Hamilton győzőtt Mexikóban, ám a bajnokavatás egyelőre elmaradt

H. L.H. L.
2019.10.27. 19:30
Hamilton nyert Mexikóvárosban (Fotó: AFP)
Lewis Hamilton győzött az F1-es Mexikói Nagydíj versenyén, mögötte Sebastian Vettel, illetve Valtteri Bottas szelte át a célvonalat. Bár a bajnokavatás így elmaradt, a brit még tovább növelte az előnyét a vb-összetettben, és remek esélye lesz bebiztosítani 6. címét a következő futamon. Charles Leclerc negyedikként zárt, míg Alexander Albon vezérletével a Red Bull kettőse az 5–6. helyet szerezte meg.

Max Verstappen hiába volt a leggyorsabb az F1-es Mexikói Nagydíj időmérőjén, büntetése nyomán a 4. helyre szorult vissza. Az első sorban így Charles Leclerc vezérletével a Ferrari kettőse foglalhatott helyet, Lewis Hamilton a 3. pozícióból várhatta a piros lámpák kialvását Mexikóvárosban, ahol 2017 és 2018 után idén is lehetősége nyílt arra, hogy bebiztosítsa az egyéni címét.

11. Abu-dzabi Nagydíj

Ehhez a címvédőnek 14 ponttal kellett volna többet gyűjtenie csapattársánál, Valtteri Bottasnál, aki a 6. helyről indulhatott, miután a szerelőknek sikerült összerakniuk a W10-est. A verseny legnagyobb kérdése így az volt, Hamilton idén is Mexikóban biztosítja-e be a címét, vagy a finnek sikerül elnapolnia a bajnokavatást.

Leclerc jól rugaszkodott el, mint ahogyan Hamilton is, ám a britnek nem maradt hely Vettel Ferrarija mellett, így mind a két Red Bull megérkezett rá. Hamilton össze is ért Verstappennel, és az 5. helyre szorult vissza, míg a holland Bottas mögé esett hátra a 7. pozícióba. A Red Bull-os nem sokkal később a másik Mercedesszel is összeakadt, aminek következtében defektet kapott, és lassú tempóban volt kénytelen visszaevickélni a bokszutcába.

Verstappen így már az 5. körben túl volt az első kerékcseréjén, a kemény keveréken a mezőny végéról kezdhette meg a felzárkózást. Az élmezőny azonban még bőven kivárt, elsőként a másik Red Bull-os, Albon teljesítette a kiállását. A thaiföldi a 15. körben kapott közepeset, és jött vissza pont Carlos Sainz Jr. mögött. A McLaren meg is akasztotta a pilótát, aki értékes időt vesztett.

A következő körben aztán Leclerc is megjárta a bokszutcát, a monacói ugyancsak a sárga jelzésű Pirelliken folytatta a versenyt, méghozzá úgy, hogy előtte szabad volt az út. A McLaren kerékcseréje viszont nem sikerült jól, Norris jobb elsőjét ugyanis nem rögzítették megfelelően: a szerelők visszatolták az autót, majd a brit bár folytatni tudta a futamot, az utolsó helyre esett vissza, és a sportfelügyelők vizsgálni is kezdték az esetet – Norris az 51. körben kénytelen volt végleg feladni a küzdelmet.

Az élmezőnyből Hamilton volt a következő, a brit a 26. körben döntött a váltás mellett, és kapott kemény gumikat, ami azt jelentette, akár teljesítheti is egy kiállással a versenyt. A Ferrari így mindenképpen megpróbálta a lehető legtovább kitolni Vettel első etapját, hiszen Leclerc-nek ekkor még biztosan volt egy tervezett, második cseréje.

Bottas a 35., míg Vettel a 36. körig húzta a közepesen, előbbi az 5., utóbbi a 4. helyen tért vissza a nyomvonalra a friss keményeken. A vezetést így Lecerc vette át, míg a 2. pozícióba Hamilton lépett előre. Előbbi nem sokkal később érkezett az újabb cserére, mint ahogyan Albon is letudta az utolsó kiállását.

Hamilton a 43. körben átvette a vezetést, míg mögötte Vettel, Bottas, Leclerc, Albon sorrend alakult ki az első ötösben. A brit előnye folyamatosan csökkent, az 51. körben 2.5 másodperccel állt Vettel előtt, akire Bottas zárkózott fel szorosan. A finn rövidesen DRS-távolságon belülre is került a némethez képest, azonban a 3 DRS-zóna ellenére sem jelentett nagy fenyegetést a ferrarisra, ami előrebocsájtotta, amennyiben Vettel utoléri Hamiltont, neki sokkal nagyobb esélye nyílhat az előzésre.

Miközben Vettelék Hamiltonra közelítettek, Leclerc nagy tempóban jött fel az első hármasra, a 63. körben már 3 másodpercen belül autózott Bottashoz képest. Ekkor bár Hamilton tempót növelt, Vettel is begyújtotta a tartalékait, és be is ment 2 másodperc alá. Ennél azonban nem nagyon került közelebb a Mercedeshez, Hamilton így pályafutása 83. győzelmét könyvelhette el, és 2016 után újra diadalmaskodott Mexikóvárosban.

A második helyen Vettelt intette le a kockás zászló, míg a dobogó alsó fokára Bottas állhatott fel, így a bajnokavatás egyelőre elmaradt. Ám a brit így is növelte előnyét, immár 74 ponttal vezet a csapattársa előtt, miközben három verseny van még hátra az idényből, vagyis adott versenyző maximálisan még 78 pontot szerezhet. Ez azt jelenti, Hamiltonnak összesen 4 pontot kell szereznie a fennmaradó futamokon a 6. világbajnoki címéhez.

A negyedik pozícióban Leclerc futott be, míg Albon vezérletével a két Red Bull az 5–6. helyen érkezett. Az első tízes sorát Pérez, Ricciardo, Kvjat és Gasly zárta, azonban a Toro Rosso orosz versenyzőjét nem sokkal a leintést követően 10 másodperces időbüntetéssel sújtották, így a 11. pozícióba csúszott vissza.

Kvjat ugyanis az utolsó körben találta el Hülkenberget, aki az első vezetőszárnyát is elvesztette. A büntetés értelmében az orosz elvesztette a pontjait, a 9. helyre csapattársa, Gasly lépett előre.

Folytatás jövő héten az Amerikai Nagydíjjal.