Csillagos ötös: nyolc között a kézisek! Legyőztük az olimpiai bajnok Dániát!

N. T., I. M.N. T., I. M.
2017.01.22. 15:52
Nagy Lászlóval próbáljuk kivívni a továbbjutást az olimpiai címvédő ellen (Fotó: AFP)
A franciaországi férfi kézilabda-világbajnokság nyolcaddöntőjében a magyar válogatott nagyszerű játékkal 27–25-re legyőzte az olimpiai bajnok Dániát. A negyeddöntőben kedden 17 órától Norvégiával csapunk össze a legjobb négy közé kerülésért.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, FRANCIAORSZÁG
NYOLCADDÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–DÁNIA 27–25 (13–12)
Albertville, 6500
néző. V: Boualloucha, Khenissi (tunisziak)
MAGYARORSZÁG: MIKLER – Harsányi 1, Zubai, NAGY L. 1, Ligetvári, Bodó 3, JUHÁSZ Á. 4. Cs: Fazekas (kapus), LÉKAI 6, BALOGH Zs. 4, DZSAMALI 4, Szöllősi Sz., Ancsin G. 2, Bánhidi, Császár 2. Szövetségi kapitány: Xavier Sabaté
DÁNIA: N. Landin – SVAN 6, Söndergaard 4, M. HANSEN 8 (1), Toft Henrik 1, Olsen, Mortensen 2. Cs: Green (kapus), Toft Hansen, Molgaard, Damgaard 3, Andersson, Noddesbo, M. Landin 1. Szövetségi kapitány: Gudmundur Gudmundsson
Az eredmény alakulása. 6. perc: 4–1. 13. p.: 5–4. 21. p.: 8–8. 25. p.: 11–10. 36. p.: 17–14. 44. p.: 20–16. 50. p.: 22–18. 52. p.: 23–20. 54. p.: 23–23. 59. p.: 26–24
Kiállítások: 6, ill. 2 perc
Hétméteresek: 2/0, ill. 1/1

A csoportkörben elért negyedik helyünk azt jelentette, hogy a mieinkre az olimpiai bajnok Dánia várt a nyolcaddöntőben a francia Alpokban fekvő Albertville-ben. A korábban téli olimpiának is otthont adó 19 ezer lakosú városban már Nagy Lászlót is harcba küldtük, a bokasérülésből visszatérő veszprémi jobbátlövő Gulyás Péter helyét vette át.

A Verona mellett történt buszbalesetben elhunyt magyarok emléke előtt adózva a magyar válogatott gyászkarszalagban lépett pályára, az IHF azonban az egyperces gyászszünethez nem járult hozzá.

Nagy László a kezdőnkben is helyet kapott, támadásban azonban Balogh Zsolt váltotta. Az ellenfélnél három olyan kulcsember (Niklas Landin, Mikkel Hansen, Kasper Söndergaard) is ott volt az elején, aki végigülte a dánok utolsó csoportmeccsét. A lelátón masszív dán fölény volt, ennek ellenére cseppet sem tűntünk megilletődöttnek. Zártan védekeztünk és Mikler Roland is többször hárított. Elöl Lékai Máté és Bodó Richárd vezérletével háromgólos előnyre tettünk szert (4–1).

Felállt fal ellen nehezen találták meg a helyzeteket a dánok, de közben mi is „beiktattunk” egy ötperces gólcsendet (volt benne eladott labda, kapufa és rossz lövés is), amely alatt Mikkel Hansen pontos lövéseivel egyre jött fel az ellenfél. Nagyon kellett Nagy László kissé szerencsés találata, majd Juhász Ádám gólja, amely után Gudmundur Gudmundsson kénytelen volt időt kérni.

A mieink néma megemlékezéssel gondoltak a magyar áldozatokra és sérültekre (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)

A dánok kihasználták a Nagy kissé szigorúnak tűnő kiállítása alatti két percet, és Mikkel Hansen révén zárkóztak. A PSG klasszis balátlövője eddig nem villogott annyira a vb-n, de most valódi vezérként a hátára vette a csapatát, s a dánok egyenlítettek (8–8). Nálunk Lékai volt elemében, a nehéz pillanatokban is bátran vállalkozott. Hiába szereztük meg rendre a vezetést, a dánok mindig válaszolni tudtak. A veszprémi irányító a saját térfeléről is betalált, és Ancsin Gábor is jól szállt be a meccsbe, amelyen eggyel vezettünk a szünetben (13–12).

Balogh Zsolt gólokkal tért vissza a meccsbe, és hamar meglett újra a háromgólos vezetés, még ha nem is volt hosszú életű. Átvészeltünk egy újabb kiállítást, majd a lesántikáló Bodót váltó Dzsamali Iman bombájával állt vissza a különbség. Mikler bravúrt bravúrra halmozott, több esetben is felállva ünnepelte őt az egész magyar kispad.

