Verstappen-győzelem és Leclerc-dráma Le Castellet-ben

2022.07.24. 14:27
Verstappen nyert Le Castellet-ben (Fotó: AFP)
Max Verstappen (Red Bull) aratott győzelmet a Formula–1-es Francia Nagydíj versenyén. Mögötte a Mercedes párosa, Lewis Hamilton és George Russell látta meg a kockás zászlót, az első ötben még Sergio Pérez és Carlos Sainz Jr. zárt. Charles Leclerc (Ferrari) vezető helyről szállt a falba.

Charles Leclerc idénybeli hetedik pole pozícióját szerezte, s noha viszonylag nagy volt az előnye egy körön, Carlos Sainz Jr. motorbüntetése miatt egyedül maradt a pénteken a hosszú etapokon még jobb tempót diktáló, és az egyenesekben gyorsabb Red Bullok ellen.

Szeptember 4., 15.00Holland Nagydíj, Zandvoort

A verseny legnagyobb kérdése így az volt, a monacói meg tudja-e tartani az első helyet, illetve, hogy a Ferrari képes lesz-e kivédekezni a Red Bull taktikáját a forró Le Castellet-ben.

Leclerc jól kapta el a rajtot, s sikerült megtartania a vezetést, mögé Verstappen, valamint a remekül elrugaszkodó Lewis Hamilton sorolt be.

Negyedikként Pérez fordult be az egyes kanyarban, majd az ugyancsak jól startoló Fernando Alonso zárta az első ötös sorát, miközben hátrébb a hazai versenyző, Esteban Ocon forgatta ki Cunoda Jukit, az eset miatt 5 másodperces időbüntetésben részesítették az Alpine-pilótát.

Noha Verstappen nem eresztette Leclerc-t, és több mint tíz körön keresztül DRS-távolságon belül autózott a ferrarishoz képest, előznie nem sikerült, mint ahogyan Hamiltonnak is sikerült visszavernie Pérez támadásait, s némileg le is szakította magáról a Red Bull-ost. Hátrébb Carlos Sainz Jr. kezdte meg a felzárkózást a keményeken – a spanyol a 14. körben már a 10. pozícióban, vagyis pontszerző helyen volt.

Az élmezőnyből Verstappen kezdte meg a kerékcserék sorát, a holland a 16. körben váltott kemény gumikra. Egy körrel később aztán jött a dráma: a vezető Leclerc feltételezhetően valamilyen gázpedállal kapcsolatos meghibásodás miatt a falba szállt a Ferrarival, ami a versenye végét jelentette. Az eset miatt pályára hajtott a biztonsági autó is, ami kerékcsere-cunamit indított el a mezőnyben.

Verstappen átvette a vezetést, mögé Hamilton sorolt be, majd Pérez, Russell és Alonso érkezett a top 5-ben, miközben Sainz veszélyes bokszutcai kiengedés miatt került bajba, s később 5 másodperces időbüntetésben részesítették.

A Red Bull hollandja a korlátozás után is jól jött el, s hamar 2 másodperc fölé emelte az előnyét Hamilton előtt, míg hátrébb Sainz előzte meg gyorsan a két McLarent, s jött fel az ötödik pozícióba, majd a 31. körben Russellt is levadászva feljött Pérez mögé.

A spanyol ezt követően megkezdte a felzárkózást a mexikóira, és a 42. körben sikerült is megelőznie, azonban a Ferrari a következő körben kisebb meglepetésre kihívta a versenyzőt a bokszba. Sainz letöltötte az ötmásodperces büntetését, s közepesen a 9. helyen tért vissza a pályára.

Időközben Russell felért Pérezre, és a két autó összeért, amit követően a mexikói elhagyta a pályát is – noha az esetet nem vizsgálták a sportfelügyelők, a brit meglehetősen dühösen rádiózott. A csapat később nyugalomra is intette a pilótát, aki nem eresztette a Red Bull-ost, körökön keresztül egy másodpercen belül autózott a riválishoz képest.

Hátrébb Sainz vadászta le sorra az ellenfeleit, s a 48. körben már az 5. helyen haladt. Egy körrel később aztán rövid ideig virtuális biztonsági autós szakasz lépett életbe, miután Csou Kuan-jü alatt adta meg magát az Alfa Romeo a 6-os kanyarnál.

Az újraindítást Russell kapta el jobban, és azonnal elment Pérez mellett, így immár két Mercedes haladt dobogós helyen. Noha a Red Bull-versenyző az utolsó körökben még megpróbálta visszaszerezni a harmadik pozíciót, támadásai sikertelenek voltak, így meg kellett elégednie a negyedik hellyel.

A versenyt Verstappen magabiztos előnnyel nyerte meg, mögötte a 300. nagydíját teljesítő Hamilton látta meg a kockás zászlót, míg a dobogó alsó fokára Russell állhatott fel.

Negyedikként tehát Pérezt intették le, mögötte a leggyorsabb kört jegyző Sainz érkezett, majd Alonso, Norris, Ocon, Ricciardo, s a csapattárssal a végén nagyot csatázó Stroll zárta az első tízes sorát.

Verstappen idénybeli hetedik győzelmével63 pontra növelte előnyét az egyéni összetettben, míg a Red Bull már 82 ponttal vezet a Ferrari előtt.

Folytatás jövő hétvégén a Magyar Nagydíjjal.