A rengeteget hibázó Ferencváros másodszor is kikapott a Bresttől

2023.01.22. 13:44
Másodszor is kikapott az FTC a Bresttől (Fotó: Dömötör Csaba, archív)
Folytatódott a női kézilabda Bajnokok Ligája a 12. fordulóval. A legutóbb győzelmet arató Ferencváros a francia Brest Bretagne otthonába látogatott, méghozzá egyik legjobbja, a megbetegedő Klujber Katrin nélkül. A rengeteget hibázó magyar csapat megnyerhette volna a meccset, ehelyett három góllal kikapott, és nehéz helyzetbe került a csoportjában.

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
CSOPORTKÖR, 12. FORDULÓ
A-CSOPORT
BREST BRETAGNE HANDBALL (francia)–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 24–21 (14–10)
Brest, 4000
néző. V: Lovin, Stancu (románok)
BREST:
FOGGEA – Toublanc 3 (2), KOBYLINSKA 4, Foppa 1, JAUKOVICS 7, Fauske 2, Lassource 4. Csere: Carlson, Brnovics 1, Mauny 2, Delaye, Grbics. Edző: Pablo Morel
FTC: Bíró B. – Malestein 3 (2), STOLLE 3, Lekics 3, Cvijics 1, Bölk 4, Márton G. 1. Csere: Janurik (kapus), Tomori, Szöllősi-Zácsik 1, Szucsánszki 1, Kukely 1, Papp D., Hársfalvi 1. Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 6. p.: 1–4. 10. p.: 4–6. 15. p.: 8–6. 20. p.: 9–9. 25. p.: 12–9. 37. p.: 16–13. 45. p.: 18–16. 54. p.: 22–17
Kiállítások: 2, ill. 4 perc
Hétméteresek: 3/2, ill. 5/2

Pablo Morel: – Jó érzés egy ilyen meccs után nyilatkozni, fontos találkozót nyertünk meg a továbbjutás szempontjából. Magabiztosak voltunk, és fantasztikus volt az atmoszféra a csarnokban. Büszke vagyok a csapatomra, és remélem, ezt folytatni tudjuk ugyanígy.
Elek Gábor: – Megérdemelt győzelmet aratott a Brest. Hiába vannak fontos hiányzóink, csalódott vagyok. Az első tíz percben, meg a második félidőben egy rövid időszakban csináltuk azt, amire készültünk, egyébként nagyon keveset tudtunk megvalósítani abból, amit szerettünk volna. A fegyelmezetlenségünk sokba került, és bizonyos időszakokban nagyon rosszul használtuk ki a helyzeteinket.

Volt még tíz perc a mérkőzésből, és Elek Gábor üvöltött egy nagyot tehetetlen dühében...

A Ferencváros edzőjének talán tényleg abban a pillanatban fogytak el az eszközei, és érezte, hogy sorsdöntő hibákat követtek el játékosai, ezekből nem lesz visszaút, nem sikerül megnyerni a Brest elleni nagyon fontos összecsapást.

A Fradinak pedig akkor állt össze úgy a védekezése, hogy a franciák nem tudtak mit kezdeni vele, gólokat sem tudtak szerezni, a magyar csapat pedig a félidei négygólos hátrányát kettőre csökkentette. Sőt, három támadása is volt, hogy egyetlen találatra feljöjjön, de először Kukely Annánál láttak belemenést a játékvezetők, aztán Emily Bölk hagyott ki hetest, majd harmadszorra ziccerközeli helyzetben adta el a labdát Kukely, és több esély már nem adódott, mert a hazaiak legjobbja, Djurdjina Jaukovics betalált, háromra hízott a különbség, és ez már lelkileg is megtörte az FTC játékosait, szakmai stábját.

Egyébként már az előjelek sem voltak túl kedvezőek a magyar csapat számára, hiszen legeredményesebb játékosa, a Bajnokok Ligája góllövőlistájának negyedik helyezettje, Klujber Katrin betegség miatt nem vállalhatta a játékot, és ezzel a jobbátlövő évadbeli átlagát tekintve nagyjából hét góltól esett el a Fradi. Rajta kívül Kisfaludy Anett sérülése miatt nem játszott még.

