Jó játék vereséggel Horvátország ellen

RUSZNÁK GYÖRGYRUSZNÁK GYÖRGY
2020.11.07. 17:44
Bóka ezúttal is jól használta ki a helyzeteit (Fotó: Árvai Károly, archív)
A férfi kézilabda Eurokupa 2. fordulójában az Eb-címvédő Spanyolország ellen meglepetésre győzelmet arató magyar válogatott Horvátországba látogatott, és bár remekül tartotta magát, nagy küzdelemre késztette a hazaiakat, végül négygólos vereséget szenvedett.

KÉZILABDA
FÉRFI EUROKUPA
2. FORDULÓ
HORVÁTORSZÁG–MAGYARORSZÁG 31–27 (17–13)
Eszék,
(zárt kapuk mögött). V: Pandzsics, Mosorinszki, (szerbek)
HORVÁTORSZÁG: Sego – Cupic 3 (2), Ivic 1, Cindric 1, MUSA 3, DUVNJAK 5, STRLEK 6. Csere: Car (kapus), MARTINOVIC 6, Pavlovic 3, Brozovic 2, Maric, Jaganjac 1. Szövetségi kapitány: Lino Cervar
MAGYARORSZÁG: Székely M. – Tóth Á., Máthé 4 (1), Ligetvári 1, ifj. Rosta M. 1, BODÓ 6, Bóka 4. Csere: Bősz (kapus), HANUSZ 3, Szita 3, Szűcs B., Leimeter 1, BUJDOSÓ 4, Vajda, Ilic. Mb. szövetségi kapitány: Chema Rodríguez
Az eredmény alakulása. 3. perc: 0–1. 8. p.: 5–2. 17. p.: 7–8. 21. p.: 11–9. 25. p.: 13–10. 35. p.: 18–18. 38. p.: 21–18. 41. p.: 21–21. 47. p.: 24–23. 54. p.: 27–26
Kiállítások: 6, ill. 6 perc
Hétméteresek: 3/2, ill. 3/1
Nagy László másodedző (a kézilabda-szövetség honlapjának): – Azt kaptuk a horvátok elleni mérkőzésen, amire számítottunk az ellenféltől, magas, erős együttes volt a riválisunk, agresszív, masszív védőfallal találkoztunk. Jó volt látni, hogy van a csapatnak tartása, és az első, majd a második félidőben is vissza tudtunk jönni három-négy gólos hátrányból, a végjátékban pedig még szorosabb eredményre is volt esélyünk. Az elmúlt hétnek az volt a lényege, hogy kicsit előrelépjünk, ez sikerült, valamennyi újonc jól mutatkozott be, ennek is örülhetünk. Amint lehet, folytatjuk a munkát!

A spanyolok elleni bravúros győzelem után Eszékre látogatott a magyar férfi kézilabdaválogatott, hogy az Eurokupa második fordulójában újabb sikert arasson. Erre ugyan sok esély nem mutatkozott, de a szerdai teljesítmény után el lehetett játszani a gondolattal.

Ahogy azt vártuk, a magyar csapat nagyon bátran kezdett, és bár a horvátok többgólos előnyt szereztek, sikerült visszakapaszkodni, sőt a 17. percben már vezettünk is (7–8). A félidő második felére azonban a horvátok megrázták magukat, és főleg az utolsó négy perc teljesítményének köszönhetően négygólos előnyt szereztek. 17–13

A második félidőben alig néhány perc alatt sikerült ledolgozni a horvát előnyt, elsősorban Bodó Richárd góljaival. A szegediek játékosának a spanyolok ellen semmi nem jött össze, ma viszont végül hat gólig jutott. Lino Cervarnak, a horvátok szövetségi kapitányának időt is kellett kérnie. Sajnos a hazaiak megfogadták a tanácsát, megrázták magukat, és máris újra vezettek. Innentől óriási küzdelem alakult ki, többször is sikerült egyenlíteni, de a vezetést már nem sikerült átvennie a magyar csapatnak.

