A Magdeburg drámai csatában, hosszabbítás után Bajnokok Ligája-győztes!

2023.06.18. 17:44
A Magdeburg másodszor a BL és negyedszer Európa trónján! (Fotó: AFP)
Hiába vezetett a rendes játékidő nagy részében a lengyel Barlinek Industria Kielce, a négyes döntőben újonc német Magdeburg óriásit küzdve, hosszabbítás után 30–29-re győzött, így 2002 után másodszor nyerte meg a férfi kézilabda Bajnokok Ligáját, míg Talant Dujsebajev csapata a tavalyi finálé után idén is ezüstérmet szerzett.

FÉRFI KÉZILABDA
BAJNOKOK LIGÁJA, NÉGYES DÖNTŐ
DÖNTŐ
SC Magdeburg (német)–Barlinek Industria Kielce (lengyel) 30–29 (13–15, 26–26) – hosszabbítás után
Köln,
Lanxess Aréna. V: Lah, Sok (szlovénok)
Legjobb dobók: Smits 8, Damgaard, Kristjánsson 6-6, ill. A. Dujshebaev 8, Nahi, Moryto 6-6

A BRONZMÉRKŐZÉSEN
Barca (spanyol)–Paris Saint-Germain (francia) 37–31

A Magdeburg kezdett jobban, a mérkőzés elején 4–1-re elhúzott, de a Kielce hamar ledolgozta hátrányát, és az első félidő döntő részében vezetett, majd a szünet előtt kicsit meg is lépett, és kétgólos előnnyel fordulhatott.

Talant Dujsebajev csapata a második félidőben is biztosan őrizte előnyét Andreas Wolff védéseire és Alex Dujshebaev góljaira alapozva. A 48. percben viszont váratlan közjáték szakította félbe a mérkőzést, egy újságíró rosszul lett a Lanxess Arénában, azonnal rohantak hozzá a mentők, akik a hírek szerint kórházba szállították.

A közjáték a németeknek jött jobban, rövid időre fordítottak is, de a 26–26-os rendes játékidő után a Magdeburg ismét hosszabbításra kényszerült.

Ott viszont már főként a németek voltak lépéselőnyben, és hiába küzdött nagyot a Kielce, a négyes döntőben újonc Magdeburg 30–29-re nyert, így története során másodszor nyerte meg a Bajnokok Ligáját, és a Bajnokcsapatok Európa-kupájával (BEK) együtt negyedszer lett a kontinens legjobb csapata a Bennet Wiegert által irányított klubvilágbajnok.

A négyes döntő legértékesebb játékosának (MVP) a Bundesliga-MVP izlandi irányítót, Gisli Kristjánssont választották meg.

BAJNOKOK LIGÁJA, FÉRFIAK, NÉGYES DÖNTŐ, KÖLN
A VÉGEREDMÉNY
1. Magdeburg
(Niclas Behrendt, Oscar Bergendahl, Marko Bezjak, Piotr Chrapkowski, Michael Damgaard, Justin Döbler, Fritz-Leon Haake, Tim Herztfeld. Tim Hornke, Mike Jensen, Tim Kloor, Gísli Kristjánsson, Josias Liehr, Vladan Lipovina, Georg Löwen, Ómar Magnusson, Lucas Meister, Lukas Mertens, Alexander Möller, Matthias Musche, Christian O'Sullivan, Daniel Pettersson, Nikola Portner, Moritz Preuss, Elias Ruddat, Magnus Saugstrup, Kay Smits, Philipp Weber, edző: Bennet Wiegert)
2. Kielce
3. Barca
4. PSG

HOSSZABBÍTÁS

VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS! MAGDEBURG–KIELCE 30–29 – HOSSZABBÍTÁS UTÁN!

70. perc: Sicko áll oda, blokkolják a németek! A Magdeburg a Bajnokok Ligája győztese!

70. perc: időn túli szabaddobás a lengyeleknek! De megnézik a játékvezetők, nem volt-e hetes.

70. perc: csak szabaddobás a lengyeleknek.

70. perc: 11 másodperccel a vége előtt Alex Dujshebaev és Marko Bezjak ütköztek. Áll a játék.

70. perc: Damgaard lövése nem jó, egyenlíthet a Kielce!

69. perc: hét a hat ellen támadnak a lengyelek, Alex Dujshebaev ragyogó bejátszása után Tournat csodás gólt szerzett! 30–29

67. perc: Kristjánsson már hat gólnál jár! Ki gondolta volna a szombati sérülése után?! 30–28

67. perc: Alex passzából Dani Dujshebaev révén zárkóznak a lengyelek! 29–28

67. perc: Smits lövése nem jó! Kapufa!

66. perc: Karacic adta el a labdát és ez sokba kerülhet a lengyeleknek.