A problémák nem zavarták meg a Ferencvárost a mérkőzés elején, jó védekezéssel, gyors támadásokkal, szép gólokkal hat perc után 4–1-re vezettek a vendégek. Sajnos az FTC eléggé hullámzó teljesítményt nyújt ebben az évadban, és nemcsak mérkőzésről mérkőzésre teljesít szélsőségesen, hanem egy adott találkozón belül is. Ez megint megtörtént, hiszen a remek kezdés után a következő tíz percet már 7–2-re elveszítette a Fradi, amely eljutott helyzetekig, de nem volt senki, aki konstans bedobálta volna a ziccereket, illetve a franciák kapujában Julie Foggia remekelt (az első félidőben 44 százalékos hatékonysággal hatástalanította a felé száguldó labdákat). Tegyük hozzá, sokszor a vendégek tették naggyá a gyengébb próbálkozásokkal, de az érdemei elvitathatatlannak bizonyultak. A Brest két átlövője, Jaukovics és Monika Koblynska állandó veszélyt jelentett, és a szünet előtt a sok ferencvárosi hiba megbosszulta magát, néggyel húzott el a hazai együttes (14–10).

Innen kellett volna visszakapaszkodnia az FTC-nek, és ahogy fentebb tárgyaltuk, erre minden esélye megvolt, Bíró Blanka védései adták az alapot, s bár a támadójáték nem bizonyult gördülékenynek, így is sikerült zárkózni. És ekkor jött a három egyéni hiba, amely lehetetlenné tette az egyenlítést vagy a fordítást, a Brest – amely a meccs legnagyobb részében vezetett, és kezében tartotta a mérkőzést – megérdemelten nyert.

A Ferencváros az utolsó két fordulónak még így sem indul neki rossz pozícióból, de a Bietigheimet hazai pályán kötelező lenne legyőznie két hét múlva, és ha sikerül, akkor biztosan továbbjut az A-csoportból, ám a negyedik helynél előrébb már nagyon nem végezhet. 24–21

VÉLEMÉNYEK
Nagyon boldog vagyok, és büszke a csapatomra. Mint minden mérkőzés a Bajnokok Ligájában, ez is nagyon kemény volt. Nagyon izgatottak voltunk az FTC elleni meccs miatt, és örülök, hogy egy ilyen erős csapatot le tudtunk győzni.
Julie Foggea, a Brest kapusa

Nagyon csalódottak vagyunk, nem voltunk elég jók védekezésben és támadásban sem. A második félidőben megvolt az esélyünk többször is, hogy feljöjjünk egy gólra, de nem éltünk vele. Most már muszáj előre tekintenünk, és le kell győznünk a következő fordulóban a Bietigheimet.
Alicia Stolle, az FTC átlövője

A csoport többi mérkőzésén
Bietigheim (német)–CSM Bucuresti (román) 25–27
(12–15)
Krim Ljubljana (szlovén)–Baník Most (cseh) 42–31 (24–11)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, nehéz helyzetbe került a Ferencváros. 24–21

60. perc: Lekics is lőtt végre egy gólt, de ez már nem oszt, nem szoroz. 24–21

59. perc: Zácsik ezúttal megtalálta a rést az emberek között, és be is lőtte. 24–20

59. perc: Toublanc próbált meg egy kínai figurát, de nem lőtte be.

59. perc: Francia időkérés.

58. perc: Zácsik nem figyelt, belment a védőbe...

58. perc: Jaukovics elhajolt balra, aztán a másik oldalra lőtt. 24–19

57. perc: Zácsik nagy bombája végre bejutott a kapuba. 23–19

57. perc: Lassource került helyzetbe a bal oldalon, és mivel belőtte, ezzel valószínűleg meg is nyerték a meccset. 23–18

55. perc: Rossz passz a brestieknél, a Ferencváros megjáratta a labdát, de aztán jól megjárta, mert Szucsánszki a lécre ejtett.

54. perc: Kukely megint bátran tört be, és a léc alá bombázott. 22–18

54. perc: Fauske lőhetett ismét, és ezt is belőtte. 22–17

53. perc: Malestein egészen kiszorított pozícióból próbálta meg, nyilván védett a kapus.

51. perc: Pillanatok alatt elvesztette a labdát a Ferencváros, aztán passzívig játszott a Brest, és Fauske lőtt irdatlan nagy gólt. 21–17

51. perc: Jaukovics óriási góllal büntetett. 20–17

51. perc: Bíró újabb védése után jött megint egy rossz passz támadásban... Hányszor jöhetet volna már fel az FTC...

50. perc: Carlson lövése elment a kapu mellett, a másik oldalon Kukely megint betört, és kapott egy hetest. A hetest Bölk megint kihagyta.

