41 gólt lőve szerezte meg első barcelonai győzelmét a Telekom Veszprém

2023.10.26. 20:34
Ludovic Fabregas vezére volt a Veszprémnek korábbi csapata, a Barcelona elleni idegenbeli siker alkalmával (Fotó: Dömötör Csaba)
Az első félidő végétől átvette az irányítást és magabiztos játékkal szerezte meg története első barcelonai győzelmét a Telekom Veszprém, amely 41–36-os győzelemmel vette el a Barca veretlenségét a férfi kézilabda Bajnokok Ligája B-csoportjának 6. fordulójában.

FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
CSOPORTKÖR, 6. FORDULÓ
B-CSOPORT

Barca (spanyol)–Telekom Veszprém 36–41 (17–19)
Barcelona, 3028 néző. Vezette: Nikolov, Nacsevszki (északmacedónok)
BARCA: NIELSEN – JANC 6, MEM 7, Frade 2, Carlsbogard 2, Thiagus Petrus, Wanne. Csere: Pérez de Vargas (kapus), J. Rodríguez 3, Cikusa, Langaro, Richardson 5 (3), N’GUESSAN 7, Valera 1, Arino 2, A. Gómez 1. Edző: Carlos Ortega
VESZPRÉM: CORRALES – Marguc 2, Sandell 4, Remili 4, FABREGAS 7, EL-DERA 6, Descat. Csere: Biosca (kapus), PESMALBEK 7, CASADO 5, KOSZOROTOV 5, Ligetvári, A. Nilsson, Vajlupau 1, Elísson. Edző: Momir Ilics
Az eredmény alakulása. 6. perc: 4–4. 13. p.: 11–9. 22. p.: 14–12. 27. p.: 16–16. 34. p.: 19–23. 44. p.: 24–28. 50. p.: 26–33. 58. p.: 33–39.

8. Celje 6 6 173–205 –32 0

Elképesztő tempóban kezdődött a Telekom Veszprém barcelonai csoportmérkőzése a férfi kézilabda Bajnokok Ligájában, az első tizenkét percben húsz gól esett, és végre remekül kezdte a találkozót a vendégkapuban Rodrigo Corrales is, aki az első tíz lövésből ötöt hárított, ami már csak azért is volt kellemes meglepetés, mert a spanyol kapus az elmúlt öt BL-meccsen nem kapta el a fonalat, csak 16 százalékkal védett.

Az első negyedóra hamar elröppent a rengeteg futás miatt, de utána mindkét együttes visszavett a tempóból, érezve, hogy ez még ilyen erős játékoskeretekkel sem mehet a végéig. A Barca azért próbálta tartani egy-két gólos előnyét, a csapatkapitány Dika Memet ezúttal is nehéz volt megállítani, öt gólt szerzett az első játékrészben, de a szünet előtt átvette a kezdeményezést az „Építők”. Elsősorban azért, mert az utolsó percekre a hazaiak is elkezdtek hibázni, igaz, Mem egyedül is megoldotta a feladatot, és gólt szerzett emberrel a nyakában is.

Az utolsó támadásnál Momir Ilics időt kért, csapatát hét a hat ellen, azaz emberelőnyben küldte fel, és az időt szépen kipasszolva pillanatokkal a lefújás előtt Szergej Koszorotov bombázta a labdát az egyébként remekül védő Emil Nielsen kapujába, így a magyar bajnok kétgólos vezetéssel mehetett pihenni – ilyenre csak egyszer, 1998-ban volt példa a két csapat történetében.

A második félidőt a veszprémiek kezdték jobban, előnyükre öt perc alatt még kettőt rátettek, Jehja el-Derára nem találta az ellenszert a hazaiak dán kapusa, az egyiptomi irányító három gólt szerzett a szünet utáni első percekben. A vendégcsapat védőfalában Ligetvári Patrik hatalmasat melózott, a csapat pedig remekül tartotta előnyét, Lukas Sandell találatával már öttel vezetett, és magabiztosan használta ki a hazai játékosok pontatlan passzaiból adódó lehetőségeket. Ráadásul a Barca motorja, Dika Mem is percekig a padon maradt kisebb vádlisérülés miatt.

