Mesterhármas: sorozatban harmadszor lett világbajnok Dánia!

2023.01.29. 20:55
Lauge (szemben) zseniálisan játszott a fináléban (Fotó: AFP)
A férfi kézilabda-világbajnokság döntőjét Dánia nyerte meg Franciaország ellen (34–29), ezzel sorozatban harmadik elsőségét aratta.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG
DÖNTŐ
FRANCIAORSZÁG–DÁNIA 29–34 (15–16)
Stockholm, 23 050
néző. V: Nacsevszki, Sz. Nikolov
FRANCIAORSZÁG: Gerard – Lenne 2, Mem 5, Fabregas 3, L. Karabatic, Nahi 1, N. Karabatic. Csere: Desbonnet (kapus), REMILI 6, Mahé 1 (1), M. Richardson 4 (4), Prandi 3, TOURNAT 3, Porte, Grebille, Lagarde 1. Szövetségi kapitány: Guillaume Gille
DÁNIA: N. Landin – Kirkelökke 2, GIDSEL 6, M. Hansen 1 (1), Saugstrup 2, PYTLICK 9, M. Jacobsen 1. Csere: Möller (kapus), Mölgaard, LAUGE 10, M. Landin, J. Hansen, Mensah Larsen 2, Hald Jensen 1. Szövetségi kapitány: Nikolaj Jacobsen
Az eredmény alakulása. 7. p.: 2–6. 15. p.: 7–12. 19. p.: 10–14. 37. p.: 17–20. 40. p.: 20–21. 46. p.: 24–25. 49. p.: 24–27. 54. p.: 27–31. 57. p.: 29–31
Kiállítások: 6, ill. 8 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 5/7

Magyar közreműködéssel indult az „álomdöntő”, ugyanis Soós Balázs, a Magyar Kézilabda-szövetség nemzetközi és stratégiai igazgatója, valamint a világbajnokság egyik versenybírója a Franciaország–Dánia vb-döntőre is küldést kapott.

Simon Pytlick kilencméteres bombájával indult döntő, a balátlövő hatalmas lövéssel tette fel a dánokat az eredményjelzőre. Az első francia gólra egészen az ötödik perc végéig kellett várni, Dika Mem vette be Niklas Landin kapuját, aki addig több védést is bemutatott.

Már korán 6–2-re elhúztak a dánok, Guillaume Gille azonnal időt is kért, hogy összeszedje csapata védekezését. Ez kevésbé sikerült, az északiak továbbra is remekül használták ki a helyzeteiket, Vincent Gérard csak a tizedik perc után tudott először belekapni a labdába.

A félidő derekán kerültek először emberelőnybe a franciák, ezt azonban nem tudták kihasználni, Kentin Mahé hetesét Landin védte, majd Niclas Kirkelökke két hatalmas átlövésgóllal növelte a dán előnyt (7–12). A 24. perc elején – sorozatban két francia gól után – jött az első dán időkérés. Meg is tette a hatását, Mathias Gidsel remek bal oldali betörésével, majd Landin védésével ismét ott volt az esély a piros mezesek előtt, hogy négy gólra növeljék előnyüket.

Nem sokkal később emberhátrányba kerültek a franciák, Ludovic Fabregas a második kétperces kiállítását kapta meg, de ez cseppet sem zavarta csapatát, Nedim Remili átlövésével feljöttek egyre (14–15), majd a jobbátlövő következő góljával tartották is ezt a különbséget, így 15–16-tal vonulhattak szünetre a felek.

Fotó: AFP
Fotó: AFP

Mem hatalmas góljával már a második játékrész elején egyenlítettek a franciák, ez sokáig nem tartott, a dánok remek bejátszás nyomán ismét magukhoz ragadták az előnyt, amit további két góllal már háromra növeltek (17–20).

Nicolas Tournat-nak adott bejátszásokkal szépen kapaszkodtak a franciák, Rasmus Lauge kapufája után pedig Mahé kontrázhatott, Kevin Möller védése azonban tartotta a dán előnyt (22–23). A 44. percben Pytlick csúnyán alálépett Valentin Porte bokájának, a francia a fájdalom miatt be sem tudta fejezni az akciót, a dánt pedig két perccel küldték ki. A piros mezesek Lauge, majd Mads Mensah góljával ismét hármat raktak közé, amit a franciák csak tartani tudtak.