66. perc: Kristjánsson lekészítése után Damgaard középről, kilencről vágta be helyzetét! Kettővel vezet a Magdeburg! 29–27

VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJE! A MAGDEBURG VEZET ÉS KEZDHETI AZ UTOLSÓ ÖT PERCET TÁMADÁSSAL!

65. perc: Kay Smits most is betalál a vonalról! 28–27

65. perc: Kristjánsson harcolt ki időn túli hetest a Magdeburgnak egy betöréssel.

64. perc: Sicko gyenge meccsén most szerzi meg első és nagyon fontos gólját! 27–27

63. perc: WOLFF! MICSODA EXTRA VÉDÉS MEGINT!

63. perc: most viszont már tényleg a németeké a labda Sicko nagyon rossz lövése után.

63. perc: jó blokk után szerez labdát a Magdeburg, de elrontja és visszakapja a labdát a lengyel csapat.

62. perc: Alex Dujshebaevet állítják meg a keményen védekező németek.

62. perc: Kristjánsson révén a Magdeburg hátrányban is betalált és vezet! 27–26

61. perc: Karaljok számára is váratlan ziccerét védte bravúrral Portner.

61. perc: a Kielce kezdheti a ráadás első öt percét támadással, emberelőnyben.

VÉGET ÉRT A RENDES JÁTÉKIDŐ! MAGDEBURG–KIELCE 26–26

60. perc: nincs döntés! Hosszabbítás következik! 26–26

60. perc: 14 másodperc maradt, hat az öt ellen támadhatnak a lengyelek.

60. perc: időt kért a Kielce.

60. perc: Damgaard remek cselek után egyenlít emberhátrányban. 26–26

59. perc: rossz csere miatt emberhátrányba kerül a Magdeburg, O'Sullivan hibázott és ez a harmadik kiállítása, így az elődöntőhöz hasonlóan megint piros lapot kap.

59. perc: Damgaard lövését védte Wolff, majd egy gyors támadás végén Dani Dujshebaev talált be, megint a Kielce vezet! 25–26

57. perc: Moryto kapott labdát a szélen és értékesítette is helyzetét! 25–25

57. perc: Bezjakot és Tournat-t is leküldték két percre a Kielce tiszta lövőhelyzete közben.

56. perc: eladta a labdát a Kielce, O'Sullivan révén pedig hosszú idő után megint a Magdeburg vezet! 25–24

56. perc: Kay Smits vetődött be a hatoson belülre nagy lendülettel és, ami fontosabb, eredményesen. 24–24

55. perc: időt kért a Magdeburg.

55. perc: Daniel Dujshebaev óriási góljával továbbra is a Kielce van lépéselőnyben! 23–24

54. perc: Petterson most jobbszélről egyenlít emberelőnyből! 23–23

54. perc: Tomasz Gebala kapja meg második kiállítását.

53. perc: Tournat viszont tesz róla, hogy ne fordíthasson a Magdeburg! 22–23

53. perc: Musche a Magdeburg második lövéséből, a szélről egyenlített Wolff védése után!22–22

52. perc: Portner megint nagyot véd! Ezúttal Moryto jobbszélről leadott lövését védte a németek kapusa!

52. perc: O'Sullivant küldték le két percre Alex Dujshebaevvel szemben elkövetett véleményes szabálytalansága miatt.

50. perc: Kay Smits gyenge lövése után nem tud egyenlíteni a német csapat.

49. perc: Portner kulcsfontosságú védéssel jelentkezett Daniel Dujshebaev lövésénél.

49. perc: Damgaard a blokkról is belőtte átlövését, egy gólra zárkózik a Magdeburg. 21–22

48. perc: egy kommentátor lett rosszul, aki összeesett és hordágyon vitték el. A helyi műsorközlő most mondta be, hogy folytatódik a meccs.

48. perc: elvitték a mentők az újságírót. Mielőbbi felépülést kívánunk neki!

48. perc: egy újságíró lett rosszul, a játék továbbra is áll.

48. perc: áll a játék, rosszul lett egy néző a lelátón, rohannak a mentők...

48. perc: lengyel támadóhiba után egyre jöhet fel a Magdeburg.

47. perc: visszanézik a németeh hetesét a játékvezetők, de nincs lengyel kiállítás, csak német büntető, amit Smits be is lőtt. 20–22

46. perc: Dylan Nahi remekel! Megint szép góllal véteti észre magát. Ötödik gólja. 19–22

45. perc: Daniel Dujshebaev rossz lövése után egyre zárkózhatnak a németek.

44. perc: Kristjánsson előkészítése után Smits most akcióból eredményes. 19–21

43. perc: újabb véleményes helyzet után maradt a labda a Kielcénél és Alex Dujshebaev révén ismét hárommal vezetnek a lengyelek. 18–21

42. perc: Smits értékesítette a német csapat büntetőjét Korneczkivel szemben. 18–20

42. perc: Nahi! Micsoda gól fordulásból! Majd Wolff védett megint, de heteshez jut a Magdeburg. 17–20

41. perc: most a németek rontanak támadásban Saugstrup véleményes belemenése után.