A kényszerhelyzetben lévő hazaiak nyitott védekezésre váltottak, magasra tolva a védőiket, de ez sem jött be, Nedim Remili góljával hattal, Pesmalbek gyors találatával már héttel ment a Veszprém, mire Carlos Ortega gyorsan időt is kért, mert a Barca egyre tanácstalanabbul játszott. Ennek ellenére kemény hajrára lehetett számítani, ami így is volt, de négy perccel a vége előtt Dika Mem megsérült, egyik gólja után lesántikált, de addigra már biztos volt a remekül meccselő Momir Ilics együttesének győzelme.

A Telekom Veszprém története során, 1986 óta először győzött Barcelonában, ráadásul öt góllal, 41–36-ra, amire még egyik ellenfél sem volt képes a Palau Blaugranában.

VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! BARCA–TELEKOM VESZPRÉM 36–41

60. perc: Pesmalbek állítja be a végeredményt! Öttel nyert a Veszprém! 36–41

60. perc: Janc kozmetikáz még az eredményen egy lerohanás végén. 36–40

59. perc: N'guessan gyorsan válaszolt. 35–40

59. perc: Pesmalbek remek bejátszás végén szerzi a 40. Veszprém-gólt! 34–40

59. perc: Corrales védése után N'guessan lőtt fölé.

58. perc: Arino révén zárkózik a Barca. 34–39

58. perc: ott a 39.! Remili! Janc viszont válaszol. 33–39

57. perc: a Veszprém is egy kínaival eredményes emberhátrányban! 32–38

57. perc: Richardson tette fel kínaira Dika Memnek, aki be is lőtte helyzetét. 32–37

56. perc: Fabregas pihenőt kap, két percre kiállították.

56. perc: Fabregas ejtette át parádésan Pérez de Vargast. 31–37

55. perc: Casado nyugtatja le kissé a kedélyeket, majd jól védekezett a Veszprém a Barca lerohanásánál. 31–36

55. perc: N'guessan révén már csak négy közte. Most elkapták a fonalat a hazaiak. 31–35

55. perc: Remili vétett támadóhibát.

54. perc: Momir Ilics is időt kért.

54. perc: Carlsbogard után Blaz Janc góljával ötre csökkenti a különbséget a házigazda. 30–35

53. perc: megint a Veszprémhez került a labda, N'guessan lövése ne volt jó.

53. perc: Nedim Remili oldotta meg egyedül! 28–35

52. perc: Richardsonra jött ki most a Barca figurája és most be is talált. 28–34

51. perc: Koszorotov ismét óriási gólt szerzett! 27–34

50. perc: Javier Rodríguez beállógóljával próbálnak kozmetikázni a hazaiak. 27–33

50. perc: megint időt kért a Barca.

50. perc: Corrales védése után Pesmalbek lerohanásgóljával héttel megy a Veszprém! 26–33

50. perc: Nedim Remili lövése jutott túl Pérez de Vargason. 26–32

49. perc: Koszorotov újabb átlövésgólja után Carlsbogard rontott a Barcánál. 26–31

48. perc: védekezést váltott a Barca, a Veszprémnél Casado helyett most Remili a pályán.

48. perc: most Momir Ilics kért időt.

48. perc: Sandell egymás után másodszor! De Aleix Gómez is betalált a túloldalon. 26–30

47. perc: most a Veszprém is belerontott, Janc pedig értékesítette a lerohanást. 25–29

47. perc: Carlsbogard zavarta meg csapattársát, Arinót, emiatt elvesztette a labdát a Barca.

