Jól hajrázva fordított Szlovéniában a magyar válogatott

2023.01.05. 17:50
Legyőzte Szlovéniát Ljutomerben a magyar válogatott (Fotó: Handball Federation of Slovenia/FB)
Lejátszotta első felkészülési mérkőzését a január 11-én kezdődő svéd, lengyel közös rendezésű világbajnokság előtt a magyar férfi kézilabda-válogatott. A Chema Rodríguez által irányított nemzeti csapat Ljutomerben csapott össze Szlovéniával, amely fordulatos kezdés után a második félidőben öt góllal is vezetett, de a mieink remekül hajrázva fordítottak, és 28–27-re nyertek.

FÉRFI KÉZILABDA, FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS
SZLOVÉNIA–MAGYARORSZÁG 27–28 (17–13)
Ljutomer, 750
néző. V: Sok, Lah (szlovénok)
SZLOVÉNIA: LESJAK – Janz 1, Dolenec 3, B. Blagotinsek 1, Mackovsek 2, Kodrin 2, Bombac 2. Csere: Ferlin (kapus), Zabic 1, VLAH 7 (1), Makuc 1, Mazej 1, Cehte 3, Krecic 1, Novak 1, Horzen 1, Horvat. Szövetségi kapitány: Uros Zorman
MAGYARORSZÁG: Mikler – P. Rodríguez 3, Ancsin G. 1, Lékai 5 (2), BÁNHIDI 3, Szita 2, Bóka 2 (1). Csere: SZÉKELY M. (kapus), Szöllősi Sz. 1, Sipos A., Ligetvári 2, BODÓ 5, Bujdosó 1, Rosta M. 1, Leimeter 1, Ilic Z. 1, Kovacsics. Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez
Az eredmény alakulása. 4. p.:
1–2. 10. p.: 5–5. 15. p.: 9–7. 18. p.: 11–8. 26. p.: 15–11. 38. p.: 17–16. 43. p.: 22–17. 48. p.: 24–21. 54. p.: 25–24. 57. p.: 26–26
Kiállítások: 12, ill. 14 perc
Hétméteresek: 2/1, ill. 5/3
Chema Rodríguez
: – Nehéz meccs volt, de végig harcoltunk és volt tartása a csapatnak, a srácok nem adták fel, pedig ötgólos hátrányban is voltunk. Nyertünk, de nem a végeredmény miatt vagyok elégedett, hanem a hozzáállás és a hit miatt, illetve azért, mert mindenkit a pályára tudtam küldeni, hogy bizonyíthassák, helyük van ebben az együttesben.

Ahhoz képest, hogy egy vidéki városka néhány száz fős csarnokában rendezték a Szlovénia–Magyarország férfi kézilabda felkészülési mérkőzést, az összes jegyet eladták, sőt, még a maradék helyeken is emberek álltak, a sarokban pedig szurkolói rezesbanda ült, és zendített rá időnként.

A SZLOVÉNOK MEGKAPTÁK A HAZAI PÁLYÁT

SZÉKELY Márton, a magyar válogatott kapusa: – Azt kaptuk, amit vártunk, de azért megkapta a hazai pályát a szlovén csapat, remélem, a vébén nem lesz ilyen... Mutatja a csapatunk tartását, hogy végig küzdöttünk, többgólos hátrányból is felálltunk, és a végén meg is tudtuk fordítani a mérkőzést, bízom benne, hogy ez a tartás a vébén is megmarad. Mindenki pályára lépett, tudtuk gyakorolni a taktikai elemeket, Bodó Ricsi és Ligetvári Patrik is zökkenőmentesen vette át az irányító szerepét, ha kellett. Juhász Ádám kiválása és Hanusz Egon betegsége miatt megvoltak erre a figuráink, a háromátlövős variációt gyakoroltunk, és szerencsére élesben is működött.

Nagy iramban kezdődött az összecsapás, a szlovénok nagyon agresszívan védekeztek, egészen a kilencesig léptek fel, Mikler Roland a másik oldalon pedig elkapta a fonalat, az első negyedórában a lövések fele elakadt benne. A két gárda nagyjából hasonló százalékban váltotta gólra a támadásait, a különbség az volt, hogy a vendégoldalon Lékai Máté és Rodríguez Pedro is a kapusba lőtt egy-egy hetest, így a hazaiak kerültek lépéselőnybe.

Mivel Juhász Ádám sérülés miatt kiesett, a betegségből épülgető Hanusz Egon pedig, bár ott volt a kispad mellett a többiekkel, még nem került be a meccskeretbe, így Lékai Máté maradt az egyetlen irányító a csapatban. De hogy ő is pihenjen, a játékosok besegítettek egymásnak, így hol Ligetvári Patrik, hol Bodó Richárd tűnt föl, és egész jól mozgott a számára szokatlan poszton a maga két méterével, bár néha azért fel lehetett fedezni némi kommunikációs zavart.

