A Pick Szeged óriási lépést tett az EHF-kupa felé

2013.08.28. 18:53
Pavel Atman (kékben) és a Metalurg a 2. félidőben megfojtotta Niko Mindegíát és szegedi társait (Fotók: MTI)
A Pick Szeged 26–16-ra kikapott a Metalurg Szkopje otthonában a férfi kézilabda Bajnokok Ligája selejtezőjének első mérkőzésén. A párharc győztese a BL főtábláján, a vesztese pedig az EHF-kupában folytathatja. A visszavágót vasárnap 19 órától rendezik Szegeden.

A horvát sikerkapitány, Lino Cervar által irányított Metalurg csak a második helyen végzett legutóbb a macedón bajnokságban a Vardar Szkopje mögött – ezért kell selejtezőt játszania –, ám erejéről sokat elárul, hogy a Bajnokok Ligája előző kiírásában a negyeddöntőig menetelt, igaz, rendkívül szerencsés sorsolással.

Mindkét csapatnál nagy volt a játékosmozgás a nyáron, a Pick ráadásul edzőt is cserélt. A spanyol Juan Carlos Pastornak ez volt az első tétmérkőzése a szegediek kispadján.

Alen Blazevic már az első percben kiállítást érően ütötte le Pavel Atmant, a hazaiak nyáron igazolt orosz irányítójának azonban ez nem szegte kedvét. Rendkívül agilisan játszva mozgatta a Metalurgot, amely 4–1-re ellépett, Pastor edző így már a 7. percben kikérte első idejét. Ez, no meg a pályára küldött Ancsin Gábor két hatalmas gólja hatásosnak bizonyult, Mikler Roland a kapuban pedig hozta a tőle már megszokott magas színvonalat.

Az összeszokottság hiánya főleg támadásban látszódott meg a narancssárga mezben játszó Picken, amely azonban így sem hagyta elhúzni ellenfelét. A Szkopje emberhátrányban kettős kínai figurából is szerzett gólt, ám látványos találatból a másik oldalon sem volt hiány, leginkább Kekezovics Marinkónak és Frantisek Sulcnak köszönhetően. A szünetben 13–11-re vezettek a hazaiak.

Juan Carlos Pastor nem nagyon értette, mi történik a csapatával

Ekkor tehát még nem sok jel utalt arra, hogy a Szeged már Macedóniában elveszti szinte minden reményét a BL-csoportkörbe jutásra, pedig ez történt. A Pick a második félidő első 16 percében csak egy gólt lőtt, azt is büntetőből, a Szkopje szerb kapusa, Darko Sztanics elkapta a fonalat. Sok volt a kiállítás mindkét oldalon, ám a Tisza-parti együttes még a kettős emberelőnyeivel sem tudott élni, heteseket hibázott, Pastor pedig az időkéréseivel sem tudott lendületet adni csapatának.

Tízgólos győzelmével a Metalurg nagyon közel került a BL főtáblájához – amelyen a Barcelona, a PSG, a Vardar Szkopje, a svájci Thun és egy selejtezős csapat lehet az ellenfele –, a Szeged pedig az EHF-kupában folytathatja európai kupaszereplését. Hacsak nem tesz csodát a vasárnapi visszavágón.

„AZ ELFOGADHATATLAN, HOGY TÍZ KIPATTANÓBÓL EGY SEM A MIÉNK VOLT”

