Minko. –Természetesen a legjobbat várom magunktól, lehet, hogy új arcunkat fogjuk mutatni és más mérkőzést játszunk, mint a korábbiak voltak. Ez nem az az évad, amikor sokat tudunk pihenni, hosszú az idény, de felkészültünk ezekre a mérkőzésekre. Vártuk már, hogy ilyeneket játsszunk, izgatottak is vagyunk miatta. Ez az év legizgalmasabb része, amikor kupákért és címekért lépünk pályára. Elképesztően motiváltak vagyunk, hogy elérjük a célunkat!”

A Brest kevésbé tűnik acélosnak, mint egy éve, a franciák a csoportban nyolc győzelemmel, egy döntetlennel és egy vereséggel zártak, otthonukban legyőzték a többi között a Ferencvárost és a CSM Bucuresti-et is. A nyolcaddöntőt az ETO csoportjában ötödik helyen végző Odense otthonában kezdték és 25–24-re kikaptak, de a visszavágón fordult a kocka, a 29–26-os győzelem a továbbjutásukat jelentette.

„Ennek a párharcnak az lesz a legfontosabb kérdése, melyik csapat készült fel jobban és mennyi energiát tud beletenni az összecsapásokba –folytatta az irányító. –Kétfordulós a negyeddöntő, az első meccset idegenben vívjuk, a bresti arénában nehéz nyerni. Minden azon múlhat, mennyire tudunk higgadtak maradni, minden lehetséges történésre készen kell állnunk. Nyilván rengeteget készültünk és videóztunk, de ezek a mérkőzések nemcsak ettől függnek, alkalmazkodni is tudni kell a különböző szituációkhoz.”

A két csapat közös történelme nem nyúlik messzire, a Brest sokkal rövidebb ideje tagja az európai elitnek, mint az ETO. A felek először 2017-ben találkoztak, az azóta megvívott hét egymás elleni mérkőzésükön a franciák még nem tudták rendes játékidőben legyőzni a győrieket, igaz, négy alkalommal is döntetlen született. Az elmúlt évad három összecsapásán egyszer sem sikerült egyiknek a másik fölé kerekednie.

A Bresttől most sem várható, hogy olcsón adja a bőrét, bizonyosan megint kellemetlen ellenfél lesz. Az ETO jó két hete kijózanító pofonba szaladt bele a bajnokságban a Ferencváros otthonában, ahhoz képest sokat kell javulnia a kisalföldi zöld-fehéreknek, hogy megvalósítsák álmukat és ott legyenek a júniusi, budapesti négyes döntőben.

A final fournak egyébként már van egy biztos résztvevője, a Metz a Rosztov-Don elleni párharc mindkét mérkőzését 10–0-val kapta meg, az orosz csapatot a háborús helyzet miatt kizárta az európai szövetség.