A végén aztán kiütközött a két csapat ereje közti különbség, elég volt egy-két ziccer és hetes elhibázása, és máris búcsút inthettünk a győzelmi reményeknek, így a horvátok négy góllal nyertek. A magyar válogatott biztató teljesítményt nyújtott, rengeteg lehetőséget kaptak a fiatalok, akik jó teljesítményt mutattak. 31–27

Most hosszabb szünet következik az Eurokupában, ha minden rendben lesz, akkor márciusban jön a folytatás két meccsel Szlovákia ellen.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, négy góllal nyertek a horvátok. 31–27
60. perc:
Óriási gól, nagyszerű akció végén, Jaganjac lőtte be. 31–27
60. perc: Horvát időkérés.
60. perc: Szita
nem túl jó lövését védte Car.
59. perc: Martinovic
a szaggatottról nagyon kilőtte a jobb alsót.
58. perc: Strlek lövését védte Bősz, gyorsan támadtunk, Bujdosó bevágta. 29–27
57. perc:
Sajnos eladtuk a labdát emberelőnyben.
57. perc: Gyorsan indultunk, Ivic szabálytalankodott, kiküldték két percre.
57. perc: Ivic szerzett nagy gólt, három oda. 29–26
56. perc: Ilic
most állt be, rögtön kiharcolt egy hetest. A hetest Szita kihagyta... De kár!
55. perc: Sajnos Pavlovic ezúttal a kapuba dobta a labdát. 28–26

