Komoly lépéselőnyben: a Fradi hattal nyert a Győr ellen a Népligetben

2023.11.15. 18:50
Meglepetés: hatalmas sikert aratott a Fradi a Győr felett (Fotó: Árvai Károly)
A női kézilabda NB I szerda este csúcsrangadóján az FTC-Rail Cargo Hungaria hazai pályán 28–22-re legyőzte a Győri Audi ETO KC-t.

NŐI KÉZILABDA NB I
9. FORDULÓ

FTC RAIL CARGO HUNGARIA–GYŐRI AUDI ETO KC 28–22 (16–11)
Elek Gyula Aréna, 1100 néző. V: Bíró Á., Kiss O.
FTC: BÖDE-BÍRÓ – Malestein 1, LEKICS 6 (1), Edwige, TOMORI, BÖLK 8, Márton G. Csere: Mészáros (kapus), KLUJBER 6, CVIJICS 7, Hársfalvi, Kisfaludy, Simon P., Kovács A. Edző: Allan Heine Pedersen
GYŐR: Toft – Hovden 2, Rju Un Hi 1, Oftedal 1, BRATTSET 5, De Paula, Szöllősi-Schatzl 2. Csere: Duijndam (kapus), Haugsted 1, Kristiansen 4 (4), Nze Minko 2, Blohm 1, GYŐRI-LUKÁCS 3. Edző: Ulrik Kirkely
Az eredmény alakulása.
9. perc: 5–2. 17. p.: 7–7. 22. p.: 11–8. 27. p.: 14–10. 37. p.: 18–16. 42. p.: 23–18. 50. p.: 26–19.
Kiállítások:
6, ill. 4 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 5/4
Allan Heine Pedersen: – Elégedett vagyok, elsősorban a győzelemmel, remek atmoszférában zajlott a mérkőzés. Büszke vagyok a csapatra.
Ulrik Kirkely: – Megérdemelten nyert az FTC, nem tudtuk megvalósítani a tervezetteket, elemezni kell a meccset, hogy folytatni tudjuk azt a sorozatot, amit eddig.

Tovább húzódik a közel négyéves széria, ugyanis a bajnoki címvédő Győri Audi ETO KC 2019. december 29. óta képtelen nyerni az FTC-Rail Cargo Hungaria vendégeként. Az elmúlt években egyre kiélezettebb csatákat vívtak egymással a magyar gigászok, így sokszor megjósolhatatlan, épp melyikük örülhet. Ezúttal a formát tekintve a győriek tűntek favoritnak, de végül Allan Heine jóslata következett be, ugyanis csapata bravúros teljesítményt bemutatva meglepte, és hat góllal legyőzte a kisalföldieket.

VÉLEMÉNYEK
Tomori Zsuzsanna, az FTC védekező-specialistája:
„A védekezés volt a mérkőzés kulcsa, mindent elkövettünk a győzelemért. Büszke vagyok a csapatra, nagy lépést tettünk egy szép eredmény felé. Megmutattuk, hogy jó csapat vagyunk, tudunk küzdeni.

Kari Brattset, a Győr beállója:
„Nagyon jól játszott a Fradi, csalódott vagyok, mert nem ezért jöttünk. A hazai csapat nagyon jó, mindkét együttes szurkolói sokat segítettek a mérkőzés hangulatához.”

A táborok már egy órával a kezdő sípszó előtt hangoltak a rangadóra, ment az adok-kapok a lelátón. A bemutatáskor szokásos ováció a ferencvárosiak világbajnok, örökös bajnok kézilabdázója, a 80 éves Takácsné Giba Márta köszöntése alatt sem szűnt meg, a találkozó alatt azonban a szomszédos széken ülő kolléga hangját sem lehetett hallani a félelmetes hangzavarban. Főleg, amikor a meccs elején a vendégek háromperces gólcsendje alatt fordított, s kettővel ellépett az FTC.