FÉRFI KÉZILABDA BL-SELEJTEZŐ, ELSŐ MÉRKŐZÉS
Metalurg Szkopje (macedón)–Pick Szeged 26–16
(13–11)
Szkopje, 3000 néző. Vezette: Mazeika, Gatelis (litvánok)
METALURG: SZTANICS – Georgijevszki 3, VUGRINEC 5 (1), Mojszovszki 3, N. Markoszki, ATMAN 4, Ojleszki 2. Csere: Angelov (kapus), V. Markoszki, Jonovszki, Mirkulovszki 1, Dimovszki 2, MANASZKOV 6, Kedzo, Mojszoszki, Pecakovszki. Vezetőedző: Lino Cervar
SZEGED: Mikler – Parrondo 2 (1), Zubai Sz., Blazevic, Ilyés 1, Vadkerti 1, Mindegía. Csere: Tatai (kapus), Balogh Zs., ANCSIN G. 5, Vranjes, Sulc 4 (1), Laszica, Larholm 1, Kekezovics 2. Vezetőedző: Juan Carlos Pastor
Az eredmény alakulása. 5. p.: 1–1. 15. p.: 7–6. 25. p.: 12–9. 35. p.: 15–11. 46. p.: 20–12. 54. p.: 24–13
Hétméteresből: 4/1, ill. 4/2
Kiállítások: 14, ill. 12 perc
LINO CERVAR, a Szkopje edzője:
– A Szegeddel extra csatát vívtunk, és ebben nem csupán a győzelem, hanem annak különbsége is nagyon fontos volt. Mondanom sem kell, boldog vagyok, hogy jó, biztos játékkal nyertünk. A szünet után különösen jól kézilabdáztunk, ekkor Sztanics is igazi tudásához méltóan védett.
JUAN CARLOS PASTOR, a Szeged edzője: – Sokat dolgoztunk a meccs előtt, azonban ma gyengén játszottunk. Három napunk maradt a javításra, hogy összeszedjük magunkat. Nagyon kevés gólt lőttünk a szünet után, igaz, Sztanics is remekül védett. Hibáinkkal megkönnyítettük a Metalurg dolgát. Amikor Szegedre jöttem, türelmet kértem, most is ezt teszem. Vasárnap az utolsó erőnkig harcolunk!

1. FÉLIDŐ
1–5. perc:
Blazevic rögtön az első percben leütötte a Szkopje új irányítóját, Pavel Atmant, két percre ki is küldték a litván játékvezetők. Mikler bemutatta első védését, a másik oldalon Vadkerti nem tudta felszedni a guruló labdát. A 3. percben a szlovén Vugrinec szerzi meg az első gólt, Ilyés a kapufát találta el. Kiegészült a Pick, amely megszerezte a labdát. Támadásban Ilyés mellett Sulc és Balogh kezdett középen, a széleken Vadkerti a Parrondo, beállóban Zubai. Ilyés egyenlítése után Atman betörésből szerzi vissza a vezetést a Metalurgnak. 2–1
6–10. perc: A bírók elvették a labdát a Szegedtől, amely ezután két gólt is kapott lerohanásból. Pastor a 7. percben időt kért 4–1-nél. Ancsin váltotta támadásban Baloghot, és rögtön góllal mutatkozott be. Mojszovszki találatára is Ancsin válaszolt, majd Mikler védett. Rossz bejátszás után újabb hazai ziccer, Georgijevszki értékesítette. Ilyés lövése nem jó. 6–3
11–15. perc:
Mikler védése után Mindegía indult meg, majd Atman rántotta le a nyakánál fogva, két perc az orosznak. Ancsin megcsinálta a helyzetet magának, de a kaput nem találta el. Parrondo megadta a módját első szegedi találatának, mértani pontossággal lőtte ki a jobb felső sarkot. Kiegészült a Szkopje. Atman lövése rossz, Ancsin kezéből pedig kicsúszott a labda. A következő támadásnál már a jobb felsőbe „csúszott" a kezéből, a harmadik gólját szerezte a jobbátlövő. Atman lövésébe csak beleérni tudott Mikler, de Vadkerti gyorsan válaszolt rá. 7–6
16–20. perc:
Mikler hatalmas bravúrja következtében vizes lett a labda, Sulc kezéből ki is csúszott. Blazevic vetkőztette le a hazai beállót, Dimovszkit, ezért másodszor is kiállították. Vugrinec hamar kihasználta az emberelőnyt. A Pick vészkapussal támadott néhány másodpercig, majd Mindegía lövését fogta a szkopjei kapus. Mojszovszkit blokkolták a szegediek, majd Atmant faultolták. Már kiegészült a Szeged, amikor kínai figurából hetest harcolt ki Vugrinec. Atman a lécre pattintott, marad a 8–6.
21–25. perc: Ancsin lövését Sztanics védi, Georgijevszkiét Mikler nem tudja, így visszaáll a háromgólos különbség. Larholm és Kekezovics is a pályán a vendégeknél. Manaszkovot kiküldték két percre. Kekezovics kanyarodott fel a szélről, és átlövésből szerezte meg első gólját (9–7). Kettős kínai figurából lőttek gólt a hazaiak emberhátrányból... A macedón nézők ámulatát harag váltotta fel, miután Mirkulovszkit is kiállították. Kettős emberfórban Sulc alulról engedte el a labdát, amely hatalmas erővel vágódott a léc alá (10–8). Elhajlásból is megy a Pick szlovák klasszisának (10–9). Georgijevszki már szimpla emberhátrányból talált be, majd Ancsin maradt lent a földön, indulásból pedig újabb Szkopje-gól született. 12–9
26–30. perc:
Ancsin helyére Balogh állt vissza. Kis tanácstalanság után Kekezovics nagyon éles szögből pattintott a kapus (Angelov) alatt a kapuba. Dimovszki beállóból a léc segítségével volt eredményes (13–10). A 29. percben Lino Cervar időt kért. Megint csak megjátszották a falban Dimovszkit, aki ezúttal hetest harcolt ki, Mojszovszki lövését azonban Mikler kézzel védte. Larholm betörés után szép gólt lőtt, ezzel zárul az első félidő. 13–11

