Női kézi-vb: kikaptak a csehek, a horvátok legyőzése olimpiai selejtezőt érhet a mieinknek

2023.12.10. 15:47
Tamires Morena két gólt lőtt a cseheknek (Fotó: IHF)
A brazil válogatott 30–27-re legyőzte Csehországot a dán-norvég-svéd közös rendezésű női kézilabda-világbajnokság középdöntőjében, ezzel eldőlt, hogy ha a mieink hétfőn nyernek a horvátok ellen, szinte biztosan olimpiai selejtezőt játszhatnak. Reálisan nézve már csak a brazilok kerülhetnek elénk a csoportharmadikok közül, de ők már kijutottak Párizsba.

Mint ismert, miután a norvégok, a franciák és a dánok bejutottak a legjobb nyolc közé, még a vb 8. és 9. helye is olimpiai selejtezőt ér. Mivel a mieink már lemaradtak a negyeddöntőről, egyetlen esélyük maradt, hogy megcélozzák a még utolsó, a vb-ről selejtezőt érő pozíciót.

A 9–12. helyekért nem rendeznek külön mérkőzéseket, a sorrendet a középdöntők harmadik helyezettjei között fő szabályként a középdöntőben elért eredmények (pontszám, gólkülönbség stb.) alapján állapítják meg. Tehát amellett, hogy a mieinknek hétfőn le kell győzniük a horvátokat a csoport harmadik helyéhez, a másik három csoportharmadikkal való összevetésből is jól kell kijönniük.

A magyar válogatottnak egy hétfői győzelemmel hat pontja lenne, és legalább +20-as gólkülönbsége. Ha egy pillantást vetünk a többi csoportra, azt látjuk, hogy a II.-ban a szlovénoknak lehet még hat pontjuk a harmadik helyen, azonban az ő gólkülönbségük –7, nem tűnik reálisnak, hogy Ausztria ellen ledolgoznák a hátrányukat (mint később kiderült, nem is tették). A III. csoportban a lengyeleknek vagy a románoknak lehet hat pontjuk, a két válogatott épp egymással találkozik, azonban míg a románok –5-tel, a lengyelek –23-mal állnak, itt sem valószínű, hogy valamelyiküknek jobb legyen a gólkülönbsége nálunk.

A legveszélyesebb a IV. csoport volt, ahol ma zárult a középdöntő. Mivel a brazilok legyőzték a cseheket (a Győr balátlövője, Bruna de Paula négyszer, a Debrecen jobbszélsője, Mariana Costa kétszer volt eredményes a braziloknál), már biztos, hogy a hatos harmadik helyezettjének nem lesz több, mint hat pontja. A brazilok gólkülönbsége +22, de ők nyugodtan bejöhetnek a 9. helyre, mert a Pánamerikai Játékokról már van olimpiai kvótájuk. Ebben az esetben a vb 10. helye (is) érne selejtezőt.

MATEKÓRA, HALADÓ FOKOZAT: Nem voltunk messzire attól a lehetőségtől, hogy már vasárnap biztos legyen az ötkarikás selejtezőnk. Ehhez az kellett volna, hogy a spanyolok pontot szerezzenek és bejussanak a nyolc közé – ettől azonban nagyon távol voltak, simán, 29–21-re kikaptak Hollandiától, így a körbeverésnek köszönhetően a csehek lettek a csoport második helyezettjei, a brazilok a harmadikok.

Ha ugyanis a spanyolok pontot szereztek volna, és ezzel bejutnak a nyolc közé, akkor a holnapi meccsünk eredményétől függetlenül kijutunk a selejtezőre. Ekkor ha legyőzzük hétfőn a horvátokat, akkor a vb 9. vagy 10. helyével, ha meg nem, akkor bármilyen meglepő, de a tavalyi Eb 11. helyével. Utóbbi úgy lehetséges, hogy a szlovénok kivételével minden más, előttünk végzett csapat a vb-ről szerez indulási jogot vagy direkt kvótát.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (DÁNIA, NORVÉGIA, SVÉDORSZÁG)