46. perc: Sandell lövőcsel után szerzett góljával öttel megy a Veszprém! 24–29

46. perc: Richardson lövése Ligetvári blokkjáról ment mellé.

45. perc: Pesmalbek lövését védte Pérez de Vargas.

44. perc: Richardson újabb lövést ront, neki egyelőre csak a hetesvonalról megy.

43. perc: labdát szerzett a Veszprém, Pesmalbek pedig gólra váltha a lerohanást. Zúg is az „Építők”, „Építők”, „Építők”! 24–28

43. perc: Richardson lövését védte Corrales, de a labda a Barcánál maradt.

43. perc: N'guessan ellenállhatatlanul tört be és szerzett gólt. 24–27

42. perc: időt kért a Barca.

42. perc: Vajlupau rontott ziccert egy lerohanás végén.

42. perc: Casado tört be remekül, a labda pedig Pérez de Vargasról pattant a kapuba! 23–27

42. perc: Corrales már 10 védésnél jár! Ezúttal Dika Mem lövését védte!

41. perc: Pérez de Vargas hiába védte Casado lövését, de a labda még mindig a Veszprémé. Casado szerez bombagólt! 23–26

40. perc: most nem volt jó Ed-Dera lövése. Richardson révén pedig visszajön kettőre a Barca. 23–25

39. perc: hiába pattintott fölé N'guessan, a labda a hazaiaknál maradt. Frade pedig betalált beállóból. 22–25

38. perc: Fabregas beállóból leadott lövését védte Pérez de Vargas.

37. perc: Corrales-bravúr Frade lövésénél!

36. perc: Mem góljára Vajlupau válaszolt lerohanás végén. 21–25

36. perc: Ed-Dera megint óriási gólt szerzett! Egyre magabiztosabb a Veszprém négygólos előnye! 20–24

35. perc: Biosca nem tudta védeni Richardson büntetőjét. 20–23

34. perc: Arino gyors góljára ugyanolyan gyorsan felelt Ed-Dera! 19–23

34. perc: Fabregas hatodik góljával: 18–22!

33. perc: elhagyja a labdát az egyre többet hibázó Barca. Remiliék viszont nem tudtak gyorsan indulni. Majd felállt fal ellen.

32. perc: Casado kiszorított helyzetben pattintott a rövidbe! 18–21

32. perc: szép figura végén N'guessan pattintott Corrales kapujába. 18–20

31. perc: Ed-Dera révén először vezet hárommal a Veszprém! 17–20

31. perc: folytatódik a mérkőzés, ezt a félidőt a Veszprém kezdi támadással.

VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! BARCA–TELEKOM VESZPRÉM 17–19

Többet hibázott a házigazda. A Barca 28, a Veszprém 30 lövéssel ptóbálkozott, de a katalánok kettővel több hibát vétettek, és támadásaik, illetve lövéseik hatékonysága is valamelyest gyengébb volt az első félidőben, mint Momir Ilics csapatának.

Forrás: eurohandball.com

30. perc: 17 másodperce maradt a Veszprémnek, Koszorotov pedig ki is használta a lehetőséget! 17–19

30. perc: most Momir Ilics kért időt.

30. perc: Dika Mem révén visszajön egy gólra a Barca. 17–18

30. perc: most a Veszprém lövésébe fújtak bele a játékvezetők.

29. perc: megint belerontanak a hazaiak, ezúttal Valero Rivera.

28. perc: újabb Barca-hiba támadásban. Koszorotov átlövésével pedig először vezet kettővel a Veszprém! 16–18

28. perc: Carlos Ortega, a Barca edzője kért időt.

