Nagyot küzdött, de három góllal kikapott a kéziválogatott Dániától

NEDELYKOV TAMÁS (Herning, összefoglaló), HATÁR DÁVID (percről percre)NEDELYKOV TAMÁS (Herning, összefoglaló), HATÁR DÁVID (percről percre)
2019.01.19. 20:15
Mikkel Hansen ezúttal is győzelemre vezette a csapatát (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
A magyar férfi kézilabda-válogatott 25–22-re kikapott az olimpiai bajnok Dániától a dán–német közös rendezésű világbajnokság II. középdöntős csoportjának 1. fordulójában. A meccsen sok szerepet kaptak a fiatal játékosaink, akik megállták a helyüket.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, DÁNIA ÉS NÉMETORSZÁG
KÖZÉPDÖNTŐ

II. CSOPORT, 1. FORDULÓ
DÁNIA–MAGYARORSZÁG 25–22 (15–10)
Herning, 15 000
néző. Vezette: Schulze, Tönnies (németek)
DÁNIA: N. Landin – Svan 3, MENSAH 2, LAUGE 4, Hald 2, M. HANSEN 7 (4), M. Landin 2. Csere: GREEN (kapus), Mölgaard, Zachariassen 4, Mortensen 1, Markussen, H. Toft Hansen. Szövetségi kapitány: Nikolaj Jacobsen
MAGYARORSZÁG: Mikler – Hornyák 3, Nagy L. 2, Schuch, Bánhidi 1, Ligetvári 2, Bóka 3. Csere: SZÉKELY M. (kapus), Lékai, JUHÁSZ Á. 4, SZITA 5, Máthé 2, Sipos A., Ilyés. Szövetségi kapitány: Csoknyai István és Vladan Matics
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–2. 8. p.: 4–2. 15. p.: 7–6. 19. p.: 9–6. 23. p.: 12–8. 28. p.: 14–9. 37. p.: 17–14. 42. p.: 21–15. 47. p.: 21–17. 53. p.: 23–19. 55. p.: 25–20
Kiállítások: 12, ill. 8 perc
Hétméteresek: 4/4, ill. 1/–

Korábban
Tunézia–Svédország 23–35 (14–19)

A házigazda dánok meccsére nem meglepő módon megtelt a 15 ezres Jyske Bank Boxen Herningben, az északi csapat szurkolói pedig már a bemelegítés alatt lelkesen ütötték az előre odakészített tapsolókat. Néha magyar szurkolói rigmusok is felhangzottak, a helyi DJ pedig bejátszotta nekünk Az éjjel soha nem érhet véget dallamait.

A svédek ellen bokasérülést szenvedő Bodó Richárd is végigcsinálta a bemelegítést a többiekkel, majd leült a kispadra, de pályára nem lépett, inkább a vasárnapi, Tunézia elleni összecsapásra tartogattuk a játékát. A két csapat jól ismeri egymást, hogy mást ne mondjunk, a felkészülési időszakban kétszer is összecsapott egymással, és a másodikat meg is nyertük, de akkor a dánoktól hiányzott Mikkel Hansen, míg tőlünk Nagy László.

Mindkét csapat cserélt a középdöntő előtt, nálunk Császár Gábort Szita Zoltán, a dánoknál a veszprémi René Toft Hansent a testvére, Henrik váltotta. A bevonulásunk alatt és a névsorolvasásnál is nagy füttyszót kaptunk a dán szurkolóktól, akik aztán teli torokból énekelték a himnuszukat.

Visszatért a kapunkba Mikler Roland, míg Bodó helyén Ligetvári Patrik kezdett balátlövőben. A nyártól a Veszprémet erősítő Rasmus Lauge rendre megverte lábbal a védőjét, ezt kihasználva kerültek többször is előnybe a dánok (4–2). Ettől függetlenül jól tartottuk magunkat, Mikkel Hansen heteseivel maradt a kétgólos dán vezetés. A játékvezetők az új felfogásnak megfelelően nagyon szigorúan nézték a szélsők elleni védekezést, egymás után három kiállítás is született emiatt, kétszer a mi kárunkra.