40. perc: most hibázik a Kielce, ezt pedig Saugstrup használta ki egy gyors góllal. 17–19

39. perc: Karaljok kapott mesteri bejátszást és be is lőtte a lengyel helyzetet, majd Wolff újabb bravúrral jelentkezett! 16–19

38. perc: Sicko lövését Portner tolta a kapufára, miközben lent maradt egy német játékos, Musche pedig a lécre lőtt.

37. perc: Saugstruphoz került a labda üggyel-bajjal, s a góljával zárkózik a Magdeburg. 16–18

37. perc: megint Moryto állt oda, de most Portner védte a Kielce büntetőjét!

36. perc: Karacic próbált betörni, de hiába védet Jensen, heteshez jutnak a lengyelek is.

35. perc: heteshez jut a Magdeburg, Kay Smits pedig be is lőtte, hiába ért bele ebbe is Wolff.15–18

35. perc: Kounkoud-t játszották meg a lengyelek jobbséten, aki szépen pörgetett Jensen felett a kapub. 14–18

34. perc: Saugstrup kapott bejátszást beállóban, de Wolff ezt is védi!

34. perc: Karaljok megúszta két perccel.

34. perc: Musche maradt lent Karaljok könyököse után, ezt meg is nézik a játékvezetők.

33. perc: Andreas Wolffra sem lehet panasza a lengyeleknek, most Weber lövését védte!

32. perc: Alex Dujshebaev továbbra is tarthatatlan a németek számára, már a hetedik gólját jegyzi! 14–17

31. perc: Kristjánsson is igazolja klasszisát, még sérülten is. 14–16

31. perc: folytatódott a mérkőzés! Ezt a félidőt a Kielce kezdte támadással és Dylan Nahi révén pillanatok alatt be is talált. 13–16

ELSŐ FÉLIDŐ

VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ! MAGDEBURG–KIELCE 13–15

30. perc: Alex Dujshebaev és Moryto összjátéka után utóbbi gólja zárta az első félidőt. 13–15

30. perc: hat másodperccel a vége előtt kért időt a Kielce.

30. perc: Bergendahl egyre csökkenti a Magdeburg hátrányát. 13–14

29. perc: időt kért Bennet Wiegert, a Magdeburg edzője.

29. perc: Alex Dujshebaev viszont hatodik góljával nem engedi zárkózni a németeket. 12–14

29. perc: Kristjánsson már háromnál jár, egy betörés végén Wolff lábai között lőtt a lengyel kapuba. 12–13

29. perc: Alex Dujshebaev most túlcselezte magát.

29. perc: Alex Dujshebaev betörése után Chrapkowskinak kell lemennie két percre.

28. perc: Daniel Petterson jobbszélről leadott lövése csattant a kapufán, elléphet hárommal a Kielce.

27. perc: Alex Dujshebaev bejátszása után Tournat harcolt ki hetest, azt pedig Moryto lőtte be magabiztosan. 11–13

26. perc: Kristjánsson második gólját szerezte! 11–12

25. perc: Sicko átlövését védte Jensen, de a kipattanó Morytóé lett, aki már betalált. 10–12

24. perc: Alex Dujshebaev igazolja klasszisát, de Musche gyors góljával a Magdeburg nem engedi meglépni ellenfelét. 10–11

24. perc: Damgaard játszotta volna le a balszélre, de a labda elhagyta a játékteret, így a lengyeleké a labda.

23. perc: Daniel Dujshebaev átlövése gyenge, de a labda a lengyeleknél maradt és most a testvére, Alex lőtt át jól. 9–10

21. perc: Mertens harcolt ki hetest Morytóval szemben, a büntetőhöz Kay Smits állt oda és most be is lőtte. 9–9

21. perc: Arkadiusz Moryto révén megint a Kielce vezet! 8–9

20. perc: Smits újabb lövését védte Wolff. Egyelőre parádézik a lengyelek német kapusa!

20. perc: Alex Dujshebaev ezúttal most jól cselezett és lőtt a német kapuba. 8–8

18. perc: Alex Dujshebaev vétett technikai hibát, majd Kristjánsson tért vissza tegnapi súlyosnak tűnő sérülése után góllal! 8–7

18. perc: Damgaard távoli átlövését a blokk segítségével védte Wolff.

16. perc: Damgaard viszont tesz róla, hogy ne lépjenek meg a lengyelek. 7–7

15. perc: Kounkoud a jobbszélről lőtte ki a hosszút, így fordít a Kielce! 6–7

14. perc: Saugstrupnak volt nagy területe beállóban, de Wolff újabb parádés védést mutat be!

