Hamilton körrekorddal a pole-ban Bottas és Sainz előtt Monzában

H. L.H. L.
2020.09.05. 14:32
Hamilton pályafutása 94. pole pozícióját szerezte meg (Fotó: AFP)
A világbajnoki címvédő brit Lewis Hamilton indulhat az élről a Formula–1-es Olasz Nagydíj vasárnapi futamán, mivel az időmérőn új körrekordot felállítva a leggyorsabbnak bizonyult. A 94. pole pozícióját megszerző Mercedes-pilóta mellől finn csapattársa, Valtteri Bottas indulhat, a harmadik rajthely a McLarennel versenyző Carlos Sainzé lett.

Október 11., 14.10Eifel Nagydíj

A Mercedes hiába zárt az élen mind a három olasz szabadedzésen, az első partimód nélküli kvalifikáció meglepetés lehetőségét is magában rejtette a sebesség templomában.

A Nemzetközi Automobil-szövetség (FIA) által kiadott direktíva értelmében ugyanis a csapatok Monzában már nem variálhatják a motormódokat a kvalifikáció kezdetétől egészen a vasárnapi verseny leintéséig, ami az általános vélekedés szerint pont a címvédő gárdát érintheti a legérzékenyebben s közelebb hozhatja egymáshoz a mezőnyt. Az utolsó gyakorláson látottak alapján úgy tűnt, ez sikerült is: az első és a 13. helyezett versenyző között még egy másodperc sem volt a különbség.

Ám az kérdéses volt, pontosan mennyi maradhatott még a W11-esben, így az időmérő legnagyobb kérdése az volt, hogy tovább íródik-e a német gárda kilenc nagydíj óta tartó pole pozíciós sorozata.

Az első szakaszban a német gárda egyedüliként próbálkozott a közepes keveréken, s azonnal el is hallgattatta a riválisokat: Hamilton 1:19.539-nél állította meg a stoppert, és ő ment be csapattársával együtt elsőként 1:20 alá úgy, hogy a harmadik Sergio Pérez hátránya már az 5 tizedet is meghaladta. Az utolsó percekre aztán a tavalyi időmérős végjátékhoz hasonló komikus jelenetek következtek: a nagy helyezkedésben többen is blokkolták egymást, aminek eredményeképp a legtöbben javítani sem tudtak már, nem úgy, mint a sor elején egyedül autózó „ezüstnyilak."

Nem mellesleg a nagy tülekedésben a Räikkönen, Ocon és Latifi között kialakult versenyt a sportfelügyelők az időmérő után vizsgálni is fogják.

A címvédő 1:19.514-gyel zárt az élen, mögötte Bottas, Pérez, Sainz Jr., Gasly, Verstappen, Kvjat, Norris, Stroll és Leclerc sorakozott az első tízesben. Rajtuk kívül a két Renault, Magnussen, Räikkönen és Albon jutott még tovább, míg az utolsó gyors körét a vonat közepén megkezdő Sebastian Vettel már a Q1-ben búcsúzni kényszerült.

Kiesett: a Ferrari német pilótáján kívül Grosjean, Giovinazzi, Russell és Latifi.

A második szakaszban már valamennyi versenyző a lágy abroncsokon hagyta el a garázst, s az első próbálkozásokat követően a Q1-hez hasonlóan a Mercedes kettőse állt az élre. Hamilton ráadásul azonnal 1:19.092-es körrekorddal nyitott, mögötte Bottas, Pérez, Sainz, Verstappen, Gasly, Stroll, Norris, Ricciardo és Albon egészítette ki a top tízet.

Az utolsó percekben még a Mercedes finnje tudott faragni az idején, 1:18.952-re javítva a monzai körrekordot, s bár hozzá hasonlóan néhányan még javítottak, így néhány helyen változott az első tízes sora, ugyanazok a pilóták maradtak a továbbjutó pozíciókban.

Kiesett: Kvjat, Ocon, Leclerc, Räikkönen és Magnussen – a Ferrari monacói versenyzőjének búcsúzásával biztossá vált, hogy a maranellóiak 1984 után először nem rajtolhatnak az első tíz hely valamelyikéről hazai pályán.

Az utolsó szakaszban Hamilton nyitott az élen 1:19.068-cal, de mivel előnye 53 ezred volt csapattársa előtt, nagy tűzijátékra lehetett számítani a végén. Az első próbálkozások után Pérez foglalta el a harmadik helyet, a mexikóit Verstappen, Sainz, Norris, Gasly és Stroll követte, míg Albon idejét elvették, így neki mindenképpen össze kellett még raknia egy tiszta kört.

Utolsó próbálkozásra aztán hiába javított Bottas, nem tudta megszerezni az első rajtkockát, mivel Hamilton is tudott faragni az idején, és 1:18.887-es körrekorddal a pole-ba autózott. A brit pályafutása során 94., Monzában pedig a hetedik alkalommal várhatja az élről a piros lámpák kialvását vasárnap. Csapattársa 69 ezredes hátránnyal lett a második, míg harmadikként kisebb meglepetésre Sainz végzett a McLarennel. A második rajtsort Pérez teszi teljessé a Racing Pointtal, mögötte Verstappen, Norris, Ricciardo, Stroll, Albon és Gasly egészítette ki az első tízest.

Folytatás vasárnap 15 óra 10 perckor a versennyel.