Hatalmas balesetek és két félbeszakítás után Hamilton nyert Mugellóban

Börzöli BernadettBörzöli Bernadett
2020.09.13. 14:33
Hiába próbálkozott Bottas többször is, Hamiltoné lett a győzelem a Toszkán GP végén (Fotó: AFP)
Igazán kaotikus futamot hozott a Formula–1 történelmének első Toszkán Nagydíja. A futamot kétszer is félbe kellett szakítani, így összesen három állórajtot láthattunk. A győzelem Lewis Hamiltoné lett Valtteri Bottas és Alexander Albon előtt, aki F1-es karrierje során először állhatott fel a dobogóra. A mugellói versenyt összesen nyolc pilóta volt kénytelen feladni.

A Ferrari 1000. versenyén és a Formula–1 első Toszkán Nagydíján Lewis Hamilton várhatta az élről a piros lámpák kialvását. A hatszoros világbajnok mellé a csapattársa, Valtteri Bottas parkolhatta le a Mercedesét a rajtrácson. A második sorból a Red Bull párosa vághatott neki az 59 körös viadalnak Max Verstappen, Alexander Albon sorrendben.

Előbbi számára azonban nem alakultak jól a rajt előtti percek, ugyanis akárcsak a Hungaroringen, ezúttal is szerelni kellett az autóját. Bár a Magyar GP előtt vezetői hiba és autótörés miatt kellett rendbe hozni a 33-as Red Bullt, a mugellói futam előtt technikai problémára panaszkodva kellett hozzányúlni a négykerekűhöz.

Verstappen számára rögtön az első körben véget ért a verseny. A holland versenyző több pozíciót bukott a rajtnál – vélhetően motorhiba miatt –, majd Kimi Räikkönennel ért össze, és csúszott ki a kavicságyba a törött autóval. Az élen is történt változás a startnál: Hamilton nem rajtolt túl jól, a vezetést így átvette tőle Bottas. Leclerc az ötödik helyről rajtolva feljött a harmadik pozícióba.

Verstappen kiesése miatt viszont a pályára kellett küldeni a biztonsági autót, amely mögött öt kört töltött el a mezőny. Az újindítás egy újabb baleset hozott, amiben ezúttal négy pilóta: Carlos Sainz Jr., Kevin Magnussen, Nicholas Latifi és Antonio Giovinazzi keveredett bele. Az újabb baleset miatt félbeszakították a versenyt.

A csatározás ezúttal nagyjából 30 percig tartott, saz újraindításkor Hamiltonnak sikerült visszavennie a vezetést Bottastól. A Mercedes párosa mögött Leclerc maradt a harmadik pozícióban, Albon viszont három helyet is veszített, és visszaesett a hetedik pozícióba.

Portugál Nagydíj, Portimao

Az újraindítás után Leclerc-nek egy ideig sikerült tartani a harmadik pozíciót, később viszont megelőzte őt Stroll, Ricciardo, majd Albon is. Emiatt a 22. körben ki is hívták a monacóit friss kemény gumikért. Ezután a többiek is jöttek kerékcserére, Bottas a második helyről a 31. körben állt ki, majd a következő körben Hamilton is érkezett az élről. A kerékcserék után nem változott az állás az élen, Ricciardónak azonban sikerült az elévágás Stroll-lal szemben, amivel az ausztrál feljött a harmadik pozícióba.

A mezőny nem úszta meg a mugellói versenyt egy biztonsági autós fázissal, ugyanis a 44. körben Stroll kapott defektet, és csúszott ki az Arrabiatában, a Racing Point mentésének idejére pedig először a pályára akarták küldeni a safety cart, de mivel kiderült, hogy a becsapódáskor jelentős sérült a gumifal a 9-es kanyarban, inkább ismét félbeszakították a futamot.

Ezután a harmadik állórajt következett, ami után Hamilton megtartotta az első helyet, Bottas azonban egy kör erejéig elveszítette a másodikat Ricciardóval szemben. Aztán visszaállt a dupla Mercedes-vezetés, s Ricciardónak már Albonnal szemben kellett védekeznie.

Nem sokkal később a thaiföldi el is ment Ricciardo mellett, s így F1-es karrierje első dobogós helyezése felé autózhatott. Ez végül össze is jött Albonnak, míg a Mercedes újabb kettős győzelmét aratta Mugellóban. A Toszkán Nagydíj dobogójára tehát Hamilton, Bottas és Albon állhatott fel.

Pontot szerzett továbbá Ricciardo, Pérez, Norris, Kvjat, Leclerc, Räikkönen és Vettel. A leggyorsabb körért járó plusz pont Hamiltoné lett, aki ezzel 55 pontra növelte az előnyét a világbajnoki pontversenyben Bottasszal szemben.

Folytatás két hét múlva az Orosz Nagydíjjal!