2. FÉLIDŐ
31–35. perc:
Sztanics védett, majd indított, de Parrondo szépen visszazárt. Atman aztán felállt fal ellen szerezte meg a második játékrész első gólját. Mindegía lövését is védte Sztanics. Zubai lökte meg a levegőben lévő Atmant, két perc a „jutalma”. Mikler védte Georgijevszki lövését, majd Vugrinecét is. Mojszovszki azonban nagyon könnyen törhetett be, néggyel vezet a Szkopje. 15–11
36–40. perc: A Sulc által kiharcolt hetest Parrondo értékesítette. Zubai után Ancsin a következő kiállított szegedi, a harmadik hazai hetest Vugrinec belőtte. Jonoszki kiállításával öt az öt ellen mezőnyben a felek. Balogh kapu mellé lőtt. Mojszovszki lőtt, majd a földön fekve gyűjtötte be a kipattanót. Zubait vágta földhöz Atman, két percig pihenhet az orosz. Sulc ellen belemenést fújtak kettős emberfórban. 16–12

41–45. perc: Sulc a szélről a kapusba lőtt, majd indításból találtak be a hazaiak. Pastor időt kért 17–12-nél. Nem sokat használt, újabb labdaeladás emberelőnyben és kapott gól indításból (18–12). Parrondo büntetőjét Sztanics lábbal védte. Atman a kapufát, Larholm Sztanicsot találta telibe. A svéd ezután pocsék passzal eladta a labdát, de Mikler egy bravúrral javította társa hibáját. Manaszkov góljával már mínusz hét. Újabb eladott szegedi labda. 19–12
46–50. perc: Dimovszki beállóból megszerzi a 20. hazai gólt, Pastor kikérte utolsó idejét is (20–12). Atman megint megtépte Zubait, de a kiállítás ezúttal elmaradt. És a 47. percben megszületett a második szegedi gól a második félidőben, Ancsin jóvoltából (20–13). Mirkulovszki válaszolt rá, Ancsint pedig még ki is állították. Manaszkov újra betalált, Larholm fölé lőtt (22–13). Tatai váltotta Miklert, Atman gyorsan felavatta (23–13). Zubai hetest harcolt ki, de Larholm a lécre vágta a labdát. 23–13
51–55. perc:
Tatai védett, a labda a Szegedé, de Ilyést kiállították. Lino Cervar időt kért. Nem hozott gólt a spanyol összjáték, Mindegía passza után Parrondo próbálkozása rossz. Mojszovszkié kevésbé, már 11 közte... (24–13). Vranjes szerzett meg egy kipattanót harcosan, Sulc lőtt belőle gólt. 24–14
56–60. perc:
Újabb hiba támadásban, egyből indítanak a hazaiak (25–14). Vugrinecet kiállították, de vészkapussal hetest harcolt ki a Szkopje. Tatai védte a büntetőt. Sulc nem hibázik a hétméteres vonalról, kettős emberelőnyben a Pick (25–15). Ancsin a kapufát forgácsolja szét szimpla emberelőnyben. A következő bombája már gólt ér, de az utolsó szó a Metalurgé, tíz góllal nyert a macedón csapat. 26–16