49. perc: Kukely bújt be két ember közé, de a bírók belemenést fújtak...

49. perc: Belemenést fújtak Brnovicnál, időt is kért az FTC.

48. perc: Jó blokk után Hársfalvi lódult meg, és könnyű gólt szerzett. 19–17

47. perc: Húzták az időt a franciák, ráadásul Jaukovics lövését Bíró az oldalvonalon kívülre rúgta.

46. perc: Bölk eladta a labdát, így aztán emberelőnyben nem sikerült újabb gólt szerezni.

46. perc: Kobylinska találta meg a rést a magyar védőfalon, befutott, és belőtte. 19–16

45. perc: Rosszul indított Foggea, ismét jött az FTC, Papp került helyzetbe, hetest és emberelőny is kiharcolt. A hetest Bölk előbb a kapusba dobta, aztán a kipattanót már belőtte. 18–16

44. perc: Bresti lépéshiba után szaporázta Bölk, majd a passzából Kukely lényegében a kapus kezébe lőtt.

43. perc: Szucsánszki emberrel a nyakán is belőtte a jobb alsóba, sajnos azt, aki rángatta, nem állították ki két percre. 18–15

43. perc: Bíró nagy védése után megiramodott az FTC, Tomori viszont kiejtette a labdát helyzetből, indult Lassource, és belőtte. 18–14

42. perc: Bölk végre lőtt egy gólt, méghozzá, teljesen váratlan lövéssel. 17–14

41. perc: Meg is volt az eredménye, Lassource lőtt balról szép gólt. 17–13

39. perc: Francia időkérés.

39. perc: Most a franciák nem találták sokáig a lövőhelyzetet, és meg is szerezte a labdát az FTC. Stolle betörése jó volt, Foggea azonban ezt is kivédte.

38. perc: Kobylinskánál fújtak belemenést, majd Bölk nagy lövése jött ki a kapufáról.

37. perc: Rontott francia támadás után Malestein végre szépen lőtte ki a hosszú alsót. 16–13

36. perc: Stolle indult be remekül, kapta is a labdát, és a bal alsóba lőtt. 16–12

36. perc: Gyötrődtek kicsit támadásban a hazaiak is, és végül Bíró védte Jaukovics lövését.

35. perc: Stolle lövését biztosan védte Foggea.

34. perc: Nem sikerült kihúzni, mert Jaukovics pillanatok alatt belőtte a franciák támadását. 16–11

33. perc: Passzívig játszott az emberhátrányban lévő FTC, és olyan sokáig támadott, hogy le is járt szinte az előny, amikor Foggea védett.

32. perc: Tomorit küldték ki két percre, ez sem hiányzott. Ezúttal is Mauny próbálkozott, az ejtése azonban a lécről ment fölé.

32. perc: Stollét nem bántották, simán felugorhatott, és szép gólt lőtt. 15–11

31. perc: Mauny került helyzetbe a bal oldalról, és kilőtte a hosszú oldalt. 15–10

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, lesz min gondolkodni a ferencvárosiaknak. 14–10

30. perc: Az időkérés után megjáratta a labdát a Brest, majd Foppát sikerült megállítani. Maradt náluk, Kobylinska távoli lövése a bal kapufáról pattant a kapuba. 14–10

29. perc: Bresti időkérés.

29. perc: Tomori jött támadásban is, majd Zácsik ejtette ki a kezéből a labdát, ez gödör.

28. perc: Jaukovics harcolt ki hetest, elég bosszantó. A hetest Toublanc lőtte, Janurik viszont bravúrral védett.

28. perc: Malesteinre jött ki a lövés sora, viszont ezúttal sem tudta felhúzni a felsőbe, ezért védett a kapus.

27. perc: Toublanc maradt egyedül a jobb oldalon, védő sehol, ő pedig pimaszul a jobb alsóba lőtt. 13–10

26. perc: Hosszú idő után végre védett Bíró, és a másik oldalon Bölk majdnem tíz méterről lőtt nagy bombagólt. 12–10

25. perc: Lekics lövése is igen erőtlen volt, persze hogy védett a kapus.

25. perc: Jaukovics passzt imitált, ehelyett betört, és háromgólos előnyhöz juttatta a csapatát. 12–9

24. perc: Zácsik ezúttal jó helyzetbe került, csak sajnos kiszámítható volt, hogy hová lövi, így Foggea védett.

23. perc: Kobylinska ment fel a falra, és ha már ott volt, ki is lőtte a bal alsót. 11–9

23. perc: Zácsik némileg előkészítetlenül lőtte el a labdát, amely a kapufáról éppen egy francia kezébe pattant.