A vége előtt hét perccel Nikola Jakobsen időt kért, nem akarta, hogy már ennél közelebb jöjjenek a gallok. Részben ez be is jött, már néggyel is ment a csapata (27–31), de a franciák nem adták fel, visszajöttek kettőre. Amikor azonban a legfontosabb volt, jöttek a dán villanások. Pytlick hatalmas bombával tért vissza, majd Landin megfogta Melvyn Richardson ötödik hetesét. Lauge másfél perccel a vége előtt belőtte a maga tizedik(!), csapata 33. gólját, ezzel eldőlt. Gidsel egyszer még betalált, ő állította be a végeredményt, Dánia sorozatban a harmadik világbajnoki címét nyerte meg férfi kézilabdában. 29–34

A VILÁGBAJNOKSÁG ÁLOMCSAPATA
Kapus: Andreas Wolff (Németország)
Jobbszélső: Niclas Ekberg (Svédország)
Jobbátlövő: Alex Dujshebaev (Spanyolország)
Irányító: Nedim Remili (Franciaország)
Beálló: Ludovic Fabregas (Franciaország)
Balátlövő: Simon Pytlick (Dánia)
Balszélső: Ángel Fernández (Spanyolország)

A torna legjobb fiatal játékosa: Juri Knorr (Németország)
A torna legértékesebb játékosa (MVP): Mathias Gidsel (Dánia)

AZ 5–8. HELYÉRT
1. 27.15.30StockholmNémetország–Egyiptom 35–34 – h. u.
1. 27.18.00StockholmNorvégia–MAGYARORSZÁG33–25
NEGYEDDÖNTŐ
1. 25. 20.30
Gdansk
Franciaország–Németország35–28
1. 25.18.00
GdanskNorvégia–Spanyolország34–35 – 2 h.u.

Egyszer sem vezettek ma a franciák.

60. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

60. perc Lő még egy gólt a végére Gidsel.

23 050 a hivatalos nézőszám.

59. perc Lauge eldönti, betör a bal szélről, a léc alá lő. ENNYI VOLT. 29–33!

58. perc Lagarde kiharcol egy hetest Kirkelokke ellen, de Landin megfogja Richardson hetesét!

58. perc Pytlick keze elsül, a földről kilencről jobbal fellövi a labdát a jobb felsőbe.

58. perc Mem átlövésből ballal laza csuklóval a jobb sarokba talál. 29–31

57. perc Gridsel befordul, Gerard fogja ez is.

56. perc Pocsék dán támadás, Gerard passzol előre Fabregasnak, máris 28–31.

55. perc Möller kiüti a bal sarok elől Nahi ziccerét!

54. perc Lauge a bal felsőbe lő szaggatottról! Laugével nincs bírás ma! Tíz lövés, kilenc gól.

54. perc De Gerard fogja Jensen beállóslövését, Mem betörésből ballal a bal alsóba talál. 27–30!

53. perc Kiváló átlövés Laugétől, lépéshiba Remilitől!

53. perc Francia időkérés.

52. perc Nyitott védekezéssel a franciák, Lauge tudja az ellenszert, betör, jobbal hétrő a bal alsóba lő. Mem ziccere Mölleré!

51. perc Lagarde átlövése sem csúnya, az első gólja ma, 26–28.

50. perc Újabb bombagól Mensahtól, hiába állt vissza Gerard.

49. perc Mensah zseniális közbelövéssel talál a bal felsőbe, Lagarde kiharcol egy hetest a másik oldalon. Richardson keze nem remeg meg.

48. perc Laugénél belemenés, Mem bombája Mölleré. Nem is, a léc "védett".

47. perc Lauge
dettó, Lenne a jobb szélről ejt a kapuba, de belépett, lelépett. Tényleg.

47. perc Remili visszatér, betörésből szerez gólt. 24–25!

46. perc Pazar támadás, Gidsel passzol, Jansen beállóból lő a bal alsóba. Porte lesérült, ápolják a lábát.

45. perc Richardson ballal a bal alsóba lő. 23–24. Sorcsere a dánoknál.

44. perc Kiváló elmozgás Grandin passza után, Lauge ismét eredményes. Porte bokájét elrúgja Pytlick, minimum két perc. Csúnya lépés volt a dántól, szó szerint.

43. perc Lauge kapufát lő, Mahé kontrázhat, de bevetődve Möller kapus felemelt kezébe lő!

43. perc Mahé passzol pattintva a beállósnak, Tournat-nak, Kirkelökke löki őt, két perc, de a gól is érvényes. Dupla gall öröm.

41. perc Löcke túlfut Remili passzán, Tournat egyedül a hatos előtt, gól. Lauge passzát Pytlick felugorva hétről a jobb felsőbe varázsolja.

39. perc P. Hansen a jobb szélről bevetődhet, ballal lő, de véd a francia kapus, Desbonnet. Mem átlövése pontos, Lauge elfut jó védekezés után, 20–22.

39. perc Mahé pattint Tournat elé, a beálló bevetődve a bal alsóba lő.

38. perc Meglesz Mikkel Hansen első gólja ma? Igen, jobbal a bal felsőbe lő. 18–21!

37. perc Landin fogja a berepülő Grebille cunderezését, Pytlick megvillan a másik kapu előtt. Prandi zseniális átlövésből válaszol, Memnek két perc Gridsel legyalulásáért.

