Továbbra is veretlen a Mercedes – Bottasé a pole Imolában

H. L.H. L.
2020.10.31. 13:35
Bottas a tizenötödik pole pozícióját szerezte meg (Fotó: AFP)
Valtteri Bottas szerezte meg a rajtelsőséget az Emilia Romagna-i Nagydíj időmérőjén. A Mercedes finn versenyzője mögött csapattársa, Lewis Hamilton végzett, a harmadik startpozíció Max Verstappené lett. Pierre Gasly ismét erősen teljesített, s a második sorból, a holland mellől vághat neki az imolai F1-es futamnak.

December 6., 18.10Szahíri Nagydíj, Szahír

A Formula–1-es mezőnynek mindösszesen másfél órája volt arra, hogy felkészüljön és megtalálja a megfelelő beállításokat a tizennégy év után visszatérő imolai pályán. Az egyetlen szabadedzésen Lewis Hamilton érte el a legjobb köridőt, így az egyéni vb-összetettet 77 ponttal vezető brit hangolt a legjobban az időmérőre. Az idén eddig valamennyi kvalifikáción veretlen Mercedes azonban nem lehetett teljesen nyugodt, hiszen a Red Bull-os Max Verstappennek sikerült szétválasztania a versenyzőit a tréningen.

Délelőtt ráadásul összesen 60 kört töröltek pályakiszélesítés miatt, s mivel a délutáni száguldás előtt újabb kanyarnál szigorítottak, arra lehetett számítani, hogy ez az időmérő alakulásába is beleszólhat.

Az első szakaszban sokáig Hamilton állt az élen, ám az utolsó pillanatban a törölt körei nyomán kieső helyen is álló Bottas 8 ezreddel megjavította az idejét. A Mercedesek mögött Verstappen következett nagy, 813 ezredes hátránnyal, majd Charles Leclerc, az AlphaTaurival egyéves hosszabbítást aláíró Pierre Gasly, Lando Norris, Esteban Ocon, a bizonyítási kényszerben versenyző Alexander Albon, Sergio Pérez és Danyiil Kvjat zárt az első tízes sorát.

Továbbjutott rajtuk kívül még a másik Renault-, Ferrari-, Racing Point- és McLaren-versenyző is, illetve George Russell a Williamsszel, miután Kimi Räikkönen leggyorsabb körét az utolsó pillanatokban törölték, aminek következményeként a finn a 18. pozícióba esett vissza.

Kiesett: Romain Grosjean, Kevin Magnussen, Räikkönen, Nicholas Latifi és Antonio Giovinazzi.

A második szakaszban hat versenyző próbálkozott közepesen: a Mercedes, a Red Bull és a Ferarri kettőse hagyta el a garázst a sárga jelzésű abroncsokon. Az első köröket követően Bottas vezetett Hamilton, Gasly, Ricciardo és Norris előtt, Leclerc a tizedik volt, míg Albon, Vettel és a motorerővesztésre panaszkodó és ezért sokáig mért kört sem jegyző Verstappen kieső helyen állt.

Második nekirugaszkodásra azonban a két Ferrarira és Albon autójára is felkerültek a lágy Pirellik, a holland pedig a közepesen hagyta el a garázst, miután a szerelők befejezték a munkálatokat az RB16-oson. A „vörös bikák" versenyzői közül a thaiföldi a negyedik, míg a holland a hatodik helyen ment végül tovább.

Az élen Bottas maradt, utána Hamilton, Gasly, Albon, Ricciardo, Verstappen, Leclerc, Kvjat és a két McLaren ért oda a továbbjutó helyekre, míg Vettel körét törölték, a németet így amellett, hogy sorozatban kilencedik alkalommal búcsúzott a Q2-ben, egy Williams is megelőzte.

Kiesett: Pérez, Ocon, Russell, Vettel és Stroll.

A harmadik szakaszban az első köröket követően a kisebb hibát is vétő Hamilton állt az élre, mögé Bottas sorolt be 31 ezredes hátránnyal, vagyis nagy tűzijátékra volt kilátás a két Mercedes között az utolsó percekben. Albon első körét azonban törölték, a thaiföldinek így egyetlen dobása volt a Q3-ban.

Hamilton hiába javított második nekifutásra, Bottas nála is több időt talált, s 1:13.609-es körrel megszerezte a pole pozíciót Imolában. A finn pályafutása 15. rajtelsőségét jegyezte, aminek révén tovább íródott a Mercedes tavaly az Abu-dzabi Nagydíjon kezdődő pole pozíciós sorozata. A német gárda újabb első sorát Hamilton tette teljessé. A harmadik Verstappen lett, míg mellőle az AlphaTaurival remeklő Gasly rajtolhat a vasárnap 14 óra 10 perckor kezdődő versenyen.

Az első tízes sorát Ricciardo, Albon, Leclerc, Kvjat, Norris és Sainz egészítette ki.

Folytatás vasárnap 13 óra 10 perckor a versennyel.