28. perc: Corrales újabb védése után indulhatott a Veszprém, Marguc pedig nem ront! 16–17

27. perc: megvan Fabregas első rontott lövése, de Nielsen bravúrjára Corrales védéssel válaszolt. Sőt, Sandell gyors gólt szerzett. 16–16

26. perc: Rodríguez kapott jó bejátszást, Corrales most nem tudott védeni. 16–15

25. perc: nem tudja lövéssel befejezni támadását a házigazda Barca, a 400. veszprémi meccsén Gasper Marguc egyenlített! 15–15

24. perc: támadóhibát vét a Barca, egyenlíthet a Veszprém, de Koszorotov rontott.

23. perc: Casadót buktatta Janc, majd Fabregas iszerezte meg ötödik gólját ötödik lövéséből! 15–14

22. perc: Melvyn Richardson ismét a hetesvonalról talált be. 15–13

21. perc: nagyon szép betörés végén Koszorotov eredményes veszprémi részről! 14–13

20. perc: Remili rossz lövése után Javier Rodríguez góljával veszprémi egyenlítés helyett megint kettővel mennek a katalánok. 14–12

19. perc: Corrales mutatta be hatodik védését! Cikusa próbálkozását hárította.

18. perc: bár beleront támadásába, marad a labda a Veszprémnél. Pesmalbeket pedig jól játszották meg. 13–12

17. perc: Richardson is feliratkozott a gólszerzők közé hetesből. 13–11

17. perc: Pesmalbek is betalált beállóból. 12–11

16. perc: Hampus Wnne is hibázott egyet, majd Agustín Casado volt eredményes, de Blaz Janc saját térfeléről vette be a Veszprém üres kapuját. 12–10

15. perc: Melvyn Richardson is rontott egy lövést.

15. perc: most a Barcát is kisegítette a kapufa Ed-Dera átlövésénél.

14. perc: emberhátrányban a kapufa segítette ki a Veszprémet Valero Rivera lövésénél.

14. perc: Ligetvári Patrikot küldték le két percre.

13. perc: Ed-Dera is második gólját jegyezte, de a kezdeti hibák után Timothey N'guessan nagyon belejött. 11–9

12. perc: Carlsbogard góljával először vezet kettővel a házigazda. 10–8

11. perc: Pesmalbek is feliratkozott a gólszerzők közé, de Valero Rivera is gyors gólt szerzett. 9–8

11. perc: Remili most lövést ront, Mem újabb góljával pedig megint a hazaiak vezetnek. 8–7

11. perc: Dika Mem egyenlít. 7–7

9. perc: N'guessan egyenlített, de Sandell újra előnyhöz juttatja a Veszprémet. 67

9. perc: Fabregast megint kiválóan találták meg a veszprémi társak! 5–6

8. perc: N'guessan újabb lövését védte Corrales, de a labda a hazaiaknál maradt, a francia pedig ha nehezen is, de megszerzi első gólját. 5–5

8. perc: Remili átlövésgóljával vezet a Veszprém! 4–5

7. perc: Corrales remekel! Most Dika Mem lövését tolta oldalra.

6. perc: N'guessan újabb lövést ront, de Emil Nielsen is bemutatja harmadik védését.

6. perc: Ludovic Fabregas remekel előző klubja ellen, megint betalált! 4–4

5. perc: Frade váltotta gólra a Barca lerohanását. 4–3

5. perc: Rodrigo Corrales mutatott be dupla bravúrt!

4. perc: Dika Mem másodszir talált a Veszprém kapujába, de erre előbb Fabregas válaszolt, majd Ed-Dera egyenlített. 3–3

4. perc: Remili próbált betörni, de Emil Nielsen védte lövését.

3. perc: a korábbi szegedi Thiagus Petrust figyelmeztetik az északmacedón játékvezetők egy sárga lappal.

2. perc: Blaz Jancot sem tudta levédekezni a Veszprém.

1. perc: Lukas Sandell még nem, de Ludovic Fabregas már egyenlít. 1–1

1. perc: elkezdődött a mérkőzés, Dika Mem góljával szerzett vezetést a Barca. 1–0

A mérkőzés 20.45-kor kezdődik!