35. perc Mahét lebirkózza Saugstrup, nincs két perc. Memnél kétszerindulás, Lauge kiváló passzával a hatosig repül Gridsel, és a jobb felsőbe lő. Jobbal. 17–19

34. perc Mahének nem megy, nem úgy Laugének, aki betörésből eredményes, 17–18.

32. perc Saudstup vetődhet be, nem ront. Landint meglepi átlövésből Prandi, a másik oldalon ziccert ront Gidsel, Mahé a jobb szélen... belemegy Grandinba.

31. perc Egy irtózatosan nagy Mem-átlövéssel. Egyenlő.

31. PERC FOLYTATJUK!

A szünetben megrendezték a korábban technikai hiba miatt elhalasztott megnyitó ünnepséget.

30. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

30. perc
Hansen mester nincs formában, eladja, de nincs idő a kontrára.

30. perc Remili felcsap jobbszélsőnek, bevetődve eredményes.

29. perc Remili odacsap Gidselnek, Hansen lőtt passzát a hatosról a kapu közepébe pattintja Pytlick.

28. perc Remilit egyedül hagyják középen, hiba volt. 14–15.

28. perc Fabregasnak két perc Gidsel felrúgásáért. A második személyi hibája. Pytlicknél meg belemenés aztán, a kétszeres világbajnok Porte ellen.

27. perc Beállógól Fabregastól, 13–15.

25. perc Remili betörése után Landiné a labda, Gidselnél belemenés a másik odalon... Remili ellen.

24. perc Hatott a megbeszélés, villámbetörés Gidseltől.

24. perc Dán időkérés.

24. perc Prandi a földről lő a jobb felsőbe középről, nyolcról. 12–14

22. perc Pytlick irgalmatlan nagy kapufát lő 9-ről, Möllgaard szereli a másik oldalon Mimet.

21. perc Megvillan ismét Remili, betörése ellen nincs ellenszer.

19. perc Richardson ballal a jobb alsóba lő egy hetest. Pytlick ötödik gólja, a csapata benjáminja beugrásból pókhálózta ki a bal felsőt.

18. perc Jacobssen a bal szélről beugorhat, a kapus jobb füle mellett húzza a labdát a jobb, azaz a rövid alsóba.

17. perc Fabregas most a másik végleten... ráesik Mölgaard derekára, két perc.

16. perc Gidsel nyolcról majdnem eltöri a lécet, türelmes francia támadás, okos góllal a jobb szélről Lenne-től. 9–12!

16. perc Ballal a jobb alsóba lő Richardson.

16. perc Kirkelokke hatalmas gólt lő átlövésből, N. Karabatic ejt Fabregas elé, ismét ellökik, ismét hetes.

15. perc Hansen passzát felugrásból ballal a jobb felsőbe varázsolja Kirkelökke... N. Karabatic ziccere meg Landiné!

14. perc Möllgaardnak két perc Fabregas ellökéséért, hetes is... Landin kivédi Mahé húzását!

13. perc Erre bepotyázza Pytlick tízméteres lövését. Mahé megvillan, átlövésből válaszol, 7–10.

12. perc Az első védés a 10. lövésből, beállóból nem tudott túljárni Gerard eszén Gidsel.

12. perc Gidsel már vb-gólkirály!

10. perc Gidseltől két gyors betörés, rugóláb. Landin véd egyet, N. Karabatic passzát bedobja a bal szélről Nahi.

10. perc Nahi kiharcol egy hetest, Mahé jobbal a jobb alsóba hajítja a labdát. A 36. gólja ezen a vb-n.

8. perc Mem ötöt, N. Karabatic hatot lép, Mem meg a földről ballal a jobb felsőbe lő. De Lauge azonnal válaszol, mint kés a vajban. Lenne a jobb szélről parádés húzással válaszol. Légi cunder...

7. perc Francia időkérés, természetesen.

7. perc Lauge megvillan, igaz, beugrásból lőhet a kapuba a veszprémi, Saigstrup labdaszerzése után. Remilinek nem megy ma. 2–6

5. perc Mem zseniális csel után, Fabregas beállóból eredményes, Saugstrup szintén középről, Pytlick átlövésből talál a jobb alsóba. 2–5!

5. perc Pytlick javít, betörés után ziccerezhet, 0–3!

4. perc Gidsel átlövése rossz, Remili a kapufára lő, Pytlick eladja, ziccerben... ez is fogja Landin!

3. perc Belép a vonalra Lenne, Gidsel ereményes betörésből, Landin meg fogja a másik oldalon Tournat beugrásos ziccerét!

1. perc
Hatalmas átlövésgóllal a jobb alsóba Pítlicktől. 0–1!

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A dánok tiszta pirosban, a franciák tiszta fehérben.

Jó 3000 dán szurkoló a csarnokban, hatalmas fölényben a franciákkal szemben.