Az első félidő hajrájában Bodó lőtt két távoli bombagólt, de olyan erővel, hogy a szlovén kapus, Urban Lesjak valószínűleg jobban járt, hogy nem ért bele, majd az utolsó másodpercekben egy támadásnál ütközött Blaz Janccal, a Barca jobbszélsőjével, aki a földön maradt, úgy kellett letámogatni, és bőszen jegelték a bal térdét. A szünetben négygólos (17–13) volt a szlovénok előnye, a másodikra jól szállt be a kapuba Székely Márton, aki hét percig nem kapott gólt, igaz, ezt az időt nem sikerült felhasználnunk arra, hogy felzárkózzunk.

A félidő felénél egy magyar támadásnál egy pillanat alatt kisebb kakaskodó tömeg alakult ki a szlovén kispad előtt, Blaz Blagotinseket és Rosta Miklóst úgy kellett onnan elrángatni, előbbi két percet, utóbbi pedig piros lapot kapott, és onnantól a szurkolók kifütyülték a vendégtámadásokat. A játékvezetők is megzavarodtak kicsit, igyekeztek kézben tartani a meccset, ami többé-kevésbé sikerült is, közben Székely hetest védett, Lékai pedig értékesítette a magáét, így három és fél perccel a vége előtt kiegyenlített a magyar együttes.

S bár sokáig nem volt benne a meccsben, végül csak meglett a győzelem, Bodó bombagólja után a berohanó Székely futballistákat megszégyenítő sarkazással szedte ki az utolsó szlovén lövést, így 28–27-re nyert a magyar válogatott. Visszavágó szombaton, Nagykanizsán.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! SZLOVÉNIA–MAGYARORSZÁG 27–28 (17–13)

Remekül jött az utolsó időkérés a magyar válogatottnak, ugyanis az utolsó támadást Bodó Richárd váltotta gólra megfordítva és 28–27-re megnyerve a mérkőzést a mieinknek!

60. perc: Székely védte Vlah kísérletét, 20 másodperccel a mérkőzés vége előtt pedig Chema Rodríguez kért időt.

59. perc: ez így kevésbé előnyös. Sőt, hátrányos. Sipos Adrián kapott kétperces kiállítást.

59. perc: Vlah góljára Lékai válaszolt akcióból! Nincs döntés egyelőre! 27–27

57. perc: Aleks Vlah nem tudta értékesíteni büntetőjét Székellyel szemben, majd Gasper Horvat kétperces kiállítása után Lékai Máté hétméteresével három és fél perccel a mérkőzés vége előtt egyenlít a magyar válogatott! 26–26

55. perc: szlovén időkéréssel fordulunk az utolsó szűk öt percre.

55. perc: Lesz-e fordulat? Bodó Richárd egymás után kétszer is bevette Klemen Ferlin kapuját, a kettő között pedig Kristjan Horzen is eredményes volt Székellyel szemben, de már csak eggyel vezet a házigazda! 26–25

53. perc: az elmúlt nehézkesebb percek után visszatértek a csapatok a játékhoz, Novak Domen góljára előbb Lékai Máté, aztán Bánhidi Bence válaszolt! Megint csak kettő közte! 25–23

51. perc: a mieink időkérése Zabic kapta meg harmadik kétperces kiállítását, de a mieinktől PedroRodrígueznek is le kell ülnie ugyanennyi időre.

49. perc: Bánhidi ugyan háromra olvasztotta a magyar válogatott hátrányát, a következő időszakban biztosan nem ő faragja tovább a különbséget, mert kétperces kiállítást is kapott. 24–21

46. perc: Zabic második kétperces kiállítása után Rosta Miklóst egyből piros lappal kiállították, majd a mieinktől és a szlovénoktól is egy-egy stábtag kapott sárga lapot. Végül Lékai Máté hétméteresből eredményes. 24–20

45. perc: előbb Rosta Miklós, aztán Ilic Zorán is bevette Urban Lesjak kapuját, a kettő között viszont Aleks Vlah is eredményes volt, Tadej Mazej pedig tesz róla, hogy ne jöhessünk közelebb. 24–19

42. perc: Stefan Zabic viszont gyorsan tesz róla, hogy ne zárkózzanak a vendégek sem. Ráadásul Lékai hibája után Kodrin góljával már öttel vezetnek a hazaiak. 22–17

41. perc: a csurgói Grega Krecic góljával ismét néggyel vezetnek a szlovénok, de Szita Zoltán ennél messzebb nem engedi őket. Ráadásul Székely védte Krecic újabb lövését! Ezt viszont Rosta Miklós nem tudta kihasználni, marad a 20–17.