ELŐZMÉNYEK

Csütörtök este 26. alkalommal találkozik egymással a Barca és a Veszprém a férfi kézilabda Bajnokok Ligájában, a spanyol bajnok hibátlan a B-csoportban, a magyar pedig kezdi elkapni a fonalat, és esélye van rá, hogy története során először szerezzen ponto(ka)t Barcelonában.

Nincs két olyan csapat a férfi kézilabda Bajnokok Ligája történetében, amely többször játszott volna egymás ellen a sorozatban, mint a Barca és a Veszprém: a magyar rekordbajnok huszonöt alkalommal csapott össze a katalán együttessel. A Barca tizenhét találkozót nyert meg, többek között a 2015-ös döntőt is.

„A nyáron sokat változott a keretünk, több új játékos is érkezett, dolgozunk a csapategységen, hogy minél jobban ismerjük és értsük egymást a pályán – mondta Rodrigo Corrales, a Telekom Veszprém spanyol válogatott kapusa a Nemzeti Sportnak. – Azt hiszem, elég jól haladunk, amit az eredmények is igazolnak, és mivel a gyors játék az erősségünk, hamar kiütközne, ha nem tudnánk együttműködni... A legutóbbi két BL-mérkőzésünkön, a Porto és a Plock ellen már egész jól ment a játék, végig koncentráltunk, és elégedettek lehettünk a teljesítményünkkel.”

Az „Építők” láthatóan igyekszik a támadásait gyorsan befejezni, az elmúlt öt BL-találkozón meccsenként a játékosok átlagosan 49-szer lőttek kapura, 68.5 százalékukból lett gól. Az első öt meccsen 168 gólt lőttek (33.6-os átlag) a bakonyiak, amelynél csak egy csapat szerzett többet, a Barca (175), amely ráadásul a második legkevesebb gólt kapta a mezőnyben (136).

„Eddig mindig jól sült el, ha a saját játékunkhoz ragaszkodtunk. Sok letámadást vezetünk és sok gólt szerzünk második lehetőségből is, ráadásul a védőfalban erőteljes és kemény játékosaink vannak, akik kellően agresszívek és sokat ütköznek. Van több lehetőségünk, a hatos fel mellett az öt plusz egyes védekezést is bármikor tudjuk alkalmazni, a kapus és a védők közötti kapcsolaton pedig folyamatosan dolgozunk” – fogalmazott Corrales.

A Veszprém ugyan hétszer már legyőzte a Barcát 1986 óta, de valamennyiszer hazai pályán vagy Kölnben, a négyes döntőben, Barcelonából még sosem sikerült pontot vagy pontokat rabolnia. Az ellenfelek egyébként sem nyerni járnak a 7500-as Palau Blaugranába, legutóbb 2021 novemberében a Kielcének sikerült 32–30-re diadalmaskodnia a legendás csarnokban, ráadásul a Barca a legutóbbi harminc BL-meccséből csak egyet veszített el, a Magdeburg elleni döntőt.

„A katalánok mindig magabiztosak és nyugodtak, különösen hazai pályán, ráadásul lendületben vannak, eddig nem veszítettek csoportmeccset az idényben – tette hozzá a kapus. – Voltak változások náluk is az elmúlt időszakban, de a Barca mindig is jól alkalmazkodott ezekhez, megtalálta az egyensúlyt, ezért a világ egyik legjobb csapata hosszú évek óta, elképzelhetetlen nélküle a Bajnokok Ligája. A győzelem a célunk, a csoportelsőség miatt minden pont számít, ehhez viszont nagyon precízen kell játszanunk, nem szórhatunk el felelőtlenül egyetlen labdát sem.”