Az első gólt egyébként a párharc legeredményesebb győrije, Stine Oftedal szerezte a 108. bajnoki rangadón. A kiélezett csatában negyedóra elteltével kettős emberelőnyben léphetett volna el a Fradi, ehelyett a Rába-partiak kétszer is egyenlítettek. A szünetre így is a hazaiak mentek előnnyel, a belső hármasuk ugyanis rendkívül jól játszott, pontos labdákkal „tömte” a falban harcoló Dragana Cvijicset, a győri védelem pedig képtelen volt tartani. Akárcsak Emily Bölköt, aki már az első játékrészben hét gólnál járt – nem is bírta idegekkel a pálya szélén ücsörgő szlovén jobbátlövő, Ana Gros, aki hevesen gesztikulálva bosszankodott a szintén sérült Fodor Csengével.

A térfélcserét követően mintha a játék képe is fordult volna: a győriek elkezdtek preventíven kézilabdázni, labdákat szereztek, és gyors gólokkal közelítettek, a tempót pedig, úgy tűnt, egyre kevésbé bírja a keveset rotáló Fradi. Aztán a szerencse is a budapestiek mellé állt: Böde-Bíró Blanka – akárcsak egy évvel ezelőtt – fontos pillanatokban védett, míg támadásban minden blokkolt labda a hazaiakhoz pattant, így a kilencedik kerületiek Klujber Katrin révén öttel elléptek. Szólt is több mint ezer torokból a „Mindent bele!” és a „Hajrá, Fradi!”, s mint utólag kiderült, ez volt a fordulópont, amely végleg megtörte a győrieket. A vendégek hiába harcoltak, küszködtek, a hajrára ezúttal is szétestek, a ferencvárosiak pedig sikerükkel hatalmas előnyt szereztek az ősi rivális ellen, s ahogy a lefújás után Böde-Bíró is elmondta, az idény során először úszhattak igazán örömmámorban.

BÖDE-BÍRÓ BLANKA: MI AZ ELEK GYULA ARÉNA VARÁZSA? HÁT EZ A FERENCVÁROS!

14. Kozármisleny 9 1 1 7 204–285 –81 3
A zöld mezes győriek nem tudtak mit kezdeni a lelkes ferencvárosiakkal (Fotó: Árvai Károly)

A játéknap másik meccsén

Hazánk harmadik női kézi BL-csapata, a Debrecen a Vác otthonába látogatott szerdán. Bár a tabellán is előkelő helyet elfoglaló hazaiak sokáig jól tartották magukat, s a vége is szoros lett, a Loki 30–27-re azért győzni tudott.

PRAKTIKER-VÁC–DVSC-SCHAEFFLER 27–30 (12–14)
Vác, 500
néző. V: Felhő, Öcsi.
VÁC:
Csizmadia – Such 2, Ferenczy F., Bordás, KUCZORA 11 (6), MARINCSÁK 3, Ballai A. 1. Csere: Bukovszky (kapus), Tyiskov-Helembai 2, CSÍKOS 3, Kovács Anikó 1, Ballai B. 1, Csire 1, Kovalcsik J. 1, Bánfai K. 1. Edző: Herbert Gábor
DEBRECEN:
Gabriel – Grosch 2, HÁMORI 5, VÁMOS P. 5, Füzi-Tóvízi 2, Kácsor 1, PETRUS 4. Csere: Bartulovic (kapus), Planéta 1, Costa 2, TÖPFNER 4 (4), Johansson, Haggerty 1, Jovovics 1, Vámos M. 2. Edző: Szilágyi Zoltán
Az eredmény alakulása. 9. perc:
2–4. 16. p.: 6–6. 25. p.: 8–12. 32. p.: 12–15. 38. p.: 17–18. 44. p.: 17–22. 52. p.: 23–25. 57. p.: 26–27.
Kiállítások: 6, ill. 8 perc.
Hétméteresek:
7/6, ill. 5/4

Herbert Gábor :
– Százszázalékos teljesítményt kellett hozni ahhoz, hogy egy ennyire jó csapattal felvegyük a versenyt. Sok ilyen mérkőzés kell ahhoz, hogy egyszer igazán nagy bravúrt érjünk el. Mindent megpróbáltunk mind támadásban, mind védekezésben, ezért szemrehányást nem tudok tenni a csapatomnak.
Szilágyi Zoltán:
– Kiválóan felkészült együttessel találkoztunk, a Vác az utolsó percig nyílttá tette a mérkőzést. Tudtam, nem lesz lehetőségem arra, hogy bárkit is pihentethessek. Kétszer is megvolt a lehetőségünk arra, hogy megnyerjük a meccset, de mindkétszer szívósan visszaküzdötte magát az ellenfél. A sorsdöntő pillanatokban jó döntéseket hoztunk, ez volt a kulcsa, hogy elhoztuk Vácról a két pontot.

A bajnokság végén azonos pontszámnál az egymás elleni eredmény rangsorol, így nagyon nem volt mindegy a gólkülönbség sem a csapatoknak. Ami tény, hogy az FTC jelenleg a vesztett pontok tekintetében néggyel jobban áll az ETO-nál, egymás elleni összevetésben pedig hat góllal jobb.

VÉGE!!! Az első hét percben volt előnyben az ETO, majd a második félidőben már fejben is szétesett. Megérdemelt a hazai győzelem. Köszönjük a figyelmüket!

59. perc: Eladja az ETO, Klujber fejezi be az akciót, majd Brattset ziccerét védi Böde-Bíró.28–22

58. perc: Talán most dől el végleg, Nze Minko nagy ziccerét is kivédi Böde-Bíró.

57. perc: Győri-Lukács legalább magabiztosan lő szélről. 27–22

56. perc: Malestein megy ki kettő percre, Kristiansen kihagyja a ziccert.

54. perc: Jobb szélre jön ki a győri ziccer, Győri-Lukács második gólját lövi. 27–21

54. perc: Lekics üti meg Rjut, kettő perc és hetes. Kristiansen áll a labda mögé, Böde-Bíró kivédi!

52. perc: Ziccerig játssza az ETO,Nze Minko lövését Böde-Bíró védi.

Győri időkérés...van-e még esélyük?

52. perc: Lekics talpról, a labda kapufáról Toftra pattan, onnan pedig a kapuba. 27–20

50. perc: Eldőlni látszik...7 a 6 ellen ziccert hibázik Blohm, majd Klujber az üres kapuba lő. Hosszú idő után betalál az ETO is, Rju első gólját lövi. 26–20

48. perc: Üres kapu, két beálló a győrieknél, de eladják a labdát...

A Győr átállt kapus nélküli támadásokra, két beállóval, Brattsettel és Blohmmal.

47. perc: Minden bejön a hazaiknál, passzívnál az utolsó passz Bölk kezében köt ki, a labda pedig az ETO kapujában. 25–19

46. perc: Toft nagy védése után marad a Fradinál a labda, Klujber az ismétlést már nem rontja el. Nze Minko ellenben elrontja a lerohanást, kapkod a Győr. 24–19

A második félidőben már az idővel is játszik a Fradi, sokszor már passzívnál fejezi be az akciókat.

Ferencvárosi időkérés.

44. perc: Lekics eladja, Szöllősi-Schatzl rohan a labdával, de Böde-Bíró lábát találja el.

43. perc: Most bejön az időkérés utáni figura, Nze Minko talál be. 23–19

Győri időkérés.

42. perc: Klujber passza után Malestein első gólját lövi, újra öt a különbség. 23–18

41. perc: Klujber átlövésből növel a Fradi-előnyt, szenved az ETO. 22–18

40. perc: Szerencsével marad a hazaiaknál a labda, Lekics tisztán marad és a jobb felsőbe lő. Majd Kristiansen negyedik hétméteresét lövi be.21–18

39. perc: Lekics bejátszását Cvijics váltja gólra, majd Oftedal lövését védi Böde-Bíró. 20–17

38. perc: Klujber harcol ki hetest, Lekics belövi. Az újabb győri akciót megint Brattset gólja zárja le.19–17

37. perc: Jobb szélig játsszák ki a győriek, Győri-Lukács első gólját szerzi. 18–16

Bölknek kezdett el vérezni az orra, így le kellett mennie cserébe. Közben a Győr rendre meg tudja találni Brattsetet a falban, a norvég beálló már négy gólnál jár.

36. perc: Lekics tiszta átlövése a bal alsóban köt ki. Haugsted passza után Brattset talál be újra. 18–15

34. perc: Brattsettig jut el beállóba a labda, ami a kapuba is bekerül, majd egy lerohanás után is betalál a hórihorgas győri. 17–14

Az első félidő végén a kezét fájlaló Brattset újra ott a pályán.

33. perc: Bölk bejátszását nem tudják elhalászni a győriek, ellenben Cvijics összeszedi a kapuba lövi a labdát. 17–12

32. perc: Passzívnál Bölk lövi el, kapufa. Haugsted első találata átlövésből érkezik. 16–12

31. perc: Folytatódott a mérkőzés.

Nagy kérdés viszont, meddig bírja erővel az FTC első sora, hazai oldalon ugyanis jóval kevesebb a bevethető minőségi csere a belső posztokon. Hogy mást ne mondjunk, Bölk például végigjátszotta az első harminc percet.

Emily Bölköt mintha kicserélték volna az utóbbi meccseken, nagyot javult a (lövő)formája az idény első részéhez képest. Az ETO elleni rangadón Cvijics mellett a fő letéteményese a félidei ötgólos vezetésnek. Az MKSZ statisztikája szerint 10 lövésből jutott el 7 gólig. A különbséghez hozzájárult, hogy Böde-Bíró Blanka is jobban teljesít eddig a kapuban, Ulrik Kirkely az utolsó percekre le is cserélte már Sandra Toftot.

Vége az első félidőnek, öttel vezet a Ferencváros!

30. perc: Rju tisztára játssza magát, de Böde-Bíró kiüti a labdát, majd Klujber kapufája zárja az első félidőt.

29. perc: Passzívnál Bölk játssza át magát a védőkön és újra betalál, majd az ellenakció végén Rju passza után Hovden a kapufát találja el. Majd ismét egy Bölk átlövés.16–11

Hazai időkérés.

27. perc: Már négy az előny! Klujber a szaggatottról, talpról, betalál az ETO is, Szöllősi-Schatzl szélső befutás után középről.14–11

Dragana Cvijics nagyot ment, már öt gólnál jár, de láthatóan elfáradt a nagy rohanásban, így jelezte, cserét kér, Kisfaludy Anett érkezett a helyére.

26. perc: Bölk átlövésével újra három a hazaik előnye. 13–10

Az FTC már kettőt cserél, hogy így adjon legalább védekezés alatt pihenőt Lekicsnek és Klujbernek.

25. perc: Cvijics tarthatatlan, Bölk passza után talál be. Győri oldalon Kristiansen lép sokat. 12–10

23. perc: Bölk kapufája után rohan az ETO, Blohm beállóból talál be. 11–10

A Győr hiányzói (Gros mellett a sérült Fodor Csenge és a szülés utáni visszatérésén dolgozó Silje Solberg) az ETO többi képviselőjével együtt a vendégtábor alatt, az oldalvonal mellett foglalnak helyet, és igencsak együtt élnek a játékkal.

22. perc: Megint bekerül a labda Cvijicshez, aki ezúttal sem hibázik. Majd beállóból harcol ki újabb hetest az ETO, Kristiansen harmadszor is magabiztos. 11–9

20. perc: Passzív a hazai akció, de Bölk egy óriási góllal zár. Az ETO akciója beállóban elhal, az újabb hazai gól ellenben beállóból érkezik Cvijics révén.10–8

A Fradi nemhogy nem tudta kihasználni a kettős emberelőnyt, 2-1-re még el is veszítette, ami mindenképpen luxus egy ilyen rangadón.

18. perc: Gyorsan passzív a győri labdajáratás, de jobb szélről Hovden egy cunderrel egalizál. 8–8

17. perc: Nze Minko kettős emberhátrányból talál be, majd a középkezdést Cvijics emeli az üres kapuba. 8–7

16. perc: Bal szélről érkezik Márton ziccere, Toft véd. Majd megint Márton a főszerepben, Haugstedet küldeti ki két percre.

16. perc: Rju lábába akad bele a labda miután ellépi, kimegy kettő percre a koreai.

Az ülőhelyek felett körben több sorban állnak is ferencvárosi szurkolók, sokkal többen valószínűleg már nem férnének be az arénába. A hangulatra nem lehet panasz, a két tábor folyamatos hangpárbajt vív egymással.

14. perc: Bölk átlövése a kapufáról csorog mellé, Rju talpról eleresztett lövését Böde-Bíró védi.