39. perc: Leimeter Csaba első góljával ugyan egy gólra is visszajött a magyar válogatott, de erre Mackovsek és Dolenec is válaszolt, így megint hárommal mennek a hazaiak, akik időt is kérnek. 19–16

36. perc: Ligetvári Patrik révén kettőre zárkózunk! A túloldalon viszont sem Blagotinsek, sem Mackovsek, de még a kétszer próbálkozó Jure Dolenec sem tudta bevenni a Miklert váltó Székely Márton kapuját! 17–15

33. perc: a második játékrész első gólját Bujdosó Bendegúz jegyezte! 17–14

32. perc: a szlovénoktól Bombac, tőlünk Szita rontott.

31. perc: folytatódott a mérkőzés!

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! SZLOVÉNIA–MAGYARORSZÁG 17–13

Az utolsó perc kezdetén Novak Domen megszerezte zsinórban a harmadik gólját, majd Bodó rontása után nem tudunk zárkózni.

28. perc: Bodó egymás után kétszer is bevette Urban Lesjak kapuját, de a kettő között Novak Domen is eredményes volt. 16–13

26. perc: hatékony volt a szlovén időkérés. Előbb Novak Domen, aztán Vlah Aleks is bevette Mikler kapuját. 15–11

24. perc: az elmúlt percekben többet gyűrkőznek egymással a csapatok, miközben a szlovénok háromgólos előnye kissé állandósult. Domen Makuc gólja után viszont Tadej Mazej a kiállítás sorsára jutott, az emberelőnyt pedig Szöllősi Szabolcs használta ki elsőként. Szlovénia pedig időt kért 13–11-nél.

21. perc: bár az emberhátrányt Ligetvári Patrik góljának köszönhetően még meg is nyerte a magyar válogatott, Szlovénia azonos létszámnál már betalál, Vlah Aleks már négy gólnál jár! Bóka Bendegúz viszont hetesből eredményes! 12–10

18. perc: Pedro góljával ugyan visszajött egy gólra a magyar csapat, de Bombac válaszolt rá, majd a mieink Sipos Adrián kiállítása miatt még emberhátrányba is kerültek... Sőt, Vlah Aleks hétméteresével már három közte. 11–8

15. perc: Vlah Aleks egymás után kétszer is túljárt Mikler Roland eszén, kettővel vezet Szlovénia. Igaz, Stefan Zabicot kiállították két percre. 9–7

13. perc: Lékai Máté rontott hétméterese után Mikler védte Janc lövését, majd az FTC irányítója már akcióból talált be, amire Bombac gyorsan válaszolt, de Pedro Rodríguez még gyorsabban. 7–7

10. perc: előbb Pedro Rodríguez egyenlített Mackovsek, majd Bánhidi Bence Blaz Janc gólja után, de a szegedi beálló találata után egy gyors lerohanással Tilen Kodrin is bevette Mikler Roland kapuját. 6–5

6. perc:Mackovsek újabb próbálkozása már eredményre vezetett, miközben a mieinknél Lékai Máté és Szita Zoltán is hibát vétett. Más kérdés, hogy Mackovsek újabb lövését már Mikler védte! 4–3

5. perc: Jure Dolenec egyenlítése után a korábbi veszprémi Blaz Blagotinsek is betalált, de Szita Zoltán gyorsan válaszolt. 3–3

3. perc: Mikler Roland remekül kezdett! két szegedi klubtársa lövését, előbb Dean Bombac, majd Borut Mackovsek próbálkozását védte, majd Ancsin Gábor előbb egyenlített, majd Bóka Bendegúz megfordította az állást. 1–2

1. perc: Lékai Máté rontása után a mérkőzés első gólját a szlovénok szerezték Jure Dolenec révén. 1–0

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés!

ELŐZMÉNYEK

Bár a felkészülést már az óévben megkezdte Telkiben, csak most vívja első felkészülési mérkőzését a magyar férfi kézilabda-válogatott a január 11. és 29. között rendezendő svéd–lengyel közös rendezésű világbajnokság előtt. A mieink előbb idegenben Ljutomerben, majd szombaton Nagykanizsán is összecsapnak Szlovéniával.

Nyugati szomszédunk keretébe három magyarországi légiós is bekerült, a csurgói Grega Krecic mellett két szegedi, Dean Bombac és Borut Mackovsek, de ott van a szlovén keretben a Veszprémből nyáron távozó Blaz Blagotinsek is, illetve olyan klasszisok, mint Jure Dolenec vagy Blaz Janc.