A Veszprém győzelemmel kezdte a nemzetközi kupasorozatot a címvédő német Magdeburg otthonában, s csak egy meccsen botlott az idényben, a dán GOG otthonában kapott ki. A magdeburgi meccs Corrales szerint mintaként szolgálhat: akkor végig koncentráltak, kevés labdát adtak el, így a lehetőségeik is megvoltak. A feladat akkor is nehéz volt, most is az, hiszen a csoportelsőségért vívott harc két esélyese csap össze csütörtök este.

Gasper Marguc 400. Veszprém-meccsét játssza

„A Barca az mindig Barca, mindenki láthatja, milyen szinten játszanak mostanában. Öt forduló után maximum ponttal állnak a csoport élén, fantasztikus csapatuk van” – kezdett bele a telekomveszprem.hu-nak adott interjújában Momir Ilics vezetőedző. „Két nagyszerű kapussal rendelkeznek, akikről azt gondolom, hogy a mérleg nyelvei sokszor, általában ők jelentik a különbséget az ellenfelekkel szemben. És Emil Nielsen láthatóan nagyon jó formában véd mostanában. Természetesen egy fantasztikus meccsnek nézünk elébe, ami minden sportkedvelő, kézilabdakedvelő számára egy igazi csemege lesz, és biztos vagyok benne, hogy jó teljesítményt fogunk nyújtani. Azt nem tudom, hogy ez mire lesz elég, de keményen fogunk küzdeni. A kapusok aktuális formája dönthet. Folyamatosan fejlődünk, megvan az ereje a csapatunknak, ami nagyon jó. Persze vannak jobb és rosszabb periódusaink, ahogy minden más csapatnak is, ahogy láthatjuk a Bajnokok Ligájában. Ez normális. De ha 10 góllal tud nyerni egy együttes a Porto ellen, héttel a Wisla Plock ellen, az már azt mutatja, hogy erős és minőségi játékra képes. Volt egy nagyon rossz napunk a GOG ellen, amikor semmi nem működött a mi oldalunkon, de azt gondolom, nagyon elégedett lehetek a Plock elleni találkozónkkal. 21 kapott gól, sokat elárul… A védelmünk nagyon jó volt, a kapusok is jó teljesítményt nyújtottak. Ha hasonló erőfeszítéssel, ezzel a védekezéssel, – ami az egyik legjobb Európában szerintem – meg tudjuk állítani a Barca támadásait, sikeresek lehetünk. Elöl támadásban pedig nagyon okosan kell játszanunk ahhoz, hogy elkerüljük a lerohanásgóljaikat. Ahogy én látom, a fő erejük a gyorsaságuk és ezt csak megfontolt támadásokkal sikerülhet ellensúlyoznunk” – fejtette ki a szerb szakember.

A nyáron épp Barcelonából érkező veszprémi klasszis, Ludovic Fabregas szerint is nagyon kemény meccs lesz a csoport jelenleg két legjobb csapata között.

„Mind a két csapat számára fontos, hogy nyerjen és hogy jól kézilabdázzon. Komoly kihívás lesz számunkra a Barcelona elleni összecsapás. Természetesen arra készülünk, hogy elhozzuk a két pontot a Palau Blaugranából, még akkor is, hogy ha tudjuk, hogy nehéz ott nyerni. Azonban mi meg fogjuk próbálni”hangsúlyozta a beálló, aki visszatéréséről is beszélt.

„Biztos, hogy megható pillanat lesz, hiszen nagyon szép időszakot töltöttem el ebben a városban és ebben a klubban. Különleges érzés lesz, de számomra a csapat és a meccs lesz a legfontosabb. Igyekszem minél jobban teljesíteni és segíteni a csapatot annak érdekében, hogy megnyerjük ezt a fontos összecsapást” – fejtette ki Ludovic Fabregas, aki szerint a kemény védekezés mellett sok futással tudják felvenni a versenyt az előző BL-idény bronzérmesével.

KÖSZÖNTJÜK OLVASÓINKAT A BARCA–TELEKOM VESZPRÉM FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA-MÉRKŐZÉS ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÉBEN!