A Zvezda elleni meccset megnyerte, Penát elvesztette az FTC

2013.02.10. 16:51
Tomoriék legyőzték a Zvezda Zvenyigorodot (Fotó: Mirkó István, archív)
A Ferencváros női kézilabdacsapata hazai pályán 35–34-re legyőzte az orosz Zvezda Zvenyigorodot, ezzel megszerezte második győzelmét is a Bajnokok Ligája középdöntőjében.

AZ ELŐZMÉNYEK

Oroszfronton alighanem még Napóleon is Elek Gáborhoz fordulna tanácsért, elvégre az FTC-Rail Cargo Hungaria vezetőedzőjénél kevesen vezettek több sikeres keleti hadjáratot. Mint ismeret, a Fradi az elmúlt 371 napban négyszer vert meg orosz csapatot, a tavalyi KEK-sorozatban a Rosztov, a Zvenyigorod és a Volgográd is kikapott az FTC-től, aztán az aktuális Bajnokok Ligája-csoportkörben ismét a Volgográdot verte meg oda-vissza a magyar csapat. Kíváncsi Szabó Valéria, a Zvezda magyar játékosa véleményére és a további érdekességekre? Kattintson IDE!

1. FÉLIDŐ

1–5. perc: A csapatok bemutatása és a rövid bemelegítés után a vendégek kezdték a mérkőzést, akik Lobacs találatával megszerezték a vezetést. A házigazdák nem sokáig késlekedtek az egyenlítéssel, Pena tört be és talált az orosz kapuba. A túloldalon Lacrabere volt eredményes, majd Kovacsicz Mónika egalizált. Posztnova lövése után a kipattanó Lobacshoz került, az oroszok beállója ezúttal sem hibázott. Megtette ezt Kovacsicz, akinek szélről jövő lövését védte a Zvezda kapusa. Az ötödik perc elején már kettővel mentek az oroszok, Koroljova átlövésből talált be. A vendégek nyitott védekezése hatásosnak bizonyult, megszerezték a labdát, ám elöl hibáztak. 2–4

6–10. perc: A hatodik perc elején Szamoránsky PIroska hozta fel egyre a Fradit, majd Abramovics védése után a kontrából Vérten egyenlített Tomori álompassza után. Posztnova futott keresztbe az FTC kapuja előtt, és okosan visszahúzta a labdát a jobb alsóba. A túloldalon Tomori volt eredményes, így maradt a döntetlen. Vérten futott be középre a szélről, ám hiába lőtt gólt, belemenés miatt nem adták meg. Lobacsra nem volt ellenszere a hazai csapatnak, az oroszok beállója megszerezte harmadik gólját a meccsen. Tomori kezdett belejönni, két védő szorításában talált be. Posztnova a 10. perc végén volt eredményes, így ismét vezetett a Zvezda. 6–7

11–15. perc: Kovacsicz egy hatalmas orosz szabálytalanság – amely két percet ért – után egyenlített, a vendégek ráadásul kettős emberhátrányba kerültek. Ezt gyorsan ki is használta az FTC, Kovacsicz góljával átvette a vezetést, majd Lacrabere lövését védte Abramovics. A 12. perc elején Kovacsicz megdobta negyedik gólját szorított helyzetből, így már kettővel ment a Fradi – a magyar szélső pedig a kezéhez kapott a lövés után, fájdalmas arccal szorongatta azt. A 13. percben Cifra Anitát küldték ki két percre, a Zvezdának megítélt hetest Julija Nikolics értékesítette biztos kézzel. A Fradinak emberhátrányban is ment, egy gyors ellentámadás végén Vérten talált be. A zöld-fehérek szélsőjének megjött a játékkedve, egy labdaszerzés után végigrohant a pályán és Szidorova mellett a hálóba lőtt. Zdravko Zovko, a Zvezda edzője ekkor időt kért, megpróbálta felrázni csapatát. A vendégek egy remek kínai figurával szépítettek. 11–9

16–20. perc: Tomori gyorsan visszaállította a háromgólos különbséget, Szamoránsky ejtése a kapufáról pattant ki. Kovacsicz ezután már nem hibázott, egy kiváló hosszú indítást váltott gólra, amit Elek Gábor nyugodt arccal nyugtázott. Lacrabere-nek továbbra sem ment, a francia játékos lövését Abramovics hárította, majd a túloldalon Szidorova is bemutatott egy védést. Egy-egy elrontott támadást követően Marennyikova cunderezett szépen a magyar kapuba, majd Szucsánszki átlövése talált utat az orosz hálóba. Marennyikova egy labdaszerzés után megszerezte harmadik gólját a meccsen, miközben a lelátón zúgott a „Hajrá, Fradi!”. 14–11

21–25. perc: A 21. perc elején feljöttek két gólra az oroszok, Uszkova volt eredményes, Penát pedig kiállították. Kovacsicz elemében volt, újabb gólt dobott, majd Uszkova ejtett ravaszul a zöld-fehérek kapujába. A kiegészülő Fradi támadása nem hozott gólt, Tomori lövését blokkolták, Uszkova találatával a vendégek feljöttek egy gólra. A 24. perc derekán Pena a sérült lábára esett rá, ápolni kellett a ferencvárosi játékost. Ez nem nézett ki biztatóan, hordágyon kellett levinni a spanyol átlövőt. Pastrovics Melinda védése után Tomori vette be Kalinyina kapuját, az oroszok ahogy támadásba lendültek, a hazai közönség hangos füttyszóval fogadta őket. Ez nem zavarta meg a vendégeket, feljöttek egy gólra. 16–15

26–30. perc: Egy eladott ferencvárosi labda után Lacrabere egyenlített, majd Kovacsicz lövését Kalinyina hárította. Szamoránsky tört be a hatoson belülre, a vendégek szabálytalansága után az FTC kapott hetest – először a meccsen –, amit Tomori bevágott. Egy eladott labda után jól zárt vissza a Fradi, Posztnovát állították meg a hazaiak, ám a labda maradt a Zvezdánál, Lacrabere pedig egyenlített. Az utolsó percben Szamoránsky újabb hetest harcolt ki, a kapuba visszatérő Szidorova nem tudta védeni Tomori kísérletét, így a szünetben az FTC-nél volt az előny. 18–17

Hektikus első félidőt láthatott a dabasi közönség, a meccs elején az oroszok voltak kezdeményezőbbek, ám a Ferencváros folyamatosan javult fel, a játékrész derekán három góllal is vezettek a hazaiak, az előnyből a szünetre csak egy maradt. Nerea Pena megsérült, az első hírek szerint ismét elszakadt a keresztszalagja a korábban már sérült lábában. Ha valóban így van, akkor a spanyol átlövő ebben az idényben valószínűleg már nem játszhat, ami nagy veszteség Elek Gábor csapatának.

2. FÉLIDŐ

30–35. perc: Jól kezdődött a második félidő, Tomori egy lefordulás után kettőre növelte a Fradi előnyét. Posztnova gyorsan válaszolt, a mieinknél Dajka Bettinát állították ki, Elek Gábor pedig sárga lapot kapott. A fórt hamar kihasználta a Zvezda, Lacrabere zúdított Pastrovics kapujába. Tomori átlövésből megdobta nyolcadik gólját a meccsen, ezzel újra vezetett az FTC. Nem örülhetett sokáig a hazai csapat, az emberelőnyben játszó vendégek Lacrabere betörése után ismét egalizáltak. Tomori bombaformában volt, megpattanó lövése becsapta Kalinyinát és becsorgott a hálóba. Abramovics védése után Kalinyina is hárította Kovacsicz próbálkozását, Havronyina kapufás góljára Tomori válaszolt. 22–21

36–40. perc: A Zvezda egyenlítése után Tomori harcolt ki hetest, amit ezúttal Kalinyina lábbal hárított. Az oroszok átvették a vezetést a 37. perc végén, ám Szamoránsky egy remek passz után egyenlített. Lacrabere távoli bombáját Abramovics fogta, majd Vérten találatával visszavette a vezetést az FTC. Egy Zvezda-szabaddobásnál elaludt a Fradi védelme, Lobacs beállóból könnyen dobott gólt, amivel ismét egyenlő volt. A 40. perc derekán Lacrabere-t küldték ki két percre, miután földre vitte Szucsánszkit. Az emberelőnyt gyorsan kihasználták a hazaiak, Dajka Bettina volt eredményes. 25–24

41–45. perc: Posztnova lövését védte Abramovics, majd a kontrából Tomori bombája sem talált utat az orosz kapuba, a kipattanót Kovacsicz azonban összeszedte. Dajkának megjött a lövőkedve, egy szép betörés után pattintott a vendégek hálójába. Szucsánszki rángatta meg Havronyinát, amiért kiküldték a bírók, Abramovics védte Marennyikova kísérletét. Dajka megtáltosodott, egy remek lefordulás után megdobta harmadik gólját a meccsen, Zdravko Zovko pedig úgy látta, itt az ideje egy újabb időkérésnek. Cifra védekezett a hatoson belül, amiért hetes járt a Zvezdának a szusszanásnyi szünetet követően, Nikolics pedig be is vágta a büntetőt. Vérten volt harcos a túloldalon, Szucsánszki azonban fölé durrantott a megtartott labda után. 27–25

46–50. perc: Egy Abramovics-védés után Vérten indulhatott egyedül, a rutinos szélső higgadtan a felső sarokba bombázott, ezzel ismét három gól volt a Fradi előnye. Posztnova egy betörés utáni pattintással válaszolt, majd a túloldalon Szamoránsky beállóból talált be, Kalinyina hiába ért bele a labdába, csak beljebb segítette azt. Lacrabere talpról próbálkozott, Abramovics lábbal védett, a hazaiak támadása hetest és kiállítást hozott ezután, Lacrabere pihenhetett, Szucsánszki pedig kihagyta a büntetőt. Egy elvesztett labda után Uszkova emelt Abramovics kapujába, majd Tomori 11. gólját dobta a találkozón. 30–27

51–55. perc: Heteshez jutott a Zvezda, Julija Nikolics ezúttal is túljárt Abramovics eszén. Ahogy a túloldalon a szenzációsan játszó Tomori is Kalinyináén átlövésből. A vendégek újabb hetest kaptak az 52. percben, amit Nikolics ezúttal is bevágott, már a negyediket a mérkőzésen. Szucsánszki is hetest harcolt ki és kiállítást, ezúttal Dajka állt a vonal mögé, ám ő is hibázott, Kalinyina ismét lábbal védett. Fokozódott a feszültség a pályán, Koroljova emberhátrányban hozta fel egy gólra a vendégeket. Szamoránsky betörése után hetest kapott a Fradi, a labdát ismét Tomori vette kezébe, és a zsinórban kihagyott három FTC-büntető után ő végre bevágta. Uszkova a jobb szélen kapott remek labdát, és a rövidbe dobta, Elek Gábor időt kért. 32–31

56–60. perc: Az utolsó öt percet egygólos előnnyel várhatta a Fradi, az időkérés után Dajka rakétája az orosz kapu felső sarkában landolt. Lélektani szempontból nagyon fontos gól volt ez. Lacrabere lövését a gólvonalról piszkálta ki Abramovics, Havronyina kísérleténél már tehetetlen volt a hazaiak kapusa. Szucsánszki bombáját Kalinyina védte, majd egy labdaszerzés után Vérten rohanhatott ziccerben, s Kalinyina lábai között a kapuba pattintott. A kétgólos hátrány sok volt Zdravko Zovkónak, azonnal időt kért. Lobacs kapott labdát beállóban, befordult, lövését azonban Abramovics lábbal védte. Tomori a túloldalon hatalmas gólt ragasztott a kapuba, egy perccel a vége előtt már hárommal ment a Fradi, eldőlt a meccs. Cifrát kiküldték, így a házigazdák emberhátrányban fejezték be a meccset, Marennyikova gyorsan felhozta kettőre a vendégeket. A végén időn túli hetest kapott a Zvezda, Pastrovics bejött a kapuba, ám Nikolics bedobta a büntetőt, de ezzel már csak a végeredményt kozmetikázta. 35–34

Az utolsó percek történesei ide kattintva tekinthetők meg!

NŐI KÉZILABDA, BAJNOKOK LIGÁJA
KÖZÉPDÖNTŐ, 2. FORDULÓ

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
KÖZÉPDÖNTŐ, 2. CSOPORT, 2. FORDULÓ
FTC-RAIL CARGO HUNGARIA–ZVEZDA ZVENYIGOROD (orosz) 35–34
(18–17)
Dabas, 2500 néző. Vezette: Nikolics, Sztojkovics (szerb)
FTC: Abramovics, KOVACSICZ 6, TOMORI 14 (3), Szucsánszki 1, Szamoránsky P. 3, Pena 1, VÉRTEN 6. Csere: Pastrovics (kapus), Cifra, DAJKA 4, Such, Szarka
ZVEZDA:Szidorova – USZKOVA 5, LACRABÈRE 4, Posztnova 4, LOBACS 5, Koroljova 2, MARENNYIKOVA 5. Csere: Kalinyina (kapus), Szabó V., Dmitrijeva, Nikolics 5 (5), Havronyina 3, Rocha 1
Az eredmény alakulása. 5. perc: 2–4. 11. p.: 7–7. 14. p.: 11–8. 19. p.: 14–10. 23. p.: 15–14. 34. p.: 20–20. 39. p.: 24–24. 43. p.: 27–24. 51. p.: 31–28. 55. p.: 32–31. 59. p.: 35–32
Kiállítások: 12, ill. 12 perc
Hétméteresek: 6/3, ill. 5/5