13. perc: hiába tört be nagy lendülettel Smits, Wolff nagy bravúrral védett!

12. perc: Dylan Nahi a balszélről egyenlít. 6–6

12. perc: Damgaard talpról leadott lövését védte Wolff.

11. perc: Sicko bejátszása után Karaljok hozta közelebb a lengyeleket. 6–5

10. perc: Damgaard szép átlövéssel jelentkezett. 6–4

9. perc: Alex Dujshebaev egymás után kétszer is bevette a német kaput. 5–4

9. perc: Musche viszont könnyed góllal tesz róla, hogy továbbra is a Magdeburg vezessen. 5–3

8. perc: Alex Dujshebaev emberhátrányban, szép testcsel végén eredményes. 4–3

8. perc: Kay Smits második büntetőjét viszont védte Andreas Wolff!

8. perc: szép bejátszás végén Saugstrup újabb hetest harcolt ki, ráadásul Karaljoknak még le is kell mennie két percre.

7. perc: jól védekeznek a németek, most blokkolják a lengyel lövést, de a labda a Kielcénél maradt és Dylan Nahi be is talált. 4–2

6. perc: Damgaard passza után Saugstrup harcolt ki hetest a Magdeburgnak, melyet Smits magabiztosan értékesített. 4–1

5. perc: újabb rossz lengyel lövés végén támadhatnak a németek.

4. perc: Karacic újabb kísérlete akadt el Portnerben, ezúttal pedig Musche eredményes a gyors indítás végén. 3–1

3. perc: Karacic lövése nem találta el a kaput, Portner is beleért, majd Saugstrup indítás utáni góljával megint a Magdeburg vezet. 2–1

2. perc: a Magdeburg gyors támadása végén Damgaard második lövése nem jó.

2. perc: Alex Dujshebaev bejátszása után Karaljok eredményes. 1–1

1. perc: Damgaard középről lőtt átlövésével vezet a Magdeburg. 1–0

1. perc: elkezdődött a mérkőzés! Az első támadást a németek vezetik.

A Magdeburg fekete-zöld, a Kielce szokásos sárga-kék szerelésben játszik.

17.54: érkeznek a játékvezetők, majd a hivatalos meccslabda, ezt követően a csapatok, előbb a Magdeburg, majd a Kielce.

17.45: jön a döntő nyitó ceremóniája.

ELŐZMÉNYEK

Nem a Kielce szurkolóin fog múlni – rengeteg lengyel érkezett Kölnbe

EZÉRT KÜZDENEK A CSAPATOK

A Bajnokcsapatok Európa Kupáját korábban kétszer, a Bajnokok Ligáját pedig legutóbb 2001-ben megnyerő német Magdeburgnak volt valamennyivel több ideje a pihenésre a szombati elődöntő óta, mint a Kielcének, ugyanakkor Bennet Wiegert együttesének több energiát kellett mozgósítania a címvédő Barca legyőzéséhez, mint Talant Dujsebajevéknek.

A Magdeburg hosszú idő után tért vissza a mostani idényben a legrangosabb klubsorozatba, s rögtön első próbálkozásra bejutott a négyes döntőbe, ám az elődöntőben elveszítette egyik legjobbját a német élvonal legértékesebb játékosának választott izlandi irányítót, Gisli Kristjánssont, akinek a spanyolok elleni mérkőzésen sérült meg súlyosan a válla.

Bár a lengyeleknek is nagyot kellett küzdeniük a Paris Saint-Germain ellen, de Alex Dujshebaevék stabil teljesítményt nyújtottak és izgalmas végjátékban nyertek egy góllal.

A két csapat most találkozik először a sorozatban, hiszen a csoportkörben is elkerülték egymást, a felekben viszont közös, hogy mindketten második BL-címükre hajtanak, a Magdeburg 2002-ben, a Kielce 2016-ban diadalmaskodott.

Érdekesség egyébként, hogy a Magdeburg az első olyan csapat a Kiel óta – amely 2008 és 2010 között volt képes erre – amely egymás után három meccsen is le tudta győzni a Barcát, hiszen a Magdeburg a legutóbbi két klubvilágbajnokságon is megtette ezt a mostani BL-elődöntő előtt.

A Magdeburgnak sikerülhet az a bravúr is, hogy három éven belül minden jelentős klubtrófeát begyűjt, hiszen 2021-ben Európa-ligát nyert, a Super Globe-on (klubvilágbajnokság) 2021-ben és 2022-ben is aranyérmes lett, most pedig BL-győztes lehet.

KÖSZÖNTJÜK OLVASÓINKAT A MAGDEBURG–KIELCE FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA-DÖNTŐ ÉLŐ KÖZVETÍTÉSÉBEN!