Legalább két ponttal kellene a mieinknek a középdöntőbe lépniük

Vágólapra másolva!
2009.01.17. 09:24
Címkék
Hűséges olvasóink már megismerkedhettek a férfi kézilabda-világbajnokságok történetével, valamint a B-, C- és D-csoportokkal. Sorozatunkban most a magyar válogatott csoportellenfeleit mutatjuk be, azaz az A-jelű hatosban szereplő válogatottakat, később pedig a mieinkről olvashatnak bővebben.
Didier Dinart a franciák vezére a védekezésben
Fotók: Imago (archív)
Didier Dinart a franciák vezére a védekezésben
Didier Dinart a franciák vezére a védekezésben
Fotók: Imago (archív)
Didier Dinart a franciák vezére a védekezésben

FRANCIAORSZÁG: NEMCSAK A CSOPORTBAN, A TORNÁN IS AZ ÉLEN VÉGEZHETNEK

FÉRFI KÉZILABDA VB


A magyar keret, a teljes program, szavazás, történelem – minden egy helyen!
Sok jó csapat vesz részt a világbajnokságon, legalább öt-hat olyan együttes van, amely a végső győzelemre esélyes. Ezek közül is az egyik legnagyobb sansza a francia válogatottnak van, amely a legutóbbi nyolc vb-n hétszer jutott elődöntőbe, és hatszor tért haza éremmel, kétszer arannyal. 2007-ben a házigazda németek hatalmas csatában „némi” játékvezetői segédlettel legyőzték őket, majd a bronzmeccsen a dánokkal szemben is alulmaradtak.

Tavaly azonban visszaültek a világ trónjára, ugyanis a norvégiai Eb-n szerzett bronzérem után a pekingi olimpián az ő nyakukba került a legfényesebb medália. A sikercsapatból csak négyen nem lesznek ott Horvátországban, közülük a legnagyobb hiányzó Bertrand Gille, aki a világ talán legjobb védőspecialistájával, Didier Dinart-ral szinte áthatolhatatlan párost alkotott a francia védőfalban az utóbbi években.

A keretük azonban így is tele van nagyobbnál nagyobb klasszisokkal. Szinte az összes poszton olyan játékost vethet be Claude Onesta, akire illik a megállapítás: a világ egyik legjobbja. A kapuban ott van rögtön Thierry Omeyer, aki ha elkapja a fonalat, akkor szinte lehetetlen gólt dobni neki, és a német Kiel játékosa bizony elég sokszor kapja el…

A jelenlegi francia csapat legkiemelkedőbb mezőnyjátékosa Nikola Karabatic (Omeyer klubtársa), aki a játék szervezése mellett általában a gólszerzésből is jócskán kiveszi a részét. A nisi születésű irányító fiatal kora ellenére már szinte mindent megnyert, amit egy kézilabdás megnyerhet, a vb-arany azonban még hiányzik a gyűjteményéből. Lehet, hogy már nem sokáig.

A nyitott védekezést szinte tökélyre fejlesztő gallok egyik vezére ezúttal is a már említett Dinart lesz, a villámléptű szélsőktől (Luc Abalo és Michaël Guigou) a gyors indításgólok nem maradnak majd el, a nehéztüzérek – élükön Daniel Narcisse-szal – pedig 9-10 méterről is jó eséllyel veszik be az ellenfél kapuját. Nincs tehát gyenge pontja az olimpiai bajnoknak, hacsak nem a beálllósposzt, amelyen kérdéses, hogyan tudják majd pótolni Bertrand Gille-t.

A villámléptű és biztos kezű szélsőre, Luc Abalóra is érdemes lesz figyelni
A villámléptű és biztos kezű szélsőre, Luc Abalóra is érdemes lesz figyelni


Valentin Ghionea a románok talán legveszélyesebb embere
Valentin Ghionea a románok talán legveszélyesebb embere
ROMÁNIA: ÚJRA FELEMELKEDŐBEN

Románia négyszer végzett az élen a világbajnokságok történetében, így az ugyancsak négyszeres első, de több ezüst- és bronzéremmel büszkélkedő svédek mögött a második helyen állnak az összesített éremtáblázaton. Az is igaz ugyanakkor, hogy keleti szomszédunk sikerkorszaka a 60-as, 70-es években volt, azóta korántsem voltak ilyen eredményesek. Olyannyira nem, hogy legutóbb 14 éve, 1995-ben tették tiszteletüket vb-n, most azonban, úgy tűnik, ismét elindultak felfelé.

Legjobb játékosaik többségét mi is jól ismerhetjük, hiszen a magyar bajnokságban szerepelnek. A tiszteletet parancsoló testméretű Marian Cozma évről évre egyre meghatározóbb szerepet tölt be a Veszprémben, Eremia Paraianuval ketten valószínűleg jól megoldják a feladatot a beállósposzton.