Nikolaj Jacobsen a 16. percben leültette a padra a nem sokat mutató Niklas Landint, és a kapuba helyére Jannick Greent küldte be, aki kifogta Máthé Dominik első két lövését, és összességében 50 százalékkal zárta az első félidőt. Szita két jó átlövéssel jelentkezett, de a beálló eredményes megjátszásával így is a dánok tudtak továbblépni, 12–8-nál jött is a magyar időkérés. Green hetest védett, a házigazda pedig Lauge és Hansen vezérletével15–10-rement a szünetben.

A folytatásra Székely Márton érkezett a kapunkba, míg az irányítóban eddig kevesebb szerepet kapó Juhász Ádám jól tehermentesítette Lékai Mátét, ha kellett, lassította a játékot, és az ő két góljával indítottunk a második félidőben. A hozzáállásunkra ezúttal sem lehetett panasz, többször is feljöttünk háromra, de mielőtt túlságosan belelkesültünk volna, az egyébként nem százszázalékon pörgő dánok megrázták magukat, és 21–15-re alakították az állást.

Mivel később a gólkülönbségnek is jelentősége lehet, végig koncentráltnak kellett maradnunk, és a játékosok terhelésének elosztása mellett kihozni a meccsből, amit csak lehet. Ez végül annyiban teljesült, hogykét góllal megnyertük a második félidőt (25–22).Még ennél is szorosabb lehetett volna, de Green a hajrában ziccereket védett. Annak még feltétlenül örülhettünk, hogy a Máthé, Juhász, Szita belső hármas igencsak jól megoldotta a feladatát.

Vasárnap 18 órától Tunézia következik (remélhetőleg már Bodóval és a ma este visszatérő Balogh Zsolttal), majd számunkra két nap pihenő után szerdán Norvégia ellen zárjuk a középdöntőt.

2. FÉLIDŐ

60. perc: Székely védi Zachariassen lövését, így Dánia 25–22-re megnyeri a mérkőzést.

60. perc: Elveszik a labdát a dánoktól, a lerohanás végén pedig Bóka szerez gólt.

60. perc: Passzívnál Bánhidit találjuk meg, de Green neki is védi a lövését.

59. perc: Oldalt ment ki a labda, így tovább támadhatunk. A mieink az utolsó idejüket is kikérték.

58. perc: Székely védi Mikkel Hansen átlövését, de hiába indulunk gyorsan, Hornyák ziccerét védi Green.

58. perc: Green is bemutat egy védést, Szita lövése után tolja ki lábbal a labdát.

57. perc: Mikkel Hansen találja meg Mortensent, a szélső rövidbe tartó lövését azonban védi Székely.

56. perc: Támadunk is, Máthé a szaggatottról a jobb alsó sarokba bombáz. 25–21

56. perc: Lauge bejátszása nem jó, támadhatunk.

55. perc: Juhásznál látnak lépést.

55. perc: Haldot találják meg, Sipos nem akarja bántani, így a beálló könnyed gólt szerez. 25–20

54. perc: Ismét Szita tüzel távolról, a labda pedig ezúttal Greenről pattan a kapuba. 24–20

53. perc: Időt kérünk hét perccel a vége előtt.

53. perc: Mortensent találja meg Mikkel Hansen, a szélső pedig nem is hibázik. 24–19

53. perc: Szita ugrik fel bátran a szaggatottnál, és kilövi a jobb alsó sarkot. 23–19

52. perc: Kiállítás a dánoknál is, Zachariassen rántotta le a földre Juhászt.

52. perc: Ráadásul Bókát utólag ki is állítják két percre.

51. perc: Mensah Larsen előtt megnyílik a fal, a ziccert pedig magabiztosan értékesíti. 23–18

50. perc: Lábat ér a labda a dánoknál, egy gyorsan elvégzett szabaddobás után pedig Hornyák szerez gólt. 22–18

50. perc: Passzívnál Szita tüzel, de a labda lejön a kapufáról.

49. perc: Egy dán kínai figura nem jön össze, de a lepattanó Zachariassené, aki azonban a kapu fölé dobja a ziccert.

48. perc: Bókától kap remek bejátszást Bánhidi, a lövését Green azonban hárítja.

47. perc: Mikkel Hansen ugrik fel, majd Székely lába alatt a kapuba pattintja a labdát. 22–17

47. perc: Mikkel Hansen lövését blokkoljuk, majd egy gyors támadás végén Máthé ugrik be, és lő gólt. 21–17

45. perc: Emberelőnyben passzívig játsszuk, végül Máthé lövését Green a léc segítségével védi.

45. perc: Máthé is Szita is a pályán. Sipost döntik be, Laugét ki is állítják.

44. perc: Lauge tüzel passzívnál, Székely azonban a kapu fölé nyomja a labdát.

44. perc: Időt kérnek a dánok.

43. perc: Lehúzzuk Bókának a labdát, aki Green lábai között pörgeti a kapuba a labdát. Közel ötperces magyar gólcsendet szakított meg. 21–16

42. perc: Lauge találja meg Zachariassent, aki ezúttal elhajlásból gólt lő. 21–15

42. perc: Nagy lövését Green a jobb oldali kapufa segítségével hárítja.

41. perc: Mikkel Hansen nem tud hibázni, a negyedik hetesét is gólra váltja. 20–15

40. perc: Zachariassent megtalálják, Székely véd, de hetes.

40. perc: Megint Bánhidinél látnak támadásban szabálytalanságot. Csoknyai István reklamálásért sárga lapot kapott.

39. perc: Nem tudunk felállni, Mensah Larsen pedig rendezetlen védelem ellen, átlövésből gólt szerez. 19–15

39. perc: Nagy átemeli a falból kirobbanó ellenfelét, majd gólt lő. 18–15

38. perc: Lauge Schmidt rázza le magáról Sipost, majd kilövi a bal alsót. 18–14

37. perc: Mikkel Hansen kapufája után Bóka szerez labdát, majd a lerohanást góllal fejezi be. 17–14

37. perc: Nagy ugrik fel, majd a lövése után a labda a jobb oldali kapufáról a hálóba pattan. 17–13

36. perc: Lauge pattintja Zachariassennek a labdát, a beálló pedig gólt lő ziccerből. 17–12

36. perc: Székely mutat be egy védést, de visszakapják a dánok a labdát.

35. perc: Ligetvári hát mögötti passza után Bóka ugrik be, de Green az ő ziccerét is megfogja.

34. perc: Passzívnál Nagy dobja fel kínaira Juhásznak, ő azonban Green kezébe lövi a labdát. A másik oldalon a dánok is elszórják a labdát.

34. perc: Székely hárítja lábbal Mikkel Hansen félmagas átlövését.

33. perc: Juhász találja meg a rést a falon, s ezúttal Green lába mellett pattintja a labdát a kapuba. 16–12

32. perc: Gyorsan kihasználják az emberelőnyt, Mikkel Hansen csodás passza után Svan higgadtan értékesíti a ziccert. 16–11

32. perc: Mikkel Hansen bejátszása után labdát szerzünk, de a játékvezető mezhúzás miatt kiállítja Bánhidit.

31. perc: Juhász ugrik be a hatoson belülre, majd Green feje fölött a hálóba lövi a labdát. 15–11

31. perc: Elkezdődött a második félidő, mi vezethetjük az első támadást.

1. FÉLIDŐ

30. perc: Kimarad egy dán helyzet, majd Lékai az utolsó másodpercekben megcélozza az üres kaput, egy dán azonban elüti a labdát. Ezzel véget ért az első félidő, a szünetben 15–10-re vezetnek a dánok.

30. perc: Máthé hetesét Green hárítja.

30. perc: Hetes és két perc, Juhászt fogta meg Magnus Landin.

29. perc: Lauge Schmidt jobbátlövőben ziccerig verekedi magát, majd a léc alá zúdítja a labdát. 15–10

29. perc: Másfél perccel az első félidő vége előtt a dánok kérnek időt.

29. perc: Juhász is megvillan, a lövését pedig Green sem tudja védeni. 14–10

28. perc: Ezzel szemben Svan már nem hibázik a jobb szélről, Mikler pedig nem tud hárítani. 14–9

28. perc: Hornyák ugrik be a szélről, de Green hárít.

27. perc: Mikkel Hansen ugrik fel a szaggatottnál, majd elementáris erővel kilövi a bal felsőt. 13–9

27. perc: Szita sokat vállal, de sokat is ront, ezúttal a lábára pattan a labda. Három gólja mellett ez már a harmadik labdavesztéssel járó hibája volt.

26. perc: A dánok megnyitják a védelmüket, Magnus Landin a zavaró.

25. perc: Ezt megúsztuk, Zachariassen ezúttal a lécre pattintja a labdát ziccerben.

25. perc: Rossz váltás, Szita dobja ki oldalra a labdát.

24. perc: Ismét megtalálják Zachariassent, de ezúttal Mikler hárítja a lövését.

24. perc: Szitának készítünk elő egy kereszttel, ő pedig remekül kilövi a jobb felsőt. 12–9

23. perc: A mieink időt kérnek.

23. perc: Ismét megtalálják Zachariassent a falban, Ilyés mellől pedig gólt lő a beálló. 12–8

23. perc: Szita passza rossz, emberhátrányban szereznek labdát a dánok.

22. perc: Mensah Larsen bejátszása után Zachariassen lő gólt beállóból. 11–8

21. perc: Szita szerez újabb gólt, ráadásul Möllgaardot ki is állítják utólag. 10–8

21. perc: Lauge Schmidt ugrik be ziccerbe, majd könnyed gólt lő. 10–7

21. perc: Megvan Szita első vb-gólja, a jobb alsóba küldte a labdát. 9–7

20. perc: Hald zárása is szabálytalan, támadhatunk.

20. perc: Siposnál látnak támadásban szabálytalanságot.

19. perc: Először van közte három, Lasse Svan szerez gólt a jobb szélről, rendezetlen védelemmel szemben. 9–6

18. perc: Ismét Máthé próbálkozik, de Green odaér a bal alsóba tartó labdára.

18. perc: Hornyák kimegy zavaróban, de Mikkel Hansen így is gólt lő. 8–6

17. perc: Máthé lő passzívnál, de Green könnyedén véd.

16. perc: Sikerült sáncolni Mensah Larsen lövését, egyenlíthetünk. A dánoknál Landint Green váltotta a kapuban.

15. perc: Bánhidit figyelmeztetik a játékvezetők. Passzívnál, az utolsó passz után Ligetvári a léc alá bombázza a labdát. 7–6

14. perc: Haldot találják meg, a beálló pedig nem is hibázza el a ziccert. 7–5

13. perc: Juhász is Szita is a pályán a mieinknél. Juhász meg is villan, talpról kilövi a bal felsőt. 6–5

12. perc: Székely érkezik a magyar kapuba, de Mikkel Hansen neki is bedobja. 6–4

12. perc: Egy kis kompenzáció, a szélen védekező Lékait is kiállítják.

12. perc: Ráadásul Magnus Landint kiállítják, a játékvezetők szerint akadályozta Hornyákot.

12. perc: Hornyák bátran beugrik a szélről, majd kilövi a kapu rövid oldalát. 5–4

11. perc: Mikkel Hansen nem hibázik, a második hetesét is gólra váltja. 5–3

11. perc: Bókát is kiállítják, ráadásul hetest is kapnak a dánok. A magyar szélső akadályozta a beugró dán szélsőt.

10. perc: A jobb szélre próbáltuk Hornyákhoz eljuttatni a labdát, Magnus Landin azonban belekapott Lékai passzába.

10. perc: Haldot állítják ki, Bánhidi mezét ráncigálta meg.

9. perc: Hansent sikerül megfogni, oldalra ki is passzolja a labdát, jöhetünk az egyenlítésért.

9. perc: Möllgaard kap sárgát, majd Nagy lövését sáncolják, a labda pedig mellé csorog. Tovább támadhattunk, Nagy hát mögötti passza után pedig Bánhidi eredményes beállóból. 4–3

8. perc: Passzívnál Lauge Schmidt találja meg Magnus Landint, aki ziccerben újra a bal felsőt választja. 4–2

7. perc: Ligetvári ugrik fel a szaggatottnál, de a bal alsó sarok mellé durrant.

6. perc: Lauge Schmidt próbálkozik középről egy átlövéssel, Mikler azonban hárít.

5. perc: Lékai bejátszásába belekapnak, így Bánhidi nem is tudja megfogni a labdát.

4. perc: Mikkel Hansen megugrasztja a védelmünket, majd Magnus Landin kap labdát, és a bal szélről beugorva védhetetlenül kilövi a bal felsőt. 3–2

3. perc: Ligetvári góljával egyenlítünk, majd a másik oldalon Nagy kap sárga lapot. 2–2

3. perc: Lauge Schmidt egy az egyben megveri Nagyot, majd gólt lő. 2–1

2. perc: Nagy a háta mögött húzza le a labdát Hornyáknak, aki a jobb szélről beugrik, és gólt lő. 1–1

2. perc: Mikkel Hansen kegyetlenül bevágja a büntetőt. 1–0

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a dánok vezetik az első támadást. Nagy blokkolja Lauge Schmidt test mellől eleresztett lövését. Belülvédekezés, hetest kapnak a dánok.

A dánok piros, a mieink fehér szerelésben lépnek pályára.

A mieink csoportjának nyitó mérkőzésén Svédország könnyedén verte Tunéziát. Részletek itt!

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Dánia–Magyarország mérkőzés a férfi kézilabda-világbajnokság II. középdöntős csoportjának 1. fordulójából. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

Az a kérdés, hogy a nagy szív, a lelkesedés és az akarás meddig tudja korrigálni a hiányzókból fakadó bajokat– gondolkodott elVladan Maticsszövetségi kapitány. –Szeretnék optimista lenni és csupa jót mondani, de legfeljebb a középdöntőbe magunkkal hozott egy pontra, valamint a hozzáállásunkra hivatkozhatok. Ez sem kevés, ám a folytatásra ki kell találnunk valamit Csoknyai kollégámmal. Egészen más játékkal nem lehet, nem érdemes kísérletezni. Sok taktikai elemet nem is volt időnk gyakorolni, amikor a programunkba örökölt edzőmeccsekre kellett repkednünk Dániába és vissza. Változtatni viszont kell, a sérüléshullám miatt nem is lehet másként.”

A Mol-Pick Szeged férfi helyzetjelentést adott a magyar válogatottba adott két átlövőjéről, Bodó Richárdról és Balogh Zsoltról. Előbbi ugyan ott lesz a kispadon Dánia ellen a középdöntő első fordulójában, de pihenni fog, míg utóbbi ma este utazik vissza a csapathoz. Részletek itt!

Császár Gábor hazautazik, szerinte méltatlan helyzetbe került. Részletek itt!

Az erőbeosztásra is figyelni kell, mert kevesebb mint egy nappal később jön a végső helyezésünk szempontjából kulcsfontosságú, Tunézia elleni mérkőzés, míg az Egyiptommal való összevetésben a gólkülönbségünknek is lehet jelentősége.