22. perc: Tüntetett a közönség, hogy Tomorit nem állították ki két percre, aztán örültek, mert Kobylinska hetest harcolt ki. A hetest Toublanc a jobb alsóba lőtte. 10–9

21. perc: Hosszú ferencvárosi támadás végén Malestein a kapust találta el.

20. perc: Zácsik egy szép csel után betört, és a kapu bal oldalába lőtt. 9–9

19. perc: Újra vezetnek a franciák, mert a bal szélről Mauny a rövidbe lőtt. 9–8

18. perc: Labdát szerzett a Ferencváros, és a kivédekezett francia támadás után a vezetésért indult előre. Már passzívnál Szucsásnszki tört be, szabálytalankodtak vele egy hetesért. A hetest Malestein a kapufára dobta.

17. perc: Technikai hiba a Brestnél, majd a Ferencváros hetest harcolt ki Cvijics révén. A hetest Malestein belőtte. 8–8

16. perc: Megtorpant az FTC, ezért kellett azt időkérés. A támadás így sem volt valami fantáziadús, Bölk azonban elhajolva csak belőtte a bal felsőbe. 8–7

15. perc: Ferencvárosi időkérés.

15. perc: Brnovics maradt egyedül a védőfalban, meg is találta a helyet a labdával a kapuban. 8–6

15. perc: Szucsánszki lőtte el viszonylag rossz helyzetből, Foggea könnyen védett.

14. perc: Jaukovics lepattintotta a labdát, és ütemtelenül a jobb alsóba lőtt. 7–6

14. perc: Bölk bejátszását nem tudta lehalászni Cvijics, a vezetésért indulhatott meg a Brest.

13. perc: Stollét küldték ki, mert eltalálta Jaukovics arcát. Ezt aztán Jaukovics meg is büntette, nem léptek ki rá, bevágta a bal alsóba. 6–6

11. perc: Kölcsönös hibázások után Lekics hát mögötti passza nem jutott el Mártonhoz.

11. perc: Jaukovicsnak szerencséje volt, mert a blokkon megpattant labda bejutott a kapuba. 5–6

10. perc: Hoppá! Stolle távolról iszonyú pontosan lőtte be a bal alsóba. 4–6

9. perc: Jaukovics tört be Bölk mellett, szabályosan nem lehetett megállítani, hetes. A hetest Toublanc a bal alsóba lőtte. 4–5

9. perc: Némileg megakadt a Ferencvárosi akció, így a végén Bölk készerhelyzetben ellőtt labdája nem is találta el a kaput.

8. perc: Kobylinska vette észre, hogy nem váltottak ki rá, így könnyű gólt szerezhetett. 3–5

7. perc: Újabb gyors ferencvárosi támadás végén Lekics betörés után lőtt pimasz gólt. 2–5

7. perc: Nagyon türelmesen járatták meg a labdát a franciák, végül Lassource lőtte be a bal szélről. 2–4

6. perc: Lekics elhajlás után lőtt a bal felsőbe rendkívül szépen. 1–4

6. perc: Jaukovics nagyon messziről lőtte el, nem is okozott gondot Bírónak.

4. perc: Passzívnál adták el a labdát a brestiek, Bölk szaporázta, majd inkább passzolt, lelassult a támadás, amelynek a végén Malestein harcolt ki betörés után hetest. Ő maga állt a büntetőhöz, és be is dobta a bal alsóba. 1–3

3. perc: Foppa mozdult el a védőjétől, kapta a labdát, és be is pattintotta. Szinte azonnal válaszolt az FTC, Márton másodszorra már nem hibázott a bal szélről. 1–2

2. perc: A másik oldalon viszont Bíró védett szépen, gyorsan indult a Fradi, és Cvijics egyedül maradt a hatoson, majd szépen bevágta. 0–1

2. perc: Ellépte Fauske, jöhetett a Fradi, de Márton lövését Foggea kivédte.

1. perc: Bölk óriási lövése a kapufáról jött ki, a labdára lecsaptak a franciák.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a Ferencváros tiszta fehérben, a Brest tiszta feketében játszik.

A Ferencváros meccskerete:

13 Janurik (k), 16 Bíró (k) – 8 Szucsánszki, 15 Hársfalvi, 17 Stolle, 20 Bölk, 21 Márton, 23 Tomori, 24 Papp D., 26 Malestein, 27 Kukely, 72 Cvijics, 77 Lekics, 90 Zácsik, 91 Kovacsics.