Balogh harmadik találatával 20–16-ra elmentünk, de egy pillanatra sem nyugodhattunk meg, mert az elhibázott lövéseinkből egyből indultak a dánok. Gudmundsson időkérése után szélső gólokkal zárkózott a dán csapat, és fel is jöttek mínusz kettőre. Taktikusan, az idővel is játszva kellett támadnunk, de elég volt néhány kihagyás védekezésben, hogy az 54. percben egyenlítsen a már Landint lecserélő ellenfél (23–23).

Császár Gábor érkezett a hajrára irányítóba, miközben döntetlenről indult az utolsó négy perc. Balogh test mellett szerzett góljával újra nálunk volt az előny, majd Császár lőtte be a saját kipattanóját. Negyven másodperccel a vége előtt kettővel mentünk tehát, amikor Gudmundsson az utolsó idejét is kikérte, majd Mikkel Hansen szerzett gyors gólt (az első félidei hét találata után ez volt az egyetlen találata a második harminc percben).

Húsz másodpercünk maradt a saját időkérésünk után, Császár gólja lezárta a meccset. 27–25-re nyertünk, amely után hatalmas ünneplésbe kezdtek a fiúk a pályán. Sokat mondó, hogy a franciák is „Hongrie! Hongrie!" skandálással biztattak minket. Teljesen megérdemelt volt a mieink sikere, a dánok egy pillanatig sem vezettek a mérkőzésen.

A kedden 17 órakor kezdődő negyeddöntőben Norvégia következik Albertville-ben.

Olimpia:
1. (2016), 4. (1984), 6. (2012), 7. (2008), 8. (1976), 9. (1980), 13. (1972) – 7 részvétel
Világbajnokság: 2. (1967, 2011, 2013), 3. (2007), 4. (1938, 1958, 1970, 1978, 1982, 2009), 5. (1954, 1961, 2015), 7. (1964), 8. (1974, 1986), 9. (1993, 1999, 2003), 13 16. (2005), 17-20 (1995) – 21 részvétel
Európa-bajnokság: 1. (2008, 2012), 2. (2014), 3. (2002, 2004, 2006), 4. (1994), 5. (2010), 6. (2016), 10. (2000), 12. (1996) – 11 részvétel
Egymás elleni mérlegünk Dániával szemben: 35 mérkőzés, 19 győzelem, 2 döntetlen, 14 vereség, 794–768-as gólkülönbség

Legutóbbi mérkőzés: 2017. január 5.
Dánia–Magyarország 24–21 (8–10)
Bygma-kupa, Aalborg
Magyarország:
Mikler – Harsányi 5, Szöllősi Sz., Nagy L. 5, Ligetvári 1, Zubai Sz., Iváncsik G. Csere: Fazekas, Borbély (kapusok), Császár 2, Bodó 2, Juhász Á., Dzsamali 1, Bánhidi 3, Ancsin G. 2, Gulyás P., Schuch. Szövetségi kapitány: Xavier Sabaté

A MAGYAR FÉRFIVÁLOGATOTT KERETE A JÁTÉKOSOK NÉVJEGYEIT IDE KATTINTVA TEKINTHETIK MEG
Kapusok:
FAZEKAS Nándor (Balatonfüredi KSE), MIKLER Roland (Telekom Veszprém)
Jobbszélső: HARSÁNYI Gergely (Grundfos Tatabánya KC)
Jobbátlövők: ANCSIN Gábor (Telekom Veszprém), BALOGH Zsolt (Mol-Pick Szeged), *NAGY László (Telekom Veszprém)
Irányítók: CSÁSZÁR Gábor (Kadetten Schaffhausen, svájci), LÉKAI Máté (Telekom Veszprém)
Beállók: BÁNHIDI Bence (Mol-Pick Szeged), SCHUCH Timuzsin (Telekom Veszprém), SZÖLLŐSI Szabolcs (Grundfos Tatabánya KC), ZUBAI Szabolcs (Mol-Pick Szeged)
Balátlövők: BODÓ Richárd (Mol-Pick Szeged), DZSAMALI Iman (Meskov Breszt, fehérorosz), LIGETVÁRI Patrik (Telekom Veszprém)
Balszélső: JUHÁSZ Ádám (Grundfos Tatabánya KC),
Szövetségi kapitány:
Xavier SABATÉ
Edző:
DEBRE Viktor

*Bokasérülés miatt a harmadik csoportmeccsünk előtt Gulyás Péter váltotta a keretben, de a nyolcaddöntőre visszacseréltük