Férfi kézi-vb: a svédek Izland legyőzésével negyeddöntősök, él a remény a mieinknek

2023.01.20. 22:10
Svédország izgalmas, magas színvonalú meccsen győzte le Izlandot, ezzel biztosan negyeddöntős (Fotó: AFP)
Svédország magas színvonalú, fordulatokkal és feszültséggel tarkított mérkőzésen győzte le 35–30-ra Izlandot a lengyel, svéd közös rendezésű férfi kézilabda-világbajnokság középdöntőjének göteborgi II-es csoportjában, ezzel az Európa-bajnoki címvédő megnyerte a csoportot és biztossá tette negyeddöntős szereplését. A másik rendező, Lengyelország ugyan 27–20-ra legyőzte Montenegrót Krakkóban, de már a spanyolok és a franciák továbbjutásával már korábban eldőlt, hogy egyik csapat sem jut a legjobb nyolc közé.

A svédek már a portugálok elleni csoportzáró előtt, Izland legyőzésével biztossá tehették negyeddöntős szereplésüket a számukra hazai rendezésű vb-n, s ennek megfelelően is kezdték a találkozót Nicklas Ekbergék, akik 5–2-re és 9–6-ra is vezettek a mérkőzés elején, de ezután Izland is beindult. Sőt, 11–9 után egy négygólos sorozattal már a szigetországiak vezettek, a szünetre azonban így is Jim Gottfridssonék vonultak előnnyel. (17–16).

A második félidőben viszont Izland megtorpant, s nyolc perc alatt mindössze kétszer tudta bevenni a vendéglátó kapuját, miközben a hazaiak ötször is betaláltak, s egyre jobban nyílt az olló a felek között. Lucas Pellasék 30–24-re is vezettek, végül öt góllal, 35–30-ra múlták felül Izlandot.

A svédek sikeréből oroszlánrészt vállalt a kapus, Andreas Palicka, aki 11 védéssel zárta a találkozót.

A svédek győzelmével a magyar válogatott számára is él a remény, hogy bejut a negyeddöntőbe (és kivívja az olimpiai kvalifikációs tornán való részvételt), ehhez viszont vasárnap mindenképpen győznie kell Chema Rodríguez csapatának Zöld-foki-szigetek ellen, illetve a svédeknek is le kell győzniük Portugáliát.

A Telekom Veszprém izlandi szélsője, Bjarki Már Elísson tíz lövésből nyolc gólt szerzett.

A középdöntőben pont nélkül álló társházigazda lengyeleknek már nem volt esélyük a középdöntőből való továbbjutásra, ahogy a Sztevan Vujovicsot és Milos Bozovicsot is nélkülöző Montenegrónak sem.

A találkozót a hazaiak kezdték jobban, s a kezdeti 3–0-s előnyüket a szünetig meg is tartották a kevés gólt hozó első 30 percben, majd a térfélcsere után 20–13-ra is elléptek, s ugyan Montenegró zárkózott, de végül 27–20-ra kikapott, ezzel eldőlt, hogy a középdöntő utolsó fordulójának eredményétől függetlenül egyik csapat sem juthat a legjobb nyolc közé.

(16–17)
Ld.: Elísson 8, G. Kristjansson, K. Kristjansson 5-5, ill. Pellas 8, Ekberg 6, Gottfridsson 5