A Brest meccskerete:
12 Marinovic (k), 97 Foggea (k) – 2 Mauny, 3 Toublanc, 6 Fauske, 8 Kobylinska, 9 Jaukovics, 10 Lassource, 20 Freriks, 21 Kouyaté, 22 Foppa, 30 Delaye, 34 Brnovic, 42 Carlson, 63 Jarrige, 96 Grbics.

A találkozóra úgy fog kiállni a Ferencváros, hogy nem léphet pályára a megbetegedett Klujber Katrin és a legutóbbi találkozón megsérült Kisfaludy Anett. Ugyanakkor Szucsánszki Zita és Márton Gréta újra a keretben, és ha úgy adódik, akkor Cirjenics-Kovacsics Anikó is beszállhat.

ELŐZMÉNYEK

Immár minden összecsapása létfontosságú a Ferencvárosnak aBajnokok Ligája alapszakaszának hátralévő fordulóiban, így volt ez múlt hétena Krim Ljubljana ellen is. Szerencsére azöld-fehérek Érden magabiztosan oldották meg a feladatot, 37–26-ra ütötték ki a legjobb szlovén együttest, delassítani nem lehet, mert vasárnap ismét olyan ellenféllel kell összecsapniuk,amely közvetlen rivális a továbbjutásértvívott harcban. Ráadásul most idegenben kell begyűjteni a két pontot, a Brestotthonában, amely az elmúlt évadokbannagyon stabil és kiemelkedő eredményeket ért el. Éppen ezért nem szabadlebecsülni még akkor sem, ha ebben azidényben nem remekel, a tabellán kétponttal az FTC mögött kezdi a játéknapot.

Néha szinte érthetetlen, mi történikmérkőzésről mérkőzésre Elek Gáboregyüttesével, hiszen kiváló produkcióteléggé gyatra követ, hogy aztán a következő összecsapáson megint remekeljen a társaság. No, ebből a hullámzásból kellene végre kijönni, és a Brestellen ugyanazt a lendületes, hatékonyjátékot bemutatni, mint a múlt hétena Ljubljana ellen. Ráadásul a franciákkal szemben van mit törleszteni, hiszen a Brest szeptemberben gólszegény mérkőzésen 21–20-ra nyernitudott Érden.

A győzelemért ismét sokat tehet aFradi német balátlövője, Emily Bölk, akiaz elmúlt mérkőzéseken kiváló formátmutatott, a ljubljanaiak hálóját példáulhét góllal terhelte meg.

„Mindkét félnek nagyon fontos meccs lesza vasárnapi – mondta Emily Bölk magyar nyelven a klub hivatalos honlapjának adott interjújában. – Szerencsérea legutóbbi mérkőzésünk nagyon jól sikerült a Krim ellen, remélem, ugyanúgytudjuk folytatni Brestben is, és nyernifogunk. De nagyon nehéz lesz... Az őszihazai találkozó nem volt valami szuper, sajnos szoros csatában kikaptunk,de most itt a lehetőség a sikerre. Harcolni fogunk, bízom benne, hogy ez két pontot eredményez majd. A Brest mindkétátlövője nagyon erős, nagyszerű a kapcsolatuk a beállóval, mindemellett még aszélsők is nagyon gyorsak. Minden poszton remek játékosai vannak, nagyon kell figyelnünk, és diktálnunk a tempót.Ugyanúgy kell koncentrálnunk, mint aLjubljana ellen.”

A két csapat őszi meccsét egyébkéntnagyrészt Djurdjina Jaukovics döntötte el, a montenegrói válogatott átlövőtizenkét alkalommal talált Érden a hálóba, az utolsó ért győzelmet a franciáknak. Az ő kikapcsolása kulcskérdéslesz vasárnap is, a másik megoldandófeladat pedig a védekezésük feltörése, aBrest erőssége a saját térfelén mutatkozik meg leginkább, szóval kemény találkozó vár a ferencvárosiakra.Ettől függetlenül nagyon fontos lennenyerni, mert ha sikerül, a francia riválisvégleg leszakad, és lehet előretekinteni a német Bietigheim és a dán Odense irányába, mindkét csapattal játszik még azFTC, és ha összejönne egy győzelmi sorozat, akár a harmadik helyen is zárhat acsoportkör zárásakor.Ehhez viszont tényleg az kell, hogyvége legyen a hullámzásnak. (B. O. B.)