Első középdöntős ellenfelünknél, a dánoknál maradva: a vb egyik legnagyobb esélyese hét olimpián járt, két évvel ezelőtt Rióból arannyal tért haza, vagyis címvédő. Az idei a 23. világbajnoki részvétele, háromszor (1967, 2011, 2013) játszott döntőt, 2007-ben bronzérmet szerzett. Tizenkét Európa-bajnoki szereplése is sikeres volt, aranyat (2008, 2012), ezüstöt (2014) és bronzot (2002, 2004, 2006) egyaránt nyert.

A dán keret öt játékosa szerepel a hazai bajnokságban, a többiek Bundesliga-csapatokban, valamint például a Barcelonában keresik a kenyerüket. Mint megírtuk, a dánoknak is vannak gondjaik: a veszprémiek beállósáról,René Toft Hansenrőlpénteken érkezett a hír, hogy kiújult korábbi, nagyon hosszan gyógyuló lágyéksérülése, emiatt nem szerepelhet tovább a vb-n. Ugyanakkor testvére, Henrik felépült lábsérüléséből,így ő pótolhatja fivérét.Derékbántalmakra panaszkodott már csütörtökönNikolaj Öris Nielsen,így Nikolaj Jacobsen kapitánynak a jobbátlövő helyettesítésére is kell gondolnia.

ELLENFÉLNÉZŐ

Összesített magyar mérleg Dánia ellen:39 mérkőzés, 20 győzelem, 3 döntetlen, 16 vereség, 434–462-es gólkülönbség

Legutóbbi tétmérkőzés:2018. január 13., Varasd (Eb-csoportmérkőzés):
Dánia–Magyarország 32–25 (14–12)
Legjobb magyar dobók:
Lékai 5, Bartók D. 4

A Flensburgból Veszprémbe tartó irányító, Rasmus Laugefantasztikus formában van: az eddigi öt meccsen 28 kísérletből 25 gólt lőtt, ám ezzel is csak ezüstérmes a gárda házi góllövőlistáján, amelyetMikkel Hansenvezet (47/35).

A két csapat kétszer is megmérkőzött a felkészülési időszakban, Aarhusban 33–19-re a dánok győztek, míg három nappal később Odensében a mieink nyertek 28–25-re.

Jó leckét kaptunk a második meccsen, így több mint felkészülten várhatjuk a mostani találkozót. Kis bizonytalanság azért van bennünk, mert nem tudjuk, mire számíthatunk a magyaroktól a sérülések miatt.Előnyünk, hogy továbbra is Herningben játszhatunk, miközben leendő ellenfeleink pénteken költöztek, utaztak”– mondtaNikolajJacobsen,aki örült annak, hogy maximális pontszámmal indíthatják a középdöntőt.

Dánia a csoportjában pontot sem vesztett, csak a norvégokkal játszott szorosabb meccset (30–26), a többieket leiskolázta.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE DÁNIA ELLEN –NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
Kapusok:MIKLER Roland(Telekom Veszprém),SZÉKELY Márton(Grundfos Tatabánya)
Jobbszélső: HORNYÁK Péter(Balatonfüredi KSE)
Jobbátlövők:NAGY László(Telekom Veszprém),MÁTHÉ Dominik(Balatonfüredi KSE)
Irányító:LÉKAI Máté(Telekom Veszprém)
Beállók: BÁNHIDI Bence(Mol-Pick Szeged),SIPOS Adrián(Grundfos Tatabánya),SCHUCH Timuzsin(Ferencváros)
Balátlövők: BODÓ Richárd(Mol-Pick Szeged),ILYÉS Ferenc(Grundfos Tatabánya),LIGETVÁRI Patrik(Ademar León – Spanyolország),SZITA Zoltán(Balatonfüredi KSE)
Balszélsők:BÓKA Bendegúz(Balatonfüredi KSE),JUHÁSZ Ádám(Grundfos Tatabánya)
Szövetségi kapitány:CSOKNYAI István és Vladan MATICS