13. perc: Magasan védekezik az ETO, Bölk egy betöréssel használja ki. Beállóból harcol ki hetest az ETO, Kristiansen ezt is belövi.7–6

12. perc: De Paula passza után Oftedal a felső lécre bombáz, a labda Böde-Bíró mögött pattan le, megvideózzák. Nincs gól.

11. perc: Egy rossz bejátszás után Cvijics szedi össze a labdát és a kapuba lő, majd a gyors középkezdés után beállóból Brattset talál be. 6–5

10. perc: Edwige-é az első kettő perc, De Paulát rántotta két kézzel a földre. Bal szélről Szöllősi-Schatzl góljával zárkózik az ETO. 5–4

9. perc: Először előnyben a Fradi Klujber találatával, majd a gyors középkezdés után Hovden ziccerét védi Böde-Bíró. Az újabb Fradi-támadás végén Lekics a szaggatottról felugorva lő át.5–3

7. perc: Megint hosszan járatják a hazaik, majd Bölk egy átlövést zúdít a győri kapuba, a győrieknél Rju teszi ki Hovdennek, aki jobb szélről nem hibázik, majd Lekics egalizál. 3–3

Mindkét csapat egy cserével indított, a Fradiban Klujber Katrin fut fel a padhoz közel Tomori Zsuzsanna helyett, a Győr De Paula helyére Line Haugstedet hozza védekezni.

6. perc: De Paula harcol ki hetest, Kristiansen értékesíti. 1–2

5. perc: Nehezen találta a rést a Fradi, de Bölk egy átlövésből megszületett az első találatuk. 1–1

3. perc: Bölk átlövését védi Toft, De Paula labdája sípszó után kerül a kapuba.

2. perc: Passzívig viszi az első akcióját a házigazda, a bírók el is veszik. A győri akciót Böde-Bíró védése zárja.

1. perc: De Paula passza után Oftedal szerzi az első gólt. 0–1

A Győr nem nevezte a mérkőzésre Ana Grost, így jobbátlövőben a kezdőben helyet kapó Rju Un Hire hárul nagyobb feladat, bár a szülésből visszatérő Veronica Kristiansen is be tud segíteni a poszton. Balátlövőben az ősszel kevesebbet játszó Bruna de Paula kezdett az ETO-ban, aki így Stine Oftedallal igazán gyors lábú párost alkot.

1. perc: A győriek indították a játékot.

Zöld-fehérben a házigazdák, zöldben a győriek.

A kezdés előtta ma 80 éves Takácsné Giba Mártátköszöntötték.

A vendégszektorban a győriek egy nagy molinóval készültek, melyen a csapat különböző nemzetiségű játékosainak zászlói szerepeltek. #egységbenazerő – hirdették rajta.

A két tábor már a bemelegítés alatt „megtalálta” egymást és elkezdődött a szokásos üzengetés.

A női bajnokság csúcsrangadójára a honi kézilabdaélet számos prominens képviselője kilátogatott, és természetesen Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány sem hiányozhatott a lelátóról.

Köszöntjük Önöket! Hamarosan kezdődik a női kézilabda bajnokság csúcsrangadója, az FTC-Rail Cargo Hungaria–Győri Audi ETO KC összecsapás. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

Új év, új remények, de ami nem változik, hogy a Győri Audi ETO KC és az FTC-Rail Cargo Hungaria rangadója ezúttal is a bajnokság slágermérkőzése. Ugyanis immár sorozatban tizenkét éve ez a két együttes végez az első két helyen a női élvonalban, hol kisebb, hol nagyobb csatákat megvívva egymással. Mindazonáltal az elmúlt tizenöt évben mindössze kétszer nyertek bajnokságot a fővárosi zöld-fehérek: legutóbb a 2020–2021-es idényben, amikor a Népligetben 31–22-re kiütötték a győrieket. Az ETO egyébként az utóbbi három kiírásban kikapott idegenben ebben a párosításban – legutóbb 2019 decemberében győzött 28–27-re –, s az akkori kiegyenlítettnek tűnő erőviszonyokat figyelembe véve ez nem is volt nagy meglepetés. Ezúttal azonban a formát tekintve egyértelműen a címvédő kisalföldiek az esélyesek.