54. perc: Pavlovic dobta ki a labdát a pályáról, sokáig támadtunk, passzívat jeleztek a bírók, amikor Szita talpról kilőtte a bal fölsőt. 27–26
52. perc: Máthé
nagy lövését védte Sego.
51. perc: Duvnjak
eladta, Bóka indult, de Sego védett. A kontrából Cupic belőtte a jobb szélről. 27–25
50. perc: Bodó
felugrott, és elképesztő erővel lőtt a bal fölsőbe. 26–25
50. perc: Duvnjak
került lövőhelyzetbe, és bedobta a léc alá. 26–24
48. perc: Bodó
passza nem jutott emberhez, de labdát szereztünk, Bodó bedobta. 25–24
48. perc: Strlek
ritkán kap labdát, de akkor többnyire belövi. Sajnos most is. 25–23
47. perc:
A horvátok is hibáztak, de a gyors indítás nem sikerült, le kellett lassítani, csakhogy így is jó lett, Bujdosó pattintott szépen a bal fölsőbe. 24–23
46. perc:
Újabb elrontott magyar támadás, belemenés Máthénál.
45. perc:
Lépéshiba Bodónál, majd az ellentámadásból Duvnjak irtózatos erővel lőtt a jobb fölsőbe. 24–22
44. perc: Cindric
tört be ellenállhatatlanul, és a bal alsóba lőtt. 23–22
44. perc: Rostát
küldték ki két percre szándékos lábért.
43. perc: Bodó óriási passzából Máthé egyenlített ki. 22–22
42. perc: Musa
harcolt ki hetest, amelyet Cupic belőtt. 22–21
41. perc: Székely
védte Duvnjak lövését, Bujdosó gyorsan indult, bedobta, ráadásul Strleket ki is küldték két percre. 21–21
40. perc:
Belemenés nálunk, nem siették el a horvátok a támadást, de labdát szereztünk, Bóka végigrohant, és bedobta a ziccert a bal alsóba. 21–20
39. perc: Musa
megint ziccerbe került, de ezúttal Székely lábbal védett.
39. perc: Máthé lehetetlenül sokáig kivárt a levegőben, csak hogy betalálhasson. 21–19
38. perc: Rosta
kihagyta a ziccerét, a másik oldalon viszont Martinovic belőtte. 21–18
37. perc:
Eladtuk a labdát, sokáig támadtak, majd csodásan játszották meg Musát, aki belőtte a ziccerét. 20–18
36. perc: Strlek
helyzetét védte Székely. Maradt a labda a horvátoknál, Pavlovic betörés után lőtt a bal fölsőbe. 19–18
35. perc: Horvát időkérés.
35. perc: Egyenlő! Ligetváro
cselezett, majd betört, és a hálóba pattintott. 18–18
34. perc: Bodót
nem támadták meg, így ő ment közel, és lőtt a bal alsóba. 18–17
34. perc: Pavlovic
kapott nagy átadást, kényen szerzett gólt. 18–16
33. perc: Pavlovic
lőtt mellé, a másik oldalon viszont Hanusz ügyesen lőtt a jobb alsóba. 17–16
32. perc:
Labdát szereztünk, Bujdosó kapta a jobb szélen, és szép gólt dobott. 17–15
31. perc: Bodó
elképesztően nagy gólt szerzett kissé balról. 17–14
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, vezetnek a horvátok. 17–13
30. perc: Martinovic
egyéni akcióból lőtt gólt, ráadásul Ligetvárit ki is küldték két percre. 17–13
30. perc: Szita
bejátszását Rosta lőtte a bal alsóba. 16–13
29. perc:
Rossz bejátszást füleltek le a horvátok, gyorsan indultak, Martinovic belőtte. 16–12
29. perc: Brozovic
ziccerét ezúttal bravúrral védte Székely.
28. perc: Leimeter
harcolt ki hetest, amelyet Máthé kihagyott.
27. perc: Brozovic lőtt gólt, hiába húzta vissza Szűcs, akit ki is küldtek két percre. 15–12
27. perc: Leimeter
első meccse ez a válogatottban, és megszerezte az első gólját is. 14–12
26. perc: Strlek hihetetlen...
Egészen éles szögből lőtt megint gólt. 14–11
26. perc: Bóka
a jobb szélről lőtt nagy repülés után szép gólt. 13–11
25. perc: Duvnjak
alsó lövése jutott Székely lába között a hálóba. 13–10
24. perc:
Szabálytalankodást láttak a bírók a beállósunknál, jöhettek a horvátok.
24. perc: Emberelőnybe kerültünk, Martinovicot küldték ki.
23. perc: Brozovic szerzett gólt beállóból. 12–10
23. perc: Leimeter
lövését védte Sego.
22. perc: Székely
bravúrosan védett, Martinovic helyzetét mentette.
21. perc: Szita az előbb hibázott, de most a bal felsőbe pattintott. 11–10
21. perc:
Kettővel vezetnek, Martinovic átlövése talált utat a kapuba. 11–9
20. perc: Szita
lövése a blokkon erejét vesztette, így foghatta meg Sego.
20. perc:
Eladtuk a labdát, Strlek indult, belőtte. 10–9
19. perc:
Hetest kaptak a horvátok, ezúttal is Cupic állt oda, és most belőtte. 9–9
18. perc: Szita
passzt mímelt, majd felugrott, és a kapu üresen hagyott bal oldalába lőtt. 8–9
18. perc: Martinovic
találta meg a rést a falban, majd lőtte ki a jobb felsőt. 8–8
17. perc: Bóka
lopott labdát, végigvitte, és bedobta. 7–8
17. perc: Ligetvári
harcolt ki hetest, amelyet Máthé a léc alá vágott. 7–7
16. perc:
Rossz passz nálunk, hosszú támadás a horvátoknál, Székely azonban csodásan védte Martinovic ziccerét.
15. perc: Székely védett, de a kipattanót Musa szedte össze, és be is lőtte. 7–6
14. perc: Bóka
kapott labdát a bal szélen, és az első lehetőségét mindjárt gólra is váltotta. 6–6
13. perc:
Belül védekezésért hetest kapott a horvát csapat. A hetest Cupic mellélőtte.
12. perc: Hanusz találta meg az utat a horvát védők között, és gól is lett a vége. 6–5
11. perc:
Eladtuk a labdát, de a horvát indítást Máthé elcsípte.
11. perc: Musa kapott labdát beállóban, a bal alsót választotta. 6–4
10. perc:
Belemenés a horvátoknál, Bodó pedig 12 méterről lőtt a jobb felsőbe. Őrület. 5–4
9. perc: Máthé
is tud nagy gólt dobni, meg is mutatta. 5–3
8. perc: Duvnjak
csak irgalmatlanul nagy gólokat tud lőni, szerencse, hogy a háló megfogja... 5–2
8. perc: Sego
fogta Tóth lövését.
8. perc: Strlek maradt szabadon, kapta a labdát, és be is lőtte. 4–2
7. perc: Hanusz pillanatok alatt szépített egyéni akció végén. 3–2
6. perc: Máthét
lesáncolták, jöhettek a horvátok, Duvnjak óriási gólt lőtt. 3–1
5. perc:
Rossz magyar bejátszás után Strlek indult, és bedobta a ziccerét. 2–1
4. perc: Strlek
kapta a labdát, a bal szélen, és a lövése a kapufáról pattant a hálóba. 1–1
3. perc:
Rövid időre elvesztettük a labdát, de aztán visszaszereztük, Bodó átlövése jó volt. 0–1
2. perc: Székely
védte Duvnjak lövését.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyarok zöldben, a horvátok fehérben játszanak.

ELŐZMÉNYEK

Az Európa-bajnoki címvédő Spanyolország legyőzése után szombaton az Eb-ezüstérmes Horvátország vendégeként lép pályára a magyar férfi válogatott az Eurokupa második fordulójában. A spanyolok és a horvátok az előző Eb döntőseiként kvalifikálták magukat a két év múlva esedékes tornára, a mieink pedig a 2022-es Európa-bajnokság társrendezőjeként nem kényszerülnek selejtezőre – akárcsak a szlovákok, akik viszont most a pandémia miatt az edzőtáborig sem jutottak el, ezért Peter Kukucka együttesét egyelőre „jegeli” az Európai Kézilabda-szövetség az új sorozatban.