Ezzel szemben Chema Rodrígueznek nem csak a mostani mérkőzésen, hanem a világbajnokságon is nélkülöznie kell Juhász Ádámot, aki a válogatott edzésén, bemelegítés közben szenvedett szemsérülést, míg a hét elején betegséggel küzdő Hanusz Egon játéka kérdéses.

„A hatékony védekezésen és a saját játékunk gyakorlásán, gyorsításán lesz a hangsúly a világbajnokságot megelőző felkészülési mérkőzéseken” – mondta a mérkőzésről Chema Rodríguez az MKSZ-nek.

A magyar válogatott eddig 27 alkalommal csapott össze a szlovén nemzeti együttessel. Ezek az összecsapások rendre izgalmasan alakultak, az esetek többségében kiélezett csatában dőltek el. Legutóbb a 2020-as svéd-osztrák-norvég közös rendezésű Európa-bajnokság középdöntőjében néztek egymással szembe a felek Malmöben, akkor nagy küzdelemben a magyar csapat nyert egy góllal. Az egymás elleni mérleg is hasonlóan kiegyenlített, hiszen tétmérkőzéseken 17 találkozóból egy döntetlen mellett nyolc magyar és nyolc szlovén győzelmet számlálhatunk.

A SZLOVÉN FÉRFI KÉZILABDA-VÁLOGATOTT VB KERETE
Kapusok:
Joze Baznik (USAM Nimes Gard, francia), Klemen Ferlin (HC Erlangen, német), Urban Lesjak (RK Eurofarm Pelister, északmacedón)
Jobbszélsők:
Blaz Janc (Barca, spanyol), Domen Novak (HSG Wetzlar, német)
Jobbátlövők: Nejc Cehte (GOG, dán), Jure Dolenec (LH Limoges HB, francia), Grega Krecic (Csurgói KK)
Irányítók: Dean Bombac (OTP Bank-Pick Szeged), Domen Makuc (Barca, spanyol), Rok Ovnicek (HBC Nantes, francia), Peter Sisko (RK Gorenje Velenje), Aleks Vlah (RK Celje Pivovarna Lasko)
Beállók: Blaz Blagotinsek (Frisch! auf Göppingen, német), Kristjan Horzen (Rhein-Neckar Löwen, német), Stefan Zabic (RK Celje Pivovarna Lasko, szlovén)
Balátlövők: Gasper Horvat (Trimo Trebnje), Aleks Kavcic (PPD Zagreb, horvát), Borut Mackovsek (OTP Bank-Pick Szeged)
Balszélsők: Tilen Kodrin (Vfl Gummersbach, német), Tadej Mazej (RK Celje Pivovarna Lasko), Stas Slatinek Jovicic (Trimo Trebnje)
Szövetségi kapitány: Uros Zorman

A MAGYAR FÉRFIVÁLOGATOTT VILÁGBAJNOKI KERETE
Kapusok:
Mikler Roland (OTP Bank-Pick Szeged), Székely Márton (Mol Tatabánya), Palasics Kristóf (HSA NEKA)
Jobbszélsők: Rodríguez Pedro (Mol Tatabánya), Bujdosó Bendegúz (Ferencváros)
Jobbátlövők: Ilic Zoran (Telekom Veszprém), Leimeter Csaba (PPD Zagreb – Horvátország), Ancsin Gábor (Mol Tatabánya)
Irányítók: Lékai Máté (Ferencváros), Hanusz Egon (TVB Stuttgart – Németország)
Beállók: Bánhidi Bence (OTP Bank-Pick Szeged), Rosta Miklós (OTP Bank-Pick Szeged), Sipos Adrián (Telekom Veszprém), Szöllősi Szabolcs (Dabas KC)
Balátlövők: Bodó Richárd (OTP Bank-Pick Szeged), Ligetvári Patrik (Telekom Veszprém), Szita Zoltán (OTP Bank-Pick Szeged)
Balszélsők: Bóka Bendegúz (Balatonfüredi KSE), Kovacsics Péter (Ferencváros)
Tartalék: Győri Mátyás (Mol Tatabánya)
Szövetségi kapitány: Chema Rodríguez

A MAGYAR VÁLOGATOTT FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉSEI
2023. január 7., Nagykanizsa
16.00:
Magyarország–Szlovénia (Tv: M4 Sport)

FÉRFI KÉZILABDA VILÁGBAJNOKSÁG (2023. január 11–29., Lengyelország, Svédország)
H-csoport (Malmö): Dánia, Belgium, Bahrein, Tunézia

A csoportok első három helyezettje jut a középdöntőbe, a magyar válogatott továbbjutása esetén a C-csoport három legjobbjával kerül egy ágra a középdöntőben