A kilencedik kerületiek egyébként a bajnokságban eddig hibátlanul teljesítenek, ugyanis mind a nyolc mérkőzésüket megnyerték, a Bajnokok Ligájában azonban csak mostanában éledeznek. A klub fennállásának legrosszabb rajtját követően az akkor csoportelső Ikast ellen nyertek először, legutóbb pedig a lengyel Lubin ellen szereztek két pontot Allan Heine vezetésével, aki úgy tűnik, életet lehelt az együttesbe Martin Albertsen távozását követően.

„Az elmúlt hetekben megfelelő erőállapotba kellett hozni a csapatot, azon dolgoztunk az edzéseken és a meccseken is, hogy megfelelő legyen a játékosok testbeszéde és harci szelleme is– nyilatkozta a Ferencváros megbízott edzője a Nemzeti Sportnak. –A legutóbbi mérkőzéseken mindenki láthatta, hogy egyre jobban játszanak a lányok támadásban és védekezésben is. Nyugodtabbak lettek és jobban élvezik a játékot, ez az egyik legfontosabb: élvezd azt, amit csinálsz.”

A 43 éves dán szakember először ülhet a kispadon a magyar női kézilabda-bajnokság évről évre leginkább várt mérkőzésén, és bízik benne, hogy csapata továbbviszi az elmúlt mérkőzések sikerei adta löketet.

„Korábban csak a televízión keresztül láttam a Ferencváros–Győr rangadókat, de ezek alapján is nagy csatára, nemzetközi viszonylatban véve is magas szintű játékra számítok– fogalmazott a mérkőzés kapcsán Allan Heine. –A Győr nagyszerű együttes, nemzetközileg is a legmagasabb minőséget képviseli. A meccsek közben remekül tud emelni a tempón és sebességet váltani a játékában, azonnal képes védekezésből támadásba átmenni és gyorsítani, amit hatástalanítanunk kell. Meg kell becsülnünk a labdát támadásban, védekezésben meg kell állítanunk a győri sebesség- és ritmusváltásokat, megnehezítve a támadásépítését.”

Hozzátette: ezúttal is hasonló érzései vannak, mint az Ikast ellen, hősies küzdelemben meglepnék a Győrt.

Ehhez természetesen a bajnoki címvédő Rába-partiaknak is lesz egy-két szavuk, akik az egész évadban egyszer botlottak: a bajnokságban a 2. fordulóban a Mosonmagyaróvár vendégeként szenvedtek háromgólos vereséget. Azóta folyamatos fejlődést mutat a nyáron érkezett Ulrik Kirkely együttese, amely az egyedüli veretlen csapat a BL-ben, a hazai ligában mindazonáltal biztosra kell mennie, ha nem szeretne a riválisok eredményeitől függni.

„Mivel csak négy hónapja vagyunk együtt, még mindig a csapatépítés kezdeti fázisában vagyunk. Jobb ritmust találtunk, amiben a játékosoknak egyénileg és csapatként is nagyobb a biztonságérzetük, jobban megértik, milyen irányba tartunk– mondtaUlrik Kirkely,a Győri ETO vezetőedzője, aki szintén először lesz részese a rangadónak. –Természetesen nagyon várom, hiszen mindig különlegesek ezek az összecsapások, egyedi a történelmük, a fontosságuk és a hangulatuk is. Nemcsak nekem és a csapatnak, a szurkolóinknak is. Felkészültünk, és várjuk a rangadót egy nagyon kemény csapat ellen, tisztában vagyunk az összecsapás súlyával.”

Habár az FTC javuló formát mutat, az ETO egyértelműen jobb állapotban van, mint ellenfele, a győrieket irányító szakember azonban így is tempós és izgalmas meccset vár a fővárosban.

„A legfontosabb mérkőzéseket mindig kőkemény védelemmel lehet megnyerni, de ezek a csaták gyakran önálló életre kelnek, vannak mentális sajátosságaik– hangsúlyozta Kirkely. –Alapvetően ugyanarra koncentrálunk, ugyanúgy készülünk erre a meccsre is, mint a többire, azt valljuk, magunkkal kell foglalkoznunk.