Ami minket illet, koronavírusos szövetségi kapitányunk, Gulyás István távollétében a másodedző, a spanyol Chema Rodríguez, illetve a csapatmenedzser Nagy László irányította tartalékos gárda magabiztosan, szinte végig vezetve 32–29-re múlta felül a több kulcsjátékosát nélkülöző spanyol válogatottat szerdán. A Veszprém Arénában hét újoncot avattunk, közülük a legjobb teljesítményt a csapat egy szál irányítója, a csurgói Hanusz Egon nyújtotta, miközben a mezőny legeredményesebb játékosa hét találattal Rosta Miklós lett. A Szeged 21 éves beállója a fertőzésen átesett Bánhidi Bence, Matej Gaber páros kiesésével védekezésben és támadásban is egyre fontosabb szerepet kap klubjában Juan Carlos Pastortól, amit eddig jó játékkal hálált meg.

„Nem mondom, hogy örülök, mert sokkal boldogabb volnék, ha mindenki egészséges lenne – beszélt a hirtelen jött lehetőségről ifjabb Rosta Miklós, a korábbi 129-szeres válogatott Rosta Miklós fia. – Sajnos a járvány a Szegedet és a válogatottat egyaránt sújtotta. Remélem, a betegek felépülnek decemberre, a világbajnoki felkészülés kezdetére. Hogy félek-e a vírustól? Igen, gondolok rá, ezért a lehető legkevesebb kontakttal élem a mindennapjaimat. De ha már így alakult, megpróbálom a legtöbbet kihozni ebből a szituációból, és annyi játékpercet gyűjteni, amennyit csak lehet. Jó érzéssel tölt el, hogy bíznak bennem, számítanak rám – mindent megteszek, hogy így is maradjon.”

Márpedig Rosta Bajnokok Ligája-tapasztalata a jelenlegi helyzetben aranyat ér. A 203 centis, 110 kilós beálló a spanyolok ellen jól tudta, melyek a szintén szegedi Joan Canellas gyenge pontjai védekezésben, ahogy azt is, miként lehet az immár veszprémi Jorge Maqueda mögé kerülni. A leglátványosabb mégis az volt, amikor Szita Zoltán „elnézős” passzát a földről összeszedve értékesítette. A Tisza-partiak játékosa a horvátok otthonában is hasonló megoldásokra számít, és amondó, az ellenfeleknek innentől kezdve fel kell készülniük a magyar virtusra: „Nem félünk senkitől, mindenkinek nekiugrunk!”

Úgy véli, hogy a szakmai stáb mindent elkövet, hogy levegye a terhet a vállukról, és nekik csak a kézilabdára kelljen koncentrálniuk. Az utánpótlás-válogatottakban Szitával és Máthé Dominikkal is sokat játszott együtt, ami nem múlt el nyomtalanul – noha nem találkoztak az elmúlt kilenc hónapban, néhány edzés után sikerült újra összecsiszolódniuk.

„A nemzeti mezt viselni amúgy is mindig felelősség, mindegy, hányszoros válogatott vagy – folytatta Rosta, aki 13 fellépésén 22 gólt szerzett a nemzeti csapatban. – A legnagyobb erényünk, hogy a sztárok ellen sem vagyunk megilletődve, bátran, ügyesen megyünk előre, ami hatékonysággal párosul. Amióta itt vagyok, ebben a felfogásban játszunk, a legfontosabb mégis a mentalitásunk: bárki jöhet, le akarjuk győzni – a horvátokat is.”

Az olimpiai bajnok, vb-győztes, Eb-második Horvátországgal eddig 33 alkalommal találkoztunk, kilenc győzelem mellett van öt döntetlenünk, ugyanakkor 19-szer kikaptunk – legutóbb 31–28-ra a 2017-es vb-csoportmeccsen. A hazaiaknak (is) több hiányzójuk van, például az ugyancsak szegedi jobbátlövő, Luka Stepancic, aki bokaműtétje után már elkezdte a rehabilitációt, de a januári vb-ig nincs sok ideje, hogy visszanyerje formáját. Viszont a Veszprém balszélsője, Manuel Strlek személyes indokokra és fáradtságra hivatkozva lemondta a szereplést az idei Eb előtt, mire a szövetség alelnöke, Zoran Gobac kijelentette, soha többé nem lesz válogatott. Ennek ellenére Strlek visszatér, éppen szombaton, a mieink ellen...