A zseniális csuklóval megáldott Valentin Ghionea fiatal kora ellenére a román csapat kulcsjátékosa. A Pick-Szeged jobbszélsője nélkül valószínűleg a vb-re sem jutott volna ki a válogatott, ugyanis a Montenegró elleni selejtező során a visszavágón 11 gólt szerzett, így nagy mértékben neki volt köszönhető, hogy egy góllal végül jobbnak bizonyultak a dél-szláv alakulatnál.

Ugyancsak a Pick-Szegedet erősíti Adrian Petrea, aki irányítóként és átlövőként is bevethető, és ha sül a keze, akkor sok kellemetlen pillanatot szerez az ellenfélnek. A jobbátlövő Rares Jurca a Göppingenben játszik, és a Bundesliga idei szezonjában eddig 3.6-os gólátlagot tud felmutatni.

A kapuban a rutinos Rudi Stanescu megkeserítheti az ellenfelek dolgát, mint tette azt a vb-ezüstérmes lengyelek elleni Eb-selejtezőn, amelyen Románia hazai pályán 33–29-re győzött, többek között Ghionea 13 góljával. Nem árt tehát odafigyelni erre a feltörekvő válogatottra, melynek jó esélye van továbbjutni a csoportból.

SZLOVÁKIA: A „TESTVÉREKEN” MÁR TÚLTETTEK

A csoport harmadik helyéért alighanem a selejtezőn a szlovénok ellen továbbjutó szlovákok lesznek a románok legnagyobb ellenfelei.

A szlovákok, akik egy aprócska részsikert már elkönyvelhettek, ugyanis velük ellentétben egykori honfitársaik, a csehek nem tudták magukat kvalifikálni a vb-re.

Richard Stochl a Dunaferr kapusaként a hazai rangadókon és a nemzetközi kupameccseken már hozzászokhatott a feszült hangulatú csatákhoz, bravúrjai nagyot lendíthetnek a szlovák csapaton, melyben több játékos is a német, illetve spanyol bajnokságban edződik.

Michal Shejbal, Stochl váltótársa a Göppingen kapuját védi, Szűcs Csaba és az egykori dunaferres Peter Kukucka az EHF-kupa-győztes Nordhorn játékosa, Daniel Valo a Melsungen színeiben riogatja a Bundesliga-csapatok kapusait, Martin Stranovsky pedig a spanyol León balszélsőjeként már 39 találatnál jár a Bajnokok Ligája idei kiírásában.

Ha az említett játékosok és az otthon játszók (elsősorban a Tatran Presov játékosai) felnőnek a feladathoz, akkor Szlovákia első világbajnokságán rögtön a középdöntőig „menetelhet”.

BRAVÚRBAN ÉS TISZTES HELYTÁLLÁSBAN REMÉNYKEDVE

Argentína rutinos vb-résztvevőnek számít, a csoportból azonban csak egyszer, 2001-ben jutott tovább. Két évvel később, 2003-ban ugyancsak közel voltak ehhez, ám miután megverték a későbbi aranyérmes horvátokat, az utolsó mérkőzésükön kikaptak Szaúd-Arábiától, így helyettük mi, magyarok léptünk tovább – és szereztünk olimpiai kvótát.

A dél-amerikaiak azóta sem lettek sokkal jobbak, a legnagyobb sztárjuknak számító Eric Gull 2008 őszén Katarba szerződött, ami nem biztos, hogy jót tett a formájának, de ez majd az eszéki sportcsarnokban kiderül. Így is van több játékosa a dél-amerikai együttesnek, aki Spanyolországban keresi a kenyérre valót, így a Kogovsek, Carou, Vieyra, Simonet, Crevatin ötös, de olaszországi légiós is található náluk, például a néhány éve a Tatabányában szereplő Bruno Civelli. Az ausztrálok ellen esélyesként lépnek pályára, ám európai csoportellenfeleik legyőzése bravúrnak számítana a részükről.

Az ausztrálok saját bevallásuk szerint is a tisztes helytállást tűzték ki célul, ami a vb-szereplésüket illeti. Az óceániai selejtezőn a Cook-szigeteket és Új-Zélandot magabiztosan megverték, a világbajnokságon azonban valamivel erősebb ellenfelekkel kerülnek szembe. A dán szövetségi kapitány, Morten Fjeldstad irányította Ausztrália mérkőzései mindenesetre gólgazdagnak ígérkeznek, ám a kontinensnyi ország válogatottjának kapusai ennek valószínűleg nem örülnek majd.

Összegezve elmondható, hogy a magyar csapat a franciák elleni találkozót leszámítva minden csoportmeccsén esélyesként lép pályára, így legalább egy győzelmet (és ezzel két pontot) magával kellene vigyen a középdöntőbe. Persze Franciaország sem verhetetlen…

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik